به روز شده: ۱۲:۴۳ تهران - پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۱

نماینده رهبری در سپاه: ورود سپاه به سیاست به معنی دخالت نیست/ فعالیت سیاسی جزء وظایف سپاه است

امروز: در حالی که مداخله سپاه در امور سیاسی مورد انتقاد جدی دلسوزان نظام می باشد و آن را نقض صریح دستورات بنیانگذار جمهوری اسلامی می دانند، نماینده رهبری در سپاه پس از آنکه خبراز مهندسی معقول و منطقی در انتخابات داد، مدعی شد که فعالیت سیاسی جزء وظایف سپاه است.

وی مدعی است که شناساندن جریان‌های سیاسی و آگاه‌سازی پاسداران جزو وظایف حوزه نمایندگی است و همانطور که یک پاسدار نمی تواند در میدان نبرد، بدون شناسایی به خط بزند، پاسداری از انقلاب هم همینطور است. شما باید جریان‌ها، گروه‌ها، گرایشات و‌ انحرافات را بشناسید که بتوانید در برابر آنها موضع درست گرفته و در مواقع حساس بتوانید از انقلاب پاسداری کنید.

نماینده ولی فقیه در سپاه بدون اشاره به تاکیدات امام به عدم دخالت سپاه در سیاست، ادامه داد: همه فعالیت‌های سیاسی برای سپاه ممنوع نیست، بلکه اینها جزء وظایف یک نهادی است که باید در عرصه‌های مختلف حضور پیدا کند.

امام خمینی در سال شصت به دنبال مداخله و اظهار نظر گروهی از سپاهیان در مورد انتخابات مجلس گفته بود: "به شما چه ربطی دارد که در مجلس چه می‌گذرد در امر انتخابات. باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی ها باز هم صحبت هست، خوب، انتخابات در محل خودش دارد می‌شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا کنند، برای سپاه جایز نیست این، برای ارتش جایز نیست."

مساله مداخله سپاه پاسداران در انتخابات طی سال های گذشته یکی از چالش های اساسی دلسوزان انقلاب اسلامی بوده است. اولین بار اصلاح طلبانی که با رد صلاحیت از عرصه انتخابات مجلس هفتم حذف شدند، نسبت به شکل گیری یک حزب پادگانی در کشور هشدار دادند.

کمی پس از آن هم مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری نهم از مساله دخالت سپاه در آن انتخابات به شدت انتقاد کرد و از سمت های خود استعفا داد.

مهدی کروبی پیش از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ گفته بود: "با آمدن این دولت (احمدی‌نژاد) سپاه، تمام منابع اقتصادی کشور را در دست گرفته و حاضر نیست تن به انتخابات بدهد و از آن‌همه ثروت بگذرد. این‌که مردم کسی را انتخاب کنند و او بخواهد بر سپاه نظارت کند که جلوی دخالت او در سیاست را بگیرد و بر آنچه که دست سپاه است نظارت داشته باشد و یا حساب‌رسی کند؟ اینها نمی‌گذارند؛ واقعا کار خیلی سخت شده است و نمی‌بایست می‌گذاشتند کار به این‌جا برسد."

پس از آن بود که در انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری سال ۸۸ سپاه با مداخله مستقیم خود بستری برای پیروزی احمدی نژاد ایجاد کرد. مساله ای که بعدها از سوی سردار مشفق بطور علنی مطرح شد و شکایت هفت زندانی سیاسی از این سردار سپاه را در پی داشت.

بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده و فیض الله عرب سرخی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی دیگر اعضای جبهه مشارکت هستند که با استناد به بخش هایی از سخنان سردار مشفق، در شکایتی که تسلیم قوه قضاییه شده است، تصریح کرده اند که این سخنان "صریحا پرده از روی مداخلات غیرقانونی این گروه نظامی و اطلاعاتی در جهت پیروز کردن آقای احمدی نژاد در انتخابات دور دهم و جلوگیری از پیروزی نامزدهای دیگر بر می دارد."

فعالان اصلاح طلب که به جرم اقدام علیه امنیت ملی پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری بازداشت و زندانی شدند، در نامه خود هشدار داده اند که به دلیل فعالیت این جریان مداخله گر نسبت به "استقلال ملی، تمامیت ارضی کشور، آزادی ها و حقوق شهروندی، بنیان های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی" نگران هستند.

اما تا امروز نه تنها به شکایت این فعالان سیاسی رسیدگی نشده، بلکه این شکایت به تشدید فشارها و محدودیت ها برای آنان و خانواده هایشان نیز منجر شده است.

اینک و در حالی که چندی پیش علی مطهری هم نسبت به مداخله سپاه در امور سیاسی هشدار داد، نماینده ولی فقیه در سپاه می گوید که با تفاوت قائل شدن میان موضع‌گیری سیاسی، ‌فعالیت سیاسی و دخالت سیاسی، ادعا کرد: هر نوع فعالیت و موضع‌گیری سیاسی ممنوع نیست. بنده به عنوان نماینده ولی فقیه باید موضع‌گیری سیاسی داشته باشم. ما در دسته‌بندی‌های احزاب و تشکل‌ها و اختلافات آنها با هم ورود پیدا نمی‌کنیم اما در تقابل بین حق و باطل و قرار گرفتن جریان و گروهی در برابر نظام نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم.

وی که با فارس گفت و گو می کرد، اظهار داشت که مواضع رسمی و اصول اصلی سپاه پاسداران را دو نفر تبیین می‌کنند: فرمانده کل و نماینده ولی فقیه در سپاه.

علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با یادآوری در پیش بودن انتخابات، گفت: یکی از موضوعاتی که ضد انقلاب و دشمن سعی می‌کند مردم را بر روی آن حساس بکند، بحث ورود سپاه است.

وی با بیان اینکه آنها اینگونه القا می‌کنند که سپاه حق ورود به مسائل سیاسی را ندارد، ادعا کرد: علی رغم القائات آنها، سپاه باید با توجه به شرایطی، در برخی مسائل ورود پیدا کند ولی آنچه برای سپاه ممنوع است، ورود در دسته‌بندی‌ها و حزب‌بازی‌هاست.

نماینده ولی فقیه در سپاه در پاسخ به این سوال که سپاه تا کجا می‌تواند وارد مسائل سیاسی بشود و این مرزی که جلوی سپاه را می‌گیرد، کجاست، گفت: برای پاسخ به این سوال باید قدری موضوع را تبیین کنیم. اولین مساله دانش سیاسی است، قطعاً هیچ کس مخالف نیست که پاسداران از دانش سیاسی بالایی برخوردار باشند. دوم بینش سیاسی است که نمی‌توان پذیرفت یک پاسداری که حافظ انقلاب است بینش سیاسی قوی‌ای نداشته باشد.

سعیدی مسئله سوم را گرایش سیاسی دانست و با بیان اینکه هیچ انسانی بدون گرایش سیاسی نیست، افزود: حال مگر می‌شود بدون شناخت جریان‌ها و دسته‌بندی‌های سیاسی در جامعه، پاسداران را به عالی‌ترین بینش سیاسی رساند؟

وی ادامه داد: ما صحنه‌های پیش رو را به پاسداران ارائه می‌کنیم چراکه در جامعه ما اندیشه‌های متفاوتی وجود دارد. از اندیشه‌های الحادی تا گرایشات مخالف، معاند و تا جریان‌هایی که صددرصد با آرمان‌های امام و رهبری همراهی دارند.

* شناسایی ۱۵ جریان و تشکل سیاسی توسط سپاه

نماینده ولی فقیه در سپاه افزود: شناسایی و شناساندن این دسته‌بندی‌ها و جریانات برای پاسداران، زمینه گرایش سیاسی صحیح را فراهم می‌کند. لذا یکی از کارهایی که ما در حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انجام دادیم، شناسایی ۱۵ جریان و تشکل سیاسی مطرح بود که هفت کتاب نیز در این خصوص چاپ شده است.

سعیدی خاطرنشان کرد: بر همین اساس، با تکیه بر اساسنامه و مرامنامه احزاب و دبیران و شورای مرکزی آنها، ۱۵ جریان را مورد کنکاش قرار دادیم که از جمله آنها جامعه روحانیت،‌ مجمع روحانیون، حزب موتلفه، حزب کارگزاران، سازمان مجاهدین خلق و حزب مشارکت است که در ۷ نسخه کتاب در حدود هر کدام ۴۰۰ صفحه چاپ شده تا بتوانیم مواضع، عملکرد و رفتار یک حزب را در طول ۵۰ سال اخیر به پاسداران و بسیجیان بشناسانیم.

* ورود سپاه به سیاست به معنی دخالت نیست

نماینده ولی فقیه در سپاه همچنین اظهار داشت: اگر ما جنگ را به سه قسمت سخت، نیمه سخت و نرم تقسیم کنیم، امروز انقلاب اسلامی در هر سه زمینه تهدید می‌شود و سپاه باید در این سه عرصه حضور پیدا کرده و بداند که جایگاهش در در مقابله با جنگ نرم کجاست و چگونه و با چه شعار و چه هدفی باید وارد آن شود.

سعیدی با ای اینها با این ادعا که اینها دخالت سیاسی نیست، گفت: اگر یک گروهی در برابر انقلاب ایستاد و برخلاف شعارهای امام موضع‌گیری کرد، آیا سپاه نباید موضع‌گیری کند؟

این در حالی است که اصل مداخله سپاه در سیاست توسط امام مردود اعلام شده است.

سعیدی مجله "پیام انقلاب" و "سایت سپاه نیوز" را تریبون مکتوب ومرجع رسمی انتشار اخبار و مواضع سپاه عنوان کرد و گفت: نماینده ولی فقیه و فرمانده کل سپاه باید برای هدایت مخاطب، در مواقع مختلف نسبت به جریان‌های سیاسی موضع‌گیری کنند.

* مرز «دخالت تکلیفی» و «دخالت ممنوعه» در سپاه مشخص است

سعیدی با بیان اینکه مرز «دخالت تکلیفی» و «دخالت ممنوعه» مشخص و روشن است، افزود: در مسئله ای مثل فتنه ۸۸ پاسداران بر اساس ماموریت قانونی خود در پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن وظیفه ایستادگی در برابر فتنه را دارد و این ایستادگی باید هم قبل از فتنه، هم حین آن و هم بعد از آن باید باشد.

وی ادامه داد: ارتش حافظ مرزها و استقلال کشور است،‌ اما سپاه و بسیج باید حافظ و پاسدار انقلاب اسلامی باشد. انقلاب یک موجود زنده و در حال حرکت است و همین حرکت، متغیرهایی نیز دارد.

به رغم ادعاهای نماینده رهبری در سپاه در مورد ماهیت مداخله سیاسی سپاه، سیدحسن خمینی ، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی معتقد است: "یکی از بزرگ‌ترین معیارهایی که می‌‌توان گفت جامعه از راه امام خارج شده است یا نه، حضور نظامیان در عرصه سیاست است. کسانی که مدعی‌اند که به امام وفادارند، باید نسبت به دستور صریح امام با تمام وجود حساسیت نشان دهند. اگر این‌گونه نباشد، یا دروغ می‌‌گویند یا دچار تناقض‌اند."-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سردار نقدی: اگر مذاکره با ۱+۵، نتیجه داد مذاکره با آمریکا هم جواب می‌دهد
 • یکی از سرداران سپاه در سوریه کشته شد
 • فعالیت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از قانون تا عمل
 • احمدی نژاد در 22 بهمن: می خواهند انتخابات آینده را مهندسی کنند!!!
 • وزیر اطلاعات دولت هاشمی: قطعا کاندیدای انتخابات میشوم
 • یکی از مقامات سپاه: 2000 موشک بالستیک آماده ی پرواز داریم
 • احمدی نژاد قانون جدید انتخابات را ابلاغ کرد
 • آغاز موج جدید ارعاب حاکمیت علیه فعالان سیاسی با احضار گسترده و بازرسی از منازل
 • طرح سرکوب پیشدستانه سپاه در پیش گویی سردار نقدی:فتنه قبل از انتخابات در راه است
 •  
  آخرین اخبار
 • رفع برخی اختلافات و توافق بر مواردی از متن مدالیته بین ایران و آژانس
 • دختران موسوی و رهنورد: ما امنیت نداریم از کجا بدانیم که شب خوابیدیم یکدفعه کسی بالای سرمان نیاید؟
 • کاهش ۴۰ ميليارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۲
 • درخواست شیرین عبادی و شش گروه حقوق بشری برای رفع حصر از رهبران جنبش سبز
 • مشاور میرحسین: سکوت آقای خامنه ای نشانه رضایت اوست
 • انتقال مصطفی تاجزاده به زندان
 • نامه ای که برای میرحسین به بن بست اختر ارسال شد: به شما سلام می کنیم، و به آینده
 • قیمت شیرخشک ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان
 • واکنش اردشیر امیرارجمند به بازداشت دختران موسوی/انتقاد فرزند مهدی کروبی از سکوت چهره های سیاسی
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • نگرانی هاشمی رفسنجانی از علنی شدن بیش تر اختلاف مسئولان: باید شجاعانه اشتباهات را اصلاح کنیم
 • تلاش مجدد برای برگزاری کنگره اصلاح طلبان
 • وقتی احمدی نژاد هم به رد صلاحیت های نظام پزشکی اعتراض میکند: این انتخابات را باطل میکنم
 • گزارشی از آخرین تحولات مربوط به پرونده روزنامه نگاران بازداشتی: حکومت به رسانه های خارجی سوژه می دهد، روزنامه نگاران بازداشت می شوند
 • دیدار زهرا رهنورد با مادرش در کنار ماموران امنیتی
 • تقی کروبی: رفع حصر نیازمند تغییر نگرش حکومت است
 • ادامه دهن کجی احمدی نژاد به توصیه های آیت الله خامنه ای: شیخ الاسلامی حکم جدید معاونت گرفت
 • 45 روز اعتصاب غذای مهدی خزعلی و نگرانی از وضعیت سلامتش
 • نصب نسل جدید سانترفیوژ در سایت نطنز
 • تهدید سردار قاسمی به احمدی نژاد: کاری نکن که در این چند وقت برکنارت کنیم
 •