به روز شده: ۱۲:۲۷ تهران - سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱

بازداشت دختران موسوی؛ فرافکنی اختلافات، تاوان پیش‌بینی امروز یا مدیریت ملوک‌الطوایفی

امروز: خبر بازداشت دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در فاصله زمانی اندکی در فضای مجازی دست به دست شد و مانند بمبی در شبکه های اجتماعی ترکید. این اقدام ناگهانی حکومت که با هیچ منطق و عقلانیتی سازگار نبود، اگرچه چند ساعت بیش تر نپایید، اما در همین مدت اندک با واکنش اعتراضی شدید کاربران اینترنتی رو به رو شد و تعابیر خلاقانه، احساسی و سیاسی قابل تأملی آفرید.

به گزارش کلمه، بسیاری از کاربران شبکه های مجازی همچون فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر امروز پس از انتشار خبر بازداشت دختران میرحسین و زهرا رهنورد در واکنش به این اقدام حکومت، اختلافات اخیر جریان حاکم را پیش روی اقتدارگرایان به نمایش گذاشتند و در پست ها، استاتوس ها و نظرات خود، این حرکت را ناشی از ضعف حکومت تعبیر کردند.

برخی عکس صفحه پروفایل خود را با عکسی از خانواده موسوی که در آن نوشته شده بود «خانواده ام را آزاد کنید» تغییر دادند. در برخی صفحات این گونه پیشنهادها مطرح شد که: عکس پروفایل ها را تغییر می دهیم و این از روشهای اعتراض ماست، که دوباره همدیگر را پیدا کنیم، که به بی شماری مان دلگرم شویم. ما هم فرزندان میر و بانو ایم: خانواده ام را آزاد کنید.

خبر بازداشت نیز در شبکه های اجتماعی با پست هایی هم چون اینها در فضای مجازی دست به دست شد و چرخید:

*حکومت آدم ربا غاصبان جمهوری اسلامی ایران ...، میرحسین موسوی و دخترانش در حصر و زندان روسیاهترین های تاریخ،
*همراهان محصور جنبش سبز بازداشت شدند،
*و باز سگها زنجیر پاره کردند،
*حصر خانگی خانوادگی! اینچنین از آزاده بودن و ارزشمداری هراس دارند،
*مانشستیم و تماشا کردیم..،
*هیچ حیوانی به حیوانی نمیدارد روا آنچه این نامردمان با جان انسان می کنند،
*ما هیچ ما نگاه..،
*از ماست که بر ماست،
*تشدید فشار بر میرحسین و زهرا رهنورد، یورش ماموران امنیتی و بازداشت دختران میرحسین موسوی،
*ملت را خواب برده،
*چه کج رفتاری ای چرخ و ...

دختران میرحسین؛ قربانی تشدید اختلافات درونی حکومت

جمع بندی اکثر کاربران از این بازداشت ها، تحریف افکار عمومی از اختلافات درون حکومتی و شدت گرفتن آن در روزهای اخیر بود. دو نام رهبری و محمود احمدی نژاد بیش از همه در این نظرات به چشم می خورد که عموم کاربران از آیت الله خامنه ای به عنوان مسبب اصلی این بازداشت ها نام بردند و احمدی نژاد را هم به عنوان عامل اصلی این گونه اتفاقات معرفی کردند. بگم بگم های احمدی نژاد و فیلم برادران لاریجانی، اردوکشی و حرمت شکنی در قم و زنده باد بهار احمدی نژاد از جمله مواردی است که کاربران مورد اشاره قرار داده اند. کاربران مختلف نوشتند:

*زورشون به مموتی نمی رسد تلافیش رو سر این بدبخت ها درآوردن.

* این همه فشار و ظلمت نشانه چیه؟ معلومه که نشان از سرنگونی می دهد تاریکترین لحظه شب، لحظاتی پیش از سپیده دم می باشد. با ههمه نفرت و کینه ای که از احمدی نژاد دارم ولی با این وجود میگم دمش گرم که خواسته و ناخواسته داره پایه های نظام رو تخریب می کنه.

*زمانی که یک حکومت مستاصل می شود و می خواهد تمام ضعف ها و معایب خود را تحت الشعاع قرار دهد نیاز به یک جنجال سازی دارد، برای همین دست به بازداشت دختران میر حسین موسوی یکی از رهبران در حصر جنبش سبز می زدند این بیانگر اوج عاجز بودن حاکمیت و نظام است. از یک طرف یورش به روزنامه ها می برید و بازداشت می کنید و حال دختران میر حسین موسوی..." به کجا چنین شتابان

*آنها به هر قیمتی شده جو را متشنج میخواهند تا گندهایشان دیده نشود.

*شگفتا که چوب «پیش بینی» وضعیت فاجعه بار کشور را هنوز هم میرحسین موسوی میخورد و نه مقصران و عاملان اصلی! مسئله این است؛ موسوی در مناظره های انتخاباتی پیش بینی رسیدن کشور به همین نقطه فلاکت بار را کرد و بخاطرش زندانی شد. حالا مقصران این وضعیت فاجعه بار هنوز بر مسند قدرت نشسته اند و آنها که پیش بینی این وضعیت را می کردند، در حبس و زندان هستند. این ربطی به اینکه موسوی و سیاست او را بپسندیم یا نپسندیم ندارد. مرام حکومت خامنه ای، فرافکنی مشکلات بر سر کسانی است که آن را پیش بینی کرده بودند. رسانه شمائید

* به نظرم به وضعیتی رسیده ایم که بجای مدیریت بحران، مدیریت با بحران می کنیم، هر واقعه ناخوشایندی را با بحرانی بزرگتر تحت الشعاع قرار می دهیم، وقایع جدید که از یکشنبه پیش شروع شدو دستگیری دختران موسوی حلقه جدید آن بود، روند خطرناکی است که نشان می دهد مدیریت متمرکز در نظام وجود ندارد و تصمیمات حالت ملوک الطوایفی و روکم کنی پیدا کرده است، این تحلیلها که مرکزی واحد در نظام برای فلان منظور تصمیم به این کارها گرفته است بیش از حد خوش بینانه است کاش عقلانیتی وجود داشت و کاش مرکزی که بتواند فکر کند وتصمیم بگیرد.

*پس چه بود این نامه فاضل لاریجانی به دادستان در مورد کثافت کاریش و گله از احمدی و مرتضوی که می گفت که مردم در حریم خانه شان نباید مورد تعرض و آزار و مزاحمت باشند..

* احتمالا جلسه سخنرانی لاریجانی در قم را دختران میرحسین بر هم زدند.

* به جای مرتضوی گرفتنشون

*گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدن گردن مسگری

* این بازداشت به تلافی خنده و خوشحالی مردم از اختلاف خودشون است،بهتر است ناکام شان بگذاریم.

* مقصر اصلی کسی است که سگ ها رارها کرده و باید پاسخگو هم باشد.

*بالاخره این گندی که تو این چند روزه بالا آوردن رو باید یه جوری از صدر اخبار پاک کنن.حکایتمون شده حکایت مرغ که تو عروسی و عزا سرش رو می برن

*کلا فضای آرامش با رویه وجودی یک عده سرناسازگاری داره. شعار زنده باد سر میدن اما نفسشون یک زمستون هزار ساله رو نوید میده.می گیرند و می برند و میزنند و می بندند. به هیچ چیز هم پایبند نیستند.خدا ما را و این مملکت را از بی خبری وجودشون در امان نگاه داره

*دینی که پیامبرش بعد از فتح مکه موکدا فرمودند با دختران و زنان و فرزندانشان کاری نداشته باشید...

* امروز روز انتخابات شماست نه خرداد ۹۲ ؛ این گوی و این میدان؛ بسم ا...

*دیگری می نویسد: ... له و لوردش کردند حالا داره دق دلی اش رو سر میرحسین خالی می کند.

*دختران میرحسین رو گرفتن...وضعیت مملکت آب گل آلود بود، زهرا و نرگس هم ماهی ها بودن

* پیامبر به هنگام فتح مکه به لشگریانش بارها گفت: به زنان و دخترانشان کاری نداشته باشید.." اما وقاحت این قوم انگار تمامی ندارد، سه سال پس از حصر غیرقانونی و ظالمانه میرحسین و زهرا رهنورد که به خیال خودشان فتح آخرین سنگر جنبش بود رفتند سراغ دختران میرحسین.

* در زلف چون کمندش ای دل مپیچ کانجا
سرها بریده بینی بی جرم و بی جنایت
چشمت به غمزه ما را خون خورد و می پسندی
جانا روا نباشد خونریز را حمایت

افزایش فشارها در آستانه ۲۵ بهمن

برخی نیز بازداشت را فرصتی برای درد دل با رهبر در حصر خود یافته و پست ها و کامنت ها را با این محتوا نوشته اند و ضمن آن از تجدید عهد خود با رهبران درحصر در آستانه دومین سالگرد حبس خانگی آنها سخن گفته اند:

*از مقامات امنیتی که با دستگیری فرزندان خانم رهنوردومهندس موسوی و درایام دهه فجر سالگرد ۲۵ بهمن را یاداوری کردند کمال تشکر راداریم .گروهی از شهروندان فراموشکار!!!!

*بریزید خونها را، زندگی ما دوام پیدا می کند، بکشید ما را؛ ملت ما بیدارتر می شود ما از مرگ نمی ترسیم.

*دختر های تو که اقازاده نبودن میرحسین... زهرا و نرگست رو دو روز مونده به سالگرد حصرت، زندان کردن. تو برای ما هیچ کم نزاشتی ما برای تو هیچ کاری نکردیم.

*پس از بازداشت دختران میرحسین پیشنهاد می کنم به پدرشان سری بزنید.ماجرا را بگویید و ازاو خواهش کنید همان طور که امروزتان را پیش بینی کرده بود، فردایتان را هم بگوید.به دردتان خواهد خورد. در خانه دخترانش هم بیخود دنبال دستگاه آینده یاب نباشید.تاریخ که بخوانید شما هم مثل او می توانید آینده تان را ببینید، اما انتظار باور در خودتان نداشته باشید. باور به آینده، ایمان می خواهد که ندارید.

* امید قسمتی از زندگی همه ماست آره باید امید داشت و باور داشت که اندکی صبر سحر نزدیک است.

*دیوار کوتاهتر از خانواده موسوی در این مملکت پیدا نمی شود؟

کاربری هم به طنز و کنایه نوشته است: اگر نبود این استاتوس های شما، یقینا رفتار بدتری با من و خانواده ام می کردند.میرحسین موسوی

*چقدر ازشون توقع داشتیم که در برابر اتفاقات سریع اعلام موضع کنند و همیشه در کنارمون باشن و چقدر قشنگ و با کمترین توقع و ادعا همراهمون بودند ...چقدر داد زدیم که موسوی دستگیر بشه ایران قیامت میشه، حالا در آستانه ی ۲ سالگی حصر رهبران، دختران مهندس هم دستگیر شدند ...چه کاری براشون انجام دادیم؟

* یک نکته مهم وجود داره حاکمیت از اینکه مردم کاری بکنند در مقابل سیل بازداشت های اخیر حتی دختران میرحسین در روزهای آتی شاید بستگان کروبی نمی ترسه چون هر کدام از این بازداشت ها می تونست شوری جهت اعتراض ایجاد بکنه که انگار نمی کنه متاسفانه!!! فریاد می زدیم اگر چی بشه چی کار می کنیم!! کاری هم نکردیم.

درخواست از مراجع و شخصیت ها

برخی نیز مراجع تقلید و برخی شخصیت های سیاسی را مورد خطاب قرار داده و خواستار پیگیری موضوع از طریق آنها شده اند؛ از جمله اینها:

*آقای خاتمی سلام
دختران موسوی و زهرا رهنورد بازداشت شدند.
با احترام

* فکر نمی کنم انسانی روی این سیاره خاکی ما باشه که ازدستگیری این دو دختر بیگناه عصبانی و ناراحت نباشه.اینجا فقط دو دسته خوشحال هستند و نام انسان را یدک می کشند.دسته اول اراذل قدرت که برایشان فرقی نمی کند خامنه ای یا احمدی نژاد یا هر کس دیگری در راس قدرت باشد و دسته دوم همان چهار پنج نفری که در میانه جنبش ملی سبز در لوس آنجلس شعار مرگ بر موسوی دادند. امیدوارم هر دودسته روزی معنی شرم را بفهمند.

*آرش: جنابان و بزرگان آقای سیدمحمد خاتمی و موسوی لاری و سیدحسن خمینی و رفسنجان مراجع تقلید آقایان بیات و صانعی و دستغیب شیفتگان خدمت و رویاپردازان انتخابات ۹۲ اگر کمی از دین بهره ای بردید به بازداشت دختران مهندس موسوی معترض بشید.

شاید به درد آری؛ غیرتِ سگ خورده یِ من را

برخی کاربران هم با زبان شعر به این بازداشت واکنش نشان داده اند. از جمله اینها:

*هی لگد می کوبی از کینه
آفتاب و روز روشن را
تا کجا شاید به درد آری
غیرتِ سگ خورده یِ من را

*خورشید در گلویش-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • زهرا موسوی از جزییات بازجویی اش میگوید: آنها بحران زده اند و پی در پی اشتباه می کنند
 • فرزند ارشد میرحسین: خواهرانم بازداشت شدند تا آبروریزی های حاکمیت لاپوشانی شود
 • نرگس موسوی پس از آزادی: من، فرزند میرحسین موسوی، مصمم تر از قبل پیگیر حق پدر و مادرم خواهم بود
 • پس از بازداشت دختران موسوی، حسین کروبی هم بازداشت شد
 • نامه اردشیر امیر ارجمند به احمد شهید درباره بازداشت دختران موسوی و اقدام فوری برای آزادی آنان
 • محسنی اژه ای: دختران موسوی برای پاره ای توضیحات احضار شدند و تا ساعاتی دیگر به منزل یر میگردند
 • فارس(خبرگزاری سپاه) هم تیتر بازداشت دختران موسوی را زد
 • بازداشت زهرا و نرگس، دختران میرحسین موسوی
 • اعلام شروع به کار پویش رفع حصر از رهبران جنبش سبز
 •  
  آخرین اخبار
 • کش آمدن اختلاس بزرگ با فرار برادر مه آفرید از ایران!!!
 • معصومه ابتکار: متاسفانه قیمت خودرو‌ها در حالی افزایش یافته است که استانداردهای ایمنی و محیط زیست آن ارتقا نیافته است
 • عدم رسیدگی به پرونده قتل ستار بهشتی پس از بیش از سه ماه
 • هرمیداس باوند؛تحلیلگر مسائل بین الملل: گفت وگو بهتر از درگیری است ولی گفت وگو هم آدابی دارد
 • نرخ کرایه تاکسی سال آینده 50 درصد افزایش میابد
 • اعتبار گذرنامه ایرانی: ایرانیان تنها برای 14 کشور ویزا نمیخواهند
 • واکنش مطهری به شعارهای انتخاباتی احمدی نژاد: مردم باید هوشیار باشند و فریب این نوع شعارها را نخورند
 • وضعیت آماده باش در صدا و سیما جهت کنترل تیم احمدی نژاد
 • گزارشی از شاخص‌های کلان اقتصاد ایران و کاهش ذخایر ارزی در سال ۲۰۱۲
 • واکنش فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران به بازداشت گسترده روزنامه نگاران در ایران
 • فهرست جرایم مرتبط با انتخابات در فضای مجازی/دعوت به کاهش مشارکت در انتخابات جرم است
 • هاشمی رفسنجانی: قصد کاندیداتوری ندارم/ هیچ وقت نه خسته شدم و نه ترسیدم
 • محمد داوری پس از شنیدن خبر فوت برادرش دچار عارضه قلبی شد
 • ئرخواست گزارشگران سازمان ملل برای آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر فوری رهبران جنبش سبز شدند
 • وقتی علی مطهری به احمدی نژاد میگوید توهم توطئه دارید: استیضاح وزیر کار را من نوشتم، لاریجانی بی خبر بود
 • رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در نظام پزشکی + اسامی تأیید صلاحیت شدگان
 • به گردش افتادن دوباره طرح محدود کردن خبرنگاران پارلمانی
 • آمار دولتی نرخ بیکاری در پاییز: کاهش بیکاری!!!
 • دلار در بوجه 92، دو هزار تومانی شد
 • با ادامه سریال تاخیر مهم ترین لایحه دولت، بودجه دو دوازدهمی شد
 •