به روز شده: ۰۹:۱۹ تهران - چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۱

یانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب انقلاب اسلامی ایران

امروز: مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب انقلاب اسلامی ایران بیانیه صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:
"موقعیت کنونی ما چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ سیاسی و اجتماعی نامطلوب و قابل نقد و یا انتقاد است. تورم و گرانی بر طبقاب کم در آمد فشار جدی وارد کرده است، وعده¬های اقتصادی این دولت غالبا شعاری و غیر کارشناسی بوده است. پول ملی را در جهان بی¬اعتبار کرده است. نرخها گاهی روزانه عوض می¬شود و ثبات اقتصادی در کشور مشاهده نمی¬شود. پرونده های اختلاس همواره بوسیله مسئولین قضایی به ویژه بازرسی کل کشور کشف و اعلام می شود. و کسی به خاطر این کجروی¬ها خود را مسئول نمی¬داند و صدای عذر خواهی از حلقومی بر نمی¬آید."

متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم
فرا رسیدن 22 بهمن یادآور یکی از روزهای بزرگ و فرخنده در تاریخ این مرز و بوم است . روزی که ملت ایران یکپارچه به پا خاست و با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی حاکم بر سرنوشت خویش گشت.
رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خمینی با اتکای به مردم و این که مردم او را به عنوان هادی این نهضت برگزیده بودند، سکاندار این کشتی پر تلاطم گشت و با حضور مردم آن را به ساحل پیروزی رسانید.
مبنا و اساس این انقلاب و نظام از نخست آزادی از استبداد داخلی و رهایی از وابستگی خارجی و جایگزین کردن نظام اسلامی به عنوان این که شعارهای یاد شده را محقق می¬سازد و عزت و آزادی و استقلال و عدالت را تضمین نماید، شناخته می شد.
در آستانه سی و چهارمین سالروز این پیروزی خجسته لازم است نکاتی را در این مقطع حساس کشور یاد آور شویم:
1- لزوم باز خوانی شعارها و خواسته¬های ایام پیروزی انقلاب و این که تا چه میزان بعد از سه دهه ملت ایران به آن خواسته¬ها دست یافته است؟ و آیا به آرمانهای انقلاب نزدیکتر شده ویا دورتر گشته است .به باور ما آسیب شناسی این انقلاب بزرگ در استانه پیروزی ضرورت می نماید. از باب مثال : مهمترین چیزی که رهبری انقلاب در آن دوران بر آن تاکید داشتند نقش مردم و حفظ حقوق آنان و پاسداری از آزادیهای سیاسی و حاکمیت ارزشهای دینی بود.
امام می¬فرمودند: ما باید آن چیزی که آمال ملت است دنبال کنیم آن چیزی که ملت چندین سال است که دنبال آن هستند، باید به فریاد این ملت گوش کنیم.(صحیفه امام 6 : 354) لهذا باید دید این ارزشهای یادشده تا چه میزان تحقق یافته است ؟
2- نسلی که بعد از پیروزی انقلاب در این کشور به وجود آمد باید اساس انقلاب و فلسفه این نهضت را بهتر بشناسد و به آنان اجازه نقد و بررسی درمورد این رویداد بزرگ داده شود تا راه خود را برای آینده نظام و دفاع از ارزشهای آن بهتر بشناسد.
روشن است که در این سی سال گذشته، به ویژه در این چند سال اخیر برخی از سیاست ها از جایگاه اصلی خود عدول کرده و اقتصاد و فرهنگ و سیاست داخلی و خارجی ما را به وضع نامطلوبی سوق داده است. باید در این ایام ،در کنار شعارهایی که برای شادمانی مردم داده می شود، به ناقدان وضع موجود اجازه داد تا به عنوان سالروز انقلاب، نظام موجود را آسیب شناسی کرده و برخی از سیاست-های کشور را به نقد گذارند. تا راه صحیح از خطا باز شناخته شود.
3- از چیزهایی که رهبرکبیر انقلاب حضرت امام (ره) همواره بر آن تاکید داشتند، استقلال و عدالت در دستگاه قضایی بود. که اگر این نهاد اساسی از جایگاه اصلی خود ،یعنی استقلال و عدالت خارج شود، نظام اسلامی را با خطر بزرگ و نارضایی مردم مواجه می سازد. شاهدیم که هنوز دستگاه قضایی ما نتوانسته است عدالت و استقلال را اساس کار خود قرار دهد، تا جایی که برخی آن را به عنوان ویرانه یاد می کنند. همواره ما با نقض حقوق بشر و اولی ترین حقوق انسانی در زندان ها مواجه هستیم که بهانه برای سازمان های جهانی حقوق بشری ، برای مشوه جلوه دادن نظام اسلامی بکار گرفته می شود اگر پاره ای از این یرخوردها نیز سیاسی و غرض ورزانه باشد، نمی¬توان گفت که همه این محکومیت¬ها سیاسی و مغرضانه است، نقض حقوق زندانیان و فشارهای و... ناروا بر متهمان که اتفاق می افتد، علی القاعده بر دید زعمای قوم پوشیده نیست. از سوالهایی که ممکن است در این ایام بیشتر مطرح باشد این¬که چرا با خاطیان و ناقضان حقوق محکومان و متهمان به طور جدی برخورد نمی شود؟ جریان کهریزک از بزرگترین جرمهایی بود که چهره نظام را در دنیا ملکوک ساخت. دستگیری چند خبرنگار در یک شب و یا بستن روزنامه های مستقل، با شعارهای اول انقلاب همخوانی ندارد. در آستانه انتخابات که چند ماهی بیش نمانده ادامه این نوع برخوردها به اصل نظام آسیب جدی وارد می¬کند. حضور مردم را کمرنگ می¬سازد. نخبگان فرهنگی و سیاسی کشور را دلزده می¬کند و زمینه فرا مغزها را فراهم می¬نماید.
4- موقعیت کنونی ما چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ سیاسی و اجتماعی نامطلوب و قابل نقد و یا انتقاد است. تورم و گرانی بر طبقاب کم در آمد فشار جدی وارد کرده است، وعده¬های اقتصادی این دولت غالبا شعاری و غیر کارشناسی بوده است. پول ملی را در جهان بی¬اعتبار کرده است. نرخها گاهی روزانه عوض می¬شود و ثبات اقتصادی در کشور مشاهده نمی-شود. پرونده های اختلاس همواره بوسیله مسئولین قضایی به ویژه بازرسی کل کشور کشف و اعلام می شود. و کسی به خاطر این کجروی¬ها خود را مسئول نمی¬داند و صدای عذر خواهی از حلقومی بر نمی¬آید.
5- در آستانه انتخابات یازدهمین دروه ریاست جمهوری قرار داریم .دشمنان داخلی و خارجی نظام در تلاشند که این انتخابات با حضور کمرنگ مردم انجام پذیرد، اگر چنین شود، شکست جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. به نظر ما برای این که مطامع و مکر دشمنان جمهوری اسلامی را به یاس تبدیل کنیم، باید زمینه انتخابات به گونه ای فراهم شود تا مردم امیدوارانه شرکت کنند. شورای نگهبان در سیاست¬های گذشته خود تجدید نظر نماید. اجازه دهد تا افراد واجد شرایط موجود در قانون، خود را در معرض آرای مردم قرار دهند. کسانی را به خاطر برخوردهای سلیقه¬ای از حقوقشان محروم نسازند. قانون اساسی با نگاه مترقیانه و شفافف، صلاحیت افراد را تعریف و مشخص کرده است به شرط این که قانون درست تفسیر شود... نحوه برگزاری انتخابات گذشته تجربه تلخی را برای ما گذاشت .کارهای غیر اخلاقی و خلاف قانون زیادی صورت گرفت و نحوه ادبیات به کار گرفته شده و رقابتهای انتخاباتی خارج از شرع و قانون بود. با حیثیت افراد بازی شد و جمع زیادی از افراد ملت را ناراضی کرد. باید تدابیری اندیشید تا این تجربه¬های تلخ تکرار نگردد.
6- ادبیات سیاسی کشور در این جند سال اخیر به گونه¬ای رقم خورد که با اخلاق اسلامی و فرهنگ ایرانی فاصله زیادی داشت . ادبیات خارج از هنجار سیاسی و در پی آن برخوردهای غیر حقوقی، با پاره¬ای از افراد شاخص و نامدار و با سابقه در انقلاب را به انزوا برد. از آن سوی مرزها کسانی که هیچ اعتقادی به نظام ندارند برای ما همواره خط و نشان کشیده و می¬کشند. نمونه تلخناک این بی اخلاقی ها کاری بود که اخیرا در مجلس در جلسه استیضاح یکی از وزرا صورت گرفت. در این جایگاه عصاره ملت رئیس قوه مجریه به جای دفاع قانونی و اصولی از وزیر خود، پرونده اشخاص را مطرح کرد. به گونه ای که خبر نخست رسانه های بیگانه گشت. اساس این بی¬اخلاقی¬ها در سالهای پیش، در رقابت انتخاباتی گذاشته شد. در همین مجلس، روزی برخی از نمایندگان با شعار مرگ براین و آن به دشنام برخی پرداختند.
و حالا که کار به جایی رسیده است که این مجلس به جای حل مشکلات مردم با عقده گشایی¬ها مواجه می¬شود. به نظر می¬رسد مراجع بزرگوار تقلید و علما و دانشمندان و فرهیختگان سیاسی در این روزگار مسئولیت بس سنگین به عهده دارند.
ضمن دعوت مردم به راهپیمایی 22 بهمن، باید جلوی این ناهنجاری¬ها بایستند. منکراتی که در سطح کلان کشور صورت می-گیرد، صدها منکرات خرد و شخصی را پدید می آورد. گرانی¬ها، اختلاس¬ها و وعده¬های غیر محقق، راه را برای هر گونه فسادی در جامعه باز می¬کند.
7- مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن دعوت از همگان برای شرکت در انتخابات 22 بهمن از مسئولان کشوری می-خواهد تا دیر نشده جلوی مشکلات موجود را بگیرند و اجازه دهند تا ناقدان و خبرگان و دلسوزان واقعی کشور به صحنه سیاست باز گردند و مشکلات موجود را با ائتلاف ملی و سیاسی چاره جویند. مصلحت عامه را بر مصالح خاصه مقدم بدارند.
افرادی را که به ناروا و غیر قانونی از حقوق خود محروم و یا محصور گشته¬اند به عرصه انقلاب و نظام دعوت نمایند و گشایشی کنند تا دلسوزان و معتقدان به نظام اسلامی به صحنه سیاست و مدیریت جامعه باز گردند و مهمتر این که جلوی تحجر و خرافات، که به جان نظام جمهوری اسلامی افتاده و می¬رود تا چهره رحمانی اسلام را عبوس و وجهه عقلانی دین را خرد ستیز نماید، بگیرند .
«فلیست تصلح الرعیََة الا بصلاح الولاة و لا تصلح الولاة الا باستقامة الرعیة و اذا ادت الرعیة الی الوالی حقه و ادی الوالی الیها حقها عز الحق بینهم...»امام علی(ع)(خطبه 216)
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم
17/11/91-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آزادی بیان و حدود آن (بحثی در باره کتب ضلال)
 • بیانیه مجمع مدرسین ومحققین حوزه علیمه قم در محکومیت فیلم موهن و جسارت آمیز به ساحت پیامبر گرامی اسلام
 • پیام تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت درگذشت خواهر مهدی کروبی
 • کسانی که در حصر و حبس می باشند آیا در دادگاهی عادلانه محاکمه شده­ اند؟
 • مسئولان نظام برای انتخابات آزاد، با همه لوازمش، تلاش کنند
 • پیام تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت درگذشت پدر بزرگوار مهندس میرحسین موسوی
 • نامه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب: حق شکایت از کمیسیون را برای خود محفوظ می داریم
 • ملت آزادیخواه ایران در قالب راهپیمایی های غیر دولتی به جمع حامیان این بیداری اسلامی بپیوند
 • باز خواني انقلاب اسلامي ايران (قسمت اول)
 •  
  آخرین اخبار
 • بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی
 • دفتر احمدی نژاد بدون نام بردن از رهبری به مناسبت دهه فجر بیانیه صادر کرد
 • نجفی: 320 میلیارد تومان زمان شهرداری احمدی نژاد که ناپدید شد در انتخابات ۸۴ و موارد عجیب غریب صرف شده است
 • گزارشگران ویژه سازمان ملل:‌ روزنامه‌نگاران زندانی باید فوری آزاد شوند
 • از نتایج دیدار ناگهانی صادق لاریجانی با آیت الله خامنه ای: روزنامه تامین اجتماعی خبر آزادی مرتضوی را تیتر زد
 • علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه: روحانیون آستانه صبر مردم در برابر تحریم‌ها را بالا ببرند
 • واکنش خانواده کشته شدگان کهریزک به بازداشت سعید مرتضوی: منتظر احقاق حقیم
 • عسگراولادی: نمی توان کسی را از صحنه سیاست حذف کرد/ حضور اصلاح‌طلبان فرصت است نه تهدید
 • وقتی آیت الله خامنه ای هم از " معرفت " و " لطف " مامور زندان زمان شاه می گوید
 • غیبت کارگردانان نامی درجشنواره فیلم فجر امسال
 • نامه کنشگران ملی-مذهبی به احمد شهید در دومین سالگرد حصر رهبران جنبش سبز
 • دیدار غیرمنتظره صادق لاریجانی با آیت الله خامنه ای
 • افشای همکاری ایران با آمریکا در راه مبارزه با ترورسیم القاعده
 • رئیس جمهور مصر: انقلاب ما در شرایط انقلاب ایران قرار دارد
 • بانک مرکزی باز هم از بانک ها پول می کشد، اینبار 2 هزار میارد تومان
 • صدای قرائتی هم از گرانی ها درآمد
 • اطلاعیه دیوان عدالت اداری نسبت به سخنان احمدی نژاد در صحن علنی مجلس
 • ممانعت از اعزام مصطفی تاجزاده به بیمارستان برای ادامه درمان های پزشکی
 • بیانیه کمیسیون و شاخه زنان جبهه مشارکت در خصوص برخورهای اخیر با روزنامه نگاران
 • بیانیه دوم وزارت اطلاعات پیرامون دستگیری تعدادی دیگر از روزنامه نگاران
 •