به روز شده: ۱۰:۲۷ تهران - سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۱

کلینتون: با ایران مذاکره مستقیم کنید و امتیاز گسترده دهید/علی لاریجانی گزینه احتمالی ریاست جمهوری آینده ایران است

امروز: هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا در نامه خداحافظی خود از دولت باراک اوباما، توصیه هایی را مطرح و تاکید کرده عمل کردن به آنها می تواند در دور دوم ریاست جمهوری اوباما بسیار مفید باشد.

به گزارش مهر، خانم کلینتون در این نامه که متن کامل آن در شماره اخیر هفته نامه اشپیگل آلمان منتشر شده، آورده است : ما در رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۰۸ رقیب هم بودیم و در مقابل هم ایستادیم، اما در دولت با احترام با یکدیگر روبرو شدیم. طی چهارسال گذشته ما دستاوردهایی داشته و از رسیدن به اهدافی نیز بازماندیم.

کلینتون با اشاره به اینکه خداحافظی اش از وزارت خارجه دلایل شخصی دارد خطاب به اوباما افزوده است: بسیاری به شما توصیه می کنند اکنون به مسائل داخلی متمرکز شوید. شما می توانید با ابتکارات بی خطری در حوزه سیاست خارجی مانند لغو تحریم ها علیه رژیم کاسترو این مسئله را تعدیل کنید، با پیمان های نظامی ارزش دوباره ای به همسایگان چین داده و از پشت صحنه امور را اداره کنید.

زندان گوانتانامو را ببند
وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین خروج کامل آمریکا از افغانستان را برای دور دوم ریاست جمهوری اوباما مفید ارزیابی کرده و توصیه می کند نگذارد فرماندهان ارتش، وی را وادار به نگاه داشتن هزاران نظامی آمریکایی در افغانستان کنند. کلینتون هر گونه تلاشی برای پویایی اقتصادی در داخل مرزهای آمریکا، تشدید قوانین استفاده از سلاح، بستن زندان گوانتانامو و بازسازی زیرساختهای کشور را از مهمترین اقدامات دولت اوباما در حوزه سیاست داخلی می داند.

به اعتقاد این سیاستمدار دموکرات سیاست خارجی مسئله ای است که همچنان اوباما را در دور دوم ریاست جمهوری اش به خود مشغول می کند، در این میان نباید تمایل اروپا برای پرداختن به مسائل داخلی خودش، آمریکا را از پرداختن به مسائل جهانی و پیمان های بین المللی اش باز دارد.

خاورمیانه یک میدان مین است/ در قاهره، غزه، تل آویو و تهران همه چیز طبق میل ما پیش نمی رود
کلینتون با اشاره به بحران های موجود در منطقه خاورمیانه می افزاید: می دانم که خاورمیانه یک میدان مین است. در قاهره، غزه، تل آویو و تهران همه چیز طبق میل ما پیش نمی رود، جایی که شما با ابتکارات خیرخواهانه و در عین حال ناپخته با موانعی روبرو هستید. در این میان، اما چیزهایی از پایه تغییر کرده است.

وی تاکید می کند: ۲۰۱۳ سال سرنوشت سازی است. طی دهه های گذشته هیچ گاه مانند امروز امکان عملی شدن ابتکارات آمریکا در منطقه وجود نداشته است. در اینجا باید هم در برابر دوست (اسرائیل) و هم دشمن (ایران (شجاعت به خرج داد و این امر بدون فشار دیپلماتیک و برخی توافقات غیردلخواه محقق نمی شود. شما در دور دوم ریاست جمهوری خود باید نمایندگان جدیدتان را در موضوع مذاکرات صلح اسرائیل-فلسطین و نیز مسئله هسته ای ایران معرفی کنید، مسائلی که ترکیب آنها توجه خاصی را به خود جلب کرده و شاید در جایی خارج از تهران و یا تل آویو به یک توافق منجر شود.

هیلاری با بیان اینکه برای جهان عرب هر دو اینها در ارتباط با هم یک مجموعه را می سازند و اوباما باید روشن کند که به این مسئله باور دارد، سعی کند دیپلمات انتخابی اش پایبند به آن باشد از همسرش "بیل کلینتون" به عنوان گزینه ای مناسب برای این کار یاد کرده و به اوباما توصیه می کند به جانشین خودش "جان کری" اهمیت این مسئله را یادآوری کند. وی از اوباما می خواهد به بیل کلینتون اختیار کامل داده و همکارانی با توانایی بالا در اختیارش بگذارد.

وزیر خارجه پیشین آمریکا از رئیس جمهوری این کشور می خواهد همانند نخستین سخنرانی اش در قاهره، بار دیگر به روشنگری در مورد برنامه های دولتش برای منطقه پرداخته و این بار مشخص کند که حرفهایش را عملی خواهد کرد.

با ایران مذاکره مستقیم کنید و امتیاز گسترده دهید
کلینتون در بخش دیگری از این نامه می نویسد: اما این اقدامات کافی نیست. شما باید روی بنیامین نتانیاهو سرمایه گذاری کرده و با ایران مذاکرات مستقیم با امتیازات گسترده و مرزهای تعریف شده مشخص انجام دهید، می دانم این به نظر ساده انگارانه می آید، اما می تواند کارگر باشد چرا که با وجود شایعاتی که از تهران و تل آویو به گوش می رسد تغییرات بنیادگرایانه ای در حال رخ دادن در منطقه است که ممکن است سبب از دست رفتن آنها می شود.

ایران، عراق، سوریه و حزب الله سبب وحشت ما شده اند
وی افزوده است: ایران به علاوه عراق به علاوه سوریه به علاوه حزب الله قدرتمند در لبنان به علاوه حماس در نوار غزه، اینها سبب وحشت ما بوده است. این خطرها جزئی از تاریخ هر چند بخش قابل پیش بینی آن است.

به نوشته کلینتون، حزب الله همواره در جبهه ایران باقی مانده، اما نفوذ ایران در عراق کاهش یافته و جنبش حماس نیز در حال دور شدن از ایران است. کلینتون در ادامه با این موضع که اصلی ترین همپیمان منطقه ای ایران یعنی سوریه ظرف ماههای آینده سقوط خواهد کرد، توصیه می کند نظام آتی این کشور را گروههای سنی مذهب سازمان دهی شده از داخل و مخالف با نظام ایران شکل دهند.

کلینتون حلقه جدیدی را که در خاورمیانه شکل گرفته حلقه بین ترکیه، مصر، قطر و عربستان می داند که همگی سنی هستند. وی می گوید اگر به جای رئیس جمهوری ایران بود، این روند تغییر لایه ای قدرت در منطقه را با نگرانی زیرنظر می گرفت.

وزیر خارجه مستعفی آمریکا با اشاره به تاثیر تحریم های اقتصادی علیه ایران مدعی شده است گروهی در داخل این کشور به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای هستند و در عین حال گروهی نیز تنها بر جنبه فناوری هسته ای تاکید دارند.

حتی در میان گروههای اپوزیسیون داخل ایران نیز کسی خواهان دست برداشتن از فعالیت هسته ای نیست
وی می گوید حتی در میان گروههای اپوزیسیون داخل ایران نیز کسی خواهان دست برداشتن از فعالیت هسته ای نیست از این رو آمریکا باید با پیشنهاد "معامله بزرگ" از وقوع بدترین حالت در این مورد جلوگیری کند. همچنین آمریکا باید حق ایران در غنی سازی اورانیوم تا میزان ۵ درصد را که در مصارف پزشکی می تواند به ۲۰ درصد نیز ارتقا یابد، به رسمیت بشناسد و در مقابل ایران اورانیوم غنی شده خود را تحت نظارت بین المللی به ترکیه و یا روسیه فرستاده و اجازه ورود بازرسان آژانس را به تاسیسات هسته ای خود بدهد.

واشنگتن باید اذعان کند که ایران یک قدرت منطقه ای است و از تلاش برای تغییر نظام این کشور دست بردارد
کلینتون این اقدامات را پیش شرط لغو تدریجی تحریم های اقتصادی علیه ایران و نقطه نهایی را نیز از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا دانسته و تاکید می کند واشنگتن باید در نهایت به این مسئله اذعان کند که ایران یک قدرت منطقه ای است و از تلاش برای تغییر نظام این کشور دست بردارد.

وی مدعی می شود ایران از برنامه هسته ای به عنوان اهرمی برای حفظ قدرت خود استفاده کرده و می کوشد همچون یک قدرت هسته ای به نظر برسد. به نوشته این مقام سابق آمریکایی نگرانی هایی که آمریکا در مورد سیاست های تندروانه "محمود احمدی نژاد" دارد پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن دیگر بی معنی خواهد بود چرا که وی دیگر نمی تواند در این انتخابات نامزد شود.

کلینتون از علی لاریجانی به عنوان جانشین احتمالی احمدی نژاد یاد کرده و وی را سیاستمداری معقول و واقع بین می داند که کتابهای فلسفی مانند آثار کانت را خوانده و گزینه مناسب تری برای مذاکره است.

نتانیاهو بخشی از مشکل در خاورمیانه است/ او به خواسته های ما توجهی نکرد
وی در ادامه با اشاره به بحران دیرینه خاورمیانه می نویسد: در مورد "بنیامین نتانیاهو" باید با کمال تاسف بگویم وی بخشی از مشکل در خاورمیانه است نه راه حل. نتانیاهو در دور نخست ریاست جمهوری شما، به خواسته های مطرح شده ما در مورد توقف شهرک سازی توجه نکرد. در عین حال وی کسی است که خواهان پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری بود. اکنون زمان توجه به این واقعیت است، نه از روی انتقام، بلکه از روی هشیاری، که ما نباید به همپیمان اسرائیلی مان اجازه اجرای تمام خواسته هایش را بدهیم. تنها زمانی که ما نتانیاهو را تحت فشار بگذاریم می توانیم به یک واسطه واقعی در منطقه تبدیل شویم.

نگرانی بزرگ اسراییل تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای است
کلینتون یادآور می شود نگرانی بزرگ اسرائیل تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای است و این موضوعی است که مورد توافق واشنگتن نیز هست. این موضوع می تواند سبب یک رقابت تسلیحاتی در منطقه شود و اگر غرب نتواند ایران را در این راه متوقف کند، خطر به مرزهای آمریکا و اروپا نیز می رسد.

واداشتن دولت نتانیاهو به توقف شهرک سازی و مذاکره با تشکیلات خودگردان، لزوم مذاکره آمریکا با جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، جدی گرفتن خطر به کارگیری تسلیحات شیمیایی در سوریه و نیز غافل نشدن از خطرات انقلاب های مردمی کشورهای خاورمیانه برای منافع آمریکا از دیگر توصیه هایی است که کلینتون به اوباما کرده است.

کلینتون ۶۵ ساله که طی هفته های اخیر به دلیل ناراحتی جسمانی کمتر در انظار عمومی ظاهر شده بود، روز شنبه با وزارت خارجه آمریکا خداحافظی کرده و جای خود را به "جان کری" سناتور باتجربه دموکرات داد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • واکنش صالحی به پیشنهاد واشنگتن برای مذاکره مستقیم
 • جو بایدن: رهبر معظم آماده باشد با ایران گفتگوی مستقیم میکنیم/لاوروف: رژیم ایران را مطمئن کنیم که نیتی برای تغییر این رژیم وجود ندارد.
 • رویترز: کشورهای آسیایی خرید نفت از ایران را 12 درصد کاهش میدهند
 • وزیر خارجه آلمان: ایران پیشنهاد آمریكا برای مذاكره دوجانبه را بپذیرد
 • رونمایی از جنگنده جدید ایران به نام قاهر 313
 • ابراز نگرانی دیده بان حقوق بشر از وضعیت کلی حقوق بشر در ایران
 • افشای طرح امنیتی ایران برای لطمه زدن به بی بی سی فارسی
 • وزیر دفاع: هیچ اثری در خیابان ها نیست/جنگ با آمریکا و اسرائیل وظیفه مان است
 • ایران پیشنهاد ادامه مذاکرات در استانبول را رد کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • یک مقام دولت: احمدی نژاد تنها یک برگ از هزار سند خود را منتشر کرده است
 • علیرضا دبیر: چمران باید درباره عدم شفاف سازی شورا در هزینه‌كرد ۳۲۰ میلیارد تومان از سوی محمود احمدی‌نژاد، پاسخ دهد
 • واکنش ذالنور به حوادث جلسه استیضاح وزیر کار: رؤسای دو قوه، حیثیت نظام اسلامی را چوب حراج زدند، به جان هم افتادند، دل رهبری را خون کردند
 • همسر تاجزاده خطاب به دختران میرحسین و رهنورد: این روزها که خداوند به وضوح قدرت و قهاریت خویش را به ما می نمایاند، باید با آرامش در گوشه ای ایستاد و مشاهده گر باقی ماند
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • جنایتکار کهریزک؛ سعید مرتضوی بازداشت شد
 • آخرین قمیمت خودروهای تولید داخل: پراید 20 میلیون تومان
 • واکنش علی مطهری به حوادث استیضاخ وزیر کار: بالاخره تکلیف احمدی نژاد به زودی روشن میشود
 • ادامه توهمات برادر حسین: دعوای دیروز مجلس و دولت تقصیر سبزهاست
 • مهدی خزعلی اعلام برائت از موسوی و کروبی را رد کرد
 • چرا هیچ کس این سوال را از رهبری نمی پرسد
 • انتقام احمدی نژاد در راه است: سرپرستی مرتضوی برای وزارت کار و معاون اولی شیخ الاسلام
 • مرتضوی فایل صوتی احمدی نژاد را تکذیب کرد
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • بازگردانده شدن فیض الله عرب سرخی از بیمارستان به زندان
 • اولین واکنش برادر لاریجانی به افشاگری احمدی نژاد: از وی به دلیل نشر اکاذیب شکایت خواهم کرد
 • نامه محمدامین هادوی به علی لاریجانی: به علی مطهری اجازه دهید از زندان ها سر کشی کند
 • هاشمی رفسنجانی: با رجوع به مردم آنان را به صحنه باز گرداند/هیچ کس مسئولیت مشکلات پیش آمده را بر عهده نمیگیرد
 • چهره های شاخص اصلاح طلب شاکی از سردار مشفق همگی در زندان
 • پاسخ لاریجانی به افشاگری های احمدی نژاد: کار شما مسخره کردن قانون است/خوب شد بگم بگم های شما یک بار مطرح شد
 •