به روز شده: ۰۸:۰۵ تهران - سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۱

بروجردی: در صورت توقف غنی سازی 20 درصدی باید باید همه تحریم‌های تصویب شده علیه ایران لغو شود

امروز: رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد از سوی جمهوری اسلامی، باید همه تحریم‌های تصویب شده علیه ایران لغو شود.

علاء‌الدین بروجردی در گفت‌وگو با با العالم، اظهار داشت: اگر قرار باشد برای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد (با کشورهای گروه ۱+۵) مذاکره شود، باید ببینیم ما‌به‌ازای آنچه خواهد بود؛ هرچند در این زمینه شورای عالی امنیت ملی تصمیم‌گیر است و ما در مجلس فقط گاهی که نیاز باشد ورود پیدا می‌کنیم،‌‌ همان گونه که چند سال پیش تصمیم گرفتیم که اجازه ندهیم دولت اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را ادامه دهد. در هر حال، نظر شخصی من، لغو همه تحریم‌ها در صورت توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی است.

وی تأکید کرد: (غربی‌ها) نباید انتظار داشته باشند که با وجود ادامه تحریم‌ها و فشار بر مردم ایران غنی‌سازی ۲۰ درصد هم متوقف شود، چرا که این کار کاملا غیرمنطقی است.

بروجردی که مهمان برنامه «من طهران» شبکه العالم بود، با تأکید بر حق ایران بر غنی‌سازی اورانیوم بر پایه نیاز گفت: شاید ما در آینده، نیازمند درصد بیشتری از غنی‌سازی باشیم؛ مثلا برای موتور کشتی‌های اقیانوس پیما، که باید ماه‌ها سوخت مصرف کنند. سوخت این کشتی‌ها ۲۰ درصد نیست و ممکن است ۴۰ یا ۵۰ درصد باشد، در این صورت این حق باید برای ما محفوظ باشد.

وی تأکید کرد: البته این‌ها نظرات من است و شاید نظر شورای عالی امنیت ملی چیز دیگری باشد؛ اما به هر حال مابه‌ازای تعلیق ۲۰ درصد نمی‌تواند چیزی مانند مجوز واردات طلا و امثال آن باشد.

بروجردی افزود: من فکر می‌کنم که واقع گرایی گروه ۱+ ۵ می‌تواند به موفقیت مذاکرات کمک کند. آن‌ها باید واقعیت‌ها را بپذیرند، ایران امروز دیگر آن ایرانی نیست که «جک استراو» و «فیشر» بگویند ما اجازه نمی‌دهیم، حتی دو دستگاه سانتریفیوژ داشته باشد.

به گفتۀ بروجردی، «توان موشکی ایران در دوران جنگ (عراق علیه ایران) صفر بود، ولی هم‌اکنون جمهوری اسلامی به قدرت موشکی تبدیل شده است. اگر آن‌ها واقع بینانه رفتار نکنند و از موضع بالا و قدرت به ایران نگاه کنند، طبیعتا این مذاکرات به جایی نخواهد رسید».

فتوای رهبری، خط قرمز ماست
نماینده مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه فتوای رهبری مبنی بر حرام بودن ساخت و نگهداری سلاح هسته‌ای، خط قرمز جمهوری اسلامی است، گفت: ما به معاهده «ان‌پی‌تی» متعهدیم و بر اجرای فتوای آیت‌الله خامنه‌ای تأکید داریم و نه تنها بمب اتم نخواهیم ساخت، بلکه مخالف جدی وجود این سلاح مرگبار در هر کجای دنیا هستیم.

بروجردی افزود: ما بر این باوریم که حتی وجود یک بمب برای صلح جهانی یک خطر بوده و دلیل آن هم روشن است، چون ممکن است یک «ترومن» دیگری پیدا شود که دوباره دستور استفاده از آن را صادر کند.
«به لحاظ روانی جامعه جهانی نگران تکرار حوادث هیروشیما و ناکازاکی است و باید این نگرانی را برطرف کرد».

** ما به دنبال غنی‌سازی ۲۰ درصد نبودیم
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: چهل و چند سال پیش، کار‌شناسان آمریکایی، رآکتور تهران را ساختند که در مرحله آغاز بهره‌برداری سوخت آن ۹۳ درصد بود که بعد‌ها به ۲۰ درصد تغییر پیدا کرد.

«این رآکتور داروهای هشتاد هزار تا یک میلیون بیمار سرطانی را در سال تولید می‌کند و برای ما حیاتی است و اصولا باید با ادعاهای حقوق بشری آمریکا و غرب، برای آن‌ها هم مهم باشد».

وی افزود: سوخت این رآکتور در حال پایان یافتن بود و ما رسما و بنا به مقررات آژانس درخواست کردیم که آژانس سوخت مورد نیاز رآکتور تهران را تولید کند و تحویل ایران دهد. آن‌ها هم این کار را به روسیه و فرانسه واگذار کردند و آن قدر در گردونه مسائل گوناگون چرخید که ماه‌های طولانی گذشت و ما نگران شدیم که سوخت رآکتور به پایان برسد و سوخت جدید آماده نباشد و خطر انسانی که بسیار برای ما مهم است و از نظر حقوق بشری هم مساله بسیار مهمی است جان بیماران را تهدید کند؛ بنابراین، ناگزیر شدیم به دلیل انجام نشدن تعهدات از سوی آژانس ـ که در واقع یک تخلف است ـ به سمت غنی سازی ۲۰ درصد حرکت کنیم.

تصور غربی‌ها این بود که ایران قادر به انجام این کار نیست، ولی ما توانستیم
بروجردی ادامه داد: پس از آن، به آنان پیشنهاد کردیم که صفحات سوخت را برایمان تولید کنند، چون در آن زمان تکنولوژی مربوطه را نداشتیم، اما دیدیم که غربی‌ها در این باره هم بازی درآوردند. برای همین دانشمندان جوان ما صفحات سوخت را هم خودشان تولید کردند، در نتیجه مشکل خودمان را خودمان حل کردیم، همان گونه که نیروگاه‌های تولید برق را ساختیم؛ آن که دیگر بمب اتم نبود.

ایران در بیست سال آینده به ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای نیاز دارد
آمریکا، اروپا، فرانسه و آلمان به شرکت‌های خود دستور داده‌اند که برای ایران نیروگاه برق هسته‌ای نسازند، در حالی که ما در مجلس تصویب کرده‌ایم تا بیست سال آینده دولت باید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید کند».

«وقتی که آن‌ها برایمان نیروگاه برق نسازند، ما هم کشوری نیستیم که دست روی دست گذاشته و بنشینیم و نگاه کنیم. امروز دانشمندان ما مشغول ایجاد یک نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی هستند، هرچند تجربه اول ماست، وقتی ساختیم بر این دانش چیره می‌شویم و یک معامله چندین میلیارد دلاری را غربی‌ها از دست می‌دهند و طبعا ضرر می‌کنند یا به روسیه می‌دهیم که بالاخره رفتارش منطقی‌تر است».

وی با اشاره به اینکه غربی‌ها در مسأله هسته‌ای یک محیط بسته و غیر منطقی ایجاد کرده‌اند، اظهار داشت: مثلا همین که برای ما نیروگاه هم نمی‌سازند، نتیجه‌اش این است که ما خودمان می‌سازیم و غنی‌سازی ۲۰ درصد هم همین ماجرا را داشت و ما ناگزیر شدیم برای رفع نیازمان دست به غنی‌سازی ۲۰ درصد بزنیم و این نیاز همچنان ادامه دارد پس دلیلی ندارد آن را متوقف کنیم.

بروجردی تولید اورانیوم را نیاز بازار دانست و گفت: ما مثل هر کشور دیگری که تولید اورانیوم غنی شده را برای تولید سوخت انجام می‌دهد، برای فروش نیز ارایه خواهیم کرد و این یک بازار فروش برای ماست که می‌توانیم به کشورهایی که نیاز دارند، اورانیوم غنی شده بفروشیم؛ مثلا آلمان یا آرژانتین چطور حق دارند اورانیوم غنی‌سازی کنند و در این تجارت پردرآمد شرکت کنند و ما حق نداشته باشیم؟

مذاکره با آمریکا موضوع جدیدی نیست
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین درباره مذاکره آمریکا و ایران گفت: این چیز جدیدی نیست و تقریبا در همه مذاکرات گروه ۱+۵ ما شاهد درخواست مذاکره از سوی هیأت آمریکایی هستیم. «ما با ملت آمریکا مخالفتی نداریم ما با سیاست‌های ظالمانه‌ای که دولت‌های آمریکا از گذشته‌های دور تاکنون علیه ایران در پیش گرفته‌اند، مخالف هستیم و تا هنگامی که سیاست‌های آمریکا در قبال ایران تغییر نکند، زمینه مذاکرات فراهم نخواهد آمد».

«ما پیشتر برای کاهش بحران عراق با آمریکا سه دور مذاکره کردیم که این مذاکرات نشان داد که مخالفت ایران با مذاکره با آمریکا مطلق نیست، ولی به‌ شرط‌ها و شروط‌ها».

به گفتۀ بروجردی، معمولا دکتر جلیلی در مذاکرات ۱ + ۵ به مسائل سوریه، بحرین، فلسطین و دیگر مسائل منطقه هم اشاره‌ای می‌کند، زیرا باید برای غرب مهم باشد که هزاران انسان در این بحران‌ها، جان خود را از دست می‌دهند. مگر نه این که آن‌ها مدعی حقوق بشر هستند و سیاست‌هایشان در منطقه ناموفق است؟-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ایران و مصر در راه صنعت توریسم
 • دستگیری سه نفر در اسپانیا به اتهام جاسوسی علیه اپوزسیون ایران
 • نگرانی از رشد موج سوم ایدز در ایران
 • دل پر درد سفیر ایران هنگام ترک آنکارا: شبکه رسانه ای ضد ایران راه اندختند
 • کشف ذخایر جدید اورانیوم در ایران
 • راه اندازی کمپین ضد تحریم دارو
 • درخواست آمریکا برای مذاکرات دو جانبه با ایران
 • تحریم های جدید آمریکا علیه ایران در راه است
 • واکنش تهران به خبر دستگیری جاسوسانی منتسب به ایران در نیجریه: "همه چیز ساخته و پرداخته دشمنان است
 •  
  آخرین اخبار
 • ابولفضل قدیانی عضو دربند مجاهدین انقلاب در سی سی یو
 • واکنش حسینی،وزیر ارشاد به اسکار آرگو
 • مصطفی تاجزاده: هتاک ترین عناصر و رسانه ها در بین نیروهای مسلمان نزدیک ترین آن ها به رهبری هستند
 • ادامه چاپلوسی های مصباح درباره آیت الله خامنه ای: باید تسبیح بدست شکرگزار نعمت رهبری باشیم
 • مهدی طائب مشاور آیت الله خامنه ای: اگر ایران پای سوریه نمی ایستاد بشار اسد سقوط می کرد
 • انتقال چند ساعته ابوالفضل قدیانی به بیمارستان و بازگردانده شدن ایشان به زندان قزل حصار
 • هاشمی رفسنجانی مجددا بر ضرورت پذیرش خطاها و بازگشت به راه درست تاکید کرد
 • فریده لاشایی،هنرمند نقاش کشورمان به دیار باقی شتافت
 • مشاور سابق رسانه ای احمدی نژاد: اوباما کاپشن احمدی نژاد را پوشید
 • پورشه های میلیاردی بی صاحب: معلوم نیست 500 دستگاه خودرو با این قیمت نجومی به چه طریق و به چه ارزی وارد کشور شده است
 • موتلفه هم از امکان مهندسی انتخابات ابراز نگرانی کرد
 • دلنوشته همسر مهدی خزعلی؛ داد از مردمانی که جای محبت، به هم رنج می دهند
 • طومار ۲۰۰۰ امضای کارگران شرکت واحد: تورم سال آینده را در دستمزد ۹۲ پیش‌بینی کنید
 • امیلی امرایی و نرگس جودگی از روزنامه نگاران بازداشتی آزاد شدند
 • محرومیت از تحصیل پیام شکیبا دانشجوی واحد علوم وتحقیقات تهران
 • افزایش اخراج رانندگان در آستانه پایان سال
 • بررسی طرح کاهش تعطیلات سالانه در مجلس
 • روزنامه‌ "مغرب" به دلیل انتشار تصویر سیدمحمد خاتمی تذکر گرفت
 • پرونده سازی جدید برای ابولفضل قدیانی عضو دربند سازمان مجاهدین انقلاب
 • ده پیشنهاد 43 اقتصاددان ایرانی برای گذر از بحران
 •