به روز شده: ۲۲:۳۹ تهران - یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱

سید حسن خمینی: ما نسبت به وضع امروزمان نه تنها منتقدیم، بلکه نسبت به بسیاری از قسمتهای آن معترضیم

امروز: سیدحسن خمینی تأکید کرد: ما نسبت به وضع امروزمان نه تنها منتقدیم، بلکه نسبت به بسیاری از قسمتهای آن معترضیم، اما نسبت به آینده نه تنها باید امیدواریم باشیم، بلکه باید آن را بسازیم.

به گزارش جماران،،حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت شهدای گروه توحیدی منصورون و خانواده‌های آن‌ها، ضمن اشاره به پیشگام بودن آن‌ها در انقلاب شکوه‌مند اسلامی، به آیه ۸۶ سوره اعراف اشاره کرد و اظهار داشت: در این آیه فرازی وجود دارد که فلسفه وجودی چنین جمع‌هایی را می‌توان از آن برداشت کرد. این آیه می‌فرماید: «فاذکروا اذ کنتم قلیلا و کثرکم» (به یاد آورید آن وقتی که کم بودید و خداوند شما را زیاد کرد)؛ گروه کوچکی بودید، بعد تبدیل به طایفه شدید؛ نهر کوچکی بودید و تبدیل به جویبار شدید.

وی افزود: در این جمله اگرچه خطاب به مسلمانان صدر اسلام است، اما یک نکته هم وجود دارد و آن اینکه تمام کارهای بزرگ از نقاط کوچک شروع می‌شود. وقتی فتح و پیروزی نصیب می‌شود (اذا جاء نصرالله و الفتح)، یدخلون فی دین الله افواجا هم محقق می‌شود؛ به حکم قرآن هنگام فتح و ظفر است که یدخلون فی دین الله افواجا اتفاق می‌افتد و الا وقت سختی اینگونه نیست؛ وقتی که باد به پرچم می‌خورد سر و کله عده‌ای پیدا می‌شود که مقدمشان مبارک است، اما «مرد روزهای سختی» آن گروههایی هستند که عامل جمع کردن آن‌ها حول یک عقیده، ایمان آن‌ها به حقانیت راه‌شان است و حاضر به تحمل هزینه بوده و دلبسته به حطام دنیا نیستند.


یادگار امام با نقل روایتی از امیرالمومنین در «کافی» گفت: ایشان می‌فرمایند: «فارفض الدنیا؛ فان حب الدنیا یعمی و یصم و یبکم و یذل الرقبات» (دنیار را ترک کن؛ حب دنیا کور و کر و لال می‌کند و باعث گمراهی می‌شود)؛ حب دنیا آدمی را کور می‌کند زیرا وقتی در محاسبه قرار می‌گیرید منافع دنیایی خودتان را می‌بینید و هزینه‌هایی را خواهید داد. کر می‌کند، زیرا انتقاداتی که به شما می‌شود و حقایق موجود را نمی‌بینید و سروش قدسی برایتان ناآشنا و حتی ناشنیدنی می‌آید؛ لال می‌کند؛ زیرا در مقابل حرفی که می‌زنید باید هزینه دهید. در اصطلاحات عربی جمله «حب الدنیا یعمی و یصم» را شنیده‌ایم که یکی از مصادیق آن، این آیه است.
وی با اشاره به آیه اول سخن خود، این سوال را طرح کرد که چرا دوران قلیل بودن را باید به یاد بیاوریم؟ و سپس افزود: عمده دلیل به این برمی گردد که اگر به آن موضوع توجه نکنیم فلسفه وجودی حرکت را فراموش کرده و در مسیر زندگی گمراه می‌شویم. همه آن چیزی که به نام مبارک پیامبر (ص) در یک سوم یا یک چهارم جهان وجود دارد و بر مأذنه‌ها صدایش بلند می‌شود، از یک جمع بسیار محدود برخاسته است. فکر نکنید پیامبر (ص) راحت شروع کرده است. سختی‌های پیامبر در مکه بدن انسان را به رعشه می‌اندازد؛ وجود مبارک پیامبر (ص) گاهی به حیاط منزل می‌آمد و می‌فرمود اگر دین ندارید، من همسایه‌تان هستم؛ همسایه را اذیت نکنید! ایشان کنار دیوار نماز نمی‌خواندند زیرا از بالای دیوار همسایه روی سرشان آشغال می‌ریختند؛ فردی که نام ملعون او در تاریخ ثبت است، هنگام نماز خواندن پیامبر (ص) پایش را روی سر ایشان می‌گذاشت که خود پیامبر فرموند من چند بار گفتم گردنم شکست! در آن گرمای سوزان عربستان شنهای کف زمین به صورت ایشان می‌چسبید و وقتی می‌خواستند سرشان را بلند کنند نمی‌توانستند! جمعیت هم به این وضعیت می‌خندید!

سید حسن خمینی ادامه داد: شما وضعیت پیامبر (ص) را وقتی که وضو می‌گرفتند و آب از دستشان به زمین نمی‌رسید، نبینید! ایشان وقتی شروع به کار کرد در مکه چنان وضعیتی را داشت. وقتی وجود پیامبر (ص) به طائف رفتند، همراهان جرأت نمی‌کردند ایشان را به مکه برگردانند زیرا قطعا در روز روشن او را می‌کشتند! تا اینکه یک نفر پیدا می‌شود که به ایشان امان می‌دهد؛ یعنی فخر عالمین باید از یک فرد عادی امان بگیرد، فقط برای اینکه به منزل خودش برود.
یادگار امام یادآور شد: روزگار از اول به وفق مراد نبوده است؛ زندگی سختی و فراز و فرود دارد. دو تن از دختران پیامبر (ص) بعد از اعلام نبوت آن حضرت، توسط شوهرانشان طلاق داده می‌شوند. یعنی دعوا در منزل پیامبر (ص) هم شروع می‌شود. اما قرآن می‌گوید ما شما را کثیر کردم، و الا شما چیزی از خودتان نداشتید؛ به چه می‌نازید؟ حتی تو (محمدبن عبدالله) به چه می‌نازی؟ همه چیز را ما به تو دادیم؛ توجه داشته باش که از آن خرابه‌ها، اتاقهای دربسته، غار حرا و آن بی‌چیزی‌ها به اینجا رسیدی!

وی تصریح کرد: یک فایده تامل در گذشته این است که مغرور نشویم و فکر نکنیم هرچه داریم از خودمان است و فایده دیگر اینکه، اگر این نعمت کم و زیاد شد فاجعه‌ای اتفاق نیفتاده است (و لا تأسوا علی مافاتکم). وظیفه‌ای داشتید که خداوند لطف کرد و در انجام آن نصرت و لطف عطا کرد؛ اکنون باز هم تلاش کنید تا کثیر شوید، اینکه فاجعه نیست!‌ای آنکه غمگنی وسزاواری/ وندر نهان سرشک همی باری/ شو تا قیامت آید زاری کن/ کی رفته را به زاری بازآری؟ / مستی مکن که نشوند او مستی/ زاری مکن زاری مکن که او نشوند زاری/ اندر بلای سخت پدید آید/ فضل و بزرگ مردی و سالاری
یادگار امام با ذکر مجدد آیه ابتدای سخن خود اظهار داشت: این آیه می‌گوید ممکن است مجددا قلیل شوید، اما باز هم تلاش کنید و از خدا کمک بخواهید. روایت لطیفی از پیامبر (ص) در کتاب بحارالانوار علامه مجلسی هست که می‌فرماید: ان الله یحب السائل اللحوح. خداوند درخواست کنندگان سمج را دوست دارد، خداوند کسانی را که از درگاه او بطور مداوم درخواست می‌کنند دوست دارد.

وی یادآور شد: مگر امام وقتی حرکت خود را شروع کرد با آسایش شروع کرد؟ ایشان هم با سختی شروع کرد؛ امروز نسل جوان هم با سختی شروع کند و تلاش کند. ما نسبت به گذشته خودمان نه تنها خوش بینیم، بلکه افتخار می‌کنیم؛ اما نسبت به وضع امروزمان نه تنها منتقدیم، بلکه نسبت به بسیاری از قسمتهای آن معترضیم، اما نسبت به آینده نه تنها باید امیدواریم باشیم، بلکه باید آن را بسازیم. نباید فکر کرد دنیا به آخر رسیده است؛ همیشه این فراز و فرود‌ها بوده است. دوره صدر اسلام را که نگاه کنیم، هم دوره پیامبر (ص) بوده، هم دوره امیرالمونین (ع) و هم دوره سیدالشهدا (ع). ما نسبت به گذشته‌مان افتخار می‌کنیم و امروزمان باید بهتر از این باشد که در این جهت باید تلاش کنیم. اگر نشد، اشکال از من و شماست؛ پس تلاش کنیم فردایمان بهتر شود.
سید حسن خمینی در بخش دیگری از سخنان خود با قرائت روایتی امیرالمومنین (ع) گفت: ایشان می‌فرمایند کسانی که دین دار و اهل دین هستند علائمی دارند که به آن‌ها شناخته می‌شوند. اولین علامتی که ایشان برمی شمرند «صدق حدیث» است. یعنی ببینید که یک فرد چقدر راست می‌گوید؛ دروغ چقدر از زبان او دور است؟ علامت دوم «اداء الامانه» است؛ چقدر فرد امانتدار است؟ امانت فقط پول تو جیبی که از کسی گرفته‌اید و می‌خواهید پس بدهید نیست؛ اعتمادی هم که او به شما کرده، یک امانت است. خون‌های شهیدانی که ما را وامدار خویش کرده است یک امانت است؛ چقدر آن را رعایت می‌کنیم؟ علامت سوم «وفای به عهد» است. چقدر به پیمانمان وفا می‌کنیم؟

وی با بیان اینکه علامت چهارم اهل دین «صله الرحم و رحمه الضعفا» است، ادامه داد: ما چه مقدار به ضعفا رحمت داریم؟ ضعفا الزاما ضعیفان مالی نیستند، بلکه گناهکاران هم ضعیف هستند. فلسفه جزاء در اسلام مبارزه با مجرم نیست، بلکه مبارزه با جرم است. اگر جزائی ترتیب داده شده، برای ریشه کن کردن جرم است؛ و گرنه مجرم بیمار است و دست او را باید گرفت و بلند کرد. بی‌تردید دل سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا بیشتر از خود شمر، برای او می‌سوخت. زیرا او نوه رحمه للعالمین و امام است و باید دست همه را بگیرد و از جا بلند کند.

یادگار امام در همین خصوص با بیان اینکه خیلی اوقات دعواهای ما شخصی می‌شود، تأکید کرد: اگر با کسی اختلاف داریم نباید با شخص او اختلاف داشته باشیم، بلکه باید با خطای او اختلاف داشته باشیم. یکی از مواردی هم که معمولا انتقادات گزنده می‌شود همین موضوع است که در انتقادات از فرد انتقاد می‌کنیم، بلکه باید از فعل و کار افراد انتقاد کنیم و سعی کنیم کار را از فرد مجزا کنیم و بر این اساس هر کاری ممکن است از هر کدام از ما سر بزند.
وی با نقل جمله‌ای از امام که می‌فرمودند بحث‌های طلبگی نباید به بغض و کینه بینجامد، افزود: فرق بحث طلبگی با سایر دعوا‌ها این است که در آن افراد با هم اختلاف ندارند، بلکه با حرف یگدیگر مشکل دارند و در حالت عادی پشت سر هم نماز می‌خوانند و در یک حجره زندگی می‌کنند.

سید حسن خمینی در نتیجه گیری این بخش بحث خود، اظهار داشت: بر اساس این نوع نگاه اگر ما در کسی خطایی می‌بینیم به این معناست که آن فرد ضعیف است و باید به او رحمت داشته باشیم. هرچقدر از این منش دور شویم خودسازی از بین می‌رود و مشکل‌ها پیدا می‌شود.

وی با بیان اینکه از جمله موارد دیگری که امیرالمومنین (ع) در آن روایت به آن اشاره می‌کنند «حسن الخلق» است، گفت: افراد باید با هم خوش اخلاق باشند؛ چقدر عبوس باشیم؟ ما ایرانی‌ها یک خصلتی داشتیم که اگر فرضاً در جایی اخلاق نداشتیم، با ادب آن را جبران می‌کردیم؛ ملت مودبی بودیم و همه هم می‌گفتند. یعنی در روی کسی بدی او را نمی‌گفتیم که البته باعث نوعی دو رویی می‌شد؛ اما بالاخره ادبی داشتیم. متاسفانه‌‌ همان ادب هم در جامعه ما روز به روز کمرنگ‌تر شده است و با ضمیمیه شدن جوهره بی‌ادبی به جوهره بی‌اخلاقی، وضعیت بد‌تر می‌شود.
یادگار امام با تأکید بر اینکه هزاران نکته در شخصیت امام هست که می‌توان از آن صحبت کرد که یکی از آن‌ها ادب ایشان است، گفت: بنده وقتی امام فوت کرد ۱۷ ساله بودم؛ فارغ از این موضوع که رابطه من با ایشان از حیث موقعیت اجتماعی، سواد و... که قابل مقایسه نیست، اما بالاخره هرکس به فرزند خودش راحت دستور می‌دهد، اما ایشان یکبار به من حتی «تو» هم نگفت؛ همیشه می‌گفت «شما»! این از ادب حضور ایشان حکایت دارد. تمام آداب اجتماعی امام هم اینگونه بود و کسی یک رفتار خلاف ادب اجتماعی از امام سراغ ندارد که باید همه ما از آن بزرگوار الگو بگیریم. نه اینکه یکباره تغییر رفتار داده و بی‌ادبی کنیم و حرمت بزرگانمان را نداشته باشیم؟ یک بچه طلبه انگار نه انگار که در مقابل یک پیرمرد ایستاده است! پس این توصیه پیامبر که می‌فرمایند «وقرّوا کبارکم» چیست؟ بعضی‌ها چشم را می‌بندند و دهان را باز می‌کنند! و البته برخی بد‌تر چشم را هم باز می‌کنند و دهان را هم باز می‌کنند؛ در روی طرف نگاه می‌کنند و هر حرفی را می‌زنند.

وی گفت: یکی از دوستان از یکی از معلمین اخلاق نقل می‌کرد که تعبیر «فاصفحوا، صفح الجمیل» با عفو کردن (بخشیدن) فرق دارد؛ به معنای نادیده گرفتن است که تعبیر قرآن هم این است. یعنی در برخی جا‌ها چیزی را نباید ببینید و بگذرید!
سید حسن خمینی با اشاره به نشانه‌های دیگر گرفتاران دنیا در روایت امیرالمومنین (ع) گفت: نشانه دیگر «بذل المعروف» است؛ یعنی آدمهای خوبی باشیم و خوبی کنیم. فراز دیگر این است که «اتباع العلم» کنیم. یعنی حرف بی‌دانش نباید بزنیم و و وقتی یقین نداریم نسبتی را ندهیم.

یادگار امام تصریح کرد: امروز در جامعه ما متاسفانه نسبت‌های ناروا بسیار رواج پیدا کرده است. خیلی‌ها هم برای اینکه تیراژشان بالا برود این اخبار را دائم تکرار می‌کنند. در مورد خود بنده، به جز خبرهای رسمی که منتشر می‌شود، در مورد سایر خبر‌ها ۹۵ درصد موارد و حرفهایی که در مورد من نقل می‌شود دروغ است؛ کاری به محتوای مثبت و منفی خبر‌ها ندارم، بلکه منظورم صحت آنهاست. مثلا می‌گویند فلانی به فلانی حرفی را زده است؛ منبع این خبر کجاست؟

وی با اشاره مجدد به آیه ابتدای سخن خود اظهار داشت: خداوند می‌فرمایند اگر قلیل و ضعیف هستید، من شما را زیاد و قوی می‌کنم؛ از فحش و بد و بیراه و دشنام هم نترسید! در ادامه آیه تعبیر زیبایی است که می‌فرماید «وانظروا عاقبه المفسدین». یعنی یادتان بیاید که قبلا در چه موقعیتی بودید و ما شما را به کجا رساندیم و آنگاه عاقبت مفسدین را هم مشاهده کنید؛ یعنی این طرف قضیه را هم ببینید که اگر حب دنیا داشتید و فساد کردید چه عاقبتی در انتظارتان خواهد بود.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به دلسوخته بودن و درخشان بودن گذشته جمع حاضر، خطاب به آنان گفت: نسبت به گذشته‌مان افتخار کنیم و از فراز و فرود‌ها ناراحت باشیم، اما فکر نکنیم دنیا به آخر رسیده است.

پیش از سخنان یادگار امام آقایان بصیرزاده و پهلوانی و خانم سیده عالیه امامزاده (خاله شهید جهان آرا) خاطراتی را از دوران مبارزه پیش از انقلاب اسلامی بیان کردند.

در پایان این دیدار نیز لوح تقدیری از طرف خانواده‌های شهدای گروه توحیدی منصورون به یادگار امام اهدا شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • واکنش شاگرد مصباح به احتمال ورود سید حسن خمینی به انتخابات/فتنه گران با آب زمزم هم پاک نمی شوند
 • سخنرانی سید حسن خمینی در کراچی پاکستان
 • سید حسن خمینی: بوی تعفن ریا جامعه را آزار می‌دهد
 • سید حسن خمینی مجددا در ارتباط با متحجرین هشدار داد
 • سید حسن خمینی: برای اینکه بدانیم انقلاب چقدر توفیق داشته است، باید بداینم روح اخلاق در جامعه چقدر تحقق پیدا کرده است؟
 • سید حسن خمینی:هر وقت انسان خودش را محور یافت، آغاز غیراخلاقی شدن است
 • سید حسن خمینی: وضع معیشتی سختی در جامعه حاکم است
 • سید حسن خمینی با خانواده مرحوم ناصر حجازی در روز پدردیدار و ابراز همدردی کرد
 • سیدحسن خمینی نامزد جایزه کتاب فصل شد
 •  
  آخرین اخبار
 • محکومیت یورش نیروهای امنیتی به دفاتر روزنامه ها و بازداشت روزنامه نگاران
 • انتخابات ۸۸؛ کودتایی علیه انقلاب اسلامی
 • محسن هاشمی:در شرایطی هستیم که قطعاً دیگر سکوت جائز نیست/پدرم از گفتمان خود عدول نکرد
 • طلا از فهرست ارز مبادله‌ای برای جبران کسری بودجه دولت حذف شد
 • عضو کانون صنفی معلمان ایران خبر داد: پرداخت نشدن اضافه کار ۴ ماه معلمان
 • تجمع اعتراضی كارگران قند و تصفیه شکر اهواز در مقابل استانداری
 • حذف 12 میلیون نفر از شهروندان کشور از دریافت یارانه های نقدی
 • رئیس كل گمرک: سال 92 صادرات خودرو متوقف میشود
 • یک مقام دولتی: وجود افراد خاص در لیست مفاسد دلیل کتمان لیست ارسالی احمدی‌نژاد به قوه قضاییه
 • یوزپلنگ ایرانی مجددا در خطر انقراض نسل قرار گرفت
 • ادامه افشاگری های سایت اصولگرا علیه رانت خواری های دولت در صنعت نفت
 • حمیدروحانی:لطف خدابود که هاشمی رهبر نشد/در این نظام هر که در راس کار قرار می گیرد رفوزه می شود/احمدی نژاد در سقوط است
 • ميلاد فدايی اصل، دبير سياسی خبرگزاری ايلنا بازداشت شد
 • افشای طرح امنیتی ایران برای لطمه زدن به بی بی سی فارسی
 • تحرک تیم احمدی نژاد با توسل به شیوه های گذشته در آستانه انتخابات: توزیع ۱۶۵ میلیارد تومان بین گروهی از کارگران
 • وزیر دفاع: هیچ اثری در خیابان ها نیست/جنگ با آمریکا و اسرائیل وظیفه مان است
 • صدای احمد خاتمی از گرانی ها در آمد
 • مرگ سه دانش‌آموز به خاطر طرح تجمیع مدارس روستایی
 • ایران پیشنهاد ادامه مذاکرات در استانبول را رد کرد
 • برادر حسین در واکنش به عسگراولادی، رهبران جنبش سبز را تهدید به قتل کرد
 •