به روز شده: ۱۱:۲۱ تهران - یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱

تحرک تیم احمدی نژاد با توسل به شیوه های گذشته در آستانه انتخابات: توزیع ۱۶۵ میلیارد تومان بین گروهی از کارگران

امروز: دولت احمدی نژاد تصمیم گرفته است در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر با توسل به روشهای قبلی اقدام به توزیع کالا و پول میان مردم کند. در همین راستا، مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران از توزیع ۱۱۰ هزار کارت میزان بین کارگران تا پایان امسال خبر داده و گفته است که مبلغ موجود در این کارت‌ها یک و نیم میلیون تومان است. به نظر می رسد برنامه ی فکر شده ای پشت این طرح باشد و بعید نیست که این اعداد کم و زیاد شود، چرا که همین مقام دولتی دیروز از توزیع ۱۰۰ هزار کارت خبر داده بود و حالا پس از یک روز، ده درصد به آن افزوده است.

به گزارش کلمه، ظاهرا دولت احمدی نژاد بار دیگر تصمیم گرفته است در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اقدام به توزیع کالا و پول بین گروهها و اقشار مختلف مردم کند تا به طور غیر مستقیم رای مردم را بخرد. این امر در حالی صورت می گیرد که در انتخابات سال ۸۸ نیز دولت به صورت غیرقانونی و با سوء استفاده از منابع مالی و انبارهای کالا، اقدام به پرداخت سود سهام عدالت در ایام انتخابات و نیز توزیع رایگان کالاهایی همچون سیب زمینی در مجامع عمومی بین مردم کرده بود.

روز چهارشنبه کلمه گزارش داد که با دستور رهبری، در جلسات شبانه دولت و مجلس طرح هایی همچون کوپن الکترونیک، اختصاص سبد کالا به ۱۵ میلیون نفر و تخصیص کمک های نقدی به اقشار کم درآمد برای کاهش نارضایتی های معیشتی مردم در آستانه انتخابات مطرح شده است. دیروز هم گزارش شد که دولت قصد دارد با توزیع گسترده برنج هندی با قیمت پایین تر از بازار، هم با توجه به در پیش بودن تحریم های جدید، انبارها را برای دور تازه ای از واردات خالی کند و هم به نوعی تجربه توزیع سیب زمینی با اهداف انتخاباتی در سال ۸۸ را این بار در سال ۹۲ و با برنج هندی تکرار کند.

حالا به نظر می رسد برنامه های انتخاباتی دولت گسترده تر از این است، به طوری که خرید رای عملا شکل نیمه آشکاری به خود گرفته و طرحی همچون اعطای کارت اعتباری به کارگران که از دو سال قبل وعده آن داده شده و هیچ گام عملی برای تحقق آن برداشته نشده بود، حالا یکباره در آستانه انتخابات قرار است عملی شود.

توزیع کارت مهر میان کارمندان

غلامرضا مصطفی‌پور، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، دیروز در یک نشست خبری از توزیع ۱۰۰ هزار کارت اعتباری ۱٫۵ میلیون تومانی بین کارگران خبر داد و امروز در گفت و گو با مهر، عدد آن را به ۱۱۰ هزار رساند.

وی در یک نشست خبری که به مناسبت دهه فجر در وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد، اظهار داشت: از این میزان ۲۵هزار کارت توسط بانک رفاه، ۲۵ هزار کارت توسط بانک توسعه تعاون و ۵۰ هزار کارت توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران توزیع خواهد شد.

او امروز هم در مصاحبه با مهر گفته است که مبالغ موجود در این کارت ها به صورت وام است که با کارمزد ۴ درصد پرداخت می شود و باید در اقساط ۱۸ ماهه بازگردانده شود.

این یعنی پرداخت ماهانه نزدیک به ۹۰ هزار تومان، تقریبا دو برابر یارانه ماهانه پرداختی. بدین ترتیب می توان اینطور هم گفت که دولت می خواهد یارانه نقدی یک سال و نیم بعد را از حالا به بخشی از کارگران بدهد!

این در حالی است که ۳۶ ماه از مصوبه شورای ‌عالی اشتغال و ۲۱ ماه از رونمایی آن توسط دولت می‌گذرد، با این حال واگذاری کارت‌های بانکی ۱٫۵ میلیونی برای ۲۳۰ هزار کارگر هنوز به سرانجام نرسیده است.

یکی از مشکلات این طرح این ضمانت و نحوه بازگشت تسهیلات ۱۵میلیون ریالی بود که در واقع مسئله بر سر بازگشت این مبلغ توسط کارگرانی است که بنا داشتند از این طرح استفاده کنند. بانکها برای این منظور هیچ امتیاز و شرایط ویژه ای نداشتند و کار به جایی رسید که معاون اول احمدی نژاد اعلام کرد می توان حساب یارانه کارگران را برای ضمانت بازگشت تسهیلات بانکی به وثیقه گرفت.

اکنون اما پس از مدتی طولانی و در آستانه انتخابات، دولت تصمیم گرفته این طرح را زنده کند و مشکلات اجرای طرح کارت های اعتباری هم ناگهان برطرف شده است.

طرح های مشابه

علاوه بر این طرح، چندی پیش نیز دولت به صورت غیرقانونی مصوبه ای را در هیات وزیران گذراند که به موجب آن اختیار استخدام ۱۵۰۰ نفر خارج از ضوابط قانونی استخدام به معاون اجرایی رئیس دولت داده می شد.

در همان روز دولت مصوبه مشابهی تحت عنوان مهر آفرین مبنی بر مجوز استخدام بی ضابطه به استانداران تصویب کرد که به گفته محمدرضا خباز، عضو هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین، طبق پیوست های این مصوبه هر استاندار اختیار تام می یابد که حدود ۴ هزار نفر را به تشخیص خود به استخدام دولت در بیاورد. وی در گفت و گو با مهر خبر داده بود که در جلسه توجیهی در دولت برای این طرح، مسئولان دولتی تاکید کرده اند که این مصوبه با ضرب الاجل و فوری اجرایی شود و در این جلسه صحبت از استخدام ۴۹۰ تا ۵۰۰ هزار نفر در سراسر کشور شده است.

این طرح، چیزی بود که احمد توکلی از آن به عنوان چمدان تی ان تی در دولت و نظام اداری یاد کرد و به شدت از آن انتقاد شد. از سویی، ناظران توجیه این امر در آستانه انتخابات و علی رغم مشکلات مالی و اداری شدید را مورد نقد قرار دادند.

پیشتر نیز خبرگزاری مهر به نقل از یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر از تصمیم جدید دولت و مجلس برای "ارتقای قدرت خرید مردم در ایام پایانی سال" داده بود. به گفته این مقام «ستاد بسیج اقتصادی کشور با توجه به زیرساخت‌های در اختیار خود، از زمان توزیع کالاهای کالابرگی، مسئولیت توزیع کارت معیشت خانوار را به عهده خواهد گرفت»

قرار بود در قالب این طرح خانوار های ایرانی کوپن های مایحتاج خود را دریافت کنند. اما اکنون به نظر می رسد در جلسات پنهانی سران مجلس و دولت که شبانه برگزار می شود، حتی صحبت از این شده که به جای کالا بین مردم پول پخش شود.

سابقه توزیع کالا در انتخابات گذشته

پیش از این نیز اما دولت احمدی نژاد، بدون مخالفت و برخورد نهادهای ناظر، در آستانه انتخابات اقدام به توزیع مایحتاج مردم به صورت فله ای در خیابان ها و مکان های عمومی کرده بود.

از جمله این کالاها سیب زمینی بود که بارها در مکان های عمومی در شهرستانهای مختلف اقدام به توزیع آن شد. علاوه بر این در برخی نقاط گزارشهایی از توزیع چک پول بین مردم نیز رسیده بود.

دی ماه امسال بود که خبرگزاری الف، استاندار کهگیلویه و بویر احمد را مبتکر این طرح معرفی کرد. این سایت نوشته بود: سیدحسین صابری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست ماهانه خود با رسانه‌های کهگیلویه و بویراحمد در سالن استانداری استان گفت: مقدار زیادی سیب‌زمینی در زمان استانداری من در لرستان مانده بود. من گفتم بدهید به بهزیستی و کمیته امداد که متاسفانه ۱۰ درصد هم مصرف نشد و اگر می‌پوسید بحران ایجاد می‌کرد. فقط بدشانسی این بود که درست در زمان انتخابات این مشکل به وجود آمد و ربطی به انتخابات نداشت. وی تاکید کرد که توزیع سیب‌زمینی در آستانه انتخابات ۸۸ ریاست‌جمهوری به پیشنهاد وی صورت گرفته است.

با این حال و برخلاف این ادعا، دولت تاکنون پول سیب زمینی های خریدار شده در چهار سال قبل را پرداخت نکرده و دو ماه پیش سیب زمینی کاران در نامه ای تمسخرآمیز نوشتند که دولت سیب زمینی توزیع کرد که فضای باز سیاسی ایجاد کند، ولی حالا پول آن را پرداخت نمی کند.

انتقاد نادران از توزیع پول

الیاس نادران نماینده تهران در گفت و گویی باسایت فرارو در باره طرح های دولت در آستانه انتخابات پیش رو انتقاد کرد.

نادران در خصوص انگیزه دولت از افزایش سه برابری یارانه های نقدی در ماه های پایانی دولت دهم گفت: قبلا هم سابقه داشته که دولت نزدیک انتخابات بعضی پول ها را میان مردم توزیع کند.

وی افزود: دولت از سال گذشته برای چنین کاری خیز برداشت و ابتدا پیشنهادی را در قالب لایحه بودجه به مجلس ارائه داد که براساس آن سقف بودجه هدفمندی یارانه ها ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود اما مجلس با این کار موافقت نکرد و این رقم را به کمتر از نصف کاهش داد.

نادران تصریح کرد: مجلس به دلیل نگرانی هایی که از رفتارهای دولت داشت احکام سختیگرانه ای را در قانون بودجه ۹۱ نوشت که دولت نتواند تمایلات خود در حوزه سیاسی را بر مولفه های اقتصادی اعمال کند.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: امروز این تمایلات سیاسی بارزتر شده، از قبل هم اطلاعات غیررسمی به نمایندگان داده می شد که این گونه اخبار را تاکید می کرد.

دستور رهبری برای توزیع کالا

در حالی که بسیاری از کارشناسان و فعالان سیاسی از این نوع اقدامات دولت انتقاد می کنند، هفته‌نامه۹دی از ضرب‌الاجل علی خامنه‌ای به دولت و مجلس برای جبران فشار‌های اقتصادی به مردم خبر داد و نوشت رهبر جمهوری اسلامی بر اجرای فاز دوم طرح حذف یارانه‌ها تاکید کرده است.

این هفته‌نامه روز شنبه (هفتم بهمن) در تازه‌ترین شماره خود٬ جزئیات بیشتری از محتوای جلسه دو هفته پیش خامنه‌ای با روسای قوای مجریه و مقننه را منتشر کرده است. آن‌طور که هفته‌نامه «۹ دی» نوشته است٬ در این جلسه رئیس مجلس، نواب رئیس و رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس و رئیس دولت به همراه وزرای اقتصادی حضور داشته‌اند.

به نوشته این هفته‌نامه٬ رهبری در جلسه مذکور از دولت و مجلس خواسته «در اقدامی فوری برای جبران فشارهای حاصل از تورم چند ماه اخیر و چند ماه آینده، تصمیمی اتخاذ کنند.»

به نظر می رسد در حالی که دولت و حاکمیت این روزها زیر فشارهای تحریم و ناکارامدی مدیریتی، فشار اقتصادی زیادی به مردم تحمیل کرده اند، در غیاب فعالیت نهادهای نظارتی مانند مجلس دولت توزیع مستقیم و غیرقانونی کالا و سرمایه را در دستور کار خود قرار داده و نسبت به استفاده انتخاباتی از آن نیز مشکلی ندارد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • کرباسچی:با مجموعه اصلاح طلبان هماهنگیم، اما نه با بدلی ها
 • واکنش نماینده مجلس به اظهارات مردم فریب احمدی نژاد: دریا را هم تقسیم کنید تا مردم حوض هم داشته باشند
 • محسن دعاگو: گزینه های تحمیلی و گزینش گری های برآمده از ترس، انتخاب آزاد نیست
 • لاریجانی برای لایحه بودجه مجبور شد به احمدی نژاد نامه بنویسد/بررسی لایحه بودجه قطعا به سال آینده موکول خواهد شد
 • افشاگری های جدید سایت اصولگرا علیه برنامه های فساد اقتصادی تیم احمدی نژاد
 • افزایش چشم گیر قیمت خودرو پس از دستور احمدی نژاد
 • خباز در مناظره با زاکانی: انتخابات اسلامی می خواهیم نه صدامی/ در همه تخلفات این دولت شریک هستید، به مردم بگویید اشتباه کردیم
 • عاقبت احمدی نژاد از زبان برخی صاحب نظران
 • حسن روحانی: اگر كاندیدا شوم،مستقل می‌آیم
 •  
  آخرین اخبار
 • افشای طرح امنیتی ایران برای لطمه زدن به بی بی سی فارسی
 • وزیر دفاع: هیچ اثری در خیابان ها نیست/جنگ با آمریکا و اسرائیل وظیفه مان است
 • واکنش شاگرد مصباح به احتمال ورود سید حسن خمینی به انتخابات/فتنه گران با آب زمزم هم پاک نمی شوند
 • صدای احمد خاتمی از گرانی ها در آمد
 • مرگ سه دانش‌آموز به خاطر طرح تجمیع مدارس روستایی
 • ایران پیشنهاد ادامه مذاکرات در استانبول را رد کرد
 • برادر حسین در واکنش به عسگراولادی، رهبران جنبش سبز را تهدید به قتل کرد
 • خبرنگاران هنگام عیادت وزیر آموزش پرورش از دانش آموز شین‌آباد ممنوع الورود شدند
 • هشدار معصومه ابتکار: در شیب صعودی افزایش نرخ ابتلا به سرطان قرار داریم
 • توافق دولت و مجلس برای کمک معیشتی به مردم بدون مشخص شدن منبع و نحوه پرداخت!!!
 • نقدی بر نگاه آقای کرباسچی
 • مهدی محمودیان به مرخصی آمد
 • با تصمیات اخیر دولت قیمت دارو 3 برابر خواهد شد
 • هشدار نسبت به خطر ورشکستگی دانشگاه های غیر دولتی
 • ترافیک تجمعات اعتراضی کارگری مقابل نهادریاست جمهوری
 • اعتراض فائزه هاشمی به سخنان مجلسیان بازدید کننده از اوین
 • صدای متکی هم پیرامون مذاکرات هسته ای در آمد: این مذاکرات است یا تبلیغات؟
 • جزئیات نشست 4 ساعته دولت و مجلس
 • تابلوی جامعه را از فاصله دور ببينيم
 • فرشاد مومنی: شرط توسعه ‌ايران اصلاح دولت است/دولت میرحسین موسوی علم باور، مشارکت جویانه و مردمی بود
 •