به روز شده: ۲۱:۱۸ تهران - پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۱

عاقبت احمدی نژاد از زبان برخی صاحب نظران

امروز: ماهنامه نسیم بیداری در جدیدترین شماره خود پرونده‌ای درباره آینده رئیس‌جمهوری کنونی ایران تدارک دیده که در آن با چهره‌های سیاسی نام آشنایی از جریان‌های مختلف مصاحبه شده است.

به گزارش مردمک، در این پرونده صادق زیباکلام می‌گوید احمدی‌نژاد هنوز محبوب‌ترین چهره اصولگراست، مسعود پزشکان او را رئیس‌جمهوری قانون‌گریز می‌داند و یک روحانی حامی دولت هم می‌گوید آقای احمدی‌نژاد دیگر ملی نیست، جهانی است.

در ایران از ۲۳ سال پیش روسای جمهوری در پایان دو دوره قانونی ریاست‌شان عاقبت به خیر نشده‌اند. در سال ۷۶ اکبر هاشمی رفسنجانی که کشوری جنگ‌زده را تحویل گرفته بود زمانی به ایستگاه پایانی رسید که سیاست‌های تعدیل اقتصادی دولت او افزایش نرخ تورم و شکاف طبقاتی را به دنبال داشت. عملکرد دولت او چنان تاثیری منفی بر افکار عمومی گذاشت که پس از هشت سال محمود احمدی‌نژاد از این سابقه ذهنی ناخوشایند افکار عمومی از آقای هاشمی بهره برد و به ریاست‌جمهوری رسید.

هشت سال بعد محمد خاتمی اگرچه به اندازه اکبر هاشمی محبوبیت‌اش را از دست نداد اما هوادارانش در کارایی او تردیدهایی جدی پیدا کردند.

اما داستان محمود احمدی‌نژاد می‌تواند متفاوت از آقایان هاشمی و خاتمی باشد. از چند ماه پیش یکی از دغدغه‌های اصولگرایان امیدواری به «فرود آرام» آقای احمدی‌نژاد است. حداد عادل رئیس مجلس هفتم و از نزدیکان آیت‌الله خامنه‌ای فرود آرام رئیس‌جمهور را مطلوب اصولگرایان خوانده است.

اگرچه مخالفان محمود احمدی‌نژاد از دو سال قبل، پیش‌بینی کرده بودند که او بی‌سروصدا از قدرت کنار نمی‌رود اما رویدادهای سیاسی یک سال اخیر، آینده سیاسی آقای احمدی‌نژاد را به یکی از دغدغه‌های حاکمیت بدل کرده است.

زیباکلام: احمدی‌نژاد ۱۰ تا ۱۵ میلیون رای دارد

صادق زیباکلام در مصاحبه با ماهنامه نسیم بیداری گفت که اگر همین امروز آقای احمدی‌نژاد در انتخابات شرکت کند بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون رای می‌آورد. در حالی که نامزدهای دیگر اصولگرایان مثلا دکتر حداد عادل، دکتر ولایتی، یا سعید جلیلی پنج میلیون رای هم نمی‌آورند.

این استاد دانشگاه معتقد است بخشی از آن ۱۰ تا ۱۵ میلیونی که همچنان به احمدی نژاد رای می‌دهند به واسطه محبوبیت وی است، به واسطه پوپولیسم و کاریزمانی است که از احمدی‌نژاد به وجود آمده و نه لزوما به واسطه این باور که او در دوره فعالیت خیلی خوب کار کرده یا نکرده است.

اما آقای زیباکلام درباره کناره‌گیری بی‌سروصدای تردید دارد. او گفت که من فکر می‌کنم که شخصیت ایشان به گونه‌ای نیست که بعد از مرداد ۹۲ به دانشگاه علم و صنعت برگردد، یا اینکه اگر رهبری ایشان را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کنند یک روز در هفته در جلسات مجمع شرکت کنند ومثل مهندس میرحسین موسوی، هاشمی رفسنجانی یا خاتمی دیگر کاری به چیزی نداشته باشند. من بر این باورم که ایشان به هیچ وجه بنای جدا شدن از قدرت را در سر ندارد.

این کارشناس سیاسی اصلاح‌طلب تنها راه برای انفصال محمود احمدی‌نژاد از حکومت را این می‌داند که «یک نیروی قوی ایشان را از قدرت حدف کند».

صادق زیباکلام در مورد «نیروی قوی» می‌گوید: «مقصودم این است که فی‌المثل رهبری به ایشان خیلی قرص و محکم بگویند که دیگر جای شما در قدرت نیست و باید زودتر به دانشگاه علم و صنعت برگردید یا این که فقط باید در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت کنید و دیگر حق دخالت در قدرت را ندارید.»

به گفته این کارشناس سیاسی، در ایران این روال حاکم نیست که بخشی از قدرت همچنان برای یک جریان سیاسی در چهارچوب تشکل سیاسی آن جریان باقی بماند.

آقای زیباکلام گفت که آقای احمدی‌نژاد با علم به این قضیه تلاش خواهد کرد تا رییس جمهور آینده به نوعی به وی وابسته باشد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد که علیرغم مشکلات اقتصادی که دولت در بوجود آوردنش مقصر بوده، آقای احمدی‌نژاد همچنان میان اقشار و لایه‌های کم‌درآمد شهری و روستایی دارد و طبیعی است که سعی خواهد کرد از طرفدارانش بخواهد که به نامزد مورد حمایت وی رای بدهند.

آقای زیباکلام در پاسخ به سوالی درباره تدبیرهای رئیس‌جمهوری برای جلب رای برای کاندیدای مورد نظر خود گفت که با تمام وجود ضمن پرداخت یارانه، تلاش خواهد کرد تا آن را افزایش بدهد تا بتواند رای اقشار حاشیه ای را برای کاندیدای موردنظر خود جذب کند.

او گفت: من بارها گفته‌ام که احمدی‌نژاد اگر مجبور شود فرش زیر پای خود را در خیابان نارمک و کت تنش را می‌فروشد تا یارانه‌ها را تا ۲۴خرداد ماه ۹۲ کامل پرداخت کند.

به گفته آقای زیباکلام علی‌رغم این که پرداخت یارانه به ۷۵ میلیون نفر فاجعه بوده و ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد می‌کند‌ اما احمدی‌نژاد این کار را انجام می‌دهد تا ثابت کند که وی با شجاعت این کار را انجام داده است. به همین دلیل هر رییس جمهوری که این کار را انجام ندهد، به نوعی از سوی مردم زیر سوال می‌رود. مردم مرتب این عبارت را تکرار می‌کنند که لااقل احمدی‌نژاد در ماه به ما ۴۵ هزار تومان می‌داد.

استاد علوم سیاسی در دانشگاه تهران آقای احمدی‌نژاد بر طبل تنش‌زدایی از رابطه ایران و آمریکا خواهد کوبید. او در جواب خبرنگار ماهنامه نسیم بیداری که آیا امکان دارد که رئیس‌جمهور بخواهد وزارت امورخارجه را دور بزند و افراد خاصی همچون آقای مشایی را مامور انجام این عملیات کند، گفت وزارت امور خارجه ما آن‌قدر بی‌ارزش شده است که کسی در دنیا برای آن جایگاهی قائل نیست.

به گفته آقای زیباکلام در دوره دوم ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد، به محض اینکه خانم کلینتون حرف می‌زد به تیتر اخبار تبدیل می‌شد‌ اما در ایران این که روزنامه رسالت چه موضع‌گیری دارد به مراتب مهم‌تر از سخنان آقای صالحی وزیر خارجه است.

و سرانجام آخرین حربه محمود احمدی‌نژاد به نظر صادق زیباکلام «حمله به یک رقیب» است. آقای زیباکلام می‌گوید آقای احمدی‌نژاد باردیگر حرف های قدیمی را مطرح می‌کند و می‌گوید من می‌خواستم این کار را انجام بدهم. اما «لاریجانی‌ها» نگذاشتند البته سال ۸۴ تمام تقصیرها متوجه آقای هاشمی بود، اما در حال حاضر، تقصیرها متوجه اصولگرایان است.

این استاد دانشگاه معتقد است که او فرض خود را بر این قرار می‌دهد که جامعه چه کسی را دوست ندارد و در نهایت آن فرد را مسبب همه نابسامانی‌ها معرفی می‌کند آن زمان تصور می‌کرد که مردم هاشمی را دوست ندارند برای همین، سعی می‌کرد او را مسبب همه بدبختی‌های مملکت معرفی کند.

محبیان: احمدی‌نژاد برای سیب قدرت می‌جنگد

یکی از نظریه‌پردازان جناح اصولگرا نیز اعتقاد دارد که محمود احمدی‌نژاد پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش در سال آینده، قدرت را رها نخواهد کرد.

امیر محبیان به ماهنامه نسیم بیداری گفت بسیاری بر این باور بودند که آقای احمدی‌نژاد برای ماندن در قدرت و یا ادامه تاثیرگذاری در قدرت اجرایی،‌ در سال پایانی حضورش از رفتارهای تنش‌زا به ویژه در قبال مجلس دست برداشته و به نوعی به تحبیب قلوب با اصولگرایان می‌پردازد.

این روزنامه‌نگار گفت: خصلت روحی احمدی‌نژاد او را وا می‌دارد که از رفتار تسلیم‌جویانه خودداری کند. احمدی‌نژاد پرونده هیچ رقابتی را بسته تلقی نمی‌کند و هیچ حرکتی را فاقد معنا تصور نکرده و هیچ کنشی را بی‌واکنش و هیچ حمله‌ای را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

به گفته آقای محبیان آنان که تصور می‌کنند احمدی‌نژاد تحت فشار ساکت می‌شود او را نمی‌شناسند. احمدی‌نژاد خصلت‌ «فنرگونه» دارد، فشار را تحمل می‌کند ولی جهش بعدی او بیشتر خواهد بود، او را خرد کنید چون شیشه برنده‌تر می‌شود، این خصلت اوست، احساس آن که او را تحقیر کرده یا نادیده می‌انگارند او را به واکنش‌های بسیار تند می‌کشاند.

شاید آخرین مورد از رفتاری را که امیر محبیان «فنرگونه» نامیده مربوط به عزل اجباری سعید مرتضوی از مدیریت سازمان تامین اجتماعی و سپس انتصاب او به عنوان سرپرست تامین اجتماعی باشد.

پس از آنکه دیوان عدالت اداری ادامه مدیریت آقای مرتضوی را غیرقانونی اعلام کرد نمایندگان مجلس طرح استیضاح وزیر کار را به جریان انداختند. آقای شیخ‌الاسلامی به نماینده قول داد که وی را عزل کند. اما یک روز پس از برکناری آقای مرتضوی، به عنوان سرپرست این سازمان معرفی شد.

سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، یکی از متهمان اصلی این پرونده بوده که پس از افشای جنایات کهریزک، از سمت خود برکنار شد.

امیر محبیان در پیش‌بینی واکنش‌های آقای احمدی‌نژاد گفت: در ماه‌های آتی رفتارها تندتر و تحولات سریع‌تر و خشن‌تر می‌شود. به گمانم با شناختی که از روان‌شناسی آقای احمدی‌نژاد دارم او برای حفظ سیب قدرت که ناگهان در دامن او افتاده با تمام توان خواهد جنگید.

پزشکیان: احمدی‌نژاد قانون‌گریز است

مسعود پرشکیان نماینده مجلس، در مصاحبه با نسیم بیداری گفته است که دولت‌های محمود احمدی‌نژاد از ابتدا از اجرای قانون فرار می‌کردند. ادامه قانون گریزی، وضعیت بغرنج امروز جامعه را بدتر از قبل می‌کند.

نماینده تبریز در مجلس درباره عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد گفته: اصولا مملکت‌داری با جملاتی چون «من می‌خواهم». «من می‌خواهم، نمی‌گذارند» و «من می‌خواهم و به هر قیمتی انجام می‌دهم» سازگار نیست، مملکت‌داری یعنی قانون چه می‌خواهد تا من به هر شکلی و قیمتی اجرا کنم. تا به امروز در کارنامه این دولت، فقط بی‌قانونی ثبت شده است.

وزیر بهداشت دولت اصلاحات با انتقاد از فعالیت‌های انتخاباتی دولت گفت چرا این‌ها ماه‌های پایانی به جای این که به فکر کار مردم و مملکت باشند تمام تمرکز خود را گذاشته‌اند روی برنامه‌ریزی که چه کنیم که یکی از خودمان بماند.

او در پاسخ به این سوال که آقای احمدی‌نژاد مدعی است مجلس در مقابل دولت کارشکنی می‌کند، گفت «مجلس اگر در یک جا مقصر باشد، کوتاه‌ آمدن در برابر بی‌قانونی‌های دولت است و بس. آقای رییس جمهور بیش از اندازه هم از سکوت مجلس بهره‌ برده است. حالا مدعی چه انتقادی است؟»

آقای پزشکیان «تحریم» را بهانه دولت برای توجیه عملکرد ضعیف خود دانست و گفت: «مگر چند سال پیش که فریاد برمی‌آمد که قطعنامه علیه ما صادر شده، نگفتند آن قدر تحریم کنند تا قطعنامه‌دانشان پاره شود! مگر نگفتند این‌ها کاغذ پاره هستند؟ چه شد؟ یک دفعه کاغذ پاره‌هایی بی‌ارزش، تحریم‌های فلج‌کننده شد. نه، این ادعا قابل قبول نیست. قضاوت کارشناسی در خصوص عملکرد و وضعیت فعلی می گوید آنچه امروز در کشور وجود دارد به مدیریت احمدی‌نژاد برمی‌گردد نه تحریم و آمریکا.»

او با اشاره به اینکه دولت «فقط در دادن یارانه نقدی جدیت دارد» گفت: «احمدی‌نژاد در رسانه ملی با تاکید از اصرار وی بر افزایش یارانه‌ها و مخالفت مجلس سخن می‌گوید. می‌دانید این مساله در چشم عوام چه تعبیری می‌شود؟ دولت فعلی به فکر رفاه مردم است، اما مجلس نمی‌گذارد.»

نماینده تبریز در مورد تلاش‌های دولت برای روی کار آوردن فردی از جریان همسوی خود در انتخابات گفت: «اتفاقا به نظر من از این تیم باز بیاید، ‌بد نیست‌ برای این که مملکت به حدی در شرایط بدی است که باید خودشان بیایند کارهای را که خود خراب کردند، ‌درست کنند.»

شریف‌زاده: احمدی‌نژاد دیگر ملی نیست، جهانی است

اما در مقابل انتقادات شدید چهره‌های سیاسی هر دو جریان غالب سیاسی کشور به محمود احمدی‌نژاد، او طرفداران پروپاقرصی هم دارد.

یک روحانی حامی دولت در گفتگو با نسیم بیداری مدعی شد که آقای احمدی‌نژاد «آرمان عدالت» را برگزیده است.

بهمن شریف‌زاده گفت: «امروز مقیاس آقای احمدی‌نژاد دیگر مقیاس ملی نیست. بلکه جهانی است. آقای احمدی‌نژاد و حامیان ایشان مثل مهندس مشایی به این تفکر رسیدند که برای برپایی آرمان‌های انسانی امروز در جهان نمی‌شود فقط در جزیره خود اندیشید. چون دنیا دیگر جزایر پراکنده و جدای از هم نیست. برای همین اگر کسی بخواهد فقط ملی فکر کند، هرگز موفق به برقراری آرمان‌های انساین ملت خودش هم نخواهد شد. »

معاون گروه مطالعات دینی مرکز ملی مطالعات جهانی شدن معتقد است که احمدی‌نژاد «ضربه خوبی» به نظام خاندان‌سالاری زده است.

او تاکید کرد این گفته رهبر جمهوری اسلامی که «‌آقای احمدی‌نژاد قطار انقلاب را به ریل باز‌گرداند» دلالت التزامی‌اش این است که قطار انقلاب از ریل خارج شده بود که یکی از مظاهرش، خاندان سالاری است. این گلایه خیلی از مردم بود که فرصت برای رسیدن به مراتب و مدارج برای مردم عادی فراهم نبود.

آقای شریف‌زاده طرح مسکن مهر را از جمله دستاوردهای دولت‌های آقای احمدی‌‌نژاد خواند و گفت «هیچ دولتی مساله مسکن مردمی را دست نزده بود که آقای احمدی‌نژاد به آن پرداخت و در سطح وسیعی هم ایجاد کرد و بسیاری را که در مخیله‌شان نمی‌گنجید که صاحبخانه شوند.»

به گفته او «صاحب‌خانه ‌شدن برای کارگر و کارمند، رویا بود‌ ولی احمدی‌نژاد این رویا را محقق کرد.»

معاون گروه مطالعات دینی مرکز ملی مطالعات جهانی شدن اسفندیار رحیم مشایی «جهانی‌اندیشیدن را مدت‌هاست کار کرده و تمرین کرده و ذهن بسیار مستعد، انگیزه‌ای بسیار قوی و دل پاک و زندگی پاکیزه‌ای دار‌د».

بهمن شریف‌زاده، شانس آقای رحیم‌مشایی در انتخابات سال ۹۲ را بالا دانست و گفت دولت بعدی باید «دولت مهر جهانی» باشد. چون با مهر می‌شود همه جهانیان را گردهم جمع کرد. او تاکید کرد که از آقای رحیم‌مشایی «جز مهر» ندیده است.

نسیم بیداری، ماهنامه‌ای سیاسی است که اگرچه در ابتدا گرایش اصولگرایانه داشت اما پس از مدت کوتاهی سیاست انتقاد از دولت محمود احمدی‌نژاد را در پیش گرفته است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • انتقاد شدید پزشکیان از احمدی نژاد: اینکه کسی بگوید من قانون یا برنامه را قبول ندارم، مسخره نیست؟
 • سایت احمد توکلی: رفتار دوگانه حاکمیت در برابر احمدی نژاد، او را جری تر میکند
 • احمدی نژاد: نفت نمی خرید؟ به جهنم که نمی خرید!/آپارتمان جاری زندگی نیست
 • هشدارنماینده ولی فقیه در سپاه تهران بزرگ درباره تیم احمدی نژاد: سال آینده برای نظام مسئله‌ساز خواهند شد
 • باهنر: احمدی نژاد به سبک قرون وسطی حکومت می کند
 • احمدی نژاد: شایعه جابجایی معاون اول و وزیر کشور را رد کرد
 • دکتر ستاری فر: میراث احمدی نژاد برای دولت بعدی: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی!
 • موسویان در واکنش به اتهامات احمدی نژاد: امیدوارم حقایق برایش روشن شده باشد
 • نماینده مجلس: پس این ۲/۵ میلیون شغلی که احمدی‌نژاد وعده داد کجاست؟
 •  
  آخرین اخبار
 • آمار دروغ صدای نویسندگان را هم در آورد یعنی هر ایرانی در سال ۱۰۰ کتاب می​خواند؟/ لطفا شوخی نکنید!
 • برداشت غیرقانونی 1.8 میلیارد دلار از حساب یک بانک ایرانی در سئول
 • درخواست دولت آلمان از تهران: حکم اعدام شهروندان عرب ایرانی را لغو کنید
 • پور ممحمدی : بیشترین تخلفات اداری مربوط به بانک‌هاست / هر جا که پول هست تخلف هم زیاد است
 • روزنامه وابسته به دولت : اینکه ما دو جوان را اعدام کنیم تا مایه عبرت دیگران بشوند، اثراتی مخرب‌تر و نگران‌کننده‌تر از خود برجای میگذارد
 • پشت پرده واردات بی‌رویه برنج
 • گزارشی از استراسبورگ برای سبزها
 • یک مقام مسئول: بیش از 10 هزار مورد عارضه قلبی در شهریور ماه داشتیم
 • انتشار کتاب الکترونیک «بیم و امیدهای دینداری» اثر مرحوم احمد قابل
 • شرکت های هواپیمایی در آستانه ورشکستگی/پس دادن ایرباس به دلیل عدم توانایی پرداخت بدهی
 • محمدصدیق کبودوند در پی عدم تمدید مرخصی به زندان اوین بازگشت
 • خانواده زندانیان عرب محکوم به اعدام: تمام اعترافات زیر شکنجه بوده است
 • مخالفت یک عضو کمیسیون امنیت ملی با لایحه محدودیت صدور گذرنامه برای زنان
 • مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ باز هم عقب افتاد
 • تشکیل جلسه مشترک شورای هماهنگی اصلاحات با اعضای مجمع مدرسین ومحققین حوزه علمیه قم
 • خباز در مناظره با زاکانی: انتخابات اسلامی می خواهیم نه صدامی/ در همه تخلفات این دولت شریک هستید، به مردم بگویید اشتباه کردیم
 • زندگی کارگران کارخانه طلای تکاب با طعم سیانور‎
 • یک مقام مسئول: قاچاق سوخت از کشور افزایش یافته است
 • بلوکه شدن ۲۵ میلیارد دلار سپرده ارزی ایران در بانک‌های چینی
 • جان کری در سنا: فرصت برای ایران رو به اتمام است/واشنگتن در قبال برنامه‌ی اتمی ایران خط مشی سختگیرانه‌ای در پیش خواهد گرفت
 •