به روز شده: ۲۰:۴۰ تهران - پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۱

گرامی مقدم: اگر آقایان کروبی و موسوی و زندانیان سیاسی آزاد نشوند ، دیگر چه ادعایی از انتخابات آزاد قابل طرح است!

امروز: اسماعیل گرامی مقدم، مشاور مهدی کروبی؛ در پاسخ به طرح سوالات و اظهاراتی در خصوص تایید و یا عدم تایید صلاحیت آقایان کروبی و موسوی برای شرکت در انتخابات ۹۲ می گوید: "دلیل طرح پیشاپیش این مسئله از سوی برخی از مسئولان حاکمیت درحقیقت تطهیر وقایع انتخابات سال ۸۸ است."

با گذشت بیش از هفتصد روز از حصر خانگی میرحسین موسوی و کروبی، گرامی مقدم عضو حزب اعتماد ملی، که با سحام مصاحبه می کرد، تصریح کرده است: "این دو نامزد معترض به انتخابات ۸۸ پس از گذشت دوسال از حصر خانگی در تمامی ملاقات ها درپایبندی خود برای مطالبات مردم و مواضع گذشته خود اصرار ورزیده اند؛ و تا مادامی که لوازم یک انتخابات سالم و آزاد از سوی حکومت فراهم نگردد این دو رهبر جنبش سبز نه تنها نامزد نخواهند شد بلکه هیچ رغبتی هم برای ترقیب و تشویق دیگران برای نامزد شدن در انتخابات نخواهند داشت."

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی در رابطه با برگزاری انتخابات آزاد در کشور گفت: "اگر آقایان کروبی و موسوی و زندانیان سیاسی آزاد نشوند ، دیگر چه ادعایی از انتخابات آزاد قابل طرح است!"

متن کامل مصاحبه اسماعیل گرامی مقدم با سحام در ادامه بدین شرح است:

در روزهای گذشته شاهد بودیم که برخی مسئولان از جمله دادستان کل و نیز تریبون های جریان حاکمیت سخن از ردصلاحیت آقایان کروبی و موسوی به میان آورده اند. به نظر شما چرا علی رغم اینکه این دو رهبر جنبش سبز هیچ تمایل و حتی تقاضایی برای نامزدی در انتخابات نداشته اند، برخی مسئولین حکومتی بر رد صلاحیت آنها تاکید می کنند؟

اینکه سخنگوی قوه قضائیه اظهار می کند در صورت نامزدی آقایان موسوی و کروبی آنها رد صلاحیت می شوند باید چند نکته را عرض کنم:
نکته اول: تاکنون آقایان موسوی و کروبی هرگز تقاضای نامزد شدن در انتخابات خرداد ماه آینده را نداشته اند و دلیل طرح پیشاپیش این مسئله از سوی برخی از مسئولین حاکمیت درحقیقت تطهیر وقایع انتخابات سال ۸۸ است.

نکته دوم: اینکه با این فرار روبه جلو در صدد آنند که مطالبات مردم و آقایان کروبی و موسوی را که همان برگزاری انتخابات آزاد است کمرنگ جلوه دهند. درحالی که این دو نامزد معترض به انتخابات ۸۸ پس از گذشت دو سال از حصر خانگی در تمامی ملاقات ها درپایبندی خود برای مطالبات مردم و مواضع گذشته خود اصرار ورزیده اند؛ و تا مادامی که لوازم یک انتخابات سالم و آزاد از سوی حکومت فراهم نگردد این دو رهبر جنبش سبز نه تنها نامزد نخواهند شد بلکه هیچ رغبتی هم برای ترقیب و تشویق دیگران برای نامزد شدن در انتخابات نخواهند داشت.

نکته سوم: آقای محسنی اژه ای هیچ جایگاه حقوقی برای اعلام رد صلاحیت را ندارد.

نکته چهارم: قبلا از ایشان سوال شده بود که چرا و بر چه مبنایی این دو نامزد معترض انتخابات حبس خانگی شده اند؟ درجواب گفته بودند این ها حصر نشده اند و ما برای امنیت خود آنها این محدودیت را ایجاد کرده ایم، حالا اگر نظر ایشان عوض شده است یعنی به اتهام مجرم بودن در انتخابات رد صلاحیت می شوند این نشان دوگانگی و تناقض در دستگاه قضایی است که از یک طرف مسئولیت حصر و زندانی کردن را نمی پذیرد و از یک سو آنها را مجرم می داند!

بخوبی می دانید دوسال است که از این حصر غیر قانونی می گذرد و تا کنون حتی یک برگ سند دستگاه قضایی مبنی بر تفهیم اتهام یا ارتکاب جرم علیه این دو رهبر جنبش سبز نتوانسته است ارائه کنند. بنابراین همانگونه که حصر آقایان کروبی و موسوی به هیچ وجه مبنی حقوقی و قضایی ندارد، اعلام رد صلاحیت آنها نیز فاقد هرگونه ارزش حقوقی و قانونی است و به نظر می رسد این اعلام نظرآقای محسنی اژه ای برآیند فشارهایی است که نظامیان در راستای مهندسی انتخابات بر ارکان حاکمیت برای هم راستا شدن برای یک انتخابات غیر آزاد و کاملا مهندسی شده وارد می شود.

همانگونه که شاهد هستید این روزها حجم تبلیغاتی عظیمی علیه مطالبه کنندگان انتخابات آزاد راه افتاده است و اساسا" حتی برخی از امامان جمعه هم با بکاربردن واژه انتخابات آزاد مخالفت کرده اند تحلیل شما بعنوان یک فعال سیاسی در این خصوص چیست؟
درپاسخ معترضین به نتایج انتخابات گذشته و همچنین منتقدینی که خواستار انتخابات آزاد هستند مقام رهبری گفتند: خوب بله باید انتخابات آزاد باشد! درحالی که حتی شاهد شعارانتخابات آزاد هم نیستیم، یعنی در نماز جمعه آقای احمد خاتمی به صراحت می گوید سخن انتخابات آزاد نادرست است بعضی های دیگر هم گفتند این سخن دشمن است پس می بینیم ارکان حکومت حتی درحد سخن و شعار از انتخابات آزاد نگران است و گریزان! ولی ما برای شرایط انتخابات آزاد معیارمان قانون اساسی است و درقانون اساسی هیچ منعی برای غیر مجرمین درانتخابات وجود ندارد یعنی در قانون اساسی شروطی برای نامزدهای ریاست جمهوری ذکر شده است که آقایان کروبی و موسوی درانتخابات گذشته همه آن شروط را داشته اند و بعد از وقایع سال ۸۸ هم دستگاه قضایی و یا هیچ ارگان حکومتی یک برگ سند درخصوص ساقط شدن شروط نامزدی ریاست جمهوری تاکنون ارائه نشده است اگر حکومت و شورای نگهبان این دو نامزد معترض را اجازه ندهد از حصر آزاد شوند و در انتخابات شرکت کنند و یا به بیان صریح تر بگویم: اگر آقایان کروبی و موسوی و زندانیان سیاسی آزاد نشوند، دیگر چه ادعایی از انتخابات آزاد قابل طرح است!

خیلی عجیب است! همایش اصلاح طلبان را که مقدمه حضور آنها در انتخابات بود با فشار و تهدید برهم زدند، تمامی اعضای هیئت های نظارت شورای نگهبان مثل انتخابات گذشته در اختیار یک جریان خواص است یعنی داوری در این انتخابات یکطرفه خواهد بود، نامزدهای معترض در انتخابات گذشته هم در زندان انفرادی خانگی قرار داده شده اند، تازه سپاه پاسدارن هم می خواهد علاوه بر مهندسی انتخابات، قبل از انتخابات نامزد ها را توجیه کند! آنوقت یقه اصلاح طلبان را گرفته اند که بگویید انتخابات آزاد است!

آن یکی پرسید اشتر را که: هی از کجا می آیی ای فرخنده پی؟
گفت: از حمام گرم کوی تو گفت: خود پیداست در زانوی تو

این روزها حکایت سخن گفتن از انتخابات آزاد هم حکایت حمام رفتن شتر است.

با نزدیک شدن به سالگرد حصر از میان برخی اصولگرایان برای شکستن حصر اظهار نظرهایی شده است، آیا فکر می کنید جریانی در حاکمیت برای شکستن حصر تلاش می کند؟

شکست حصر آقایان کروبی و موسوی و آزادی زندانیان سیاسی اولین گام برای انتخابات آزاد خواهد بود و اگر حکومت عقلانیت به خرج دهد و این اقدام را در جهت اثبات برگزاری انتخابات آزاد بردارد اصلاح طلبان و جنبش سبزی ها قدر مسلم گام های موثرتری را در جهت حمایت از انتخابات آزاد و تائید آن برخواهند داشت.

اما آنچه در واقعیت با آن مواجه هستیم چیز دیگری است یعنی هیچ نشانه ای از شکستن حصر نیست و بیشتر نشانه های فشار و محدود کردن آقایان کروبی و موسوی را شاهدیم الان سه ماه است که فرزند ارشد آقای کروبی یعنی حسین آقا ازملاقات محروم است، و پس از بیانیه خانواده ها دیگر فرزندان آقای کروبی و همچنین فرزندان آقای مهندس موسوی از ملاقات منع شده اند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • عباس عبدی: در غياب اصلاح‌طلبان پيروزي نامزد مورد حمايت احمدي نژاد قطعي است/عسگراولادي در ميان اصولگرايان تنها نيست
 • عبدالجبار کاکایی: نگرانی از انتخاب مردم دامنشان را گرفته
 • دستور آیت الله خامنه‌ای برای کمک به ۱۷ میلیون نفر پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری
 • پس از چراغ سبز آیت الله خامنه ای، حسن روحانی وارد انتخابات میشود
 • انقاد امام جمعه تبریز از عسگراولادی: با طرح انتخابات آزاد می خواهند رقص را در کشور پیاده کنند
 • کارگروه بازداشت های خودسرانۀ سازمان ملل: به بازداشت خودسرانه موسوی و کروبی پایان دهید
 • عباس سلیمی نمین: موسوی و کروبی سران فتنه نیستند
 • محسن هاشمی: تند روها میخواهند اصلاح طلبان در انتخابات حضور نداشته باشند
 • اژه ای: باید بگویم که هیچ تغییر خاصی در وضعیت موسوی و کروبی حاصل نشده است
 •  
  آخرین اخبار
 • انتقاد شدید پزشکیان از احمدی نژاد: اینکه کسی بگوید من قانون یا برنامه را قبول ندارم، مسخره نیست؟
 • طرح تغییر کاربری زندان اوین به بوستان
 • نامه محسن میردامادی از زندان اوین به نمایندگان بازدیدکننده از آن زندان
 • سایت احمد توکلی: رفتار دوگانه حاکمیت در برابر احمدی نژاد، او را جری تر میکند
 • گزارش سومین روز از دیدار و گفتگوی فعالان جنبش سبز با رئیس مجمع پارلمانی شورای اروپا
 • ۲۰ میلیون نفر تحصیلاتی زیر سوم راهنمایی دارند
 • باهنر خبر بستری شدنش را تکذیب کرد
 • اعتراض عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به طرح افزایش جمعیت/خانواده ای که قادر به اداره خود نیست، چگونه بچه دار شود؟
 • محمدرضا باهنر به سی سی یو رفت
 • سردار نقدی: تحریم ها آبکی است/ اقتصاد مقاوتی همان فرمول جنگ نا منظم است
 • ابراز امیدواری سخنگوی اشتون برای آغاز مذاکرات با ایران
 • جاده مرگ در استان اردبیل به دلیل افتتاح زود هنگام و تبلیغاتی دولت
 • ایران وارد کننده آب از کشورهای همسایه میشود
 • اخبار ضد و نقیض از اعلام کاندیداتوری حسن روحانی
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • 3 ماه عدم دریافت حقوق 87 هزار کارگر بازنشسته فولاد
 • تداوم مشکلات بیماران تالاسمی و انتقادات با وزارت بهداشت
 • آمار دو شغله ها در کشور: 9 میلیون نفر
 • نامه پروین کهزادی همسر مسعود لدنی، زندانی سیاسی به صادق لاریجانی
 • حسین موسویان: ایران در «پرونده هسته‌ای» به دنبال معامله است؛ نه مقابله/مذاکره با آژانس اشتباه بود
 •