به روز شده: ۰۸:۲۴ تهران - سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۱

اژه ای: باید بگویم که هیچ تغییر خاصی در وضعیت موسوی و کروبی حاصل نشده است

امروز: دادستان کل کشور پیرامون تغییر در وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و پیگیری معالجات آنها گفت: "معالجات همیشه وجود داشته است. اما اینکه بگوییم تغییری در وضعیت آن‌ها ایجاد شده است باید بگویم که هیچ تغییر خاصی حاصل نشده است." این مقام ارشد قضایی همچنین مدعی شد که "هنوز معلوم نیست که «ستار بهشتی» به چه صورت مرده است."

سخنگوی دستگاه قضایی درباره اتهامات «مهدی هاشمی» و موضوعیت این اتهامات و اینکه چرا در این زمینه اطلاع‌رسانی نشده است، گفت: اتهامات آقای هاشمی هم امنیتی و هم مالی است اما از مطرح کردن جزییات آن معذور هستم.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص رسیدگی به پرونده قضات کهریزک گفت: این پرونده تعیین وقت شده است و ۸ اسفند ماه امسال مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایلنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه با اشاره به جلسه امروز ستاد حقوق بشر با رئیس قوه قضاییه گفت: جزئیات این جلسه را اعلام خواهند کرد.همچنین در خصوص معوقات بانک‌ها نیز طی هفته‌های گذشته اقداماتی صورت گرفته که به اطلاع رسانه‌ها خواهد رسید.

در ادامه خبرنگاری با اشاره به حکم لغو مسئولیت سعید مرتضوی که چندی پیش به وزیر کار رفاه و امور اجتماعی ارسال شده بود پرسید که وی پاسخ داد: همانطور که مشاهده کردید وقتی از وزیر محترم در خصوص اجرایی شدن این حکم سوال شد وی گفت که ما مطابق قانون عمل می‌کنیم. انشاالله که این کار را نیز خواهند کرد اما اگر اقدامی خلاف قانون صورت گیرد مجرای خواست خود را دارد و حسب مورد اقدام خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص رسیدگی به پرونده قضات کهریزک گفت: این پرونده تعیین وقت شده است و ۸ اسفند ماه امسال مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

اژه‌ای در واکنش به اینکه برخی از بانک‌ها علیرغم بخش نامه بانک مرکزی و هشدارهای پلیس فتا از دستگاه‌های امنیتی در عابر بانک‌های خود استفاده نکرده‌اند عنوان کرد: طبیعی است که خود بانک‌ها جهت ایمنی بانک خود و مشتریان هر اقدامی که لازم باشد انجام خواهند داد چراکه در غیر این صورت در درجه اول خودشان متضرر می‌شوند. البته در برخی استان‌ها نیز به همین منظور دادستان وارد عمل شده و جهت ایمنی داخل و خارج بانک‌ها رونوشت‌هایی به بانک‌ها ارسال شده است که من نیز برخی از آن‌ها را مطالعه کرده‌ام.

دادستان کل کشور همچنین در پاسخ به چگونگی نحوه برخورد قوه قضاییه با فشارهایی که از جانب ستاد حقوق بشر پس از اجرای برخی از احکام در ایران صورت می‌گیرد تصریح کرد: همانطور که بار‌ها گفته‌ایم ما مصمم هستیم تا باکسانی که به هر نحوی امنیت جامعه را به هم زده و ایجاد فساد می‌کنند و به عبارت دیگر به عنوان مفسد فی الارض در خصوص آن‌ها صدق می‌کند به شدت برخورد کنیم و این مساله را تا انتها دنبال خواهیم کرد. کسانی که در هر جریانی دست به کاری خلاف قانون بزنند قطعا مورد تعقیب قوه قضاییه قرار خواهند گرفت. بنابراین امیدواریم این مساله تکرار نگردد چراکه در این صورت با برخورد قاطع قوه قضاییه مواجه خواهد شد.

در ادامه خبرنگاری با اشاره به تغییر در وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی عنوان کرد که شنیده شده است این دو علاوه بر پیگیری معالجات خود دیدار با خانواده داشته‌اند که اژه‌ای پاسخ داد: البته معالجات همیشه وجود داشته است و هر فردی که نیاز به معالجه داشته باشد این مساله پیگیری خواهد شد اما اینکه بگوییم تغییری در وضعیت آن‌ها ایجاد شده است باید بگویم که هیچ تغییر خاصی حاصل نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در خصوص وضعیت طلبه سیرجانی که به ادعای یکی از خبرنگاران به دلایل نامعلوم بازداشت شده است عنوان کرد: البته شما عنوان می‌کنید که این اتهام نامعلوم است اما برای مرجع ذی صلاح اتهامات کاملا مشخص است. این پرونده هم اکنون در دادسرای ویژه روحانیت است و بازپرس آن موظف است که حکم را به متهم ابلاغ کند که حتما این کار را خواهد کرد اما به لحاظ لباس و مسئولیت متهم این پرونده در دادگاه ویژه روحانیت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

هنوز معلوم نیست که «ستار بهشتی» به چه صورت مرده است
در ادامه نشست خبری، خبرنگاری از سخنگوی قوه قضاییه پرسید که پرونده‌ی ستار بهشتی برای رفع بعضی از ابهامات به دادسرای جنایی ارجاع شده است ولی به دادسرای نظامی نرفته است، در این زمینه توضیح دهید؟

به گزارش ایسنا، محسنی‌اژه‌ای نیز در پاسخ به این سوال گفت: ستار بهشتی در رباط‌کریم دستگیر شده بود و با نیابتی که تهران داده، به تهران منتقل شده بود و در زمانی که در اختیار پلیس بوده در تهران بوده است. در واقع اگر جرمی اهم باشد قاضی می‌تواند به همه موارد رسیدگی کند. هم‌چنین اگر ماموری در وظایف ضابطی خود خلافی را مرتکب شود در دادگستری به آن موضوع رسیدگی می‌شود نه در دادسرای نظامی.

خبرنگار دیگری سوال خود را این‌گونه مطرح کرد که با توجه به اینکه در اجرای حکم دو محارب چند بار به وجود فیلم در این پرونده تاکید شد و هم‌چنین عنوان شد که فیلمی در پرونده ستار بهشتی وجود ندارد که به ما کمک کند. با توجه به اینکه امکان حضور وکیل متهم نیز در زمان بازجویی و تحقیقات مقدماتی وجود ندارد، آیا دستگاه قضایی برنامه‌ای دارد که در اماکن بازجویی دوربین مدار بسته‌ قرار دهد تا از این جهت امنیت بیشتری به متهمان داده شود؟ که سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ گفت: بسیار عنوان شده که چرا پرونده زورگیران سریع رسیدگی شد، ولی بعضی از پرونده‌های دیگر مانند پرونده ستار بهشتی دیرتر رسیدگی شد، هم‌چنین از بنده پرسیدند که اگر این فیلم وجود نداشت باز هم رسیدگی و پیگیری به پرونده متهمان زورگیری به صورت سریع انجام می‌شد که بنده گفتم، بله، مواردی که فیلم وجود نداشته باشد اگر دادستان مطلع شود قطعا آن موارد را پیگیری می‌کند اما به دلیل اینکه فیلم بوده پرونده زورگیران سریع‌تر به دادسرا رفت و در دادگاه به نتیجه رسید.

خبرنگار مذکور در ادامه سوال خود مجددا از دادستان کل کشور پرسید که منظور من این بود که دستگاه قضایی برای جلوگیری از تکرار اتفاقاتی مانند پرونده کهریزک و نیز پرونده‌هایی همچون پرونده ستار بهشتی چه اقداماتی را انجام می‌دهد؟ که محسنی‌اژه‌ای پاسخ داد: هنوز معلوم نیست که ستار بهشتی به چه صورت مرده است، در واقع هنوز به دست من چیزی نرسیده که این فرد به خاطر عامل بیرونی مرده است، چرا که امکان ندارد یک نفر که در خارج از دادسرا سکته می‌کند، در دادسرا یا در زندان هم سکته کند، منتهی اگر این فرد در دادسرا سکته کند و فرد خاصی هم باشد سر و صداها بالا می‌گیرد لذا باید بگویم در اینکه ما در هر بخشی از اقدامات خود باید تمهیداتی را بیندیشیم که هیچ عارضه‌ای پیش نیاید، خوب است.

مهدی هاشمی و ...
سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اتهامات «مهدی هاشمی» و موضوعیت این اتهامات و اینکه چرا در این زمینه اطلاع‌رسانی نشده است، گفت: اتهامات آقای هاشمی هم امنیتی و هم مالی است اما از مطرح کردن جزییات آن معذور هستم.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: در مواردی که هنوز حکم قطعی صادر نشده، اگر کسی در مورد جزئیات آن اظهارنظر نکند بهتر است. چرا که در بعضی موارد توضیحات خلاف واقع بیان می‌شود که این موضوع باعث می‌شود یک پرونده به پرونده جاری اضافه شود، به خصوص که در مظان اتهام یا مواردی که حکم قطعی نشده است، بهتر است که اطلاع‌رسانی در این موارد از سوی دستگاه قضایی انجام شود.

دادستان کل کشور تصریح کرد: کیفرخواست پرونده مهدی هاشمی صادر شده ولی هنوز دادگاه تعیین وقت نکرده است. اگر پرونده‌ای باشد که اتهاماتی را داشته باشد، ممکن است بعضی از جرایم آن ضعیف و بعضی از جرایم سنگین‌تر باشد. بعضی از قضات در دادگاه انقلاب احکام ویژه‌ دارند و می‌توانند پرونده‌های دادسرای عمومی را نیز رسیدگی کنند. همچنین بعضی از دادگاه‌ها هر دو صلاحیت رسیدگی را دارند. پرونده مهدی هاشمی نیز در دادسرای انقلاب مطرح است که تبعا به دادگاه انقلاب خواهد رفت.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سخنگوی قوه قضاییه: هیچ کجا به اندازه ایران به زندانیان خدمات ارائه نمی شود
 • وکیل مهدی هاشمی: ایشان هیچگاه «حلقه اول» نداشته است
 • آیت الله دستغیب بار دیگر خواستار آزادی میرحسین و کروبی و زندانیان سیاسی شد
 • محسن میردامادی: حصر موسوی و کروبی انحراف از اصول اولیه انقلاب اسلامی است
 • موسوی خویینی ها: آن آقا را با آن همه ساز و دهل آوردند، حالا هم می‌گویند به ما ربطی ندارد
 • شیرین عبادی در اعتراض به حبس رهبران جنبش سبز: وضعیت ایشان از دیگر زندانیان بدتر است
 • فاطمه هاشمی از گفته های مهدی هاشمی در ملاقات با پدر می گوید
 • مفتوح بودن پرونده موسوی و کروبی در کمیته ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل
 • هاشمی رفسنجانی برای ملاقات با مهدی و فائزه به اوین رفت
 •  
  آخرین اخبار
 • گزارش حضور فعالان سبز در شورای اروپا
 • تاجزاده: می خواهند انتخابات آتی را کاملاً فرمایشی و مهندسی شده برگزار کنند
 • باهنر: احمدی نژاد به سبک قرون وسطی حکومت می کند
 • واکنش همسر تاجزاده به گزارش بازدید اعضای این کمیسیون از زندان اوین
 • مدیر مسئول مغرب به 350 منتقل شد
 • نامه ای به صادق لاریجانی: پدران ما حق نداشتند برای ما تصمیم بگیرند
 • بازگردانده شدن نسرین ستوده به زندان
 • امین هادوی خطاب به صادق لاریجانی: کیست که دیگر نداند امروز بازجویان وزارت اطلاعات و سپاه هستند که بر دادسرا‌ها و دادگاه‌ها حاکمند
 • پاسخ عسگراولادی به یک نامه: رهبری را فصل الخطاب و قائمه این نظام بدانیم
 • محمد تقی کروبی: می خواهند کشور را با داغ و درفش اداره کنند
 • رشد ۳۴ درصدی صادرات برق ایران
 • اژه ای: میرحسین موسوی و مهدی کروبی خلافکارند و قطعا صلاحیت حضور در انتخابات را ندارند
 • نسرین ستوده و بهاره هدایت به مرخصی آمدند
 • محمد توکلی عضو کانون صنفی معلمان کرمانشاه بازداشت شد
 • اعدام ۵۸۷ نفر در ایران طی سال ٢۰١٢
 • صفایی فراهانی: با افزایش مجدد یارانه نقدی باید فاتحه تولید را بخوانیم
 • احمد توکلی: ارزش پول ملی ۵۵ درصد کاهش یافته است
 • نمایندگان مجلس، دعوت احمدی نژاد به پاستور را نپذیرفتند
 • اتفاقی برای زندانیان سیاسی بیافتد، مسوولیت آن با شخص رهبری است
 • سخنرانی احمدی نژاد در مجلس: مردمی که قالی می بافند نباید روی حصیر بنشینند
 •