به روز شده: ۲۰:۳۶ تهران - سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۱

رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات: اول ثابت كنند اصلاح طلبان گناه كارند بعد درخواست توبه كنند

رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که در حال حاضر این شورا طرح‌ریزی برنامه‌ و فعالیت‌های گروه‌های اصلاح‌طلب را برعهده دارد، معتقد است برخی تلاش‌ می‌کنند در آستانه انتخابات جریان بدلی اصلاحات را درست کنند، وی در عین حال تاکید دارد، اصلاح‌طلبان به دنبال تحریم انتخابات نیستند.

نجفقلی حبیبی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره شرایط اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، اظهار کرد: نظام ما جمهوری اسلامی است و بر این اساس اداره امور در کشور مبتنی بر رای مردم است، لذا ضروری است زمینه‌های لازم برای مشارکت همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی فراهم شود. وی افزود: دست‌اندرکاران انتخابات اعم از وزارت کشور و شورای نگهبان باید فضای مناسب را ایجاد کنند تا مردم بتوانند در انتخابات حضور یابند. وظیفه قانونی نظام این است که امکان مشارکت را برای احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف جهت شرکت در انتخابات به طور آزادانه فراهم کند.
رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ادامه داد: جریان اصلاحات، جریانی ریشه‌دار است و وابستگی آن‌ به نظام کاملا مشخص است. ما معتقدیم اگر مشکلی در کشور وجود دارد، باید از راه اصلاح امور حل شود.
حبیبی در واکنش به برخی اخبار مبنی بر وجود اختلاف و تشتت میان گروه‌های اصلاح‌طلب، گفت: هر گروه سیاسی حق گفت‌وگو و بیان نظرات خود را دارد. گروه‌های اصلاح‌طلب در مشی کلی یکی هستند، اما ممکن است سلایق متفاوتی در میان آنها وجود داشته باشد که البته این به معنای تشتت نیست. ممکن است گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب به طور مثال در زمینه انتخابات دیدگاه‌های مختلفی داشته باشند که اینها از راه گفت‌وگو قابل حل است.

انتظار از تمام فعالان سیاسی این است، ولو در مورد رقیب خود اخلاق حداقلی را رعایت کنند و از تهمت و اشاعه دروغ بپرهیزند.وی در ادامه با بیان این‌که " : متاسفانه بداخلاقی در جامعه رواج یافته و این برای کشور خطرناک است"، افزود: این‌که برخی تلاش می‌کنند، رقبای سیاسی خود را با هر انگی اعم از تهمت و دروغ از میدان بیرون کنند، خارج از جاده عقل و اخلاق است و اینگونه اقدامات دیگر بداخلاقی نیست، بلکه معصیت و گناه است. تبلیغات زودهنگام از سوی برخی به دلیل این‌که امکانات در اختیار دارند، خلاف اخلاق بوده و قوانین ما نیز آن را ممنوع کرده است. این‌که برخی از تلویزیون و رادیو برای تبلیغ خود استفاده می‌کنند، یک بی‌عدالتی آشکار است. این فعال سیاسی در ادامه درباره طرح مناسک (مجمع نخبگان اصلاح‌طلب سراسر کشور) که از سوی مصطفی کواکبیان دبیرکل حرب مردم‌سالاری مطرح شده نیز اظهار کرد: هنوز درباره طرح مناسک بحث‌هایی در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مطرح نشده است، اما دوستان باید مراقبت کنند که شکاف‌ها بیشتر نشده و طرح مناسک منجر به جدا شدن آقای کواکبیان از اصلاح‌طلبان نشود، چرا که این به ضرر خودشان خواهد بود.
وی افزود: من شنیده‌ایم که برخی تلاش‌هایی می‌کنند که جریان بدلی اصلاح‌طلب را درست کنند، امیدوارم دوستان ما مراقب باشند تا در این دام‌ها نیفتند و در مورد آقای کواکبیان چنین اتفاقی پیش نیاید.

رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: عده‌ای به هر بهانه‌ای مثل حوادث سال ۸۸ نمی‌خواهند جریان اصلاحات را راحت بگذارند، ‌علی‌رغم علاقه‌ای که جریان اصلاحات به نظام دارد و بسیاری از افراد این جریان برای انقلاب و نظام زحمت کشیده‌اند. امیدواریم کسانی که خودشان هم برای انقلاب و نظام زحمت کشیده‌اند، دلشان برای نظام بسوزد و فضای سیاسی کشور را برای حضور همه گروه‌های سیاسی فراهم کنند.وی درباره این‌که حوادث سال ۸۸ را فتنه می‌دانید یا نه؟ پاسخ داد: شاید نام این اتفاقات را فتنه یا هر چیز دیگری بگذارند، اما به طور کلی در سال ۸۸ اتفاقاتی افتاد که بد بود. این‌که مسوول این اتفاقات چه کسانی بودند باید پیدا کنند، مطمئنا همه‌اش در جریان اصلاحات نیست، آن طرف را هم ببینند.وی با بیان" این‌که چه کسی یا کسانی عامل این اتفاقات شده‌اند، مطمئنا مربوط به یک طرف نیست"، گفت: نمی‌شود یک طرف خود را حاکم بداند و طرف دیگر را محکوم. امروز لازم است که مطابق با واقعیات و نه حدسیات و تمایلات به این موضوع رسیدگی کنند و مقصران واقعی را در هر موقعیتی و وابسته به هر جریانی که هستند، شناسایی کنند.

وی با تاکید بر این‌که معتقدم باید همه جریان‌هایی که علاقه‌مند به نظام هستند، بتوانند در انتخابات شرکت کنند، اظهار کرد: این‌که یک طرف دائما بگوید «شما باید توبه کنید» شرایط درست نمی‌شود، اول ثابت کنند ما گناهکاریم و به ما بگویند گناه‌مان چه بوده است و آنگاه بدانیم که باید توبه کنیم یا نه. نمی‌شود یک طرف خود را در جایگاه حاکم بداند و به ما بگوید که گناهکاریم.حبیبی ادامه داد: کسانی که حزب‌شان سه نفر بیشتر نیست، به ما می‌گویند توبه کنید. این اواخر تنها آقای عسگراولادی چیزهایی درباره کسانی که اکنون در حصر خانگی قرار دارند، گفت. البته خیلی وقت پیش این حرف‌ها را نمی‌زدند و دیگران هم نمی‌گفتند. این یعنی عاقل بودن، افراط‌ ‌گری برای نظام دردسر درست می‌کند، سیاست کار پیچیده‌ای است و با افراط دچار دردسر می‌شود. اعتبار نظام به مردمی بودن آن است و چهار نفر نمی‌توانند، بیایند و بخواهند به نمایندگی از نظام حرف بزنند. رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در ادامه درباره سخنان اخیر سیدمحمد خاتمی مبنی بر ضرورت تعامل و گفت‌وگو میان عقلای اصلاح‌طلب و اصولگرا اظهار کرد: این یک پیشنهاد است و اتفاقا پیشنهاد خوبی است و معنای آن دور شدن از افراط است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • پیام تبریک سید محمد خاتمی به مناسبت میلاد عیسی مسیح و سال نو میلادی
 • مهدی طائب: اصلاح طلبان عضو نظام نیستند، کارگزاران را هم قبول نداریم
 • پیام تسلیت زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین به رهنورد
 • نقدی: پیاده نظام فتنه را علوم انسانی غربی تربیت می‌کند
 • دلیل انتقال فائزه هاشمی به سلول انفرادی
 • سید حسن خمینی درگذشت پدر همسر میرحسین موسوی را تسلیت گفت
 • نامه دو سال پیش احمدی​نژاد به رئیس قوه قضاییه در مورد بدهکاران بانکی
 • نماینده ولی فقیه در سپاه: دشمنان قصد دارند با فشار‌های اقتصادی به رهبری «جام زهر» بدهند
 • اعتراض کارگران لامپ الوند
 • پاسخ معاونان سازمان بازرسی به نطق رسایی در صحن مجلس
 • تکذیب خبر برنامه خروج بقایی از کشور
 • راه برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی هموار شود
 • اعتصاب کارگران معترض «نورد لوله» وارد چهارمین روز شد
 • رضا شهابی: اعتصابم تا حصول به نتیجه ادامه خواهد یافت
 • احمد توکلی: احمدی نژاد در همین چند ماه آخر می خواهد سرزمین سوخته تحویل دهد
 • انتقال مجدد مهدی خزعلی به انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین
 • آزادی بیان و حدود آن (بحثی در باره کتب ضلال)
 • عضو خبرگان رهبری: منویات جناحی بر آرای عمومی ارجحیت داده می‏‌شود
 • احمدی نژاد: ۴۰۰ نفر باعث رانت خواری در اقتصاد کشور هستند
 • اگر بنا به پوزش از ملت باشد، اولویت با کیست؟
 •