به روز شده: ۱۵:۴۵ تهران - سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۱

همبستگی جهانی برای پایان بخشیدن به اعتصاب غذای نسرین ستوده

امروز: در حالیکه نسرین ستوده وکیل در بند وارد چهل و نهمین روز اعتصاب غذای خویش شده است، تحرکات تازه ای در داخل و خارج از کشور برای نجات جان وی در جریان است. پس از تجمع تعدادی از وکلای هلند در مقابل سفارت ایران در لاهه، فعالیتها در فضای مجازی و همچنین فضای عمومی برای پاسخگویی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به خواسته های این زندانی و همچنین درخواستها برای پایان دادن اعتصاب غذا شدت گرفته است.

تازه ترین فعالیتها در داخل کشور
روز گذشته دهها تن از فعالان جنبش زنان ایران با نوشتن نامه ای از وضعیت وخیم نسرین ستوده که بیش از چهل و پنجمین روز است در اعتصاب غذا به سر می برد؛ ابراز نگرانی کردند و برای نشان دادن این نگرانی، مقابل دادستانی تهران جمع شدند تا نامه خود را به دادستان برسانند. آنها در این نامه که خطاب به جعفری دولت‌ آبادی، نوشته شده و به امضای تعدادی از مدافعان حقوق زنان رسیده بود، ضمن اعلام حمایت از خواسته های نسرین ستوده، خواستار انتقال سریع وی به بیمارستانی مجهز شدند اما با اعلام ممکن نبودن این دیدار،‌ نامه را به معاون دادستان، خدابخشی، تحویل دادند. حاضران در این دیدار در واکنش به برخورد معاون دادستان که معتقد بود تنها خانواده‌ی نسرین می‌توانند پیگیر کار او باشند، ابراز کردند که شرایط نسرین نه تنها به دلیل انسانی بودن موضوع، بلکه از این لحاظ که وی یکی از وکلای متعهد جنبش زنان است، برایشان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آنان وظیفه خود می دانند که پیگیر وضعیت وی باشند. نسرین ستوده از 26 مهر ماه 1391 برای پنجمین بار دست به اعتصاب غذا زده و امروز چهل و هشتمین روز اعتصاب را پشت سر می‌گذارد، این در حالیست که خواسته‌ی او تنها برداشتن فشار از روی خانواده‌اش و به ‌ویژه رفع ممنوع‌الخروجی دخترش مهراوه است، که با حکم دادستانی ممنوع‌الخروج شده است. ادامه‌ی اعتصاب غذای نسرین که به گفته‌ی خودش نامحدود است موجی از نگرانی را میان فعالان جامعه مدنی و زنان ایجاد کرده است. در همین حال دختران میر حسین موسوی و زهرا رهنورد با ارسال پیامی برای نسرین ستوده از وی خواستند تا به اعتصاب غذای خویش پایان دهد.
این در حالی است که یکی نمایندگان مجلس گفته است که اگر اعتصاب غذای خانم ستوده اعتراض به یک موضوع خلاف قانون است مطمئنا جلوی این خلاف را خواهد گرفت. محمد حسن آصفری نماینده اراک در این رابطه گفته است در صورتیکه موضوعات مطرح شده در وبلاگ‌ها و سایت‌ها درباره نسرین ستوده صحت داشته باشد کمیسیون امنیت ملی صددرصد وزیر دادگستری و رییس سازمان زندان‌ها را به مجلس فرا خواهد خواند.

افزایش حمایتهای بین المللی از نسرین ستوده
در بسیاری از شهرهای اروپایی این روزها برنامه های مختلفی در حمایت از نسرین ستوده برپا است. پس از برگزاری تجمع وکلای هلندی در لاهه، بروکسل، پاریس، استکلهم، لس آنجلس ، دورتموند و آمستردام نیز شاهد برگزاری برنامه های مختلفی در حمایت از نسرین ستوده بوده اند. در پاریس و به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه زنان در مراسمی که به دعوت شهرداری پاریس برگزار شد، تعدادی از ایرانیان ساکن پاریس و اعضای کمیته مستقل ضدسرکوب شهروندان ایرانی (عضو شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران) نیز به منظور آگاهی بخشی در خصوص اِعمال خشونت‌های سازمان یافته دولتی علیه زنان در ایران، و به ویژه برای اطلاع رسانی درباره وضعیت خطرناک نسرین ستوده پس از چهل و پنج روز اعتصاب غذا، شرکت کردند. آنها با پوسترهای بزرگی از خانم ستوده، چسباندن عکس او بر روی بادکنکهای سفیدی که از طرف برگزارکنندگان تهیه شده بود، نوشته و عکس درباره خشونت دولتی بر زنان در ایران و پخش بیانیه به زبان فرانسه در همین زمینه، توجه شرکت کنندگان در گردهمایی و عابران را به مسائل زنان در ایران و وضعیت نسرین ستوده جلب کردند.
در بروکسل، در میدان لوکزامبورگ در مقابل پارلمان اروپا نیز مراسمی در حمایت از نسرین ستوده و با حضور تعدادی از فعالان ایرانی حقوق بشر و شخصیتهایی از اتحادیه اروپا برگزار شد. در مقابل چادری که به عنوان کارزار حمایت از نسرین ستوده در مقابل پارلمان اروپا برپا شده است شخصیتهایی چون ایزابل دوران، معاون پارلمان اروپا، باربارا لوخبیلر، رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا، تاریا کرونبرگ، رئیس هیئت نمایندگی پارلمان اروپا در امور ایران، زکیا خطابی، سناتور، حزب سبز بلژیک، فاطمه رضایی، فعال حقوق زنان، عضو شورای هماهنگی شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران و از حامیان مادران پارک لاله دورتموند و مسعود اسدالهی، نویسنده، کارگردان، بازیگر تئاتر، سینما و همکار جعفر پناهی در این مراسن سخنانی در خصوص موقعیت ایران در منظر حقوق بشر و وضعیت خانم ستوده بیان کردند. در استکهلم نیز تعدادی از حامیان نسرین ستوده با ارسال نامه به وزیر خارجه سوئد اعلام کردند که در حمایت از خواسته های وی دست به اعتصاب غذا خواهند زد. در لس آنجلس و دورتموند نیز تعدادی از حامیان مادران صلح پارک لاهه مراسمی در حمایت از ستوده داشته اند و در آمستردام نیز شیرین عبادی عضو کانون مدافعان حقوق بشر در سخنانی خطاب به تعدادی از شخصیتهای هلند نسبت به سلامتی نسرین ستوده ابراز نگرانی کرد. همچنین تلاشهای جدیدی برای ایجاد یک کانون همبستگی در لاهه میان وکلای کشورهای مختلف که سالانه در همایشی در این شهر حضور بهم می رسانند در جریان است.

سونامی در شبکه های اجتماعی برای حمایت از ستوده
شبکه های اجتماعی که از آغاز اعتصاب غذای نسرین ستوده فعالیتهای گسترده ای را در حمایت از وی آغاز کرده اند تا طولانی تر شدن زمان اعتصاب، اقدامات خود را با شدت بیشتری افزایش داده اند. راه اندازی کمپین هایی برای حمایت از نسرین ستوده در فضاهای مجازی، طراحی و انتشار پوسترها، طرح ها و عکس های مختلف از وی، تغییر پروفایل های مجازی به عکس گل نسرین، طوفان توئیت ها و پست های دسته جمعی فعالان گوگل پلاس و نامه ها و یادداشت و گزارش های مختلف که در رسانه های خارجی و در بین فعالان شبکه های اجتماعی از زبان های دیگر هم بازتاب داشته است از جمله فعالیتهایی است که در این زمینه تا کنون صورت گرفته است.

آخرین اخبار از وضعیت سلامتی نسرین ستوده
رضا خندان همسر نسرین ستوده از شرایط فوق العاده بحرانی نسرین ستوده خبر داده است. وی در صفحه فیس بوک خویش نوشته است اکنون وضع جسمی‌همسرش به حدی رسیده است که بعید است تا ملاقات بعدی بتواند سرپا باشد. سر گیجه, اختلال بینایی, عدم تعادل در راه رفتن و فشار پایین در کنار لاغری مفرط.علام هشدار دهنده ی وخامت حال اوست.
به گفته خندان وی فشار برای شکستن اعتصاب غذا را به هیچ وجه تحمل نمی کند و گفته است همین که این همه در مقابل یک خواسته ی بدیهی مبنی بر رفع ممنوع الخروجی مهراوه مقاومت می شود مفهوم‌اش این است که اینها برای او برنامه ریزی مفصلی کرده بودند و اگر من اعتصاب غذا نکرده بودم قصد داشتند اقدامات بعدی را شروع کنند.
خندان از ملاقات با بعضی از همبندی‌های ستوده سخن گفته که بشدت نگران وی بودند و گفته اند دو روز است که بدنش مایعات را هم قبول نمی کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نماینده مجلس در واکنش به اعتصاب غذای نسرین ستوده: بررسی می کنیم، وزیر دادگستری را فرا می خوانیم
 • جمعی از زنان اصلاح طلب: خواسته نسرین ستوده خواستۀ ما و همه مادران ایران است
 • حضور فعالان جنبش زنان ایران در مقابل دادستانی کل تهران برای پیگیری وضعیت نسرین ستوده
 • درخواست سیصد فعال مدنی از نسرین ستوده برای پایان دادن به اعتصاب غذا
 • دختران میرحسین موسوی خواستار پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده شدند
 • ابراز نگرانی آمریکا از وضعیت سلامت نسرین ستوده
 • تماس تلفنی عبدالله نوری با خانواده نسرین ستوده
 • نماینده وزارت اطلاعات خطاب به نسرین ستوده: تا آخر به اعتصاب غذا ادامه بده
 • وضع بحرانی سلامت نسرین ستوده در گفت وگو بارضا خندان: «نماینده وزارت اطلاعات گفت تا آخر به اعتصاب غذا ادامه بده»
 •  
  آخرین اخبار
 • پیام تبریک سازمان ادوار تحکیم وحدت به ملت و دولت فلسطین
 • کمبود داروی تزریقی تالاسمی‌ها و به خطر افتادن جان بیماران
 • سومین روز تجمع کارگران اهوازی به همراه خانواده هایشان جلوی استانداری
 • تعطیلی دو روزه تهران در آستانه روز دانشجو
 • فخر السادات محتشمی پور:تاج زاده در هیچ دادگاهی شرکت نمی کند /ما مدعی این بی قانونی ها هستیم
 • گزارش یک قتل توسط خانواده شهید آسا: ما بارها گفته‌ایم دیه و مواهب نمی خواهیم، قاتل را معرفی کنید
 • رییس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی: مجوز هیچ کنسرتی را در مشهد نمیدهیم
 • قطعی بودن نابودی شبكه نمایش خانگی
 • اعتراف رییس سازمان توسعه تجارت: بخشنامه های ما باعث به هم ریخته شدن بازار شده
 • سپاه یک فروند پهپاد آمریکایی را شکار کرد
 • مدیر خانه کودک مهر: دولت خودش را درگیر مشكلات كودكان كار نمی‌کند
 • شکایت سازمان بازرسی از نمایندگان ویژه احمدی‌نژاد
 • جعفر پناهی نامزد جایزه اسکار شد
 • جواد لاریجانی: انتقاد از احمدی نژاد و اختلاف میان اصولگرایان چیزی است که اصلاح طلبان می خواهند
 • وزیر ورزش در مجلس کارت زرد گرفت!!!
 • برگزاری رزمایش نیروی زمینی ارتش درخوزستان
 • تجمع کارگران نساجی مازندران در مقابل مجلس: 28 ماه حقوق نگرفته ایم
 • معاون جیلی به منظور رایزنی هسته ای راهی چین شد
 • تخریب یک تپه هفت‌هزار ساله در ایلام +عکس
 • باز هم واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان
 •