به روز شده: ۱۴:۲۹ تهران - دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۱

علی لایجانی در نشست خبری: بنایی برای پاسخگویی به اظهارات احمدی نژاد ندارم

امروز: رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمانی نیازمند توجه به مسائل اقتصادی هستیم، گفت: تمام قوا باید نیرو و استعداد خود را بر این موضوع متمرکز کنند.

به گزارش تابناک، دکتر علی لاریجانی در ابتدای نشست خبری امروز خود با خبرنگاران رسانه ها با اشاره به سالروز مجلس و شهادت مدرس،‌ از وی به عنوان اسوه پارلمان یاد کرد و گفت: افتخاری برای کشور است که نماد پارلمان شخصیت ممتاز فراگیری مانند مدرس است که آرا و نظرات وی تاثیرات بسیاری را در تاریخ ایران به جای گذاشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مدرس با افکار منسجم و همه‌جانبه‌ خود تاثیر بسیاری در تاریخ کشور داشت و امام (ره) از وی به عنوان نماد نمایندگی و پارلمان و مجلس در ایران یاد کرده‌اند.

وی با اشاره به مولفه‌های شخصیت مدرس، اظهار کرد: عبارتی از وی وجود دارد که می‌گوید اعتلای ایران در اسلامیت است، همچنین مدرس در سخنرانی‌های خود نشان داده که توجه بسیاری به آبادانی کشور داشته است.

رییس قوه مقننه با اشاره به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، گفت: در قانون اساسی، محورهای ارزشی مانند آزادی، کرامت انسانی، آبادانی، عدالت و استقلال و مبارزه با استعمار وجود دارد و در انقلاب اسلامی تمام این ارزش‌ها همواره وجود داشته و به پیش می‌رود و تک‌ ارزشی نیز مشاهده نمی‌شود چرا که چه انسان‌ها و چه جامعه تک ارزشی قطعا دچار انحطاط و سقوط می شود.

لاریجانی با اشاره به مبارزات مدرس با استعمار و استبداد، تاکید کرد: علیرغم تمام مسائل، مدرس حساسیت و دل‌مشغولی بسیاری به آبادانی کشور داشت و در همین راستا بود که می‌گفت دولت نه تاجر خوبی، نه ملاک خوب و نه مسئول حمل و نقل خوبی است که همه آنها را ما امروزه در اصل 44 مشاهده می‌کنیم.

وی تاکید کرد: استقلال و مبارزه با استعمار در زمانی کشور را دچار مشکل کرده بود زیرا از یک سو در جنوب، کشور در اشغال انگلیس قرار می‌گرفت و در شمال نیز توسط روس‌ها و تزارها و آنها می‌خواستند پول این مساله را از مردم ایران بگیرند، حتی زمانی که روس از طریق شمال صمصام‌السلطنه را تحت فشار گذاشت و گفت تا 48 ساعت باید خرج قشون روس‌ها را بپردازد در این زمینه نیز احمدشاه که روحیه خود را باخته بود از تهران به اصفهان رفت و کابینه نیز از مجلس اختیار تام می‌خواست و این مدرس بود که نطق بسیار بجایی را ایراد کرد که مردم به خیابان‌ها آمدند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدرس با مردم زندگی می‌کرد، گفت: او زندگی مردمی داشت و این سلوک وی باعث شد که امام از او به عنوان نماد پارلمان یاد کند.

لاریجانی با اشاره به اینکه مدرس، مجلس را مهم‌ترین کانون تصمیم‌گیری می‌دانست، اظهار کرد: او معتقد بود کسانی که عزت و سرافرازی را برای بزرگی ملت می‌خواهند باید بزرگی مجلس را نیز بخواهند، شاید همین مشرب او بود که امام (ره) در مورد مجلس فرمود مجلس در راس امور است زیرا این نمایندگان هستند که می‌توانند از حقوق ملت صیانت کنند.

وی با اشاره به اینکه در قانون اساسی، ولایت امر بر عهده رهبری امت قرار دارد، گفت: سه قوه مستقل در قانون دیده شده است که هر یک گرچه مستقل هستند اما وظایف خاص خود را انجام می‌دهند، پارلمان نیز وظیفه‌ای دارد و شیوه عمل سایر قوا را مشخص می‌کند.

رییس قوه مقننه با اشاره به وظیفه تقنین و نظارت مجلس، اظهار کرد: این دستاورد مهمی است که قوا هم با یکدیگر همکاری دارند و هم هر یک کار خود را انجام می‌دهند.

وی اظهار کرد: راهی که مدرس پایه‌گذاری کرد در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبلور یافت که باید از آن صیانت کرد مخصوصا اینکه رکنی با عنوان آبادانی در آن مورد توجه قرار گرفته است.

لاریجانی تصریح کرد: امروز کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه به مسائل اقتصادی و سپس موضوعات اشتغال و گرانی است و تمام قوا باید نیروی خود را بر این موضوع متمرکز کنند تا این مشکلات حل شود.

امروز کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه به مسائل اقتصادی و سپس موضوعات اشتغال و گرانی است و تمام قوا باید نیروی خود را بر این موضوع متمرکز کنند تا این مشکلات حل شود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در کشوری که دموکراسی وجود دارد بالطبع مسائل این‌چنینی به وجود می‌آید اما نباید مسائل را نادیده گرفت بلکه باید بر آنها مسلط شد و به حل مشکلات پرداخت.

علی لاریجانی گفت: باید برای حل سیاسی موضوع سوریه با سایر کشورها رایزنی شود؛ از این رو وزارت امور خارجه کشورمان گروه‌هایی را به ایران دعوت کرد.

لاریجانی افزود: در سفر اخیرم به ترکیه درباره مسائل غزه، فلسطین و حمایت از مردم فلسطین و کمک به حل مسائل سوریه با طرف ترک بحث و تبادل نظر کردم. در عراق نیز علاوه بر این مباحث در خصوص تقویت روابط بین ایران و عراق و تقویت همبستگی‌های درونی در این کشور گفت‌وگو کردم.

وی با تاکید بر اینکه باید جلوی سفاکی‌ها و خونریزی‌ها در خاورمیانه گرفته شود، گفت: در مساله سوریه و غزه و مسائل عراق با رفتارهای ماجراجویانه‌ای در منطقه روبرو هستیم. در صحنه خاورمیانه یک وقت در غزه بلوا به پا می‌کنند و اگر موفق می‌شدند یک جور در خاورمیانه حضور می‌یافتند، ولی حالا که موفق نشدند رفتار خود را جور دیگر طراحی کرده‌اند.

لاریجانی در ارزیابی از تغییرات اخیر کابینه گفت:‌ علاقه‌ای به اظهارنظر در این امور ندارم؛ به ویژه پس از اظهارات اخیر مقام
رهبری درباره عدم اظهارنظر روسای قوا نسبت به یکدیگر در رسانه‌ها.

نماینده مردم قم در عین حال از مخالفتش با ادغام وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات سخن گفت و افزود: ابقای وزیر برای یک وزارتخانه باید از طریق قانون و توسط مجلس انجام شود و مجلس باید در این باره تصمیم‌گیری کند. ولی اصالتا این دو وزارتخانه با یکدیگر نسبتی ندارند و بنده موافق این ادغام نیستم.

رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به قیاس مجلس نهم با دوره قاجار گفت: نمی‌دانم این سخن از چه منظر بیان شده است، ولی اگر هدف این باشد که حضور مدرس در مجلس موجب شکل‌گیری مجلس آزاد شده بود این خود یک نقطه قوت برای مجلس در دوره قاجار است و اصلا پارلمان در این دوره آزاد بود.

لاریجانی افزود: اما از مجلس هفتم به بعد سیطره مجلس در امور به نحوی تقلیل یافت که مدرس نتوانست حتی یک رای بیاورد و از مجلس هفتم تا سیزدهم که در دوره رضاخان تصویب شد پارلمان زیر سلطه رضاخان بود، اما تا قبل از مجلس هفتم مدرس توانست 17 سال در میدان مبارزه با استعمار و استکبار موفق عمل کند.

وی در عین حال ابراز عقیده کرد: شاید قیاس مجلس نهم با دوره قاجار به دلیل این جمله مرحوم مدرس باشد که گفته بود "مجلس باید در همه امور تصمیم‌گیر باشد.

شاید قیاس مجلس نهم با دوره قاجار به دلیل این جمله مرحوم مدرس باشد که گفته بود "مجلس باید در همه امور تصمیم‌گیر باشد"
امام خمینی نیز در جمله‌ای مشابهی فرمودند "مجلس در راس همه امور است" بنابراین شاید از این منظر مجلس نهم با مجلس دوره قاجار مقایسه شده باشد.

اصلاح قانون انتخابات برای صیانت از آزادی‌هاست

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تشخیص خلاف قانون اساسی بودن موضوعی با شورای نگهبان است، گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات برای صیانت از آزادی‌ها تدبیر شده است نه برای محدود کردن آزادی‌ها.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی‌ از اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: در مورد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری بحث‌های حاشیه‌ای زیادی مطرح است که برخی از آنها مبنای حقوقی جدی ندارد اما نگرانی‌هایی را دامن زده است.

وی با اشاره به متن طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: این طرح چند نسخه دارد که برخی مواد آن در مورد نحوه تشخیص صلاحیت‌های کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری است که این موضوع در قانون فعلی نیز آمده است، با این مضامین که رییس‌جمهور باید مدیر و مدبر و رجل سیاسی و مذهبی، دارای تابعیت ایرانی و ویژگی‌های دیگری باشد، بر این اساس در این طرح ضوابط حداقلی برای نامزد انتخاباتی در نظر گرفته شده تا زمان نام‌نویسی در وزارت کشور و بعد از آن شورای نگهبان آن را مورد بررسی قرار دهد.

رییس قوه مقننه ادامه داد:‌ در این رابطه برخی معتقدند که تعیین این ضوابط برای تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، نگاه حصری را از برای شورای نگهبان ایجاد می‌کند و شورا را محدود می‌نماید ولی باز هم اینکه این موضوع خلاف قانون اساسی است یا خیر، تشخیص آن به عهده شورای نگهبان است و ممکن است هر کسی یک نظری داشته باشد.

لاریجانی تاکید کرد: برای حاکم شدن نظم در کشور و تشخیص خلاف قانون اساسی بودن چیزی، باید به نظرات شورای نگهبان قائل بود، البته باز هم ممکن است ماده مربوط به تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی کاندیداها در طرح اصلاح قانون انتخابات به تصویب مجلس نرسد و یا اینکه حذف شود.

وی افزود: بند دیگر مربوط به اصل 116 قانون اساسی در مورد نحوه اجرای انتخابات است که طبق قانون، هیچ اشکال قانون اساسی ندارد، اینکه کسی ادعا می‌کند که مجلس می‌خواهد قانونی تصویب کند که آزادی‌ها را محدود نماید خلاف است، ما این قانون را برای صیانت از آزادی‌ها تدبیر کرده‌ایم تا با آرامش انتخابات برگزار شود و از سلامت قوی برخوردار باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این طرح در اختیار تمامی رسانه‌ها قرار دارد، گفت: اینکه هیات اجرایی از معتمدین تشکیل شود، حسن قانون را نشان می‌دهد چرا که در این طرح تاکید شده که وزارت کشور مسئول برگزاری انتخابات است و هیچ اختیاری از وزارت کشور سلب نشده است البته گفته شده که با نظر هیات اجرایی و با مسئولیت وزارت کشور، انتخابات برگزار شود، رویه‌ای که در حال حاضر در شهرها نیز حاکم است و هیات‌های اجرایی در شهرستان‌ها از معتمدین محل تشکیل می‌شود، تمامی این اتفاقات گواهی بر این است که انتخابات در کشور ما توسط مردم برگزار می‌شود و این معتمدین هستند که هیات‌های اجرایی را انتخاب می‌کند.

لاریجانی افزود: همین فکر می‌خواهد در راس کشور اجرایی شود و هیات اجرایی مرکزی انتخابات متشکل از معتمدین تشکیل شود، حسن این موضوع آن است که از آزادی‌ها و حقوق ملت صیانت می‌شود.

وی مابقی اصلاحات طرح اصلاح قانون انتخابات را جزئی دانست و گفت: در این طرح در مورد بررسی تخلفات و لزوم رسیدگی سریع قوه قضاییه تاکید شده است از این رو می‌توان که این طرح خوبی است ولی باز هم بستگی به نمایندگان مجلس دارد، ممکن است برخی مواد را نپذیرفتند ولی باز هم نگرانی وجود ندارد که بخواهند آن را دامن بزنند.

لارجانی در ادامه درباره جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به صحبت‌های روز گذشته احمدی نژاد گفت: اعضای این مجمع بر اساس تدبیر مقام رهبری انتخاب می‌شوند که وظیفه‌شان تدوین سیاست‌های کلی نظام است، برخی موارد کاری مجمع تشخیص نیز رسیدگی به معضلات است که در صورت وجود معضلات، آن موارد در مجمع تشخیص مصلحت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

لاریجانی افزود: ما نمی‌توانیم این حقوق را که در قانون اساسی به آن تصریح شده، نادیده بگیریم، وظایف مجمع تشخیص مشخص است و بحث‌های حقوقی آن نیز در قانون اساسی آمده است.

وی با تاکید بر اینکه در اصول قانون اساسی، وظایف مجمع تشخیص مصلحت مشخص شده است، اظهار کرد: در حال حاضر مناقشه موضوع کنونی کشور نیست، مسائل مهم‌تری در کشور بخصوص در موضوعات اقتصادی همچون معیشت و بیکاری جوانان داریم که باید وقت خود را صرف رسیدگی به این مسائل کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جایگاه تمامی قوا در قانون مشخص شده است، اظهار کرد: ممکن است این بحث‌ها برای تغییر قانون اساسی در محیط‌های دانشگاهی مطرح شود که این چیز دیگری است اما اکنون انجام اصلاحات در قانون اساسی نیست؛ ممکن است این موضوع در برهه‌ای دیگر احساس شود که در آن موقع تصمیم نهایی نیز با شورای نگهبان است.

در ادامه خبرنگاری از رییس مجلس پرسید با وجودی که شما در یکی از اظهارات خود مطرح کردید که مطیع دستورات ارشادی مقام رهبری هستید، اما مشاهده می‌شود که با وجود تاکیدات رهبر انقلاب در مورد طرح نظارت بر نمایندگان، تاکنون این طرح به صورت ملموس اجرایی نشده است که لاریجانی در پاسخ به این سوال گفت: طرح نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس هشتم به تصویب رسید و در مجلس نهم اجرایی شد و افراد عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیز مشخص شدند.

وی با بیان اینکه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، کارکرد درونی دارد، اظهار کرد: این هیات اگر لازم باشد تذکراتی از جنس درج در پرونده به نمایندگان می‌دهد ولی این موضوعات نمود بیرونی ندارد که در سطح رسانه‌ها مطرح شود و تنها کارکرد درونی مجلس است.


رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری در باره این که برخی معتقدند مجلس نهم انتظارات اصلی مردم را برآورده نکرده است گفت: به نظر من در مجلس نهم محور اصلی تمرکز ذهنی نمایندگان روی مسائل اقتصادی و حل مشکلات اقتصادی فوری و فوتی مردم است و شاید برخی کارهای دیگر را به این دلیل پیگیری نمی‌کنند.

لاریجانی با اشاره به طرح استیضاح وزیر ورزش و جوانان در مجلس نهم خاطر نشان کرد: وقتی بحث استیضاح وزیر ورزش مطرح شد نمایندگان آشفته شده بودند و می‌گفتند اولویت مسائل اقتصادی است. به نظر من هم نگاه داهیانه‌ای است که وقتی مشکل عمده مردم گرانی و اشتغال است، وقت اصلی مجلس باید صرف این امور شود.

رئیس مجلس به برگزاری جلسات مختلف با وزرا برای حل مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: در همین رابطه چندین جلسه با وزرای مربوطه تشکیل شد تا معلوم شود گرانی گندم و شیر و مرغ و همچنین گرانی ارز به چه علت بوده است. جلسات غیرعلنی چند ساعته‌ای هم در این رابطه گذاشته شد. کمیسیون‌ها هم جلساتی برگزار کردند و طرحی هم برای تسهیل فضای کسب و کار و رونق بخشی به تولیدات کشور آماده شده که احتمالا به زودی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد. کمیسیون کشاورزی نیز طرحی برای منابع طبیعی آماده کرده که در حال بررسی است.

لاریجانی در ادامه اضافه کرد: اینها اولویت‌هایی است که در مجلس دنبال می‌شود؛ گاهی هم دوستان لازم می‌دانند سوال و استیضاح کنند که اگر راه دیگری نباشد جزو وظایف و حقوق آنهاست. چند قانون هم در مجلس در همین راستا تصویب شده که تاثیر زیادی در ایجاد آرامش در فضای اقتصادی داشته است.

وی در ادامه به تاثیر طرح توقف اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در مجلس نهم اشاره کرد و گفت: ما دولت را از اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی منع کردیم؛ زیرا در شرایط گرانی مصلحت نمی‌دانیم که حامل‌های انرژی چند برابر شود؛ لذا تنفسی دادیم که امسال قیمت‌ها افزایش نیابد. مجلس همچنین قانون دیگری وضع کرد که اگر ارز را به قیمت دیگری فروختند منابع باید صرف کسری بودجه شود.

رئیس مجلس در ادامه به جلسات مختلف دولت و مجلس را مورد اشاره قرار داد و گفت: دولت و مجلس جلسات متعددی داشتند که قیمت ارزی که به تولید داده می‌شود از آرامش نسبی برخوردار شود. در همین زمینه تشکیل اتاق مبادلات ارزی مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد غیر از وجود ارزی که برای خرید کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد مابقی از ارز مبادلات استفاده کنند تا آرامش به بازار ارز بازگردد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی در ادامه این نشست در پاسخ به خبرنگاری که مطرح کرد سخنگوی شورای نگهبان از مخالفت شورا با طرح اصلاح قانون انتخابات در برخی مواد جنجالی خبر داده بود و نیز در مورد مباحثی که در خصوص کمیته ملی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت بحث شده است گفت: مشکلی در کشور وجود دارد و آن اینست که ما در تحلیل مسائل با پیچیدگی‌های مواجه هستیم، در واقع موضوعاتی که ربطی به هم ندارند را به یکدیگر متصل کرده و سپس وقت کشور را برای چیزهایی می‌گیرم که بیشتر جنبه توهمی دارد.

موضوعاتی که ربطی به هم ندارند را به یکدیگر متصل کرده و سپس وقت کشور را برای چیزهایی می‌گیرم که بیشتر جنبه توهمی دارد.

لاریجانی خاطر نشان کرد: سال‌ها است که درکشور مسائل را اینگونه به هم می‌ریزند، بنابراین کمیته‌ای که از آن نام برده شد ربطی به این طرح ندارد و ساختار آن متفاوت است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت کشور مسئول برگزاری انتخابات است با طرح سوالی مبنی بر اینکه مگر اکنون در شهرها معتمدین محل انتخابات را برگزار نمی‌کنند، گفت: در آن طرح‌ها فرماندار با نظر هیات نظارت 30 نفر از معتمدین را انتخاب و بعد از آن 30 نفر 9 نفر را برای انتخابات محل تعیین می‌کند.

لاریجانی افزود: همچنین در هیات اجرایی نیز وزیر کشور پس از کسب نظر دادستان کل با تایید هیات مرکزی انتخابات 30 نفر را انتخاب کرده که آن 30 نفر از میان خود هفت نفر را انتخاب می‌کنند و نهایتا انتخابات زیر نظر هیات اجرایی برگزار می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چرا از معتمدین محل نگران هستید، اینها معتمدینی هستند که با پیشنهاد وزیر کشور تعیین و انتخابات را برگزار می‌کنند.

لاریجانی تاکید کرد: وزارت کشور انتخابات را برگزار می‌کند و این موضوعی که در سوال مطرح شده ربطی به کمیته ملی انتخابات ندارد، اینها همین معتمدین محل هستند که وزارت کشور تعیین می‌کند چرا این موضوعات را به هم متصل می‌کنید.

رییس قوه مقننه افزود: سخنگوی شورای نگهبان نیز مشاور من است و نظر خود را نیز به من داده که همان در مورد ماده 35 است و تا آنجایی هم که با اعضای شورا صحبت کرده‌ام، قانون اساسی این موضوع را بر عهده مجلس گذاشته است.

وی ادامه داد: آن بخشی که نظر شورا است مجلس نباید دخالت کند، ما آن را قبول داریم بنابراین اینقدر نگرانی ندارد و مصلحت کشور این است که فضای معقول‌تری در این زمینه به وجود آید.

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد سفر وی به ترکیه و صحبتی که لاریجانی به مسئولان ترک در مورد موشک‌ها در مرز سوریه داشته‌ است، گفت:

موشک‌هایی که در مرز سوریه واقع شده بود به این معنا بود که ناتو می‌خواهد به منطقه ورود پیدا کند، لذا این مساله را روشن بیان کردیم چرا که معتقدیم ورود ناتو به مناقشات منطقه‌ای، آتش‌افروزی را به وجود می‌آورد.

ورود ناتو به مناقشات منطقه‌ای، آتش‌افروزی را به وجود می‌آورد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: معارضینی که با کشتار در سوریه می‌خواهند اصلاح صورت نگیرد، باید مذاکراتی با دولت این کشور برای اصلاحات درونی در سوریه انجام دهند و معتقدیم که با این کارها وحدت درونی در سوریه ایجاد می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد مذاکراتی که مجلس با دولت در مورد اجرای مصوبات و مشکلات گرانی و تورم در کشورداشته، اظهار کرد: اگر نگاه واقع‌بینانه‌ای در کشور داشته باشیم با توجه به شرایط فعلی، مسائل اقتصادی با محوریت گرانی و اشتغال باید مورد توجه قرار گیرد و دغدغه‌ی اصلی نیز همین موضوع است.

لاریجانی تاکید کرد: بهترین راه این است که اصحاب رسانه نیز که دغدغه مردم را دارند و به بهبود مسائل کشور می‌اندیشند از وحدت ملی تحلیل داشته باشند تا فضای بازتری برای رونق تولید در کشور به وجود آید.

رییس مجلس یادآور شد: مجلس جلساتی داشته و پیگیری‌های لازم را نیز انجام داده است،امیدواریم که تمام ذهن‌ها متمرکز شود و وقت مسئولین صرف مسائل اصلی کشور شود.


رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنایی برای پاسخگویی به اظهارات روز گذشته احمدی نژاد ندارم، گفت: با توجه به تاکیدات مقام رهبری مبنی بر وحدت بین قوا، بنا ندارم که فعلا به اظهارنظرهای احمدی نژاد پاسخ بدهم، می‌توان در زمان دیگری پاسخ مطالب مطرح شده را داد.

در ادامه نشست خبری رییس قوه مقننه، خبرنگار تلویزیون عراق در سوالی عجیب از لاریجانی پرسید مقام رهبری بارها روسای قوای سه‌گانه را به وحدت هر چه بیشتر دعوت کرده است البته علیرغم رهنمودهای رهبری، اظهاراتی از طرف روسای سه قوه مطرح می‌شود که نمونه بارز آن صحبت‌های روز گذشته احمدی نژاد است که دوباره مطالبی را علیه مجلس مطرح نمود، احساس می‌شود این صحبت‌ها همچون دانه‌های تسبیح است که یکی یکی بیرون می‌آید و وحدت و انسجام را به هم می‌زند به نظر شما ما به عنوان اصحاب رسانه با این اظهارات که بوی تفرقه و اختلاف می‌دهد باید چه کنیم؟

لاریجانی در پاسخ به این پرسش گفت: آنچه که رهبر انقلاب فرمودند بسیار خیرخواهانه برای ملت و کشور بود، اینکه در شرایط فعلی مسئولان قوا مطالبی را نگویند که بوی تفرقه بدهد و مشکلات ایجاد کند، حرف درستی است البته این به معنای انجام ندادن وظایف نیست.

وی ادامه داد: بنده در این نشست خبری گفتم که در مورد مطالب روز گذشته احمدی نژاد پاسخ نمی‌دهم، این رویکرد نیز با توجه به تاکیدات مقام رهبری است که پاسخ دادن را به مصلحت نمی‌دانم البته می‌توان در زمان دیگری پاسخ‌های ایشان را داد ولی اکنون بنایی در پاسخگوی ندارم.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به اصحاب رسانه گفت: از شما درخواست می‌کنم که کمک کنید تا فضا ملتهب نشود، چراکه نظرات رهبری خیرخواهانه است، در این بین حداقل ما فکر می‌کنیم که مجلس تبعیت خود را از رهنمودهای مقام رهبری انجام داده است، رسانه‌ها نیز کمک کنند که اگر مسائلی مطرح می‌شود تبدیل به ماجراجویی در کشور نشود.

لاریجانی در ادامه در پاسخ به خبرنگاری در مورد روابط پارلمانی ایران و جمهوری آذربایجان، اظهار کرد: روابط ما با کشورهای همسایه نسبتا خوب است گاهی ممکن است اختلاف‌نظر داشته باشیم ولی با این وجود باز هم روابط جمهوری اسلامی با همسایگان خوب است، اگر اشکالی وجود داشته باشد نیز آن را از طریق روابط دیپلماتیک برطرف می‌کنیم.

خبرنگار شبکه العالم از لاریجانی پرسید که موضع شما در مورد گروه‌های معارض سوری چیست؟ با توجه به اینکه هر روز شدت گرفتن بحران در سوریه هستیم و شما نیز رابطه خوبی با دولتمردان سوریه دارید؟ و لاریجانی گفت: دولت سوریه این نظر را قبول دارد که اگر رفتار معارضان تغییر پیدا کند و به سمت گفت‌وگو برود، راه‌حل‌های سیاسی برای اصلاحات نیز کمک‌کننده خواهد بود، در این شرایط جمهوری اسلامی همواره طرفین را دعوت به مذاکرات سازنده می‌کند.

آخرین سوال نشست خبری امروز لاریجانی درباره تغیبرات اخیر دولت بود مبنی بر اینکه چندی پیش آقای احمدی‌نژاد سمتی را به ملک‌زاده در وزارت امور خارجه داد که با تدبیر رهبری برکنار شد، اما الان ایشان به عنوان رییس سازمان میراث فرهنگی منصوب شده‌اند،‌ آیا فکر نمی‌کنید که این موضوع خلاف نظر رهبری است و مجلس نمی‌خواهد در این رابطه ورود پیدا کند؟

لاریجانی در پاسخ گفت: از شما خواهش کردم که راجع به این مساله کمتر سوال کنید/ چون بنایی برای ورود ندارم. بهتر است خود آقایان در این رابطه پاسخ دهند. به نظر من مسائل مهم‌تری در کشور وجود دارد که می‌توان در این رابطه اظهارنظر کرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • واکنش دو عضو خبرگان به سخنان احمدی نژاد: رهبری تنفیذ نکند، مردم هیچکاره هستند
 • نامه 23 مدیر روزنامه های غیر دولتی به احمدی نژاد در ارتباط با مشکلاتشان
 • برکناری وزیر ارتباطات / سومین وزارتخانه هم به نیکزاد داده شد
 • مشایی از سمت خود عزل و به سمت مشاور احمدی نژاد و رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد منصوب شد
 • مدیر عامل سابق بانک صادرات: هنوز از اتهامات اختلاس تبرئه نشده ام/با احمدی نژاد نمیشود کار کرد
 • ارسال شکایت نماینده مجلس از احمدی نژاد به دفتر وی
 • علی مطهری: احمدی نژاد با حکم حکومتی برای اشتباهات بعدی اش مصون نخواهد بود/حکم رهبری قابل تسری به اقدامات دیگر مجلس نیست
 • علی لاریجانی: مذاکره محرمانه با آمریکا نداشتیم/ آثار سوءمدیریت از تحریم بیشتر است
 • آیت الله خامنه ای طرح سوال از احمدی نژاد را متوقف کرد!!!
 •  
  آخرین اخبار
 • متکی: بحث انحراف و گروه انحرافی بسیار جدی و نگران کننده است/هرجا می‌روم ازسنگال می‌پرسند!
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • نماینده مجلس در واکنش به اعتصاب غذای نسرین ستوده: بررسی می کنیم، وزیر دادگستری را فرا می خوانیم
 • جمعی از زنان اصلاح طلب: خواسته نسرین ستوده خواستۀ ما و همه مادران ایران است
 • اعتصاب ۲۴۰۰ کارگر کارخانه‌های پروفیل ساوه و نورد لوله صفا وارد هفتمین روز خود شد‎
 • احضار فریدون جیرانی به دادسرا به دلیل "من مادر هستم"
 • مراسم تشییع احسان نراقی از مقابل بیمارستان جم در روز چهارشنبه
 • خانواده رسول بداقی، معلم دربند پس از سه ماه با وی ملاقات کردند
 • افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت لبنیات
 • فراکسیون زنان پیشنهاد کرد: رفع ممنوعیت دریافت گذرنامه برای دختران رشیده زیر 40 سال!!!
 • همسر نسرین ستوده: وضعیت عمومی نسرین وخیم است و عید میدانم تا ملاقات بعدی بتواند سرپا باشد
 • حضور فعالان جنبش زنان ایران در مقابل دادستانی کل تهران برای پیگیری وضعیت نسرین ستوده
 • مصطفی تاجزاده: ما با هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی کنیم
 • درخواست سیصد فعال مدنی از نسرین ستوده برای پایان دادن به اعتصاب غذا
 • احضار مجدد بهزاد نبوی و مصطفی تاجزاده به دادسرای اوین جهت تفهیم اتهام جدید
 • دختران میرحسین موسوی خواستار پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده شدند
 • بیانیه تحلیلی جبهه مشارکت ایران اسلامی درباره وضعیت جاری کشور
 • وزیر اقتصاد: دلیل طولانی شدن تكمیل پروژه ها كمبود منابع مالی است
 • نماینده ارومیه: برکناری وزیر ارتباطات را ماحصل عملکرد جریان انحرافی است
 • علی نیکزاد: از دلایل برکناری وزیر ارتباطات بی خبر هستم
 •