به روز شده: ۲۱:۲۸ تهران - چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۱

هشدار یک فعال حقوق کودک: افزایش بهره‌کشی از کودکان به عنوان نیروی کار جایگزین‎

امروز: یک فعال حقوق کودکان کار از افزایش به کارگیری کودکان به عنوان نیروی ارزان و جایگزین به تبع افزایش هزینه تولید و مشکلات واحدهای تولیدی خبر داد.

جاوید سبحانی در این باره به ایلنا گفت: بیشترین نیروی کار جایگزین را کودکان تشکیل می‌دهند که از شمول قانون کار خارجند و به عناوین مختلف تحت بهره کشی قرار می گیرند و بخشی از آنها در کارگاه های غیر قانونی که خارج از نظارت وزارت خانه هستند مشغول به کار می شوند.

نقش کار کودکان در لایحه حمایت از کودکان نوجوانان

این فعال حقوق کودکان کار معتقد است در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که اکنون در مجلس در حال بررسی است، ضعیف‌ترین بخش مربوط به کار کودکان می‌شود که بیشترین ضربه به کودکان از همین طریق وارد می‌شود و آنان را از مسیر اصلی رشدشان خارج می‌کند.

سبحانی افزود: لازم است در لایحه حمایت از کودکان، اولویت‌بندی صورت گیرد و اولین مرحله حمایت از کودکان و نوجوانان باید حمایت از آنان در مقابل کار اجباری و اختیاری باشد.

این فعال حقوق کودکان کار تصریح کرد: کودکان خیابان از لحاظ ساختار اقتصادی در بخش تولید و توزیع خرده کالایی کار می کنند. با توجه به مشکلات جدی بخش تولید قطعا تعداد کودکان کار خیابان افزایش پیدا کرده است. به علت اینکه بخش عمده کالاهای خارجی به وسیله شبکه توزیع غیر رسمی و توسط کودکان در جامعه پخش می شوند، ایجاد مشکل در بخش تولید باعث زیاد شدن کودکان کار خواهد شد و بیکاری سرپرست خانوار را هم افزایش خواهد داد و این باعث می شود روی آوردن فرزند خانواده به کار می‌شود.

وی ادامه داد: شاخص بعدی افزایش هزینه های خانوار است. سیاست تورمی کشور باعث بالا رفتن هزینه های زندگی شده است و بخش های آسیب پذیر جامعه مجبور به استفاده از کار کودک برای تأمین معیشت خانواده شده اند. البته اشتغال کودک غیر قانونی است و حتی اگر تعریف رسمی قانون کار کشور درباره تعریف کار کودک را بپذیریم متوجه می شویم که تعداد کودکان کار بسیار گسترش پیدا کرده است.

استفاده از کودکان به عنوان نیروی کار ارزان و جایگزین

سبحانی ادامه داد: اگر به فضای تولید نگاه کنیم با توجه به مشکلات اقتصادی موجود متوجه می شویم هزینه ها بسیار افزایش پیدا کرده است و از آنجایی که کارفرما طبق قانون کار نمی‌تواند حقوق کارگر را چندان کاهش دهد به نیروی کار جایگزین روی می آورد. نیروی کار جایگزینی که بیشترین آنها کودکان هستند، از شمول قانون کار خارجند و به عناوین مختلف تحت بهره کشی قرار می گیرند و بخشی از آنها در کارگاه های غیر قانونی که خارج از نظارت وزارت خانه هستند مشغول به کار می شوند.

بخشی از این کودکان هم کسانی هستند که کارفرمایی ندارند، کودکی که در خیابان مشغول به کار است کارفرمایی ندارد.

دولت به دلایل مختلف حتی در بخش اقتصاد رسمی کشور که باید نظارت داشته باشد برخورد نمی کند، مثل کارگاه های زیر ۱۰ نفر، و این عدم نظارت تقویت کننده کار کودک می شود.

بهزیستی کودکان مشغول در خیابان را کودک خیابانی نمی داند و وزارت کار نیز آنها را در ردیف کودکان کار قرار نمی دهد و به خاطر مغشوش بودن مفهوم هیچ کدام از سازمانها مسئولیت این کودکان را به عهده نمی گیرد.

کودک خیابان از نظر بهزیستی کودکی است که بی سرپرست است و در خیابان زندگی می کند و این در حالی است که بخش زیادی از کودکان کار خیابانی دارای خانواده هستند و حتی به تحصیل هم اشتغال دارند و به خاطر افزایش هزینه های زندگی در ساعاتی که باید به فعالیتهای تحصیلی خود رسیدگی کنند در خیابان مشغول به کار می شوند.

عضو سابق انجمن حمایت از حقوق کودک خاطر نشان کرد: بحث مهمی که وجود دارد این است که سیاست های که در سالهای اخیر در خصوص کار کودک و محدود کردن آن یا توانمند سازی آنها وجود داشته است ناکارآمد و مثلا بهزیستی آماری داده در خصوص اینکه توانمند سازی هر کودک کار چقدر باید هزینه بپردازد. این سیاست ها و دیگر سیاست های مشابه تا زمانی که مبنای قانونی نداشته باشد نتیجه مطلوبی در بر نخواهند داشت.

وی بیان کرد: در لایحه مزبور بیشترین تأکید بر کودک آزاری است در حالی که بیشترین تعداد کودکان دچار مشکلات کار کودک شده اند و ایران به علت اینکه به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته است و جزو سازمان ILO نیز هست و باید مواد این قوانین را مورد تأکیر قرار دهد.

تبعات بی‌توجهی به سه‌جانبه‌گرایی

این فعال حقوق کودکان کار ادامه داد: در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا بحث مذاکرات سه جانبه مطرح است و باید دولت، کارگران و کارفرمایان در مذاکرات مورد نظر نقش مساوی داشته باشند، این در حالی است که اکنون نیروی کاری که ذینفع است در تدوین قانون و تهیه گزارش ها و ارائه آنها به سازمان های جهانی نقش پر رنگی ندارند و گزارش هایی که داده می شود واقعیت ها را بازگو نمی کند.

وی در خصوص اشکال کار کودک اظهار داشت: هنوز تعریف درست و جامعی در کشور نداریم، ما کار کودک در شهرها، روستاها، کارگاه ها و... را داریم و در تصمیم گیری در این خصوص نمی‌توانیم به تعریف جامعی در این مورد استناد کنیم. ضمن اینکه دولت در تدوین گزارش ها و ارائه آنها به سازمانهای جهانی فقط بر آمار و اطلاعات خودش تأکید می کند و به آمار کمیته مذاکرات سه جانبه توجه جدی و منطقی ندارد.

وی در پایان گفت: در سازمانهای جهانی دولت ها نماینده ملت ها محسوب می شوند و هرچه گزارش می دهند پذیرفته می شود، البته یک مفهومی تحت عنوان گزارش های سایه (Shadow Reports) داریم که سازمان های مستقل و غیر دولتی آنها را تهیه می کنند و در تدوین و بررسی گزارش های کشور ها به این گزارش ها هم استناد می شود که در ایران چنین گزارش های هم نداریم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ایران رتبه ۵۸ جدول بهترین کشورها برای آینده کودکان
 •  
  آخرین اخبار
 • اعتصاب ۲۴۰۰ کارگر کارخانه پروفیل ساوه و نورد لوله صفا
 • بیکاری ۳۱۲۰ کارگر شهرک صنعتی پرند در طول یک سال اخیر
 • سردار علایی: بسیج نباید به جایگاهی برای حضور احزاب و گروه‌های سیاسی بدل شود
 • سخنگوی شورای صنفی نمایش:
 • رئیس کمیسیون بهداشت: تنها ۶۰۰ هزار یورو برای تامین دارو به حوزه سلامت اختصاص دادند/
 • مدیرعامل هلی فلکس: چاره‌ای جز انحلال كارخانه و اخراج كارگران نداشتیم
 • غفوری فرد: تمامیت‌خواهی اصولگرایان منجر به انحلال خانه احزاب شد/بدون احزاب دموکراسی معنا ندارد
 • تصویب قطعنامه جدید در کمیته حقوق بشر سازمان ملل علیه ایران
 • تحریم های جدید آمریکا علیه ایران؛ اینبار هدف معامله طلا و گاز ایران و ترکیه
 • افشاگری توکلی درباره تورم 50درصدی و برداشت غیرقانونی 9هزارمیلیاردی از بانک مرکزی
 • زمان دادگاه روزنامه شرق تعیین شد
 • واکنش سفیر ایران به اظهارات اخیر ولید جنبلاط پیرامون دخالت تهران در لبنان
 • وزیر صنعت: ورود تمام کالاهای ضروری به کشور آزاد است
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • سید محمد خاتمی از کسی برای کاندیداتوری دعوت نکرده است
 • برکناری رئیس بند ۳۵۰ اوین پس درز خبر شکنجه ستار بهشتی
 • احمدی مقدم: در مرگ ستار بهشتی ناجا بی تقصیر است
 • هشدار و ابراز نگرانی رضا خندان نسبت به وضعیت نسرین ستوده
 • موسوی خویینی ها: آن آقا را با آن همه ساز و دهل آوردند، حالا هم می‌گویند به ما ربطی ندارد
 • افزایش قیمت دارو در ایران، هر دو ماه تا ۲۰ درصد
 •