به روز شده: ۲۰:۱۹ تهران - دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۱

سازمان گزارش گران بدون مرز: مراقبیم تا کشته شدن ستار بهشتی مصون از مجازات نماند

امروز: سازمان گزارش‌گران بدون مرز، با اشاره به اطلاعیه دادستانی تهران، آنرا "گامی به پیش" ذکر کرده، اما همزمان از "عدم روشنی و نبودن شفافیت این گزارش" ابراز تاسف کرد.

به گزارش تارنمایِ سازمان گزارشگران بدون مرز، این سازمان مدافع آزادی مطبوعات و حقوق روزنامه نگاران، در بیانیه خود همچنین خاطرنشان کرده است که "با توجه و دقت، منتظر انتشار نتایج نهایی تحقیق و بررسی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در باره مرگ ستار بهشتی در بازداشتگاه هستیم و مراقبیم تا کشته شدن ستار مصون از مجازات نماند."

متن این بیانیه به شرح زیر است:

نتایج تحقیق و بررسی داستانی تهران
در تاریخ ٢ آذرماه ١٣٩١، دادستانی تهران با انتشار اطلاعیه‌ای در "خصوص فوت ستار بهشتی" خلاصه‌ای از اقدامات دادستانی را "با تأکید بر حرمت نفوس و دماء شهروندان و تلاش در جهت تعیین علت فوت و شناسایی مقصران احتمالی" اعلام کرد. در این اطلاعیه با ارائه روزشماری از "واقعه" از زمان بازداشت تا روز مرگ این وبلاگ‌نویس در بازداشتگاه پلیس فتا، گفته شده است : "پس از اعلام مراتب فوت و اطلاع دادستانی تهران از واقعه، توسط بازپرس ویژه قتل دادسرای جنایی تهران دستورات لازم به منظور انجام تحقیقات مقدماتی صادر شد. در جریان تحقیقات، توسط بازپرس اظهارات پدر و مادر متوفی به عنوان شاکی استماع و شکایت اعلامی صورت جلسه شد. متعاقباً تحقیقات اولیه از مأمورین پلیس فتا صورت گرفت و با توجه به نتیجه تحقیقات و اظهارات ماموران پرونده و نیز مراقبین شیفت‌هایی که طی آن متوفی به بازداشتگاه وارد یا خارج شده است، سرانجام به چند نفر از مأمورین پلیس شامل افسران پرونده و مراقبین بازداشتگاه تفهیم اتهام و قرار بازداشت موقت صادر و متهمان به زندان معرفی شده‌اند که در تحقیقات تکمیلی از ماموران نیروی انتظامی، نتایج روشن‌ کننده به دست آمده است. همچنین از تنها متهمی که شب پیش از حادثه با متوفی در بازداشتگاه پلیس فتا به سر می‌برده، پیرامون چگونگی حضور متوفی در بازداشتگاه، رفتار مأموران با وی و وضعیت جسمی وی تحقیقات لازم صورت گرفت."

اگر چه بخش عمده‌‌ی اطلاعیه دادستانی تهران، تکرار اظهارات و اطلاعات داده شده از سوی مسئولان مختلف جمهوری اسلامی در طی دو هفته‌ی گذشته است، اما حاوی اطلاعات تازه‌ای نیز در باره علت مرگ ستار بهشتی است، از این میان : "در آخرین نظریه کمیسیون پزشکی ٧ نفره (پزشکان متخصص پزشکی قانونی) که به تاریخ ٣٠/٨/١٣٩١ صادر گردیده، آمده است: «در حال حاضر با توجه به بررسی‌های انجام شده و با اطلاعات موجود، تعیین علت قطعی فوت از لحاظ پزشکی مقدور نبوده، اما نظر به این‌که در معاینه‌ی جسد و بررسی‌های تکمیلی هیچ‌گونه دلایل و شواهدی از بیماری منجر به فوت احراز نگردیده است، محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیده‌ی شوک باشد که در صورت احراز ایراد ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی، این عوامل می‌تواند عامل شوک مذکور باشد."

گزارش‌گران بدون مرز، با آنکه اطلاعیه دادستانی تهران را گامی به پیش می‌داند، اما از عدم روشنی و شفافیت این گزارش ابراز تاسف می‌کند. عوامل کلیدی بسیاری در این گزارش نادیده انکشاته شده است و پرسش‌های بسیاری در باره مرگ و مسئولیت پلیس و دستگاه قضایی بی پاسخ مانده‌اند. ما نگرانیم که نتایح نهایی این تحقیق و بررسی ناامید کننده باشد و منجر به شناسایی و مجازات عاملان اصلی قتل ستار بهشتی نشود. دستگاه قضایی ایران در نتایج نهایی خود نباید تنها به این نیمه اعتراف برای کم کردن فشارهای داخلی و خارجی بسنده کند. دستگاه قضایی باید اجازه دهد که خانواده‌ی ستار بهشتی به شکل علنی در باره پرونده و روند آن اظهار نظر کند و در جلسات بازپرسی و دادگاه حضورداشته باشند. دادگاه باید علنی باشد و شاکیان از همه‌ی حقوق خود بهرمند شوند. برقراری عدالت یعنی روشن شدن همه‌ی حقیقت.

سیل اظهارات ضد و نقیض
اطلاعیه دادستانی تهران پس از انتشار مجموعه‌ای از گفته‌ها و تائید و تکذیب‌های مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران انتشار یافته است.
در تاریخ ٢٩ آبان ماه ١٣٩١، احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی در گفتگویی با خبرگزاری مهر، گفته بود : "هنوز در مورد پرونده فوت ستار بهشتی به جمع بندی نهایی نرسیدیم" (...) " بر اساس آزمایشات انجام شده روی جسد ستار بهشتی هیچگونه آثار خفگی و سم در بدن وی پیدا نشد و از نظر ما این فرد بر اثر مرگ طبیعی جان خود را از دست داده است". رئیس پزشکی قانونی در مورد کبودی‌های روی بدن وب‌نگار گفت بود: "ممکن است کبودی‌هایی روی بدن او بر اثر ضرب و شتم باشد اما این کبودی‌ها نمی توانند عامل مرگ باشند" وی در آغاز گفت و گو نتیجه‌گیری کرده بود که " در مورد بیماران قلبی ممکن است در اثر استرس قبل از بازجویی هورمون هایی در بدن ترشح شود که باعث آریتمی قلب می شود."

گفته‌های رئیس پزشکی قانونی مبنی بر " مرگ طبیعی" این وب‌نگار،
نخست : در مغایرت با شهادت زندانیان بند ٣٥٠ و خانواده وی بود. از این میان روزنامه‌نگار زندانیابوالفضل عابدینی نصر، که شهادت داده بود " اثار ضرب و شتم بر بدن ستار بهشتی مشهود و وی نسبت به بدرفتاری ماموران پلیس در مدت بازداشت شکایت کرده بود." این روزنامه‌نگار پس از شهادتش در این باره نخست به اهواز تبعید شد و سپس به اوین بازگرداننده و مدتی را نیز در سلول‌های انفرادی بند امنیتی ٢٠٩ زندان بسر برد.
سپس : در روز نخست آذر ماه ١٣٩١،پزشکی قانونی در اطلاعیه‌ای بر روی سایت خود، اظهارات رئیس این موسسه را تکذیب کرد : " هر نوع اظهار نظر، مصاحبه اختصاصی یا خبری که از سوی مسئولین سازمان پزشکی قانونی نقل قول می شود اعتبار ندارد و مطالب مربوط به محتویات پرونده صرفا از طریق سخنگوی قوه قضاییه اطلاع رسانی خواهد شد. "
در تاریخ ٢٩ آبان ماه ١٣٩١، همچنین، مهدی دواتگری نماینده مسئولبررسی مرگ در زندان ستار بهشتی از سوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: "حتی اگر علت مرگ طبیعی اعلام شود، موضوع ضرب و شتم صورت گرفته نیز مورد پیگیری مجلس قرار می‌گیرد."
در تاریخ ٢٣ آبان ماه ١٣٩١، دادستان عمومی و انقلاب تهران عباس جعفری دولت آبادی اعلام کرده بود که " تعدادی در چارچوب پرونده‌ی مرگ ستار بهشتی بازداشت شده‌اند، وی هویت بازداشت شدگان را فاش نکرد." فردای آن روز اسماعیل احمدی مقدم ، فرمانده ناجا اعلام کرد " ماموران مورد نظر در حال حاضر در اختیار دادسرا برای بازجویی هستند." و در همان روز محمدحسن آصفری عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی به ایرنا گفت : " در هیچ کدام از گزارش های پزشکی قانونی، دادستانی تهران، نیروی انتظامی و پلیس فناوری و تبادل اطلاعات (فتا) نیز مستندی درباره ضرب و شتم وی وجود نداشته است. (...)هفت نفر از متهمان پرونده مرگ ˈستار بهشتیˈ در دادسرای نظامی بازداشت هستند که برای برخی از آنها وثیقه ٥٠ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است."

اعمال فشار بر خانواده‌ و نزدیکان ستار بهشتی
گزارش‌گران بدون مرز نگران بدرفتاری با خانواده ستار بهشتی است. روش‌های بکار گرفته شده از سوی مقامات مسئول ایران برای به سکوت وادار کردن اعضای خانواده انزجار آور است. خانواده ستار بهشتی تحت فشار قرار دارد و نمی‌تواند دادخواست خود را علنی بیان کند، این خانواده ایرانی از حق مشروع شکایت و بهره‌مند شدن از مشاورت وکیل محروم شده است.

چهارشنبه اول آذر ماه ١٣٩١، مادر ستار بهشتی در گفت و گویی با سایت سحام نیوز به روشنی به فشار و تهدیدها علیه خانواده را برای به سکوت وادار کردنشان تائید می‌کند : " ماموران به ما گفتند که مصاحبه نکنید و تهدید کردند که مصاحبه نکنید و حکم بازداشت دخترم را نیز داشتند(...) ۳۵ سال سن داشت و حتی دارو مصرف نمی کرد. روز سه شنبه او را بردند و سه شنبه بعدش کشتن و خبر مرگ او را برای من آوردند (....)کسانی که صدای مرا می شنوند، پیگیر پرونده فرزند من باشند. من قبول ندارم که ستار فوت کرده، اصلا این حرف ها را قبول ندارم. بچه من کشته شده است."

ابوالفضل عابدینی نصر از تاریخ ١١ اسفند ١٣٨٨ در زندان بسر می‌برد، وی که پیش از این بارها بازداشت و زندانی شده بود در فروردین ماه سال ١٣٨٩ به ١١ سال زندان برای "همکاری با رسانه‌ها و انجام مصاحبه" محکوم شد. ابوالفضل عابدینی نصر از جمله زندانیان بند ٣٥٠ زندان اوین است، که در مدت دوازده ساعت حضور ستار بهشتی در این بند وی را دیده بود. وی همچنین در برابر بازرس مسئول رسیدگی به پرونده مرگ ستار بهشتی حاضر و در این باره شهادت داده بود. این روزنامه‌نگار در تاریخ ٢٥ آبان ماه به طور ناگهانی به زندان کارون اهواز انتقال داده شد، اما روز بعد با دستور دادستان عمومی و انقلاب تهران دوباره به زندان اوین بازگرداننده، ولی به سلول‌های انفرادی بند ٢٠٩ زندان اوین انتقال داده شد. وی که به گفته نزدیکانش از تاریخ ٢٥ ابان و در اعتراض به این اقدامات تنبیهی دست به اعتصاب غذا زده بود، در تاریخ دوم آذر ماه مجددا به بند ٣٥٠ زندان این بازگرداننده شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نماینده ویژه مجلس: تخلف پلیس فتا در قتل ستار بهشتی کاملا محرز است
 • مادر ستار بهشتی: پسرم را ماموران دفن کردند/ حتی نگذاشتند برای آخرین بار صورتش را ببینم
 • اطلاعیه دادستانی درباره فوت ستار بهشتی
 • نماینده مجلس: نگهداری ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس فتا توجیه قانونی نداشت
 • تکذیب پزشکی قانونی، درباره گزارش «مرگ طبیعی» ستار بهشتی
 • ابراز انزجار خانواده زندانیان سیاسی از قتل ستار بهشتی
 • رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات: قوه قضاییه مساله فوت ستار بهشتی را با جدیت پیگیری کند
 • بیانیه زنان زندانی سیاسی دراعتراض به خشونت و شکنجه در زندان ها
 • احمدی مقدم: هنوز در مرحله تحقیقات درباره مرگ ستار بهشتی هستیم
 •  
  آخرین اخبار
 • عدم اعزام مهدی کروبی به بیمارستان و اعلام نگرانی نسبت به وضعیت وی
 • نماینده ورزقان: حدود سه هزار نفر از زلزله‌زدگان زیر چادر زندگی می‌کنند
 • فرمانده نیروی دریایی ارتش: به هیچ وجه اجازه نزدیک شدن ناوهای آمریکایی را به مرزهای دریایی کشورمان نمی‌دهیم
 • منتجب نیا: حزب اعتماد ملی درصورت فراهم شدن شرایط فعالیت خود را آغاز می‌کند
 • نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کسی به فکر اشتغال جوانان نیست
 • جبران كاهش درآمد نفت از محل صندوق توسعه ملی
 • درصورت رفع نشدن مشکلات مالی؛ سینماهای کشور تا 15 روز دیگر تعطیل می‌شوند
 • افشاگری سایت بازتاب درباره محمدتقی هاشمیان از مفسدین دانه درشت اقتصادی
 • تکذیب برگزاری غیرعلنی دادگاه اختلاس بزرگ
 • دو کودک قربانی سیل برازجان شدند
 • تعطیلی موقت روزنامه مغرب
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • قیمت بلیط پروازهای خارجی هما تا 90 درصد افزایش یافت
 • درخواست خانواده زندانیان سیاسی از نسرین ستوده: تمامش کن تا تمام نشده ای!
 • قطع ۲۵۰ درخت پارک جنگلی جهان‌نما توسط پیمانکاران وزارت راه
 • قاضی سراج: اینکه داسرا چه زمانی بخواهد درباره روزنامه شرق تصمیم بگیرد، مشخص نیست
 • گزارش دیپلمات های غربی: ایران در حال پاکسازی پارچین است
 • اعتراض ایران به نقض حریم هوایی اش توسط هواپیماهای آمریکایی/پرواز پهپاد ها بر فراز بوشهر
 • ادامه تعویق حقوق ۳۰ هزار بازنشسته ذوب آهن اصفهان
 • كارشناس مسائل اقتصاد مسكن: آزاد سازی خرید و فروش مسكن مهر باعث افزایش رانت خواری و قیمت مسکن میشود
 •