به روز شده: ۱۲:۳۳ تهران - شنبه ۴ آذر ۱۳۹۱

باران کوثری: ممنوع الفعالیت شده ام، اما نمی دانم به دستور کدام مرجع رسمی

امروز: لغو اجرای خشکسالی و دروغ در کرمان، پایان غیر مترقبه اجرای نمایش هومن سیدی، متوقف شدن فیلمبرداری فیلم خسته نباشید و تغییر بازیگر زن. اینها از اتفاقاتی است که در یک دو ماه گذشته افتاده و شایعه ممنوع الفعالیت بودن باران کوثری را بر سر زبان ها انداخته است. با این وجود او در مورد ممنوعیت های مداوم خود و احتمال مشکلاتی که در آینده گریبان گیر کارهایش خواهد شد، گفته است: " دلیلی نمی بینم بر اساس تصمیم بدون مرجع رسمی خود را ممنوع الکار بدانم . من به کارم ادامه خواهم داد."

باران کوثری افزوده است: چون هنوز نمی دانم با چه مرجعی رو به رو هستم و حتی نمی دانم این تصمیم متعلق به وزارت ارشاد است یا از جای دیگر گرفته شده است. نمی دانم باید کجا به دنبال یافتن پاسخ و دلیل باشم و از انجا که خیال می کنم در کشور قانون مداری زندگی می کنم، در حال حاضر مشغول تماس با کسانی هستم که شاید بتوانند اصل قضیه را برایم روشن کنند و اگر بتوانم به مرجع اصلی برسم، حتما از آنها برای سوالاتم پاسخ خواهم خواست.

او تصریح کرده که اگر این تماسها به نتیجه ای نرسید، مجبور خواهم بود از طریق مطبوعات به دنبال یافتن اصل ماجرا و پاسخ سوالاتم باشم.

به گزارش کافه سینما، متن زیر بخش هایی از گزارش روزنامه مغرب در این مورد است که در ادامه می خوانید:

با توجه اتفاقاتی که در روزهای پیشین مبنی بر ممنوعیت های پیوسته باران کوثری منتشر می شود. این خبر نیازمند تایید یا تکذیبی بود که در گام نخست با تماسی با وی این خبر تایید شد. باران کوثری اگر چه این خبر را تایید کرد اما در ارتباط با دلایل چنین اتفاقی اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: "از اصل ماجرا خبر ندارم. من نیز همان اندازه که شما در جریان هستید از ماجرا آگاه هستم."

وی در مورد احتمالاتی که برای این ممنوعیت وجود دارد، بیان کرد:" هیچ اتفاق ویژه ای رخ نداده است جز این که این چند ماه اخیر به گونه های مختلف به من توهین شده و به جای این که من نسبت به این توهین ها و قضایا شاکی باشم . به عناوین مختلف از کارم جلو گیری می شود."

باران کوثری برای نمونه گفته است: همان طور که مطلع هستید چندی پیش برای حضور من در تئاتر ممنوعیت ایجاد کرده و به این شکل کسانی را متضرر کرده و حالا قضیه به سینما کشیده شده است."

وی در مورد مرجع تصمیم گیرنده برای عدم حضور وی در این فیلم که در خبر وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام شده بود، گفت:" هیچ نامه رسمی از هیچ مرجع قانونی وجود ندارد، کسی نمی داند این تصمیم از کدام سمت گرفته شده و ابلاغ شده است. فقط با عوامل فیلم " خسته نباشید" تماس گرفته و چنین حرفی زده اند. کارگردانان نیز با احترام کامل این مسئله را با من در میان گذاشتند و اجازه خواستند همراه با پیشنهادی که همراه این تصمیم بود یک فرد دیگر را برای نقش من جایگزین کنند که قبول کردم، زیرا ماهیت انجام یک کار خیلی مهم تر از حضور من یا هر بازیگر دیگری است. مهم این است که فیلم به پایان برسد. چه با حضور من چه بدون من."

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هنوز هیچ اطلاعی از مرجعی که چنین تصمیمی را گرفته است، ندارم. می افزاید: بارها خواستم تا نامه ای مبنی بر ممنوعیت کاری خود ببینم، همان زمان که در مورد تئاتر چنین تصمیمی گرفته شد. نامه یا اعلام رسمی وجود نداشت. کسی با خود من تماس نگرفته بود که از ممنوعیت بگوید حتی در قضیه نمایش " خشکسالی و دروغ " محمد یعقوبی سراغ حراست مرکز هنر های نمایشی رفتم و از آنها خواستم که ممنوع الکار بودنم را نشانم دهند. اما در پاسخ گفتند اجازه چنین کاری را ندارند.

باران کوثری در ادامه در خصوص موضعش در مورد تصمیمی که به صورت رسمی اعلام نشده می گوید:" چون هنوز نمی دانم با چه مرجعی رو به رو هستم و حتی نمی دانم این تصمیم متعلق به وزارت ارشاد است یا از جای دیگر گرفته شده است .نمی دانم باید کجا به دنبال یافتن پاسخ و دلیل باشم و از آنجا که خیال می کنم در کشور قانون مداری زندگی می کنم، در حال حاضر مشغول تماس با کسانی هستم که شاید بتوانند اصل قضیه را برایم روشن کنند و اگر بتوانم به مرجع اصلی برسم، آنگاه حتما از آنها برای سوالاتم پاسخ خواهم خواست. آن زمان است که نسبت به ممنوعیتی که برای من قائل شده اند، از مراجع مرتبط و غیر مرتبط دلیل خواهم خواست. اما حالا ترجیح می دهم به جای انتظار پشت درهایی که بسته اند، منتظر بمانم."

او هم چنین در مورد ممنوعیت های مداوم خود و احتمال مشکلاتی که در آینده گریبان گیر کارهایش خواهد شد، تصریح کرد:" دلیلی نمی بینم بر اساس تصمیم بدون مرجع رسمی خود را ممنوع الکار بدانم . من به کارم ادامه خواهم داد."

وی در مورد پیشنهاد های دیگر خود می گوید:" در حال حاضر علاوه برچند نمایشنامه ای که در دست دارم، دو پیشنهاد سینمایی نیز که قرار است برای جشنواره فیلم فجر آماده شود، وجود دارد که باید انتخاب کنم. بدون شک با انتخاب یکی از آنها یا به تمرین تئاتر خواهم رفت و یا بر سر صحنه فیلمبرداری بر می گردم."

وی در پاسخ به این که آیا کارگردانان این پیشنهادها از موضوع ممنوع الفعالیت بودن شما با خبر هستند بیان کرد:" بله؛ همه خبر دارند. استعلام در مورد این قضیه به عهده آنان است."

باران کوثری افزود: هم اکنون به انتظار یافتن مرجعی هستم که امیدوارم از طریق رایزنی هایی که انجام داده ام پیدا کنم. اما اگر این تماسها به نتیجه ای نرسید، مجبور خواهم بود از طریق مطبوعات به دنبال یافتن اصل ماجرا و پاسخ سوالاتم باشم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • تشدید فشارها و تهدیدات بر فعالین سیاسی ملی گرا
 • روایت احمد قابل از عاشورا
 • عزت الله انتظامی: هنرمندان کشور غریبانه می میرند
 • صدور رای دادگاه حادثه فولاد غدیر پس از یک سال: شش ماه حبس و پرداخت دیه
 • کمک ده میلیون دلاری زوج ایرانی به دانشگاه پرینستون برای مطالعات ایران و خلیج فارس
 • پیام تسلیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران به محمد سلامتی
 • آزمایشگاه‌های پزشکی ایران در آستانه ورشکستگی
 • مصطفی بادکوبه‌ای، شاعر منتقد دولت برای اجرای حکمش به زندان رفت
 • گزارشی کوتاه از وضعیت جسمی احمد زیدآبادی در مرخصی
 • علی مطهری: احمدی نژاد با حکم حکومتی برای اشتباهات بعدی اش مصون نخواهد بود/حکم رهبری قابل تسری به اقدامات دیگر مجلس نیست
 • آیت الله دستغیب: تهذیب نفس یعنی کسی منیّت خود را بشکند
 • نجات ۵۰ کارگر ساختمانی از میان شعله‌های آتش
 • علی لاریجانی: مذاکره محرمانه با آمریکا نداشتیم/ آثار سوءمدیریت از تحریم بیشتر است
 • شکایت وزارت ارشاد از روزنامه مغرب
 • نماینده ایران: 30 سال نفت مجانی در برابر تبادلات تجاری و گردشگری به اردن!!!
 • دلنوشته فرزند خزعلی؛ بی خبری از پدر در اعتصاب و انفرادی
 • شیرین عبادی در اعتراض به حبس رهبران جنبش سبز: وضعیت ایشان از دیگر زندانیان بدتر است
 • گزارش شیرین عبادی از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه آبان ١٣۹١
 • آزادی رشید اسماعیلی، عضو سازمان ادوار تحکیم
 • فاطمه کروبی: نزدیک به دوسال است که در شرایط نه حصر نه زندان قرار دارند
 •