به روز شده: ۱۴:۱۳ تهران - دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۱

گزارشی از آخرین وضعیت میرحسین و رهنورد/ تهدید به قطع کامل ارتباطات

امروز: محدودیت ها و فشارهای شدید و ملاحظات و تهدیدهای امنیتی فراوانی باعث شده است که دریافت اطلاعات و یا نشر آن درباره وضعیت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با مشکلات، محدودیت ها و دشواری های فراوان همراه باشد.

همچنین هر بار با کوچکترین اطلاع رسانی در مورد میرحسین، سیل تهدیدها و فشارهای حتی جانی و شغلی بر خانواده افزایش می یابد.

به گزارش کلمه آنها تهدید شده اند که هرگونه خبر رسانی درباره پدر و مادرشان را با قطع ارتباط کامل اعم از دیدار حضوری یا تماس تلفنی پاسخ خواهند داد. با این وصف و علیرغم این مشکلات با توجه به خواست مردم و نیز با عنایت به نگرانی های جدی ای که درباره سلامت میرحسین و رهنورد به وجود آمده است، کلمه مجموعه اخبار دریافتی موثق درباره میرحسین و رهنورد را که از منابع مختلف کسب شده است و مربوط به دوران پس از مرخص شدن موسوی از بیمارستان است را به اطلاع مخاطبان می رساند و تلاش می کند اطلاع رسانی به مردم را به عنوان حقی بدیهی برای زندانیانی که به صورت غیر قانونی در حبس قرار گرفته اند مطالبه نماید.

مجموعه اطلاعات رسیده به کلمه درباره وضعیت سلامت جسمی و روحی میرحسین و رهنورد و نیز وضعیت ملاقات ها و ... پس از ترخیص میرحسین از زندان به شرح زیر است:

*** میرحسین موسوی که دو ماه و نیم پیش، پس از ۲۴ ساعت عمل آنژیوگرافی در بیمارستان به منزل خود، زندان اختر، منتقل شده کماکان در وضعیت بیماری است و طبق پروتکل های پزشکی باید تحت درمان باشد. با این همه دسترسی به پرونده ی پزشکی این همراه سبز وجود ندارد.

در حالی که در مدت حبس خانگی همراهان جنبش سبز زمان هایی بوده است که خانواده آنها تا نزدیک به ۴ ماه نیز در بی خبری مطلق (اعم از ملاقات، تلفن و یا حتی پاسخگویی ماموران در مورد محل نگهداری آنها یا سلامتشان) بوده اند پس از بازگشت میرحسین از بیمارستان به خانواده امکان هفته ای یک ملاقات چند ساعته داده شده است.

ماموران و زندانبانان قبلی این ملاقات را در راستای آیین نامه سازمان زندان ها دانسته اند و عملا اعتراف کرده اند که خانه ی نخست وزیر هشت سال جنگ تحمیلی تبدیل به زندان خانگی شده است. همچنین اخیرا هر بار آنها رفتارها و تصمیمات خود را مطابق آیین نامه و نظرات مسوولان ذیربط می دانند اما با توجه به خواست مکرر میرحسین هنوز آیین نامه ای در مورد شرح وضعیت نگهداری آنها و قوانین مربوطه به رویت میرحسین و رهنورد نرسیده است.

این در حالی است که این دو همراه جنبش سبز تا به حال نه تنها محاکمه ای نداشته اند بلکه مسئولان قضایی و حکومتی بارها با فرار از پاسخگویی درباره ی رهبران زندانی جنبش سبز مدعی شده اند که آنها تنها تحت مراقبت بیشتر هستند و وجود زندان را تکذیب کرده اند.

***دختران میرحسین و رهنورد جمعه گذشته نیز به ملاقات پدر و مادر خود در زندان خانگی رفتند. البته پس از درج خبری از میرحسین که به مردم ایران سلام رسانده بود امکان این ملاقات در منزل مجددا از ایشان سلب شده است و آنها در ساختمان مجاور منزل که اکنون در دست وزارت اطلاعات است به مدت ۳ساعت با پدر و مادر خود دیدار کردند.

این دیدارها بلا استثنا همراه با تفتیش کامل و گاه آزار دهنده بدنی و وسایل خانواده است.

***دست و صورت خانم رهنورد اخیرا دچار لرزش شده است، مساله ای که پیش از دستگیری، به هیچ وجه در وی سابقه نداشته است. همچنین میرحسین موسوی در دو هفته گذشته مجددا دچار درد و ناراحتی در قلب و همچنین با نوسان شدید فشار خون روبرو بوده است. در عین حال خانواده از روحیه بسیار بالا و پر امید این دو همراه سبز خبر می دهند.

***پس از دیدار تعدادی از اقوام میرحسین و رهنورد با آنها که اکثرا از زمان حصر موفق به دیدار نشده بودند و انتشار این خبر و رساندن سلام وی به ملت ایران، در دیدارهای خانواده محدودیت های بیشتری اعمال شده و همچنین برخی از اعضای خانواده تهدید شده اند که ممنوع الملاقات می شوند. ماموران امنیتی به شدت از رسیدن پیام و خبری از میرحسین به مردم ناراحت بوده و اعلام کرده اند که کوچکترین خبری نباید از همین دیدارهای محدود منتشر شود و رساندن سلام را معادل شکستن مختصات حصر دانسته اند. این فشارها واکنش شدید نخست وزیر دوران جنگ را در پی داشته است. آنها همچنین از فرزندان خواسته اند که مصاحبه بسیار مختصر عمه خود، مادر شهید علی موسوی از شهیدان روزعاشورا در مورد برادرش را تکذیب نمایند.

***پس از هشدار جدی میرحسین نسبت به بی حرمتی های ماموران به خانواده ی نخست وزیر هشت سال دفاع مقدس و تهدیدهای شدید آنها علیه اقوام و نیز اعلام اینکه در صورت تداوم برخی رفتارهای مشکوک مربوط به حصر، وی واکنش شدید نشان خواهد داد، میرحسین و همراه دربندش، زهرا رهنورد هفته ی گذشته توانستند در منزل یکی از دختران خود با آن ها دیدار داشته باشند. این دیدار در حدود سه ساعت و در حضور ماموران امنیتی برگزار شد.

***ماموران امنیتی با سلب مسئولیتی نگران کننده و با هدفی نا معلوم و درست مخالف رفتار دوسال گذشته، حدود سه هفته پیش به میرحسین و رهنورد گفته اند که از این پس مسئولیت تهیه ی غذا را برعهده نخواهند داشت، میرحسین و رهنورد با اعتراض شدید تاکید کردند که این روش به منزله تهدید جانی بوده و مسئولیت سلامت آنها به عهده ی زندان کنندگان است. پس از آن این نگرانی به وجود آمده است که دلیل اعلام چنین مساله ای چه می تواند باشد؟ این موضوع همچنین نگرانی های جدی را درباره غذای آنها در خانواده به وجود آورده است.

***میرمحمود موسوی برادر کوچکتر میرحسین از روزی که گفته هایی از وی درمورد وضعیت جسمی برادرش منتشر شد به صورت رسمی امکان ملاقات با برادر خود را از دست داده و ماموران گفته اند که به علت عدم همکاری، او دیگر حق دیدن برادرش را نخواهد داشت.

او در پاسخ به اصرار خبرنگار کلمه که از سلامت میرحسین موسوی پرسیده بود تنها گفته بود: به حق دانستن مردم احترام می گذارد در عین حال تاکید کرده بود که مصلحت نیست که این دانستن از طریق ما و خانواده باشد و انشالله از طرق مناسبتری که عوارضی نداشته باشد، مردم در جریان قرار بگیرند.

***خانواده ی موسوی خواستار انتشار بولتن سلامت این دو همراه زندانی و معاینه مستمر توسط پزشک شناخته شده و قابل اطمینان خانواده و همچنین امکان تماس مستمر و ارتباط منظم و همچنین رفع هرگونه سخنان تهدیدآمیز از جانب ماموران شده اند.

***علیرغم برداشت عمومی مبنی بر تداوم و استمرار ملاقات در فضایی عادی (که شاید به دلیل ضعف در اطلاع رسانی مستمر باشد) ملاقات هایی که اخیرا هفتگی شده است در فضایی پر تنش و پر از تهدید و ارعاب صورت می گیرد. تماس تلفنی به صورت بسیار به ندرت و محدود بوده و در طول هفته موجب بی خبری از آنها می‌شود.

***میرحسین موسوی و زهرا رهنورد همچنان به جز تلویزیون دسترسی به منابع خبری دیگر ندارند، اگر چه میرحسین به زندانبانان گفته است که از لابلای اخبار منتشر شده در صدا و سیما به خوبی واقعیت های جاری جامعه و سیاست را در می یابد. گفتنی است یکی از شروط ملاقات ها که به خانواده ابلاغ شده، عدم مبادله هیچ حرف سیاسی و یا خبر رسانی به مهندس موسوی و بالعکس عنوان شده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • میرحسین: فردی به زندان برود و جنازه اش بیرون بیاید؟ این فاجعه است
 • وقتی مردم برای بدست آوردن خواسته ای کمر همت بستند، هیچ چیزی نمی تواند مانع از تحقق آن شود
 • تداوم روش های استالینی؛ سانسور نام میرحسین موسوی اینبار در اهواز
 • میرحسین موسوی: من همچنان سبز هستم و پشت سبزها ایستاده ام
 • ‫نام من میرحسین موسوی است، مرا می شناسی؟
 • دیدار تعدادی از اقوام با موسوی و رهنورد
 • ششصد روز حبس در بن بستی به نام ستاره
 • میرحسین ۱۳۸۸: فساد و بحران اقتصاد، نتیجه مجموعه سیاست های حاکمیت فعلی
 • پاسخ آیت الله العظمی منتظری به نامه میرحسین موسوی در سه سال قبل
 •  
  آخرین اخبار
 • آیت الله دستغیب: وقتى ظلم زیاد مى‌شود، ناگهان فوران مى‌کند و آتش جهنّم دامن شخص را مى‌گیرد
 • بیانیه زنان زندانی سیاسی دراعتراض به خشونت و شکنجه در زندان ها
 • پورمحمدی: واحدهای تولیدی و زندگی کارگران با مخاطرات جدی مواجه است
 • برگزاری جلسه فوق العاده هیات مدیره اتحادیه شرکتهای ویدئو رسانه ایران به علت بحران ورشکستگی
 • رئیس داروخانه‌های دانشکده داروسازی: واکسن هپاتیت و آنفولانزا نداریم
 • بررسی شرایط مطالعه و مسافرت کاری نویسندگان ایرانی؛/ امکان سفر ندارند
 • بزرگ‌ترین تولید کننده پارچه در ایلام تعطیل شد
 • ممنوعیت واردات کاندوم؛ چرا؟
 • مرسی نه از صالحی در مصر استقبال کرد و نه به او اجازه سفر به غزه داد!/درخواست ایران بر خلاف مصالح فلسطینیان است
 • مدیر مسئول ایران به جزای نقدی محکوم شد
 • کلاهبرداری بزرگ ارزی در تهران
 • نام دوره راهنمایی پس از ۴۰ سال حذف شد
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • اسرائیل شروط آتش بس حماس را پذیرفت
 • آنچه بین احمدی نژاد و نمایندگان در جلسه دیشب گذشت
 • در یک حادثه مشابه؛ وزیر مصری استعفا داد اما وزیر ایرانی وعده!!!
 • احمدی مقدم: هنوز در مرحله تحقیقات درباره مرگ ستار بهشتی هستیم
 • انتشار اسامی نمایندگانی که به دیدار احمدی نژاد رفتند
 • با دستور ویژه دادستانی؛ ابوالفضل عابدینی به زندان تهران بازگردانده شد
 • انتقال دوباره سعید مدنی به بند ۲۰۹ اوین
 •