به روز شده: ۱۶:۱۰ تهران - چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۱

زوایایی از پروندۀ مهدی هاشمی

امروز: بازگشت مهدی هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی به ایران همان طور که انتظار می رفت به یک سوژه خبری دنباله دار تبدیل شده است.. او با وجود اتهامات فراوان مالی و امنیتی پس از خروج از ایران در سال 88 در مهر ماه امسال به کشور بازگشت و چند ساعت پس از آن دستگیر شد. بازداشت مهدی هاشمی اما زوایای پنهانی دارد که خبرنگار جرس توانسته به گوشه ای از آن دست یابد.

مهدی هاشمی بهرمانی اواخر مرداد ماه سال 88 پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در حالی که فضای سیاسی کشور تحت تاثیر تحولات انتخاباتی به سمت رادیکال تر شدن پیش می رفت، برای انجام آنچه "سرکشی از واحدهای خارجی دانشگاه آزاد" اعلام شد، به لندن رفت. اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همان زمان در جمع دانشجویان مشهد درباره اتهام های وارده به فرزندش و دلایل خروج وی از کشور گفت "خيال مهدي از پرونده‌هايش راحت راحت است. من مطمئنم مهدي در اين انتخابات در هيچ بخشي دخالت نداشت، جز در مسئله كميته صيانت از آرا آن‌ها نگران بودند و او در مجلس خبرگان در اين زمينه كار كرده بود، تجربه خود را در اختيار آنان گذاشت. نه پولي دارد و نه به كسي پول داد. گفتند او پول داده تا افرادي در اغتشاشات شركت كنند، در حالي كه از اين كارها بيزار است. درباره سفر خارجي‌اش پرسيديد. ما در دانشگاه آزاد اسلامي شش واحد در خارج از كشور داريم كه همه آنها مشكل دارند. مي‌بايست كسي مي‌رفت و رسيدگي مي‌كرد. از لندن شروع كرديم و به لبنان رفتيم كه بايد توسعه پيدا كند. واحد دوبي مشكلات خاصي دارد. در زنگبار زمين دادند كه هنوز نتوانستيم شروع كنيم. در ارمنستان و تاجيكستان هم واحد داريم. بايد رسيدگي مي‌كرد كه رفت. دلش مي‌خواهد بيايد و من مي‌گويم اول كارهايت را تمام كن و انجام بده و بعد بيا. از اين طرف هم مرتب تهمت مي‌زنند كه او هم هميشه جواب مي‌دهد. جالب اين است كه هيچ كسي از هيچ دادگاهي او را احضار نكرده است. او به دادستان نوشت كه نه احضاريه داديد و نه از من خواستيد كه به دادگاه بيايم. تا به حال هيچ مقام امنيتي يا قضايي احضار نكرده است. از روزي كه رفت، اين حرف‌ها را مي‌زنند و هر وقت لازم باشد، كارش را ناتمام مي‌گذارد و مي‌آيد. البته در شرايطي كه در آنجا بود، گفتم الان كه كار اجرايي آنچناني نداري و وقت تو ضايع مي‌شود، چون در حال تحصيل در مقطع دكتراست، بناست رساله‌اش را در يكي از دانشگاه‌هاي خارج بگذارند. البته لازم نيست دائم بماند و مي‌تواند رفت و آمد كند."
قضیه اما به همین سادگی نبود؛ هاشمی رفسنجانی نمی توانست چنین ساده و بی دردسر فرزند خود را با وجود اعتراف هایی که در دادگاه های علنی درباره او شده بود از کشور خارج کند. بنا به گفته‌ی منابع جرس، در همان روزهای پخش اعترافات بود که در یکی از دیدارهای دو نفری هاشمی رفسنجانی و آقای خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی از او می خواهد تا مهدی را هرچه سریع تر از کشور خارج کند.
در این میان تیم امنیتی مسوول پرونده مهدی هاشمی که همزمان پرونده افراد مرتبط با مهدی هاشمی از جمله حمزه کرمی، رضا رجبی، محمدرضا نوربخش، مسعود باستانی، امیرعلی آقایاری، حسن معادیخواه، مسعود باستانی، هادی عرب قبادی و ... را کار می کردند با برکناری غلامحسین محسنی اژه ای از وزارت اطلاعات و رنج نامه های افرادی چون حمزه کرمی در خصوص فروبردن سر در کاسه توالت برای اعتراف علیه مهدی هاشمی، به عنوان ماموریت برای مدتی به خارج از کشور رفتند تا آب ها از آسیاب بیفتد.

پرونده مالی
در این سال ها اما دو پرونده مالی و امنیتی برای مهدی هاشمی گشوده شد؛ عددی که در پرونده مالی او به چشم می خورد 850 میلیون تومان است. حمزه کرمی در اعتراف های تحت فشار خود اعلام کرده 300 میلیون تومان در دوران همکاری با سازمان بهینه سازی مصرف سوخت از طریق سندسازی اختلاس کرده است. کرمی پس از آزادی در نامه ای به رییس قوه قضاییه نوشت که اعترافاتش درباره اختلاس از سازمان بهینه سازی را از روی کاغذی که بازجوها به او داده بودند خوانده و او نیازی به این پول ها ندارد.
دیگر اتهام مالی مهدی هاشمی مربوط به هزینه های تبلیغات انتخاباتی است. در این پرونده نام حسن معادی خواه فرزند حجت الاسلام عبدالمجید معادی خواه از اعضای شورای مرکزی مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به چشم می خورد. حسن معادی خواه یک چاپخانه در تهران دارد که سال 84 بخشی از پوسترهای هاشمی رفسنجانی را چاپ کرده است. او متهم به همکاری در سند سازی برای چاپ 2 میلیون کتاب بوده در حالی که 25 هزار جلد کتاب را به چاپ رسانده است. براساس اعترافات بازداشت شدگان از جمله حمزه کرمی "یک شرکت 500 ميليون تومان براي چاپ يك ميليون جلد كتاب پول دريافت كرده بود در حالي كه تنها 25 هزار جلد كتاب شد و مابقي پول صرف تبليغات مورد نظر مهدي هاشمي شد." این همان شرکتی است که حسن معادی خواه ناشر آن است یعنی نشر ذره. رقم مورد نظر اما 250 میلیون تومان بوده که در مجوز وزارت ارشاد برای ترخیص کتاب ها از چاپخانه نوشته شده که تیراژ 2 میلیون جلد کتاب متعلق به سازمان بهینه سازی تایید می شود. وی اسناد چاپ کتاب ها را به وزارت اطلاعات و قاضی پرونده نشان می دهد و آنها می پذیرند اما در نهایت یک روز پیش از بازداشت مهدی هاشمی به ایران دستگیر می شود.
بخش دیگری از پرونده مالی مهدی هاشمی متعلق به امیرعلی آقایاری پیمانکار سازمان بهینه سازی مصرف سوخت است. وی متهم است در سال 84 مبغ 300 میلیون تومان به ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی کمک کرده است. آقایاری اما در بازجویی ها اعلام کرده که این مبلغ از حساب شخصی او پرداخت شده و به دلیل تمکن مالی بالا نیازی به اختلاس یا سندسازی نداشته اما مقامات امنیتی ادعای او نپذیرفته و قاضی پرونده هم در نهایت گفته "چه دلیلی دارد کسی به ستاد هاشمی رفسنجانی کمک کند مگر اینکه پول دزدی باشد؟"
هادی عرب قبادی معاون حمزه کرمی در ستاد بهینه سازی مصرف سوخت نیز از دیگران متهمان این پرونده محسوب می شود که پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم بازداشت و به هفت سال حبس محکوم شد اما در نهایت با کاهش محکومیت به پنج سال و تحمل سه سال حبس، به صورت مشروط آزاد شد. وی چند روز پس از بازگشت مهدی هاشمی بازداشت شد و تا لحظه تنظیم این گزارش خبری از وی در دست نیست. وی به همدستی با حمزه کرمی در سندسازی مبلغ 300 میلیون تومان متهم است.

پرونده امنیتی
بخش دوم پرونده مهدی هاشمی مربوط به اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام از طریق القای تقلب با تشکیل کمیته صیانت از آرا، راه اندازی سایت جمهوریت و همچنین دادن پول به اراذل و اوباش تهران برای حضور در اعتراض های مردمی پس از انتخابات است.
در گزارش کمیسیون اصل نود هشتم مجلس که درباره "نقش مهدی هاشمی در فتنه 88" تهیه شد بود آمده: " با هدف اعتماد زدایی از نهادهای رسمی ناظر بر انتخابات، کمیته صیانت از آرا تشکیل و توسط افرادی چون مهدی هاشمی به فناوری‌های پیشرفته مجهز شد." فناوری پیشرفته مورد نظر حسین فدایی عضو کمیسیون اصل نود مجلس هشتم همان شبکه ارسال و دریافت پیامک است که اکنون در تهران به قیمت 90 هزار تومان به فروش می رسد.
با این حال خبرگزاری فارس در گزارش خود درباره مهدی هاشمی به نقل از یک مقام آگاه نوشت که وی چهار اتهام جاسوسی، اخلال در نظام اقتصادی، اقدام علیه امنیت ملی و دریافت رشوه در دوران حضورش در وزارت نفت طی سال ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دارد.
اتهام جاسوسی همان است که در بخشی از گزارش کمیسیون اصل نود مجلس هشتم درباره مهدی هاشمی مطرح شده است: "غربی‌ها مستقیماً از داخل ایران دریافت کردند و این پیام‌ها منجر به شکل‌گیری این اشتباه محاسباتی در ذهن آنها شد که سال 88 زمانی مناسب برای کلید زدن پروژه کودتاست، اطلاعات موجود در اسناد اطلاعاتی که به هنگام نگارش این گزارش به آنها مراجعه شده نشان می‌دهد «مهدی هاشمی» نقشی عمده در ارسال این پیام‌ها به بیرون داشته و از جمله پیام‌های مستقیم وی برای آمریکا در واخر سال 1387 موجب شد آمریکا پروژه مذاکرات هسته‌ای با ایران را که اهمیت حیاتی برای آن داشت تعطیل کرده و انرژی خود را به پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات 1388 متمرکز نماید."
این همان خبری است که خبرگزاری فارس آن را به نقل از یک منبع آگاه درباره اتهام جاسوسی مهدی هاشمی برای بیگانگان منتشر کرد.

بیماری در اوین
حمله قلبی مهدی هاشمی در دوران بازداشت و انتقالش به بیمارستان اما فرصتی بود تا از آنچه بر وی در انفرادی و بازجویی می گذرد برای اطرافیان خود بازگو کند. آنطور که خانواده ای در بیانیه ای نوشته اند وی در طول 43 انفرادی تنها 15 روز بازجویی شده و هرکدام از این جلسات حداکثر 3 ساعت به طول انجامیده است. آنها مهدی هاشمی را متهم کرده اند که در دیداری با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا، اطلاعاتی به وی داده تا ایالات متحده تحریم ها علیه ایران را بیشتر کند. همچنین دیدار او با سفیران کشورهای خارجی طی سال های گذشته موارد بازجویی از در زندان اوین است. دو موضوعی که باعث شده به وی اتهام جاسوسی وارد کنند و معمولا با مضحکه شدن بازجوها از سوی وی همراه بوده است. به گفته مهدی هاشمی خطاب به خانواده اش "بازجوها هیچ حرف جدیدی ندارد و هرچه مطرح می شود درباره اعترفات سایرین است که پس از مدتی تکذیب شده است."

احضارها
افراد مرتبط با پرونده مهدی هاشمی نیز در این مدت بیکار نبوده اند. علاوه بر عرب قبادی و معادی خواه، افرادی چون حمزه کرمی و ... نیز به اوین احضار و مورد بازجویی متقابل و رو در رو با فرزند هاشمی رفسجانی قرار گرفته اند. در این میان افرادی چون عرب قبادی با حضور در انفرادی تحت فشار هستند تا بیشتر از آنچه می دادند علیه مهدی هاشمی اعتراف کنند.

قاضی کیست؟
صادق لاریجانی پس از بازداشت مهدی هاشمی تصمیم می گیرد بلافاصله قاضی پرونده را انتخاب کند. در ابتدا قاضی خلفی دادستان سابق انتظامی قضات از سوی رییس قوه قضاییه به عنوان مسوول پرونده انتخاب می شود اما وی به لاریجانی پیغام می دهد که "بنده از آقای هاشمی رفسنجانی خجالت می کشم پرونده ای که شائبه شدید سیاسی دارد را مورد قضاوت قرار دهم." لاریجانی در مشورت با رهبر جمهوری اسلامی تصمیم می گیرد غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور را برای پرونده مهدی هاشمی منصوب کند و اژه ای هم با کمال میل می پذیرد. شکنجه متهمان مرتبط با پرونده مهدی هاشمی در دوران حضور محسنی اژه ای بر وزارت اطلاعات روی داد.

جزییات یک دیدار
چند روز پس از بازداشت مهدی هاشمی، پدر وی پرونده فرزندش را به پنج قاضی معتمد از جمله شوشتری وزیر دادگستری دولت خاتمی، دری نجف آبادی دادستان سابق کل کشور و سه قاضی دیگر می برد و از آنها می خواهد تا درباره این پرونده نظر دهند. هاشمی رفسنجانی با پرونده فرزندش به دیدار علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی می رود و می گوید که "5 قاضی درباره این پرونده نظر داده اند و همگی به اتفاق بر بی گناهی مهدی تاکید دارند اما سه نفر در دفتر شما هستند که اجازه آزاد شدن مهدی را نمی دهند."
وقتی خامنه ای درباره نام آن سه نفر می پرسد وی از حسین طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه، محسنی اژه ای دادستان کل کشور و مجتبی خامنه ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی نام می برد.
یکی از منابع جرس در ارتباط با نقش مجتنی خامنه ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی در پرونده مهدی هاشمی گفته است که مجتبی خامنه ای، افشاگری درباره نفوذش در بیت رهبری را متاثر از اقدام های مهدی هاشمی می داند به حدی که اعتقاد دارد طراحی شعار "مجتبی بمیری، رهبری رو نبینی" که در اعتراض های پس از انتخابات سر داده شد نیز سوی از عوامل مهدی هاشمی طراحی شده بوده است.
بدین ترتیب مهدی هاشمی فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در شرایطی که همگان تصور می کردند با توافقات پشت پرده برای مدتی در زندان می ماند و سپس با قرار وثیقه سنگین آزاد خواهد شد اکنون گروگان مثلث طائب، اژه ای و مجتبی خامنه ای شده است.
جرس-مرجان سیادت-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • واکنش فاطمه هاشمی به اظهارات محسنی اژه ای: رسیدگی به وضعیت یک بیمار، امتیاز ویژه است؟
 • بیانیه خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی پیرامون آخرین وضعیت مهدی هاشمی+سند
 • آخرین وضعیت مهدی هاشمی از زبان فاطمه هاشمی: او را با آمبولانس به اوین بردند
 • بالاخره صبح امروز مهدی هاشمی آنژیوگرافی شد
 • آخرین وضعیت مهدی هاشمی
 • فاطمه هاشمی: وکلا حق ملاقات با مهدی را ندارند/به دلیل مشکلات شیمیایی ریوی برادرم، آنژیو به تاخیر افتاد
 • سیدعلی خمینی از مهدی هاشمی در بیمارستان عیادت کرد
 • مهدی هاشمی به بیمارستان منتقل شد
 • احتمال انتقال مهدی هاشمی به بیمارستان به دلیل مشکلات قلبی
 •  
  آخرین اخبار
 • احضار معلم کرد بوکانی به شعبه بازپرسی
 • از بین رفتن سالانه یک و نیم درصد از جنگل های کشور/ایران،رتبه اول فرسایش خاک در دنیا
 • برای چوب بستنی دلارمی دهند اما به حوزه سلامت نه !!!
 • وزیر اقتصاد: به زودی ارز تک نرخی میشود
 • یک نماینده مجلس: برای استیضاح وزیر راه 30 امضا جمع شده/هیات رییسه مجلس به دلیل ضعف مدیریتی استعفا دهد
 • گفتگوی تفصیلی با علوی تبار: آینده کشور به تصمیم اصلاح‌طلبان بستگی دارد
 • رئیس کمیسیون بهداشت: به احمدی نژاد برای کمبود دارو تذکر دادیم اما توجه نکرد
 • واکنش مشایی به حکم مداح آقا: امیدوارم که مردم هم پیام این حکم را دریافت کرده باشند
 • هاشمی رفسنجانی: اسلام واقعی عقلانیت است نه این ریاکاری، زهد فروشی و شعار زدگی
 • انتقاد یک نماینده مجلس از قوه قضاییه درباره کشته شدن ستار بهشتی: قبل از بی بی سی باید واکنش نشان میدادید/بروجردی حرفش را پس گرفت
 • سقوط 10 هزار واحدی شاخص بورس تهران در کنار دروغ رسانه های حکومتی
 • قرار دادهای عهد قجری با شرکت های چینی/پول ملت در جیب چینی ها
 • در آستانه انتخابات، فرماندار تهران تغییر کرد
 • باز هم وعده های فله ای احمدی نژاد برای جوانان
 • نگرانی وزیر اقتصاد از کاهش رفاه مردم دنیا!!!
 • سرلشکر فیروزآبادی: رزمایش ها هیچ پیامی ندارند زیرا ما با هیچ کشوری سر جنگ نداریم
 • دعوت احمدی نژاد از نمایندگان در پاستور قبل از جلسه سوال!!!
 • نماینده روسیه در 5+1 برای دیدار با جلیلی به تهران می آید
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • بیانیه تحلیلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران پیرامون شرایط فعلی کشور
 •