به روز شده: ۱۸:۲۴ تهران - سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۱

بنده از آقای میر حسین موسوی جز صداقت سراغ ندارم، همچنین آقای کروبی

 آیت الله دستغیب: موسوی و کروبی و خاتمی فقط اصلاح امور را می خواهند

امروز: آیت الله علی محمد دستغیب در دیدار با جمعی از اصلاح طلبان شیراز با تاکید بر اینکه سیدمحمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، واقعاً انسان های صادقی هستند و دم از اسلام و اجرای قانون اساسی می زنند خاطرنشان کرد: بنده این مطلب را بارها در مجلس خبرگان به سمع اعضا رسانده ام که آقای خاتمی شخص صادقی است و خلاف صدق عمل نکرده است؛ که خود اعضا هم به این امر پی بردند به جهت این که در مدت مسئولیتش در پی جمع آوری مال نبود، که اگر خلاف این امر به اثبات رسیده بود عده ای جنجال به راه می انداختند و همه جا می گفتند.

به گزارش کلمه، این مرجع تقلید مقیم شیراز در این دیدار با بیان اینکه "از میرحسین موسوی جز صداقت سراغ ندارم" گفت: بارها مرحوم آیت اللّه نجابت که خود اهل معرفت بود از ایشان تعریف می ‌کرد و بعنوان شخصی که می خواهد خودش را فدای اسلام کند از ایشان سخن به میان می آورد. همچنین آقای کروبی.

جمعی از اصلاح طلبان شیراز با مرجع عالیقدر حضرت آیت اللّه العظمی دستغیب دیدار کردند. در ابتدای این دیدار چند نفر از اعضای این تشکّل به بیان دیدگاههای خود پیرامون فضای موجود در جامعه پرداختند.

یکی از فعالین این تشکل با اشاره به این که دخالت نیروهای نظامی مانع از حضور اصلاح طلبان در انتخابات است، گفت: همانطور که می دانید تعداد زیادی از دوستان ما درزندانها محبوس هستند و از طرفی دیگر دخالت نیروهای نظامی در امر انتخابات باعث می شود که فضای نابرابری در جامعه ایجاد شود و همین امر منجر به فراهم نشدن حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری آینده شود.

ایشان ادامه داد: وظیفه نخبگان جامعه است که مردم را نسبت به شناخت اصلح آگاهی دهند؛ هم ‌اکنون بسیاری از اصلاح طلبانی که در سرتاسر این کشور هستند منتظر ارائه برنامه از ما هستند که البته ما هم آنها را به صبر دعوت می کنیم تا ببینیم چه پیش می آید.

یکی دیگر از این اعضاء با اشاره به این که تفکر اصلاح طلبی نباید صرفا به عنوان یک تفکر سیاسی شناخته شود، گفت: تفکر اصلاح طلبی باید در عرصه های فرهنگی نیز نمود داشته باشد همانطور که در برخی جنبش ها دیده شده است که جامع شناسی بر علوم سیاسی غلبه پیدا کرده بدین معنی که منشاء تحولاتی بوده است که سیاستمداران آن را پیش بینی نمی کردند.

متن کامل سخنرانی آیت اللّه العظمی دستغیب که در سایت حدیث سرو منتشر شده، به شرح زیر است:

استقامت در راه حق

یکی از چیزهایی که انشاء اللّه همه ما در راه آن قرار داریم این است که استقامت کنیم بر حق و آنچه را که رضای خدای تعالی در آن است ؛ به این معنی که می گوییم خدای تعالی یکی است و همه کارهای ما به او برگشت می کند و موثری غیر از او نیست و اوست که به ما رزق و روزی می دهد و در عالم برزخ و قیامت به ما عنایت می کند و همان که پیامبر اکرم(ص) وائمه اطهار(علیهم السلام) را برای هدایت بشر فرستاد و در مقابل کارهای نیک به ما وعده خوب داد.

بنای بنده و اساتیدمان بر این هدف بوده که در زندگیمان خدا وائمه اطهار(علیهم السلام) را فراموش نکنیم و تقوای الهی را سر لوحه کارهای خویش قرار دهیم و همه ما باید در این مسیر حرکت کنیم و در صدد زدودن خلقیات بد از خویش باشیم تا بتوانیم دستگیری کنیم از افرادی که احیاناً بخاطر عملکرد نادرست برخی از دین اسلام دلسرد شده اند و ادیان دیگر را برگزیده اند. اگر توانستیم این وضع را تغییر دهیم خوب همان وضعی می شود که ما در اوائل انقلاب با آن روبرو بودیم بدین معنی که هم دنیای مردم خوب بود و هم وضع معنوی خوبی داشتند و الاّ ما اجر خودمان را خواهیم برد و قطعاً نتیجه اعمال ما راهی پیش روی آیندگان می باشد همانطور که قیام امام حسین (ع) تا بحال زنده مانده است و همه ساله مردم مؤمن وشیعه اهل بیت در سرتاسر دنیا یاد آن را گرامی می دارند. منظور این است که کسانی هستند که دنباله رو حرکت خدایی شما باشند و نصیحت این جانب به شما این است که از هدفی که دارید دست نکشید و بر طبق وظیفه ای که دارید عمل کنید و کاری کنید که هم به نفع اسلام است و هم به نفع مردم و باید خیلی مواظب این جهت باشد که مبادا افرادی در شما نفوذ کنند که منجر به سوء استفاده از این حرکت شود و لطمات جبران ناپذیری را متوجه شما کنند.

کسی که اهل صدق وصفا باشد در قلب مردم جای دارد

رضوان خدا به مرحوم آیت اللّه العظمی نجابت و شهید آیت اللّه دستغیب. آن چیزی را که بنده از این دوبزرگوار به یاد دارم این است که در مواقع حسّاسی که پیش می آمد به یاری اسلام می شتافتند و حضرت امام خمینی را که اهل صدق و صفا بود و برای مردم و رضای حق تعالی قیام کرده بود را به انحاء مختلف یاری می کردند. بنده خوب به یاد دارم که در سال ۴۲ وقتی حضرت امام خمینی به ترکیه و سپس به نجف تبعید شد، مرحوم آیت اللّه نجابت در منزل شخصیشان جلسه می گرفت و نتایج آن جلسات توسط آیت اللّه شهید دستغیب در مسجد جامع عتیق به سمع مردم می رسید.

حضرت امام خمینی(ره) همواره مورد تأیید مرحوم آیت اللّه نجابت بود و در جلساتی که با دوستانشان داشت با ذکر این جمله که «امام خمینی کسی است که عَلم توحید را برپا کرده است»، همه گان را به پیروی از ایشان سفارش می کرد و با قریب به بیست الی سی نفر از شاگردانشان مردم را تهییج و تحریک می کردند که از حضرت امام خمینی حمایت کنند و حتی چند نفر از علماء را هم به وسیله شاگردانشان متوجه امام کردند.

آن کسی که اهل صدق و صفا باشد و برای خدای تعالی حرکت کند و بدنبال عدالت اجتماعی در جامعه باشد- همانطور که در روح تمام بشر این خصلت نهفته است- و امانتدار باشد و اهل دروغ و خدعه و نیرنگ با مردم نباشد چنین کسی متخلّق به اخلاق الهی است و در قلب مردم جای دارد.

مردم ایران که خود اهل صدق و صفا بوده و هستند چون فهمیدند که حضرت امام خمینی صادق است و واقعاً نمی خواهد بر آنان ریاست کند و نمی خواهد پولهای مردم را برای خود جمع کند، حرکت کردند و ندای خدایی ایشان را پاسخ گفتند و حتی در جنگ تحمیلی جوانهای خودشان را فدای اسلام و پاسداری از جمهوری اسلامی کردند.

بنده خوب بیاد دارم موقعی خدمت شهید آیت اللّه دستغیب رفتم و از ایشان درباره حضرت امام خمینی سؤال کردم، ایشان در پاسخ گفت: «حضرت امام خمینی نصفه دوم عارف واصل حضرت آیت الله العظمی شیخ محمد جواد انصاری همدانی است». کسی که خودش را فدای خدای تعالی کرده و پا روی هوی و هوس خویش گذاشته می تواند انسانهای والا را معرفی کند اما کسی که فقط ادعای معرفت خدا می ‌کند نمی تواند معرّف شخصیت این بزرگوارن باشد.

آقایان خاتمی و موسوی و کروبی انسان های صادقی هستند

در همین کشور ما هم انسانهای صادقی هستند که واقعا برای خدا کار می کنند و نظری غیر از پیاده شدن دستورات اسلام و عمل بر طبق قانون اساسی ندارند. آقایان حضرت حجة الاسلام خاتمی، مهندس میر حسین موسوی و حجة الاسلام کروبی، واقعاً انسانهای صادقی هستند و دم از اسلام و اجرای قانون اساسی می زنند. بنده این مطلب را بارها در مجلس خبرگان به سمع اعضا رسانده ام که آقای خاتمی شخص صادقی است و خلاف صدق عمل نکرده است ؛که خود اعضا هم به این امر پی بردند به جهت این که در مدت مسئولیتش در پی جمع آوری مال نبود، که اگر خلاف این امر به اثبات رسیده بود عده ای جنجال به راه می انداختند و همه جا می گفتند. بنده از آقای میر حسین موسوی جز صداقت سراغ ندارم. بارها مرحوم آیت اللّه نجابت که خود اهل معرفت بود از ایشان تعریف می ‌کرد و بعنوان شخصی که می خواهد خودش را فدای اسلام کند از ایشان سخن به میان می آورد. همچنین آقای کروبی.

این بزرگواران آدمهای با صدق و صفایی هستند و نمی خواستند که جمهوری اسلامی از بین برود؛ این ها می خواستند زحماتی را که امام با کمک مردم متحمل شد به هدر نرود و آنطوری که نظر امام و بر طبق مصالح اسلام و قانون اساسی بود باشد و تمام هدفشان این بود که مردم دنیا و آخرت خوبی داشته باشند. خوب معنی اسلام همین است. مگر امام حسین (ع) برای چه قیام کرد؟ برای این که یک عده ای آمده اند که بیت المال مسلمین را تاراج کرده اند و بندگان خدا را بنده خود گرفته اند که حضرت می فرماید شما بنده خدا هستید نه یک شخص خاص. شما باید آزاد باشید. خوب حرف آقای موسوی وامثال این بزرگوار هم اصلاح امور است.

حال چطور شد که این ها شدند اوّل ضد انقلاب و اوّل برانداز؟ البته آقای موسوی انسان متدیّن و دینداری است و بنا بر آنچه از ایشان نقل شده،گفته است که هر روزی که می گذرد ایمانم نسبت به خدای تعالی بیشتر می شود.

هدف ما این است که به دینی که از آن دم می زنیم پای بند باشیمِ؛ یعنی خدا یکی است و در همه کارهای ما دخالت دارد و اعمال ما به سوی او باز می گردد. مؤثر در وجود ما اوست؛ خالق و رازق و میراننده ی ما اوست و در عالم برزخ و قیامت سروکار ما فقط با اوست. او انبیاء را فرستاد و ائمه اطهار(علیهم السلام) را بر هدایتمان گماشت؛ در ازای کارهای خوب، وعده های خوب داد و راه سعادت را به ما نمایاند. بنای ما و اساتیدما بر این بود و هست که در زندگی خود خدای تعالی را فراموش نکنیم؛ پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) و دستورات ایشان را فراموش نکنیم.

خواهران و برادران مؤمن باید درباره رعایت تقوا به یکدیگر سفارش کنند؛« اوصیکم بتقوی اللّه». باید با جستجوی درون خود، خلقیات بد خویش را بشناسیم و آنها را رفع کنیم و به دیگران هم در این راه کمک نماییم، مخصوصاً به جوانان و دانشجویانی که در اثر دیدن بعضی مسائل، از اسلام و دین و عبادت دلسرد می شوند یا آن را کنار می گذارند. مؤمنین باید سعی کنند با اخلاص، این افراد را به خود نزدیک کنند و در راه دین نگه دارند. اگر چنین شد و توانستیم کاری کنیم که دیگران به خدا بازگشت کنند، هم دنیایشان خوب می شود و هم آخرتشان. اگر هم نشد، ما اجر خود را برده ایم و نتیجه ی کار ما باقی خواهد ماند. کار بزرگان ما مثل میرزای شیرازی که فتوای تحریم تنباکو داد و جلوی یک مفسده ی بزرگ را گرفت، باقی خواهد ماند. کار شما هم باقی می ماند؛ « ما عندکم ینفد و ما عنداللّه باق» (نحل، ۹۶): آنچه نزد شما است فانی می شود و آنچه نزد خدا است باقی می ماند.

بالاخره کسانی می آیند که دنبال کار شما را می گیرند و این، هم برای شما اجر سنّت حسنه را در پی خواهد داشت و هم برای آیندگان مایه ی امید می شود. این راه را رها نکنید؛ همدیگر را در مسیر ارتباط با خدای تعالی رها نکنید. قطعا خدای تعالی در مواقع لازم راه صحیح و کار درست را به دل شما می اندازد. مثلا نزدیک انتخابات باید همه هماهنگ شوند و تصمیم بگیرند چکار کنند. اگر شرکت در انتخابات به نفع اسلام و مردم بود، همه وارد می شویم.

منظور این است که این اصل را رها نکنید. مخصوصا جوانان عزیز که طراوت دیگری دارند. کاری نکنید که کار دست منافقان بیفتد. هر چه دوستان عزیز بتوانند بمانند و کار کنند و ارتباطشان را با هم حفظ کنند بهتر است. درباره اساتید هم همین طور، به خصوص بعضی استاد ها را می توان بتدریج هماهنگ کرد.

خانم ها هم همینطور. خیلی از آنها افراد خوبی هستند، اما اشکالاتی در ذهنشان است، اگر می توانید با آنها صحبت کنید و جوابشان را بدهید تا هم خودتان استقرار یابید و هم آنها. خواهرها خیلی کاره از دستشان برمی آید، بعضی وقت ها بیشتر از آقایان.

به مناسبت برگزاری کنگره مرحوم آیت اللّه العظمی سید علی قاضی چند جمله ای هم از ایشان گفته شود. رضوان خدا به مرحوم آیت الله العظمی قاضی.این بزرگوار به مدت چهل سال به همراه فقه و اصول عمر خویش را در معرفت خدای تعالی گذراند و هر آنچه که او را بخدای تعالی نزدیکتر می کرد انجام می داد و با ریاضت های شرعی و تضرع در پیشگاه خدای تعالی معرفت حقیقی را از حضرت حق طلب می کرد اما با این وجود آنچنانی که ایشان انتظار داشت فتح ابواب معنوی برایشان حاصل نمی شد تا این که وقتی برای خواندن نماز مغرب و عشا به حرم حضرت ابالفضل ع می رود یکی از اولیاء خدا به این بزرگوار می گوید امروز شاه اولیاء حضرت ابالفضل ع است که ایشان با شنیدن این جمله حال معنوی دیگری در خویش احساس می کند و از آن به بعد،خدای تعالی ایشان را مشمول عنایت خاص خویش قرار داد و معنای توحید واقعی را حس کرد همانطور که مولا علی ع فرمود: ما رایت شیئا الّا رایت اللّه قبله و معه و بعده.

از شاگردانی هم که در معیت ایشان بودند می توان به آیت الله شیخ عباس قوچانی، آیت الله بهجت، آیت الله سید محمد حسین طباطبایی، آیت الله خویی و آیت الله نجابت و شهید آیت الله دستغیب اشاره نمود. البته بخاطر جو نامناسب حوزه های علمیه نجف و حتی قم که با مطالب عرفانی میانه چندانی نداشتند، ایشان وشاگردانشان آماج تهمت ها ‌ی ناگوار بودند اما در حقیقت دو نفر بودند که تا پایان حیات این عارف الهی ایشان را همراهی کرده که می توان به مرحوم آیت الله نجابت و مرحوم آیت اللّه شیخ عباس قوچانی اشاره نمود. البته اهل علم زیادی در نجف بودند که آیت الله قاضی را به عنوان یک انسان موحد قبول داشتند اما مع ذلک بخاطر جوّ حاکم بر حوزه های علمیه مراوده چندانی نداشتند؛ ولی با این وجود در رحلت این عالم ربانی بنا بر آنچه نقل شده است قریب به دو هزار نفر از مجتهدین در تشییع جنازه ایشان شرکت کردند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سیدمحمد خاتمی: احمدی نژاد تا آخر بماند چرا که باید پاسخگوی وضعیت به وجود آمده باشد
 • مناظره داغ اصغرزاده و برادر حسین/ توهین های شریعتمداری به خاتمی
 • زیباکلام: اصولگرایان از حضور اصلاح طلبان در انتخابات میترسند/خاتمی باز هم بالای 20 میلیون رای می آورد
 • آیت الله دستغیب: فقط ظالمان و ستمگران در مقابل امام زمان(عج) می ایستند
 • تفاوت را احساس کنید: «خاتمی خیانتکار، احمدی نژاد فداکار»!!!/خیانت های احمدی نژاد به ملت
 • عرف: معتقدم که آقایان خاتمی و هاشمی باید رئیس‌جمهور ساز باشند و رهنمود بدهند
 • خاتمی: در دوران مسؤولیت من منافقین در دنیا محدود و مطرود شده بودند؛ آن ها هم اصلاحات را "فتنه" می دانستند
 • علی مطهری: احمدی‌نژاد دوبار درخواست رفع حصر موسوی و کروبی کرده‌بود
 • نماینده ولی فقیه در سپاه: آزادی آقای خاتمی با آزادی امام تفاوت دارد/درباره احمدی نژاد علم غیب نداشتیم
 •  
  آخرین اخبار
 • حمیدرضا جلایی پور: روند و سیاست های فعلی، روند پوک کردن جامعه از درون است
 • مرگ نوجوان ۱۵ساله‌دزفولی براثرکمبود دارو
 • واکنش فاطمه هاشمی به اظهارات محسنی اژه ای: رسیدگی به وضعیت یک بیمار، امتیاز ویژه است؟
 • کسر بودجه 54هزار میلیاردی امسال و میراث احمدی نژاد برای دولت آینده
 • مجید انصاری: برخورد اصولگرایان در قبال احمدی‌نژاد مسوولانه نیست/آقایان احساس میکنند انتخاب احمدی نژاد اشتباه بوده
 • واکنش آقای دادستان به کشته شدن ستار بهشتی: چند نفر را بازداشت کردیم
 • مداحان بیت آیت الله خامنه ای در دادگاه تبرئه شدند
 • واکنش رادان به کشته شدن ستار بهشتی: اگر قصوری صورت گرفته باشد برخورد می کنیم
 • معاون مدیر کل دفتر مقررات واردات و صادرات: ورود رایانه و موبایل بلا مانع است
 • ابلاغ حکم متهمان اختلاس بیمه بدون محاکمه رحیمی، معاون اول احمدی نژاد
 • از اثرات تورم مهار نشده: اسکناس های درشت تر در راه است
 • صبح امروز رفع توقیف شد!!!
 • اجرای فاز دوم قانون یارانه‌ها برای امسال متوقف شد
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • بیانیه اعتراضی جمعی از نمایندگان ادوار مجلس در مورد "جنایت" دردناک قتل ستار بهشتی
 • بيانيه جبهه مشارکت ایران: ازپایداری تاجزاده بر اصول و مواضع اصلاح‌طلبی قدردانی می کنیم
 • اطلاعیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در محکومیت قتل ستاربهشتی
 • ضیا نبوی؛ ۱۰ سال حبس در تبعید/ دانشجوی ستاره‌داری که کینه می‌بیند و انصاف می‌ورزد
 • توضیحات محسنی اژه ای درباره کشته شدن ستار بهشتی: آثار کبودی در 5 قسمت وجود داشته
 • پس از نزدیک به یک ماه اعتصاب غذا نسرین ستوده ملاقات حضوری با فرزندانش داشت/اعتصاب غذا ادامه دارد
 •