به روز شده: ۱۶:۲۱ تهران - شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۱

ادامه واکنش کشورها و سازمان های جهانی پیرامون مرگ ستار بهشتی/تهدید خانواده بهشتی به بازداشت

امروز: شماری از نهادهای حقوق بشری از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته‌اند چگونگی مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی را که ظاهرا بر اثر شکنجه کشته شده بررسی کنند. جسد ستار بهشتی ۱۷ آبان به خانواده‌اش تحویل داده شد.وزارت امور خارجه فرانسه نیز، بلافاصله بعد از بریتانیا، از مقامات جمهوری اسلامی خواست در مورد کشته شدن ستار بهشتی توضیح دهند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به پیشینه‌ی حکومت جمهوری اسلامی در برخورد خشونت‌آمیز با زندانیان سیاسی احتمال کشته شدن این وبلاگ‌نویس در پی شکنجه را بسیار زیاد ارزیابی کرده است. این سازمان نیز از مسئولان ایران خواسته است در مورد علت مرگ بهشتی تحقیق کند و نتیجه را در اختیار افکارعمومی قرار دهد.

ستار بهشتی به روایت شکایت‌نامه‌ی دست‌نویسی که سایت کلمه از او منتشر کرده، روز نهم آبان ماه دستگیر شده است. برخی از منابع خبری تاریخ دستگیری او را هفتم آبان ذکر کرده‌اند.

سایت سحام نیوز، ستار بهشتی را "از فعالان و خبرنگاران گمنام سبز" و "از فعالین مدنی در فضای مجازی و وبلاگ نویس" معرفی می‌کند و ۱۶ آبان ماه از قول مادر او می‌نویسد: «تا امروز هیچ خبری از وی نداشتیم. تا اینکه امروز دامادمان را احضار کرده‌اند و به وی گفته‌اند که ستار فوت کرده و به مادر و خواهر وی اطلاع دهید.»

درخواست تحقیق در مورد سرنوشت ستار بهشتی
به گزارش سایت کلمه ستار بهشتی در شکایت از بازجوی خود نوشته است: «از طرف پلیس فتا در منزل بدون حکم بازداشت شدم و اینجانب در مدت دو روز بازجویی مورد انواع تهدید و ضرب و شتم قرار گرفتم.» او در این نامه که ۱۱ آبان نوشته شده می‌افزاید، مسئولیت "هر اتفاقی که برایم پیش آید" بر عهده پلیس فتاست. فتا نام "پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات" نیروی انتظامی است که فعالیت‌های وبلاگ‌نویسان را تحت کنترل دارد.

تاکنون مراجع رسمی از دادن هرگونه اطلاعی در مورد علت و چگونگی مرگ ستار بهشتی خودداری کرده‌اند. سازمان گزارشگران بدون مرز، ۱۸ آبان ماه با انتشار بیانیه‌ای از مسئولان جمهوری اسلامی خواست در مورد سرنوشت ستار بهشتی اطلاع رسانی کنند.

فشار و تهدید ماموران امنیتی
"کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران" در گزارشی که روز جمعه، ۱۹ آبان منتشر شد به نقل از منابع نزدیک به خانواده ستار بهشتی نوشت "خانواده این وبلاگ نویس تهدید شده‌اند که در صورت صحبت کردن با رسانه‌ها دستگیر می‌شوند."

بنا بر این گزارش، ماموران امنیتی خانواده بهشتی را زیر فشار قرار داده‌اند و از برگزاری مراسم سوم و هفتم جلوگیری می‌کنند. این منبع که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید، ماموران رفت و آمد افراد به خانه‌ی مادر و خواهر ستار بهشتی را کنترل می‌کنند و در مراسم خاکسپاری از حاضران فیلم و عکس گرفته‌اند.

در گزارش یاد شده در مورد وجود آثار ضرب و شتم بر جسد ستار، به نقل از یکی از اعضای خانواده آمده است: «روی سرش فرورفتگی بزرگی بوده و روی سرش گچ کشیده بودند. صورتش باد کرده بوده است. به محض اینکه بند کفن را باز کردند از کنار زانوی راستش به کفن خون زده بوده است. به محض اینکه بند را باز کردند کاملا کفن خونی شد و علائمی از کالبد شکافی هم روی بدنش بوده است.»

هنوز هیچ گزارشی از نتیجه‌ی کالبدشکافی ستار بهشتی در اختیار بستگان او قرار نگرفته و منتشر نشده است. گفته می‌شود روابط عمومی گورستان رباط کریم تارخ مرگ این وبلاگ‌نویس را ۱۳ ابان اعلام کرده است.

منبع یاد شده به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است: «اتفاقی که خیلی‌ها در جریانش نبودند این بود که حدود ۲۰ روز قبل از دستگیری آخر یا شاید کمتر، ماموران امنیتی دو بار بدون حکم می‌آیند خانه برای بازجویی.»

موضع گیری فرانسه
بلافاصله بعد از موضعگیری تند بریتانیا در مورد مرگ ستار بهشتی، وزرات امور خارجه فرانسه نیز از مسئولان جمهوری اسلامی خواست تا در مورد چگونگی مرگ وبلاگ نویس ایرانی توضیحات شفاف ارائه دهند.

به گزارش رادیو فرانسه، وزرات امور خارجه فرانسه، روز پنج شنبه (هشتم نوامبر)، از مسئولان جمهوری اسلامی خواست تا در خصوص چگونگی مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایرانی، توضیحات واضح و روشن ارائه دهد.

ونسان فلورانی، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، اعلام کرد: فرانسه از خبر درگذشت "ستار بهشتی"- وبلاگ نویس ایرانی، در بازداشت به شدت متأسف است.

ستار بهشتی- وبلاگ نویس و فعال در فضای مجازی، از روز هفتم آبان ماه و در پی مراجعه مأموران پلیس فتا به منزل پدری در رباط کریم بازداشت شد و در زندان جان باخت.

وزارت امور خارجه فرانسه، همچنین نگرانی عمیق خود را از شرایط نابسامان وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه تأکید کرد: خبرهای مبنی بر افزایش وخامتِ وضعیت زندان‌ها در ایران، از جمله نگرانی‌های عمده دولت فرانسه است.

ونسان فلورانی، خاطرنشان کرد: سرکوب صداهای مخالف در ایران، که بگونه‌ای مسالمت آمیز مخالفت خود را بیان می‌کنند، غیر قابل قبول است.

مسیح علینژاد، روزنامه نگار مقیم بریتانیا نیز، در زمینه پرونده مرگ ستار بهشتی به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه می گوید: این پرونده ها علاوه بر این که در قوه قضاییه مختومه اعلام می شود جامعه هم حساسیت خود را نسبت به آن از دست می دهد.

وی می افزاید: همزمان که وبلاگنویسان و شهروندان دفن می شوند ظاهرا اخبار آنها نیز در آرشیو می رود و دفن می شود و این چیزی است که نهادهای امنیتی در ایران از آن استقبال می کنند.

آخرین گزارش ها
بر اساس گزارش ها، ظاهرا ماموران امنیتی از ستار بهشتی خواسته بودند فعالیت خود را در شبکه‌های مجازی متوقف کند. مطابق برخی گزارش‌ها آخرین نوشته‌ای که از او منتشر شده، به یک روز پیش از بازداشتش مربوط می‌شود و در آن از تهدیدهای ماموران امنیتی سخن در میان است.

در مورد احتمال مرگ بهشتی بر اثر شکنجه پیش‌تر نیز سایت کلمه به نقل از برخی زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین که ستار یک شب را در آنجا گذرانده نوشته بود: «بدن این جوان زیر ضرب و شتم له شده بود و حتی یک جای سالم در بدنش نبود».

به رغم انعکاس گسترده خبر مرگ ستار بهشتی در زندان و قوت گرفتن احتمال کشته شدن او بر اثر شکنجه، تاکنون مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی و مسئولان نیروی انتظامی و زندان حاضر به پاسخگویی در مورد سرنوشت او نشده‌اند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • فرانسه هم خواستار شفاف سازی درباره کشته شدن ستار بهشتی شد
 • انگلستان خواستار روشن شدن ماجرای قتل ستار بهشتی شد
 • تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
 • پیکر ستار بهشتی بدون حضور خانواده غسل داده شد
 • کشته شدن ستار بهشتی، وبلاگ نویس بازداشتی توسط پلیس فتا در بازجویی
 • سبزهای گمنام/ بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی، فعال مدنی
 •  
  آخرین اخبار
 • گلستان نسرین در فیس‌بوک به نشانه‌ی همبستگی با اعتصاب غذای نسرین ستوده
 • یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای: تیم احمدی‌نژاد در پی رابطه با آمریکا است
 • هنوز سروها سبز ایستاده اند
 • حدادعادل: مردم مشکلات اقتصادی را پای نظام نمی‌نویسند
 • یک کارگردان تلویزیون: صدا و سیما ورشکسته شده و پولی برای تولید برنامه ندارد
 • طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس
 • فراگیری بیماری سالک در نواحی مرکزی ایران،در سایه بی تفاوتی مسئولان
 • افزایش سن بازنشستگی به بهانه بالارفتن سن امید به زندگی
 • بیانیه خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی پیرامون آخرین وضعیت مهدی هاشمی+سند
 • رئیس کمیسیون اصل نود: قصد داریم پرونده های نفتی را در کمیسیون بررسی کنیم/نتایج بررسی پروند های گندم را قرائت می کنیم
 • اسامی اشخاص و شرکت هایی که شامل تحریم های جدید آمریکا شدند
 • معاون وزیر صنعت: قیمت 7200 تومانی تخم مرغ متعادل است
 • انتقادات سعید راد از کلاس های بازیگری و رانت های سینمایی
 • فرانسه از ایران برای ارسال پارازیت به ITU شکایت کرد
 • وزرای اطلاعات و کشور روزهای یکشنبه و سه شنبه به مجلس میروند
 • طرح تحریم کامل ایران در کنگره آمریکا/ورود کلیه کالاها به ایران ممنوع
 • جزییات دور بعدی مذاکرات ایران و‌ آژانس در آذر ماه
 • سپاه و ارتش رزمایش مشترک پدافند هوایی برگزار می کنند
 • واکنش وزیر ارشاد به تحریم ها: تحریم ها اهمیتی ندارند و کار خودمان را ادامه می‌دهیم
 • نگرانی از بابت کاهش نرخ ازدواج در ایران
 •