به روز شده: ۲۱:۲۵ تهران - جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۱

خداحافظی شرکت های هواپیمایی با ارز ۱۲۲۶ تومانی

امروز: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه ایرلاین‌ها باید با ارز 1226 تومانی خداحافظی کنند، گفت: پیشنهاد دولت تامین ارز از اتاق مبادلات ارزی است. همزمان مدیر عامل سابق ایرتور با بیان اینکه رشد متوسط 65درصدی نرخ بلیت هواپیما تنها جبران مابه‌التفاوت نرخ دلار و سوخت بود، گفت: این افزایش قیمت نه تنها هزینه ایرلاین‌ها را پوشش نداد بلکه در کل زیان شرکت‌ها افزایش یافت.

به گزارش مهر، حمیدرضا پهلوانی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تامین ارز ایرلاینها اظهار داشت: پیشنهاد دولت این است که ایرلاین‌ها از اتاق مبادلات ارزی برای تامین ارز مورد نیاز خود استفاده کنند و موضوعی در خصوص تامین ارز به روش‌های دیگر مطرح نیست.

وی با تاکید بر اینکه ایرلاین‌ها باید با ارز 1226 تومانی خداحافظی کنند، گفت: برای حل مسایل ارزی و سوخت، مذاکراتی را با شرکتها انجام دادیم و پیشنهاد دولت هم همان افزایش قیمت بلیت بود که انجام گرفت.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه افزایش قیمت بلیت برای حمایت از صنعت داخلی انجام گرفت، بیان کرد: ما هم برای حمایت از صنعت داخلی، درنظرگرفتن رضایت مسافران و کیفیت پروازها برای این رقم توافق کردیم؛ بنابراین دیگر مذاکره ای برای ارز انجام نمی گیرد.

گفتنی است، در هفته اخیر، دولت با افزایش 60 تا 70 درصدی قیمت بلیت هواپیما موافقت کرد و به همین دلیل قیمت سوخت هواپیما از 200 تومان به 700 تومان افزایش یافت. رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم اعلام کرد که ایرلاین‌ها با این افزایش قیمت مشکلی ندارند.

کاهش مسافران هوایی با افزایش نرخ بلیت
در هیمن زمینه مدیر عامل سابق ایرتور با بیان اینکه رشد متوسط 65درصدی نرخ بلیت هواپیما تنها جبران مابه‌التفاوت نرخ دلار و سوخت بود، گفت: این افزایش قیمت نه تنها هزینه ایرلاین‌ها را پوشش نداد بلکه در کل زیان شرکت‌ها افزایش یافت.

سید مهدی صادقی در گفت‌وگو با فارس در تحلیل افزایش متوسط 65 درصدی نرخ بلیت هواپیما اظهار داشت: این افزایش نرخ فقط ظاهر موضوع را عوض کرد و نه تنها تأثیری بر افزایش درآمد ایرلاین‌ها نداشت بلکه به دلیل رشد 250 درصدی نرخ سوخت هواپیما همزمان با این مورد، مشکلات ایر‌لاین‌ها بیشتر هم شد.

* افزایش 80‌هزار تومانی هزینه ارائه یک ساعت صندلی پرواز
عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزود: نرخ سوخت ایر‌لاین‌ها تا پیش از این 200 تومان بود که هم‌اکنون به هر لیتر 700 تومان افزایش یافته است یعنی اگر به ازای هر مسافر متوسط 40 لیتر سوخت در یک ساعت پرواز مصرف شود این مابه‌التفاوت برای هر ساعت صندلی پرواز و به ازای هر مسافر 20 هزار تومان است.

صادقی با بیان اینکه همچنین مابه‌التفاوت نرخ ارز 1226 تومانی و 3 هزار تومانی نیز در شرایط فعلی باید مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: دولت از این به بعد ارز مرجع به ایر‌لاین‌ها اختصاص نمی‌دهد ضمن آنکه ارز اتاق مبادلات ارزی مشکلی از ایرلاین‌ها برطرف نمی‌کند زیرا مصرف ارز شرکت‌ها روزانه بوده و دریافت ارز بدین صورت در اتاق مبادلات مشکل است.

عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه 70 درصد هزینه‌های یک ایرلاین ارزی است، یادآور شد: ‌مابه‌التفاوت ارز 1226 تومانی با ارز 3 هزار تومانی برای هر مسافر در یک ساعت صندلی پرواز 60 هزار تومان است؛ ‌با احتساب 20 هزار تومان مابه‌التفاوت نرخ سوخت و 60 هزار تومان مابه‌تفاوت نرخ ارز در حال حاضر یک ساعت صندلی پرواز برای ایرلاین‌ها 80 هزار تومان بیشتر از زمانی که سوخت 200 تومان و ارز 1226 تومان بود هزینه دارد و این در حالی است که نرخ بلیت تنها 65 درصد افزایش یافته است.

* افزایش 100 درصدی هزینه ناوبری ایرلاین‌ها
صادقی تصریح کرد: هزینه ناوبری که دولت از ایرلاین‌ها دریافت می‌کند هم در سال جاری بیش از 100 درصد افزایش یافت بنابراین این افزایش، هزینه ایرلاین‌ها را بیشتر کرده است.عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: البته در این میان افزایش دستمزد پرسنل، رشد نرخ هزینه‌های عمومی نظیر آب و برق، رشد هزینه تهیه کیترینگ و افزایش قیمت دیگر خدمات فرودگاهی نیز به ایرلاین‌ها فشار می‌آورد.

* کیفیت پایین‌تر سوخت هواپیما نسبت به بنزین خودرو؛ هم‌نرخ بودن تخصصی نیست
این کارشناس حمل و نقل هوایی تصریح کرد: معلوم نیست چرا سوخت هواپیما که از نظر کیفیت پایین‌تر از بنزین معمولی است و در حد نفت سفید است از این پس باید با قیمت بنزین معمولی یعنی هر لیتر 700 تومان به ایرلاین‌ها ارائه شود.

* افزایش توقعات انتظاری مسافر با رشد 70 درصدی نرخ بلیت
عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: با ذکر تمامی موارد گفته شده و یک حساب سرانگشتی، می‌توان به این نتیجه رسید که رشد 65 درصدی نرخ بلیت هواپیما به جیب ایرلاین‌ها نمی‌رود بلکه حتی توقع انتظاری هم برای مردم ایجاد کرده است در حالی که این افزایش قیمت تنها جبران افزایش نرخ سوخت و مابه‌التفاوت نرخ دلار است.مدیر عامل سابق ایران ایر‌تور ادامه داد: اگر دولت درصدی را برای افزایش قیمت بلیت محاسبه می‌کرد و نرخ‌ها ‌را افزایش می‌داد اما به ایرلاین‌ها ارز مرجع 1226 تومانی همراه با سوخت 200 تومانی ارائه می‌داد، شاید این افزایش 65 درصدی کمکی به پا گرفتن صنعت حمل و نقل هوایی بود.

این کارشناس حمل و نقل هوایی افزود: لازم بود دولت در کنار ثابت نگه‌داشتن نرخ سوخت برای ایرلاین‌ها و ارائه ارز مرجع به آنها و یا در نظر گرفتن مابه‌‌تفاوت نرخ ارز، درصدی نیز برای توسعه، آموزش و افزایش کیفیت خدمات و ایمنی ایرلاین‌ها در نرخ جدید بلیت، اختصاص می‌داد.عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: دولت می‌خواست با این افزایش نرخ بلیت تنها توازنی برای ایرلاین‌ها در قبال افزایش نرخ سوخت و افزایش نرخ ارز برقرار کند.

* کاهش مسافران حمل و نقل هوایی با افزایش نرخ بلیت
مدیر عامل سابق ایران ایر‌تور تصریح کرد: این افزایش 70 درصدی نرخ بلیت پروازهای داخلی همچنین موجب شد مسافران حمل و نقل هوایی تا حدی کاهش یابد زیرا برخی مسافران جزو کثیر‌السفرها نبودند و تنها برای سفرهای تفریحی و گردشگری از این مدل حمل و نقلی استفاده می‌کردند که با این افزایش قیمت به سوی دیگر شقوق حمل و نقل سوق یافته‌اند.عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: در واقع هم‌اکنون شرایطی پیش آمده است که ایرلاین‌ها در کنار کاهش درآمد، با کاهش مسافر هم مواجه شده‌‌اند؛ یعنی اگر ظرفیت تکمیل صندلی ایرلاین‌ها تا پیش از این 80 درصد بوده است، از این پس به دلیل کاهش قدرت خرید مردم سیر نزولی خواهد داشت.

این کارشناس حمل و نقل هوایی با بیان اینکه حمل و نقل هوایی در تمام دنیا به عنوان حمل و نقل گران اما ایمن مطرح است، اضافه کرد: البته در این صنعت مسافر واقعی به دنبال نرخ خدمات و کیفیت مطلوب است و هزینه سنگین آن را می‌پردازد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نماینده مجلس: قیمت کنونی ارز بعد از تحریم صددرصدی نظام چیز جدیدی نیست
 • سخنگوی اقتصادی دولت: تلاش دولت بر تک نرخی کردن ارز متمرکز است
 • سالانه حداکثر 12 هزار دلار ارز به نرخ مبادله‌ای برای دانشجویان غیر بورسیه
 • مذاکره برای تخصیص ارز مرجع به کالاهای آی تی/راه اندازی نخستین موتور جستجوی بومی
 • معاون اول قوه قضائیه: 70 نفر از دلالان و اخلالگران بازار ارز دستگیر شدند!!!
 • وزیر اقتصاد: دولت هیچگاه تمایل نداشته از محل افزایش نرخ ارز کسری بودجه خود را جبران کند
 • ممنوعیت پرداخت یارانه نقدی از درآمدهای فروش ارز
 • محمدرضا رحیمی، صادر کنندگان را تهدید کرد/ نرخ ارز آزاد را "جمشید" اعلام می‌کند
 • سناریوهای جدید ارزی: مردم باید مصرف برخی از کالاها را متوقف کنند
 •  
  آخرین اخبار
 • علوی تبار: انتخاب دوباره اوباما، فرصتی برای گفت‌و‌گو و صلح در خاورمیانه
 • معاون اول صادق لاریجانی: بحث انتخابات آزاد توطئه دشمن است/رهبری می خواهند این دولت تا پایان خود سر کار اشد
 • دیوان محاسبات به تخلفات بودجه۸۹ رسیدگی میکند
 • هشدار نسبت به قرص های تقلبی متادون در بازار
 • فردا شب یارانه های نقدی آبان واریز میشود
 • سایت الف، وابسته به احمد توکلی: باید دولتی ها به دلیل بی کفایتی محاکمه کرد
 • مهدی خزعلی: همچنان در اعتصاب، ممنوع الملاقات، ممنوع التلفن و ممنوع الخبر
 • دادگاه کسری نوری از دراویش گنابادی با جو شدید امنیتی در دادگاه انقلاب شیراز برگزار نشد
 • علی لاریجانی: با انکار تورم، مشکل اقتصادی حل نمیشود
 • بازهم واردات خودروهای لوکس در روزهای آخر قبل از ممنوعیت
 • بازهم تصادف اتوبوس دانش آموزان دختر راهیان نور/2کشته و 15 مجروح
 • شلیک جنگنده های ایران به پهپادهای آمریکا
 • اعلام تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران
 • سپاه امسال چقدر از بودجه عمرانی کل کشور را به جیب زده است
 • نامه دو سال قبل زهرا رهنورد؛ هشدارهایی که شنیده نشد
 • میرحسین: فردی به زندان برود و جنازه اش بیرون بیاید؟ این فاجعه است
 • اعتراف سعیدلو به تهاتر نفت و گاز در برابر غذا با پاکستان
 • تنش جدید میان ایران و عربستان: ایران بارها به مرزهای دریایی ما تجاوز کرده و حق واکنش داریم
 • رئیس اداره تبلیغات سپاه: مردم خاکستر هم شوند به ندای رهبر لبیک می‌گویند!!!
 • بهزاد نبوی با مقاومت خود در سلول انفرادی زنده بودن جنبش سبز را فریاد میزند
 •