به روز شده: ۱۹:۳۷ تهران - پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۱

سپاه امسال چقدر از بودجه عمرانی کل کشور را به جیب زده است

امروز: سهم سپاه از بودجه عمرانی دولت چقدر است؟ بنا به اعتراف مظفری شمس، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء، سپاه هر سال ۳ هزار میلیارد تومان یعنی رقمی معادل اختلاس تاریخی کشور از بودجه عمرانی کل کشور را به جیب می زند. با این وجود او مدعی است که قرارگاه نخواسته بیش از این وارد اجرای پروژه ها شود، چرا که‌ معتقد است نباید رقیبی برای بخش خصوصی باشد!

به گزارش کلمه، فرماندار قرارگاه خاتم الانبیاء این سخنان را در گفت و گو با سایت خانه ملت اعلام کرده و گفته است: از ۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال جاری که در ردیف های بودجه آمده بود سهم قرارگاه تقریبا ۸ درصد است. او البته در حساب و کتاب خود از متوسط فعالیت های سالیانه این قرار گاه با درصدی که اعلام نموده به خطا رفته و این رقم را به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است. در حالی که یک حساب سرانگشتی اعداد و ارقام نجومی معال سه هزار میلیارد تومان را پیش رو قرار می دهد، و البته ممکن است یک صفر ناقابل در این بین از قلم افتاده باشد.

از سوی دیگر میزان ۸ درصدی سهم سپاه از کل بودجه عمرانی در مقایسه با سهم سال گذشته این ارگان نظامی بنا به اظهارات سال گذشته همین فرماندار، حکایت از افزایش ۳ درصدی سهم سپاه از بودجه عمرانی کل کشور دارد. هر چند این رقم اعلام شده نیز قابل اعتماد نیست و در مورد این سهم با توجه به حجم پروژه هایی که قرارگاه غصب می کند آمار بالاتری نمایان می شود.

در این مورد حتی میان ادعاهای مسوولان سپاه تناقض وجود دارد. این اختلاف با مرور گفته های مسئولان ارشد سپاه در تابستان سال قبل آشکارتر می شود: پس از آنکه رستم قاسمی به عنوان وزیر نفت به دولت رفت، ابوالقاسم مظفری شمس به عنوان فرمانده جدید قرارگاه خاتم منصوب شد. فرمانده جدید، با اشاره تلویحی به اینکه نسبت قراردادهای این قرارگاه به کل بودجه عمرانی کشور از ۵ درصد فراتر رفته، وعده داد که سقف ۵ درصد را برای این نسبت حفظ خواهد کرد تا "بخش خصوصی آسیب نبیند." اما فرمانده جدید خبر نداشت که فرمانده پیشین کمی قبل از تحویل مسئولیت، در پایان اردیبهشت ۹۰ و در هنگام امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی تحقیقاتی قرارگاه خاتم با دانشگاه امیرکبیر، سهم این قرارگاه از بودجه عمرانی را "کمتر از ۴ درصد" اعلام کرده بود. افزایش یک درصدی رقم ادعایی در عرض چند ماه، به روشنی حکایت داشت گزارش دو فرمانده از سهم خود از بودجه ملت تا چه حد واقعی است. رقمی که حالا به ۸ درصد رسیده است.

به هر رو با فرض صحت رقم سه هزار میلیاردی سپاه می توان آن را اثباتی دانست بر پایبندی این سهم خواهی مظفری که گفته بود "قرارگاه خاتم الانبیا پروژه های کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان را برعهده نمی گیرد." این خوش اشتهایی البته با رنگ و لعاب "لحاظ کردن جایگاه بخش خصوصی" اعلام شده تا باز مشخص شود که این قرارگاه برای خود شأنی بالاتر از بخش خصوصی قائل است و لابد به همین خاطر هم هست که وارد رقابت نمی شود و قراردادهای مورد نظر خود را بدون مناقصه و تشریفات قانونی برمی دارد.

او البته در سخنان جدید خود اعلام کرده که به همین سهم فعلی رضایت دارد و گفته است: "فکر نمی کنم سال ۹۲ هم بیش از این شود" که منظور او همین سهم ۸ درصدی از بودجه کل کشور است. این رقم وقتی تکان دهنده تر می شود که توجه کنیم اختصاص این میزان در سالی است که بخش عمده ای از بودجه عمرانی سال های اخیر در کشور جذب نشده و همچنین دولت احمدی نژاد بخشی از بودجه عمرانی کشور را برای پرداخت یارانه نقدی برداشت کرده و از سویی معضل کسری بودجه این روزها اقتصاد کشور را با معضل جدی مواجه کرده است.

کسری بودجه ای که به گفته نمایندگان مجلس با اعداد و ارقام ۷۴ هزار میلیارد و ۵۴ هزار میلیارد تومان همراه شده است. جالب آنکه به گفته غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از کل بودجه عمرانی کشور در سال‌جاری با توجه به شرایط موجود، پیش بینی می شود تا پایان سال تنها ۵ هزار میلیارد تومان از کل بودجه عمرانی کشور تحقق یابد، که در این صورت سهم واقعی سپاه از بودجه عمرانی ِ محقق شده به ۶۰ درصد می رسد!

نکته دیگر آنکه فرماندار قرارگاه خاتم تصریح کرده این قرارگاه بیشتر برای اجرای پروژه های مهر ماندگار که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داشته باشند ورود می کند که مشخص نیست این با احتساب سهم ۸ درصدی اعلام شده از سوی او بوده یا این ورود را نیز باید به این سهم افزود که در این صورت بنا به گفته مصباحی مقدم برای اجرای این طرح‌ها نیز یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

در چنین شرایطی، مشخص نیست سهم بخش خصوصی از طرح های عمرانی چه میزان است؛ هر چند نگاهی به لیست تعدادی از پروژه هایی که قرارگاه خاتم در دست اجرا دارد و فهرست آنها به طور رسمی در وب سایت این قرارگاه اعلام شده، خود حکایت مفصلی است . از جمله : طراحی نهایی و عملیات برداشت داده های لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی بندکرخه، اجرای عملیات لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی در منطقه میدان نفتی آزادگان شمالی، انجام عملیات لرزه نگاری سه بعدی در منطقه تیماب؛ طراحی، ساخت و نصب مخازن ذخیره فرآورده های نفتی در شهرهای تبریز، همدان، اهواز، یاسوج؛ احداث مخازن سوخت ۳۲۰۰۰ متر مکعبی در نیروگاه شهید سلیمی نکا؛ طراحی، ساخت و نصب مخازن LNG و LPG در بندر تمبک عسلویه؛ ۲۳ دستگاه مخزن ذخیره فرآورده های نفتی به ظرفیت ۴۲۴۰۰۰ متر مکعب در ۱۱ شهر کشور؛ انبار نفت ماهشهر و نهایتا ۶ دستگاه مخزن ۰۰۰ / ۱۰۰ بشکه ای پالایشگاه اصفهان؛ تعمیرات اساسی و بهینه سازی سکوهای نفتی نصر، نصرت و ایلام در خلیج فارس؛ طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر؛ آب رسانی از سد تنظیمی کرخه به دشت آزادگان و شهرهای مرکزی استان خوزستان؛ خطوط انتقال آب از سد تالوار تا شهر همدان، از سد گاوشان به شهر کرمانشاه؛ احداث خط دوم آبرسانی به تبریز؛ خط انتقال آب شیراز از سد درودزن و آب زاینده رود به یزد؛ دهها پروژه در حوزه صنایع معدنی؛ سدهای گتوند، رودبار لرستان، کوچری، هایقر، سومار، سیلوه، صفا، پلرود، آزادی، لیلان چای، کلقان چای، چراغ ویس، ایوشان و نرگسی؛ فاز ۲ طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی، بندر خدماتی تمبک - فاز ۱۲ پارس جنوبی، توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، بندر LNG، شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس، حوض های خشک مجتمع کشتی سازی خلیج فارس، استحصال زمین در مجتمع پتروشیمی عسلویه، موج شکن شرقی مجتمع بندری کاسپین انزلی وطرح توسعه اراضی شرقی بندر نوشهر؛ خط ۷ متروی تهران، خط ۲ قطار شهری مشهد، اجرای عملیات انتقال خط آهن تهران - تبریز به زیر زمین در منطقه ۱۷ و ۱۸ تهران، تونل صدر ـ نیایش بخش شرقی، قطعه ۲ تونل انتقال آب سد تنظیمی کرج به تهران، تونل انتقال آب زاینده رود به کاشان، تونل انتقال آب کانی سیب، تونل کمکی فاضلاب ابوذر، سامانه انتقال آب سبز کوه به چغاخور، تونل انحراف سد بختیاری و اجرای عملیات تونل های کوهسار مهدی و فضیلت؛ زیرسازی قطعه اول راه آهن سریع السیر قم - اصفهان، قطعه ۳ محور پاتاوه دهدشت

باند دوم محور ماهشهر- آبادان، زیرسازی قطعه ۴ راه آهن میانه - اردبیل، زیرسازی قطعه سوم راه‌آهن همدان- سنندج، قطعه دوم باند دوم محور گناباد - قائن، احداث باند دوم محور شیراز - دشت ارژن و احداث بزرگراه زابل - دوست محمد؛ شبکه آبیاری و زهکشی دشت قره ضیاءالدین، اجرای کانال اصلی انتقال آب سد گاران به مریوان، شبکه آبیاری و زهکشی دویرج و بازسازی سد انحرافی و کانال انتقال آب چالوس، قطعه دوم؛ ساخت ایوان مرکزی و شبستانهای مصلی امام خمینی(ره)، طراحی واجرای پروژه افزایش ظرفیت بزرگراه صدر، احداث تقاطع های ادامه بزرگراه رسالت با جاده قدیم کرج (کاروانسرای سنگی)، اجرای تقاطع غیر همسطح رسالت با آزادراه کمربندی غرب تهران، اجرای تقاطع غیر همسطح بزرگراه همت با بزرگراه آزادگان و اجرای اتصال اتوبان شمالی به جنوبی و تقاطع های غیر همسطح شهر تبریز.

هر چند به نظر می رسد فهرست پروژه های این قرارگاه به مراتب گسترده تر از اینها باشد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء از سویی دیگر تاکید کرده است: تمرکز قرارگاه براجرای پروژه های بزرگ است. این در حالی است که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه چندی قبل اعلام کرده بود قرار گاه سازندگی خاتم، ۱۱ هزار پروژه عمرانی کوچک را به بهره برداری رسانده است.

بخش دیگری از سخنان فرمانده قرارگاه درباره میزان بدهی های دولت به قرارگاه است که با خرسندی اعلام کرده است که " خوشبختانه در سال گذشته بخش اعظمی از بدهی‌هایمان ازسوی دولت به صورت تهاتر و تملک دارایی به قرارگاه واگذار کند."

این خرسندی از دست اندازی سپاه بر اموال مردم از مسیری تحت عنوان تهاتر است که طی آن، سپاه به جای مطالبات خود پروژه های دولتی را تصاحب می کند. نمونه آن واگذاری سد بختیاری است که از آن به عنوان بلندترین سد بتنی جهان یاد می شود، این سد که قبل تر به چین واگذار شده بود و قرار بود شرکت چینی سایند هیدرو با دو میلیارد دلار این پروژه را در ده سال اجرا کند که با "مجوز ترک تشریفات مناقصه" به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران واگذار می شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران در توضیح این واگذاری گزارش داده بود: قرارگاه خاتم الانبیاء "تامین اعتبار این پروژه را برعهده می گیرد و وزارت نیرو از طریق فروش و اموال و دارایی ها" به صورت "تهاتری" هزینه ساخت سد بختیاری را دریافت می کند.

قبل از این طرح نیز پروژه شیرین سازی و انتقال آب خزر به مناطق مرکزی ایران به قرارگاه خاتم واگذار شد و دولت در ازای اجرای آن دو میلیارد دلار از سهام شرکت های پتروشیمی را به این قرارگاه وابسته به سپاه واگذار کرد.



-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • رئیس اداره تبلیغات سپاه: مردم خاکستر هم شوند به ندای رهبر لبیک می‌گویند!!!
 • جانشین فرمانده کل سپاه: تورم و گرانی کار استکبار است
 • سایت الف: عملکرد اقتصادی دولت دهم، به یک کابوس شبیه است
 • سردار یدالله جوانی از فرماندهان ارشد سپاه: بی بی سی با انصاف تر از معاون سیاسی احمدی نژاد است
 • آغاز دور جدید بازوهای رسانه ای سپاه برای پرونده سازی علیه فعالین مدنی و سیاسی
 • سردار نقدی: سپاه در سوریه حضور ندارد٬ این حامیان بشار اسد هستند که شبیه نیرو‌های بسیج عمل می‌کنند
 • علی لاریجانی: سال آینده بسیار مشکل است و با خشکسالی مالی مواجهیم
 • بیش از 61 هزار و 598 حلقه صالحین در سطح بسیج دانش‌آموزی كشور تشکیل میشود
 • انتقاد شدید تاجگردون: دولت را مهم‌ترین دلیل اخلال در بازار اقتصادی کشور/دولت باید مدیران نالایق خود را هرچه سریع حذف کند
 •  
  آخرین اخبار
 • اعلام تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران
 • نامه دو سال قبل زهرا رهنورد؛ هشدارهایی که شنیده نشد
 • میرحسین: فردی به زندان برود و جنازه اش بیرون بیاید؟ این فاجعه است
 • اعتراف سعیدلو به تهاتر نفت و گاز در برابر غذا با پاکستان
 • تنش جدید میان ایران و عربستان: ایران بارها به مرزهای دریایی ما تجاوز کرده و حق واکنش داریم
 • بهزاد نبوی با مقاومت خود در سلول انفرادی زنده بودن جنبش سبز را فریاد میزند
 • بالاخره صبح امروز مهدی هاشمی آنژیوگرافی شد
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: وضع كنونی كشور را نتیجه تلاقی مدیریت ناكارآمد و طمع قدرتهای استكباری است
 • تهدید علی مطهری به حدادعادل: اگر ادامه دهند درباره سابقه برخی از آن‌ها در رژیم شاه صحبت خواهم کرد
 • انگلستان خواستار روشن شدن ماجرای قتل ستار بهشتی شد
 • تصویر شکایتنامه ستار بهشتی از شکنجه در زندان
 • ۷۰ دانشجوی ایرانی از مالزی اخراج شدند
 • انتشار لیست کالاهای ممنوعه وارداتی دولت
 • پیام تسلیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به ابوالفضل قدیانی
 • زیباکلام: طی 150 سال گذشته میلیون ها نفر از این ایران به غرب رفته اند، اما حتی 20 نفر هم از انجا نیامده، اینجا زندگی بکند
 • کنایه های احمدی نژاد به آیت الله خامنه ای: اگر کسی می خواهد امام جامعه باشد باید اول خود را اصلاح کند
 • محسن میردامادی با نا تمام ماندن مراحل درمان به زندان بازگردانده شد
 • معلم اخلاق گرین کارتی دولت: مخالفت احمدی نژاد با حکم حکومتی ضد ولایت فقیه نیست!!!
 • واکنش وزارت خارجه ایران به اظهارات اخیر کامرون
 • تفسیر مهمانپرست از انتخاب مجدد اوباما: پیام رای مردم آمریکا یعنی تغییر اصولی در سیاست های نادرست
 •