به روز شده: ۱۴:۵۳ تهران - پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۱

پاسدار اسماعیل کوثری: بعد از انتخابات کلا ۳۹ نفر کشته شدند، ۱۳ نفر بسیجی، ۱۳ نفر مردم و ۱۳ نفر جنبش سبز

امروز: پاسدار اسماعیل کوثری، عضو مجلس نهم، مدعی شده که "بعد از انتخابات سال ۸۸، کلا ۳۹ نفر کشته شدند، که ۱۳ نفر بسیجی بودند، ۱۳ نفر از مردم و ۱۳ نفر از جنبش سبز."

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش از این به همراه جمع دیگری از نمایندگان از زندان اوین بازدید کرده و در گفت و گویی جداگانه وعده داده بود که وضعیت روزنامه نگاران زندانی را رسیدگی خواهد کرد. در همین راستا مسیح علی نژاد روزنامه نگار بار دیگر گفت و گویی با او انجام داده است که وی در آن می گوید وضعیت برخی از روزنامه نگاران را از طریق منابع خود پیگیری کرده، اما به دلیل کارهای دیگر موضوع فراموش کرده است.

متن این گفتگوی تلفنی و برخی مدعیات این مقام امنیتیِ عضو مجلس به شرح زیر است:

من مسیح علی نژاد روزنامه نگار هستم از بیرون ایران مزاحم تان می شوم قبلا یک بار با شما در مورد وضعیت روزنامه نگاران گفتگو کردم و الان هم می خواستم گفتگوی دیگری با شما انجام دهم که آیا پیگیر وضعیت روزنامه نگاران زندانی شدید؟
من حقیقتش یکی دو بار پیگیری کردم اما دیگه فراموش کردم.

خب من اسم بهمن احمدی امویی و مسعود باستانی را به شما داده بودم چون همسران این دو خواستار پیگیری وضعیت شان بودند که الان همسران این دو روزنامه نگار خودشان هم زندانی شدند. می توانم از شما بپرسم چه اتفاقات مهمتری در دستور کار مجلس است که نمایندگان معمولا پاسخگوی وضعیت زندانیان نیستند؟
نه...می گویم چون به اصطلاح کارهای دیگری برایم پیش آمد فراموش کردم.

آیا در جریان هستید که یکی از جرم های آقای بهمن احمدی امویی نقد عملکرد اقتصادی آقای احمدی نژاد است و الان خود آقای احمدی نژاد خواستار دیدار از اوین شدند؟
البته من بعید می دونم که جرم شان فقط به خاطر نقد ایشان (احمدی نژاد ) باشد. غیر ممکن است. من دفعه قبل هم گفتم همچین چیزی غیر ممکن است. یکی دو بار از منابعی که باید پیگیری می کردم، دنبال کردم اما کارهای دیگری پیش آمد و فراموش کردم.

من به برخی دیگر از نمایندگان زنگ زدم آنها هم همین حرف شما را می گویند که کارهای دیگری دارند و به همین دلیل روزنامه نگاران زندانی فراموش شدند، می توانم بپرسم چرا حالا که آقای احمدی نژاد یادشان آمده که از زندان بازدید کنند به ایشان اجازه بازدید نمی دهند؟
اگر ایشان (احمدی نژاد) از قبل، این موضوع بازدید از زندان را با قوه قضاییه هماهنگ می کردند بهتر بود تا اینکه حالا چون آقای جوانفکر زندانی شدند، ایشان بخواهند بروند و ملاقات بکنند و لذا اگر زودتر از اینها می رفتند و زندان را می دیدند مشکلی به نظر من پیش نمی آمد اما چون الان خودشان در ابتدای درخواست گفته اند که می خواهند آقای جوانفکر را ببینند همین یک مقداری حساسیت ایجاد می کند.

شما خودتان رفتید از طرف مجلس از اوین بازدید کردید الان افکار عمومی این پرسش را مطرح می کند که در زندان ها چه خبر است که حتی رییس دولت هم اجازه بازدید از زندان را پیدا نمی کند؟
نه هیچ خبری نیست اما اینکه ایشان ( احمدی نژاد) به خاطر ایشان (جوانفکر) می خواست از اوین بازدید کنند، به همین دلیل فکر می کنم قوه قضاییه این حساسیت را نشان داد و الا هیچ خبری نیست. ما از طرف کمیسیون امنیت ملی رفتیم اوین را دیدیم، همه موارد را از نزدیک دیدیم در سال نود و هیچ موردی نیست.

من چون متوجه پاسخ شما نشدم، عذرخواهی می کنم که سوالم را دوباره تکرار می کنم. چرا وقتی مجلس این اجازه را پیدا می کند که از زندان بازدید کند با درخواست رییس دولت مخالفت می شود که الان این تبدیل شده به یک اختلاف بزرگ در کشور؟
این اختلاف دو شخص است، اختلاف رییس دو قوه است. این مورد، موردی نیست که رسانه ها بزرگش کردند و متاسفانه خود آقایان هم هی بیخودی به این مساله می پردازند.

آقای کوثری گفته می شود اگر به آقای احمدی نژاد اجازه بازدید از اوین داده می شد این نگرانی وجود داشت که ایشان در اوین بست بنشیند و درخواست آزادی آقای جوانفکر را بکنند، آیا واقعا چنین نگرانی وجود داشت که مخالفت شده با درخواست احمدی نژاد؟
نه مگر می شود همچین چیزی، بلاخره شما رسانه ای ها این خبرها را در می آورید. ایشان چون اولین بار برای جوانفکر موضع گیری کردند، لذا به همین خاطر قوه قضاییه اجازه نمی دهد که چنین کاری صورت بگیرد.

ولی آقای احمدی نژاد خودشان الان مدعی شدند که این اولین بار نیست و قبلا هم نامه غیر علنی به رییس قوه قضاییه داده اند و درخواست رسیدگی به وضعیت زندانیان و حصر شدگان. آیا این صحت دارد؟
اگر بوده خب ما هم حتما باید مطلع می شدیم، من این چیزی که می گویید را اولین بار است که دارم می شنوم. در قانون اساسی ما مشخص شده که به هیچ وجه هیچ یک از سران نمی توانند در کار یک قوه دیگر دخالت کنند. ایشان دارد در کار قوه دیگر.

ولی آقای کوثری به هر حال رهبری جمهوری اسلامی و بخش زیادی از نمایندگان از آقای احمدی نژاد دفاع می کردید می توانم بپرسم چه تغییری در رفتار یا عملکر آقای احمدی نژاد دیدید که الان بعد از سه سال نظرتان از او برگشته است؟
اون چهار سال ، سه سال و خرده ای پیش بود ، نه الان. انسان قابل تغییر است، یک موقع هایی بالاخره ظرفیتش تمام می شود و نتیجه این می شود که می آید یک موضع دیگری در اجرا می گیرد.

به هر حال آقای کوثری همین انتخاب این همه هزینه داشته و این همه آدم کشته و زندانی شدند فکر می کنید مسولیت این هزینه ها با چه کسی است؟
این همه هم نیست. هر کسی خلاف کرده و هر کسی خلاف امنیت ملی حرکت کرده بلاخره باید پاسخگو باشد.

بلاخره نظام هزینه زیادی کرد و در انتخابات خیلی صریح قبل از اینکه شورای نگهبان نتیجه انتخابات را تایید کند، اعلام شد که باید احمدی نژاد را به عنوان رییس جمهور بپذیرید، آیا قبول ندارید همین باعث شد که تعداد زیادی از مردم کشته شدند؟
دقیقا آن تعدادی که کشته شدند ۳۹ نفر بودند. ۱۳ نفر بسیجی بودند، ۱۳ نفر از مردم ۱۳ نفر هم از جنبش سبز...

آقای کوثری بحث من اصلا چیز دیگری است تا اینکه بخواهیم تفکیک کنیم که چه کسانی کشته شدند. من یک سوال دیگر دارم چه شد که الان همه آن اعتراضاتی که منتقدین احمدی نژاد در گذشته مطرح کردند و به خاطرش زندانی شدند را شما ها دارید مطرح می کنید؟ سوال من اصلا تفکیک بسیجی و جنبش سبزی نبود.
اما ما همه طرفه نگاه می کنیم چون مردم برای ما فرقی نمی کنند اما شما می خواهید جدا کنید و کشور را بدهید دست آمریکا و اسراییل. این کار را هم ما نمی گذاریم بشود.

من فکر می کنم شما سوال را دارید به یک مسیر دیگری می کشانید، الان که بحث آمریکا را مطرح می کنید نظر شما در مورد سخنان آقای احمدی نژاد در نیویورک چه است، چون ایشان بحث مذاکره با آمریکا را مطرح کردند؟
پایش را بیشتر از حدش بخواهد دراز بکند ، قطعا با او برخورد می کنیم. هر کسی تا زمانی که خوب است ما هم می گوییم خوب است ما نمی آییم مثل شما پیش بینی بکنیم و خیال کنیم علم غیب داریم، الان هم آقای احمدی نژاد برای ما قابل قبول است اما انتقاد داریم و می گوییم الان باید به فکر مشکلات مردم باشیم تا انشالله مردم را از این مشکلات عبور بدهیم که به امید خدا عبور هم خواهیم داد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • دبیر کل حزب اسلامی کار: توقع شعار زنده باد مخالفم از طرف اصولگرایان، توقع زیادی است
 • زیباکلام: اصولگرایان از حضور اصلاح طلبان در انتخابات میترسند/خاتمی باز هم بالای 20 میلیون رای می آورد
 • نظرشورای‌نگهبان درباره اصلاح قانون‌انتخابات و حضور اصلاح طلبان در انتخابات آتی/رهبری تاکید دارند اختلافات رسانه ای نشود
 • رایزنی ابوترابی برای اصلاح قانون انتخابات/یک نامزد انتخابات باید از 100 نماینده مجلس تاییدیه بگیرد!!!
 • پاسدار اسماعیل کوثری: تصاویر پهپاد ایوب از پایگاه‌های حساس اسرائیل در اختیار ایران است
 • روزنامه ایران مشایی را رئیس جمهور کرد/نتایج نظر سنجی ایران: مشایی و خاتمی در دور دوم
 • خاتمی: متأسفم که بگویم نشانه ای از فضای باز برای انتخابات نمی بینم
 • واکنش وزیر کشور به تشکیل هیئت اجرایی انتخابات:مغایر با تفکیک قوا و قانون اساسی است
 • مجری برگزاری انتخابات از دولت به هیات اجرایی انتخابات تغییر میکند
 •  
  آخرین اخبار
 • نسرین ستوده در اعتصاب غذای خود به مدت سه هفته ممنوع الملاقات شد
 • سردار یدالله جوانی از فرماندهان ارشد سپاه: بی بی سی با انصاف تر از معاون سیاسی احمدی نژاد است
 • واکنش رخشان بنی‌اعتماد به لغو نمایش فیلم قصه‌ها: هیچ فیلمی هیچ وقت در هیچ كمدی نمی‌ماند
 • صادق لاریجانی هم جواب آیت الله خامنه ای را ارسال کرد: نصایح شما وحدت بخش است
 • دبیرستاد هدفمندی یارانه‌ها کسری 12 هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه ها را تکذیب کرد/بنزین گران نمی‌شود
 • خشایار دیهیمی: شرایط فعلی حوزه‌ی علوم انسانی بد است/ما علوم انسانی غربی و شرقی نداریم
 • رئیس جمهور فرانسه خواستار اعمال تحریم های بیش تر علیه ایران شد
 • نامه علی لاریجانی به آیت الله خامنه ای: از نصایح به موقع شما سپاسگزاریم
 • نماینده مجلس: طرح سوال از احمدی نژاد با 85 امضا از حدنصاب نیافتاده است
 • آغاز دور جدید بازوهای رسانه ای سپاه برای پرونده سازی علیه فعالین مدنی و سیاسی
 • حمله لباس شخصی‌ها به محمد نوری‌زاد در نمایشگاه مطبوعات+تصاویر
 • رئیس دانشگاه آزاد اسلامی: کنکور دانشگاه‌ حذف می‌شود/افزایش شهریه نداشته ایم!!!
 • در رثای احمد قابل
 • معاون احمدی نژاد: طرح سوال مجلس از رئیس‌دولت را منتفی است
 • تعطیلی ‏۵۰‏ درصدی خطوط تولید ایران خودرو!!!
 • پایان مذاکرات ایران و آرژانتین درباره آمیا
 • کاهش واردات نفت ترکیه از ایران تا 50 درصد در ماه سپتامبر
 • صادق لاریجانی: اروپاییان چطور به خود اجازه میدهند به محکوین دادگاه های مستقل ما جایزه دهند
 • مسعود صادقی، از هواداران نهضت آزادی ایران برای 6 سال به زندان رفت
 • یکی دیگر از حلقه های تیم احمدی نژاد روانه زندان شد/اینبار معلم زبان مشایی و بقایی
 •