به روز شده: ۱۵:۳۱ تهران - چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۱

صنایع شیر در آستانه ورشکستگی قرار گرفت/قمیت های حبابی هم به شیر رسید

امروز: مشاور انجمن صنفی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران گفت: دولت می‌تواند با گرانفروشی برخورد کند اما نمی‌تواند با گرانی محصولات لبنی در بازار برخورد کند.

به گزارش ایلنا،حسین چمنی مشاور انجمن صنایع شیر ایران در جمع خبرنگاران در تبریز با بیان اینكه دولت باید تمهیداتی بیندیشد تا دامداران شیر خام خود را با قیمت مصوب به کارخانجات تولید فرآورده‌های لبنی عرضه کنند،اظهارداشت: با توجه به اینکه قیمت شیر خام 70 درصد از هزینه های تولید فرآورده‌های لبنی را به خود اختصاص می دهد، این موضوع موجب نوسان قیمت لبنیات در بازار شده است.

وی افزود: صنایع لبنی با قیمت‌های 770 تا 930 تومان شیر خام که از سوی دولت تعیین شده است، موافق هستم اما متاسفانه دامداران هیچگاه شیر خود را با این قیمت‌ها به تولید کنندگان فرآورده‌های لبنی عرضه نمی‌کند.

مشاور انجمن صنفی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران با بیان اینکه متوسط قیمت شیر خام دریافتی صنایع لبنی در حدود 850 تا 870 تومان است، تصریح كرد:‌ با این وجود میانگین قیمت دریافت شیر خام صنایع لبنی در مهرماه سال جاری در حدود یکهزار و 50 تومان بوده به طوری که 200 تومان حباب قیمتی به وجود آمده است.

به گفته وی این حباب 200 تومانی قیمت هم موجب حذف حاشیه سود صنعت تولید فرآورده‌های لبنی شده است و هم به مصرف کنندگان فشار وارد می‌کند.

خسارت به محصولات لبنی

چمنی گفت: دولت بر مبنای قیمتی که بر روی شیر خام گذشته است، انواع محصولات لبنی را قیمت گذاری می کند که این امر موجب وارد شدن خسارت به تولیدکنندگان این بخش شده است، چرا که دامداران هیچگاه شیر خام خود را با قیمت‌های مصوب به تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی عرضه نمی‌کنند.

مشاور انجمن صنایع شیر ایران افزایش هزینه بسته بندی در صنعت تولید فرآورده‌های لبنی را از دیگر مشكلات صنایع لبنی ذكر كرد و گفت: صنایع بسته بندی در حدود 15 درصد در هزینه های تولید فرآورده‌های لبنی تاثیرگذار هستند،ضمن اینكه افزایش قیمت دو گروه صنایع بسته بندی تولید داخل و خارج در این موضوع نقش دارند.

وی ادامه داد: صنایع بسته بندی وارداتی از 230 تا 265 درصد افزایش قیمت داشته‌اند و صنایع بسته بندی تولید پتروشیمی‌ها در کشور نیز بین 160 تا 220 درصد افزایش قیمت داشته‌اند که این موضوع به هیچوجه منطقی نیست.

به گفته وی از سال گذشته تاکنون هزینه بسته بندی محصولات لبنی حداقل 2.5 برابر شده است که این موضوع 10 درصد در قیمت تمام شده محصولات لبنی نقش دارد.

چمنی با بیان اینكه هزینه نیروی انسانی در صنعت تولید فرآورده‌های لبنی نیز از سال گذشته تاکنون در حدود 18 درصد افزایش یافته است که این موضوع هم در حدود 4 درصد در بهای نهایی محصولات لبنی تاثیر دارد،تصریح كرد: در صورتی که دولت برای محصولاتی مانند ماست و شیرهای طعم دار قانون معافیت مالیات بر ارزش افزوده را اعمال کند، می توانیم قیمت این محصولات را حداقل 5 درصد کاهش دهیم.

طرح شیر مدارس مغفول ماند

چمنی در ادامه با انتقاد از عملکرد دولت درعدم حمایت از تولیدکنندگان این بخش در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی گفت: متاسفانه دخالت دولت در قیمت گذاری محصولات لبنی بیش از حد شده، ضمن اینکه این دخالت‌ها به هیچ‌وجه تاکنون کارساز نبوده است.

وی افزود: مشکل صنعت با تعزیر حل نمی‌شود بلکه با تدبیر حل می‌شود؛با توجه به این که بازار عرضه محصولات لبنی رقابتی است و دولت باید بپذیرد که براساس سیستم عرضه و تقاضا قیمت لبنیات در بازار تعیین شود.

وی تاكید كرد: متاسفانه طرح شیر مدرسه هم اکنون در کشور مغفول مانده است و این طرح باید هرچه زودتر برای تضمین سلامت نسل‌های آینده کشور اجرا شود به طوری که هر سال نسبت به سال قبل توسعه پیدا کند نه اینکه محدود شود.

چمنی با بیان اینکه در حال حاضر جمعیت میانسال و کهنسال کشور رو به افزایش است، گفت: در حدود 8.2 درصد جمعیت کشورمان بالای 60 سال سن دارند که 80 درصد آنها دچار مشکلات حرکتی و اسکلتی هستند و باید برای تغذیه این افراد جهت مقابله با عارضه پوکی استخوان فکر اساسی شود.

او با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون عرضه و تقاضای شیر خام در بازار به هم خورده است، یادآور شد: متاسفانه از ابتدای سال جاری تا کنون در حدود 8.5 درصد کاهش دریافت شیر خام از دامداران داشته‌ایم.

مشاور انجمن صنایع شیر ایران تصریح کرد:‌ در حقیقت متوسط دریافت شیر خام کارخانجات تولید فرآورده‌های لبنی در حدود سه هزار تن است که هر سال نسبت به سال گذشته 10 درصد با کاهش مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه دامداران عرضه شیر خام خود را کاهش داده‌اند، گفت: تولیدکنندگان شیر خام با کاهش تولیدات خود هم به قیمت واقعی محصول خود دست یافتند و هم یک حباب قیمتی 200 تومانی برای عرضه محصولات خود ایجاد کردند.

دست های پنهان واردات شیرخشك

چمنی با اشاره به واردات شیر خشک به کشور اذعان داشت: دولت برای حمایت از دامداران واردات شیر خشک به کشور را قطع کرد، اما با پیگیری‌های انجام شده از اواخر سال گذشته این واردات آزاد شد.

به گفته وی دست‌های پشت پرده نگذاشتند که به میزان کافی شیر خشک وارد کشور شود.

مشاور انجمن صنایع شیر ایران با بیان اینکه قیمت شیر خشک از سال گذشته تا ابتدای امسال از 3 هزار و 500 به 11 هزار تومان افزایش یافت، یادآورشد: با این حال اعلام خبر آزاد شدن واردات شیر خشک موجب کاهش این قیمت به 8 هزار تومان شد ولی به دلیل تاخیر در ترخیص این محصول قیمت آن مجدداً به 9 هزار و 500 تومان افزایش یافت در حال یکه قیمت واقعی شیر خشک وارداتی 6 هزار تومان محاسبه شده است.

به گفته وی طی چند ماه گذشته در حدود شش هزار تن شیر خشک به کشور وارد شده که تا کنون کمتر از 3 هزار تن ا ز گمرکات کشور ترخیص شده است.

مشاور انجمن صنفی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران با بیان اینکه تعیین قیمت 930 تومانی برای شیر خام موجب کاهش سود 17 درصدی دامداران شده است،‌ اظهارداشت:‌ ‌در شرایط کنونی که به صنعت تولید فرآورده‌های لبنی در نقطه سود 1.3 در صد قرار دارد، ‌چنین سودی برای دامداران منطقی نیست.

وی ادامه داد: بر این اساس، 15 شرکت صنایع شیر ایران در 15 استان کشور برای دریافت شیر 930 تومانی با دامداران استانهای خود مذاکره کرده‌اند اما تنها در چند استان توانستند که دامداران را راضی کنند در ازای دریافت علوفه یارانه‌ای شیر خامشان را با این قیمت مصوب در اختیار کارخانجات تولید فرآورده‌های لبنی بگذارند و مابقی دامداران در استان های دیگر حاضر نشدند که این کار را انجام دهند.

چمنی در ادامه با بیان اینکه از اول سال 90 تا مهر سال جاری 41.3 درصد قیمت محصولات لبنی افزایش یافته است، گفت: در حدود 49.7 درصد هزینه‌های تولید فقط بابت دو قلم هزینه شیر خام و هزینه بسته بندی افزایش یافت است.

او افزود: این موضوع نشان می دهد که با وجود افزایش چند باره قیمت فرآورده های شیری، این صنعت نه تنها نتوانسته هزینه های تحمیل شده به تولید فرآورده های لبنی را تامین کند و این امر در کاهش شدید سود کارخانجات نسبت به سال گذشته شده است به طوری که حاشیه سود کارخانجات و تولید فرآورده لبنی نسبت به سال گذشته کمتر از نصف شده است.

به گفته وی سود کارخانجات فرآورده های لبنی از سال گذشته تاکنون از 2.8 به 1.3 درصد کاهش یافته است كه این صنعت را ممكن است در خطر ورشكستگی قرار دهد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اعلام قریب الوقوع ورشکستگی 5 شرکت بزرگ لبنی
 • بطری یک لیتری شیر؛ ۱۴۰۰ تومان
 • شیر هم دو نرخی شد!!!
 • به علت کسری بودجه رخ داد: توقف توزیع شیر مدارس
 • دبیر انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های لبنی: لبنیات بازار با قیمت پایه شیر خام 930 تومان تعیین شد
 • قیمت محصولات لبنی باز هم افزایش یافت
 • خطر ورشکستگی نقره کاران/به واردکننده محصولات هنری نقره از چین، پاکستان و هند تبدل شده‌ایم
 • مدیر انتشارات روزنه: بحران کاغذ کنترل نشود، ورشکستگی ناشران خیلی طولانی نیست
 • پیوستن موز به صف شیر و مرغ
 •  
  آخرین اخبار
 • گزارشی تکان دهنده از وضعیت زندان تبریز
 • سرانجام پرونده خانه فاطمی، رحیمی وجه المصالحه می شود؟
 • کش دار شدن پرونده اختلاس بزرگ/افشای اسناد مشارکت جهرمی در اختلاس+اسناد
 • تداوم روش های استالینی؛ سانسور نام میرحسین موسوی اینبار در اهواز
 • یکی از مدیران معاونت سینمایی وزارت ارشاد بازداشت شد
 • مهدی خزعلی به بند اطلاعات زندان اوین منتقل شد و همزمان اعتصاب غذای خود را آغاز کرد
 • ۵۰تن از دستگیرشدگان سرای اهل قلم آزاد شدند
 • دستگیری نزدیک به 70 نفر از شرکت کنندگان در نشست سرای اهل قلم
 • نامه همسر مصطفی تاجزاده به همسر آقا مجتبی
 • انتخابات یا جنبش سبز؟
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • درایتی: قوه قضاییه و مجلس هم به اندازه احمدی نژاد مقصرند/اصولگرایان باید نسبت به شرایط فعلی کشور پاسخگو باشند
 • یک نماینده مجلس: طرح سوال از احمدی نژاد منتفی نشده است
 • یمه ها 2500 میلیارد تومان بدهکارند؛ بیمه های تکمیلی تمدید نمی شوند/هزینه های افسارگسیخته بخش درمان
 • روسیه باز هم افتتاح نیروگاه اتمی بوشهر را به تعویق انداخت
 • افزایش قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی مواد دندانپزشکی
 • کارخانه بلبرینگ سازی ایران- تبریز در آستانه تعطیلی
 • پنج سال انتظار دسته جمعی 1117 نفر در رجایی شهر برای اعدام/ گزارشی از مهدی محمودیان
 • آیت الله دستغیب: فقط ظالمان و ستمگران در مقابل امام زمان(عج) می ایستند
 • احمدی نژاد: جلسه سوال از من در مجلس یک فرصت است تا ناگفته ها را بگویم
 •