به روز شده: ۲۰:۳۰ تهران - یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۱

علی لاریجانی: استغفرالله‌ که ‌رئیس‌جمهور آینده ‌باشم/برای فروکش کردن فتنه، عده‌ای بی‌قانونی کردند

امروز: رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بنده کیسه‌ای ندوختم و در فتنه 88 دنبال تجارت سیاسی نبودم، هر اسمی روی ما می‌گذارید بگذارید، عده‌ای می‌خواهند در این قضیه تند پیش روند که نمی‌توانیم جلوی آنان را بگیریم.

به گزارش فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در ادامه سفر یک روزه‌اش به اردبیل، گفت:اصولا در کشور ما بحث سیاسی قدری با سوءظن مخلوط شده است در حالی که مسلمانان باید نسبت به یکدیگر حسن ظن داشته باشند، متاسفانه در کشور ما این شرایط وجود ندارد؛ من اصلا نسبت به سایت یا افرادی شکایت نداشتم و نخواهم داشت اما خودمان هم باید بدانیم که بین انتقاد و تخریب تفاوت وجود دارد، اینکه افراد را تخریب کنیم، چه نفعی می‌بریم؟ بارها دیده‌ام نسبت‌های دروغ به من داده‌اند، البته بنده هیچ وقت شکایتی از افراد نمی‌کنم اما دادستان برای همه، این ضابطه را دارد، چند روز گذشته لیستی دیدم که 20‌_ 30 نفر علیه نمایندگان مجلس شکایت کردند که برخی از آنان دولتی بودند و برخی سایر افراد، اما من شکایتی نداشتم.

وی با طرح این سوال که "چرا در حالی که فضای کشور نیازمند آرامش است، یکدیگر را تخریب می‌کنیم"، مدعی شد: بنده این رفتارها را مناسب نمی‌دانم؛ اینکه گفته شد جبهه متحد از من حمایت کرد، باید بگویم جبهه متحد برای بنده لیستی نداد و من به طور مستقل در قم کاندیدا شدم البته به جبهه متحد کمک کردم اما توقعی نداشتم و درباره فراکسیون رهروان هم باید بگویم که در مجلس هشتم هم یک فراکسیون اصولگرایان وجود داشت اما عده‌ای از آن جدا شدند و فراکسیون دیگری را در دل فراکسیون اصولگرایان ایجاد کردند.
رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: اینکه اصولگرایان اختلاف نظر‌هایی در مشی سیاسی و اقتصادی داشته باشند، کار بدی نیست، اختلاف داشته باشند اما دشمن نباشند، با هم کار کنند اما اختلافاتشان سر جایش باشد، اعضای فراکسیون رهروان ولایت همه اصولگرا هستند اما برای خود مشی خاصی دارند، البته باید بدانیم این موضوعات مسائل مهم کشور نیست، مشکل مهم کشور این است که در ماجراهای اخیر، به فکر حل مشکلات گرانی‌ها، تورم و بیکاری باشیم؛ این دسته‌بندی‌ها موضوعات پراهمیتی نیست.
علی لاریجانی در ادامه سخنانش با اشاره به مطلب مطرح شده از سوی دانشجویی درباره ولایتمداری، گفت: اگر مفهوم واقعی ولایت در کشور درک شود، کار سختی نیست، شما در استانی هستید که تفکر شیعی را در کشور ما پایدار کردید، باید نسبت به مسئله ولایت معرفت داشته باشیم و موضوع ولایت لغلغه لسان نیست؛ ولایت‌پذیری یک معرفت و توانمندی نفسانی است.
وی همچنین مدعی شد: رهبر انقلاب هیچ وقت در مجلس به ما دستوری ندادند که قوه مقننه این کار را انجام دهد البته ممکن است نظرشان را درباره موضوعی بیان کرده باشند اما دستوری ندادند و بنده در مجلس هشتم ندیدم ایشان دستوری بدهند البته گاهی اظهار‌نظری را مطرح کردند و نمایندگان چون ایشان را یک راهنمای خبیر می‌دانند، نظرشان را قبول کردند. برای بنده افتخاری است که نظرات ایشان را بدانم البته ایشان کمتر عادت دارند که دستور بدهند و این یک نکته اخلاقی است؛ افراد اگر با قلبشان عمل کنند، احتیاجی به دستور‌گیری ندارند.
در ادامه این جلسه دانشجویی از لاریجانی پرسید آیا این واقعیت است که رئیس‌جمهور بعدی ایران شما هستید، که رئیس‌ مجلس پاسخ داد: استغفرالله، اشتباه کردید، سوال بعدی را بپرسید.
رئیس مجلس در پاسخ به پرسش‌ دانشجوی دیگری درباره اقتدار مجلس گفت: اینکه گفته می‌شود مجلس از اقتدارش در برخورد با متخلفین بدون ایجاد جنجال استفاده کند، باید بگویم من نمی‌دانم چطور این دو با هم ممکن است. کمیسیون مربوطه طبق ماده 233 آئین‌نامه باید موضوع را بررسی کند و گزارش کمیسیون در صحن علنی قرائت و در صورت رای‌آوری، به قوه قضائیه ارسال می‌شود.
وی با بیان اینکه "بدون جنجال و در پستو نمی‌توانیم عمل کنیم"، اظهار کرد: جلسات علنی مجلس از رادیو پخش می‌شود،‌ البته یکی از راه‌های آن هم دیوان محاسبات است، دیوان محاسبات هم می‌تواند موضوع را بررسی کند و به مجلس بدهد و گزارش آن در صحن علنی قرائت شود، پس یک وجه آن علنی است، اگر جنجال می‌شود، ما راهی نداریم و مجلس جلسات دربسته ندارد، ما راهی برای دربسته کار کردن نداریم.
علی لاریجانی در ادامه سخنانش در پاسخ به پرسش همین دانشجو که سخنان اخیر لاریجانی درباره اقتصاد رابین‌هودی را مورد پرسش قرار داده بود توضیح داد: بنده در خبرگزاری فارس حضور یافتم و خبرنگاران آن خبرگزاری از من درباره شرایط فعلی اقتصادی و اقداماتی که در این شرایط باید انجام شود، پرسیدند که من گفتم نمی‌توانیم اقتصاد رابین‌هودی داشته باشیم، من ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی را رشد نقدینگی می‌دانم، نقدینگی از 65 هزار میلیارد تومان به 400 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است و اگر این نقدینگی به سمت تولید برود، خوب است اما در غیر این صورت رشد نقدینگی به سمت مسکن،‌ طلا و ارز می‌رود که خوب نیست و اگر ما می‌خواهیم گرانی‌ها در کشور حل شود، باید اول اشکالاتمان را قبول کنیم که برخی‌ قبول ندارند.
وی درباره موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد که یکی از دانشجویان گفته بود فتوای رهبری را به رأی گذاشتید توضیح داد: در مجلس اینطور نیست که رئیس مجلس هر کاری خواست انجام دهد، من می‌دانستم که رهبر انقلاب نظرشان این نیست که اموال دانشگاه آزاد می‌تواند وقف شود اما آن طرح مربوط به دانشگاه نبود. ما نمی‌توانیم اگر طرحی خلاف شرع یا قانون اساسی باشد آن را به رأی نمایندگان مجلس نگذاریم وظیفه این است که رئیس مجلس اخطار را وارد بداند و بعد به رأی مجلس بگذارد، هر کاری روالی دارد و کار ما این است.
لاریجانی درباره پرسشی که در خصوص دخالت‌های بیجای نمایندگان در عزل و نصب‌ها مطرح شد، توضیح داد: من نمی‌دانم مورد آن چیست باید دید آیا نمایندگان دنبال این موضوع هستند یا مسائل دیگری وجود دارد. ممکن است نمایندگان در شرایطی برخی مدیران را لایق بدانند که می‌توانند او را به دستگاه اجرایی پیشنهاد دهند اما مسئولان اجرایی می‌توانند بپذیرند یا نپذیرند. ما هم قبول داریم که نمی‌توانیم به آنان اجبار کنیم اما پیشنهاد دادن خوب است.
رئیس مجلس همچنین گفت: اینکه گفته شد دولت از صندوق وجوهی برداشته و مجلس کاری نکرده، باید بگویم شما از ما چه توقعی دارید، آیا توقع دارید خلاف قانون مرتکب شویم. مجلس فقط می‌تواند تخلف را به مجامع مربوطه اعلام کند. ما که خودمان محکمه نداریم، استیضاح یا سؤال را می‌توانیم انجام دهیم و این حق مجلس است. البته من نمی‌گویم از این ابزار باید زیاد استفاده کنند، اما وقتی وزیری ناکارآمد است آیا برای احقاق حقوق مردم باید او را استیضاح کنیم یا نکنیم؟ نمایندگان وظایفی دارند البته این موارد نباید در کشور نگرانی ایجاد کند هرچند هرچه سایشها در کشور کمتر باشد، حتما بهتر است.
علی لاریجانی درباره حوادث سال 88 نیز خاطرنشان کرد: در انتخابات سال 88 رفتارهای ناهنجاری در کشور به وجود آمد. فتنه‌ای ایجاد شد و باید برخورد شود. البته اینگونه فتنه‌ها پس از انقلاب کم نبوده است باید فتنه را روش درست از بین برد. شاید عده‌ای می‌خواستند بی‌قانونی کنند، باید فشار بیاوریم قانون را رعایت کنند اما اگر عده‌ای رفتند کوی دانشگاه، کوی سبحان و کهریزک ، این یعنی بی‌قانونی و این یعنی شعله‌ورتر کردن آتش نه خاموش کردن آن و من استنباطم این بود که این آتش باید خاموش شود. عده‌ای فحاشی می‌کنند و عده‌ای بیانیه می‌دهند استنباطم این بود که رهبر انقلاب این نظر را دادند. مگر رهبر انقلاب نگفتند رؤسای قوا را تخریب نکنید. رئیس قوه مجریه، رئیس قوه مقننه، رئیس قوه قضاییه و رئیس مجمع تشخیص. عکس بنده و آقای کروبی را کنار یکدیگر چاپ کردند و گفتند لاریجانی منافق است. در نماز جمعه آقای احمدی نژاد و آقای هاشمی در دو طرف بنده نشسته بودند، یک تکه از آن عکس را چاپ کردند و گفتند لاریجانی منافق است، این کار درستی نیست، بنده کیسه‌ای ندوختم و در فتنه 88 دنبال تجارت سیاسی نبودم، هر اسمی روی ما می‌گذارید بگذارید. ما وظیفه‌ای نسبت به انقلاب داریم که باید انجام دهیم. عده‌ای می‌خواهند در این قضیه تند پیش روند که نمی‌توانیم جلوی آنان را بگیریم.
رئیس مجلس درباره پرسش دانشجوی دیگری که در خصوص قانون اصلاح شده جدید انتخابات پرسید، گفت: این موضوع قانون انتخابات هم یک موجکی در جامعه ایجاد کرد. آنچه من در کمیسیون دیده‌ام این نیست که در مجامع مطرح شد. در قانون اساسی گفته‌ایم که کاندیدای ریاست جمهوری، مدیر ، مدبر و رجل سیاسی و مذهبی باشند. شرایط سواد در این قانون مشخص نشده است. هرکسی در خیابان هم باشد می‌تواند ثبت نام کند. یک مرتبه هزار نفر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری ثبت نام می‌کنند که شورای نگهبان 5 نفر را تأیید می‌کند و سپس گفته می‌شود شورای نگهبان 995 نفر را محروم کرد.
وی اضافه کرد: برای رئیس جمهور حداکثر سنی در قانون انتخابات در نظر گرفته نشده است. مشخص نشده چطور می‌شود رجل سیاسی بودن را کشف کرد. گفته‌اند 100 نفر از کسانی که در طول انقلاب جزو نمایندگان ادوار مختلف مجلس، وزیر یا معاون وزیر، رئیس جمهور بودند، می‌توانند کاندیدای ریاست جمهوری را از نظر سیاسی بودن، تأیید کنند. در این قانون از نظر ناظر بودن بر افراد ساماندهی انجام شده است. در این قانون تصویب شد 100نفر از کل نمایندگان ادوار یا وزرا یا استانداران یا سفرا که نه چپ هستند نه راست، کاندیدای ریاست جمهوری را از نظر سیاسی بودن تأیید کنند. عقل اعضای کمیسیون به اینجا رسیده که این راه معقولی است.
علی لاریجانی در پاسخ به آخرین پرسش یکی از دانشجویان که پرسید چرا مسئولان ما تجملاتی شدند تصریح کرد: اینکه مسئولان نباید تجملاتی باشند، موضوعی است که همیشه باید به آنان تذکر داده شود. نمایندگان پولی ندارند که ولخرجی کنند اگر وزرا و استانداران را خبر دارید که از بیت‌المال ولخرجی می‌کنند اطلاع دهید تا بررسی کنیم، ممکن است وزیر دو تا دو و نیم میلیون تومان حقوق دریافت کند که این به اندازه یک کارگر ساده نیست ولی به اندازه یک استاد دانشگاه است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • بالاخره سوال از احمدی نژاد منتفی شد
 • واکنش لاریجانی به گزارش احمد شهید: به جای یاغی گری و رقاصی سیاسی، به فکر فلسطین باشید واکنش لاریجانی به گزارش احمد شهید:
 • مجری برگزاری انتخابات از دولت به هیات اجرایی انتخابات تغییر میکند
 • احمدی نژاد باز هم به مجلس برای پاسخگویی میرود، احتمالا در آذر
 • نماینده مجلس: وای بر ما که بهمنی رئیس بانک مرکزی است/وی دانش لازم را ندارد
 • نامه علی لاریجانی به احمدی نژاد به دلیل مصوبات غیر قانونی دولت
 • خودروی 32 میلیونی اهدایی مجلس به نمایندگان مجلس نهم
 • واکنش علی لاریجانی به کشته شدن 26 دانش آموز کاروان راهیان نور
 • سوال از رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در صحن علنی مجلس
 •  
  آخرین اخبار
 • لغو مراسم ختم استاد احمد قابل در تهران و نجف آباد به دستور شورای تامین
 • واردات میلیون ها دلار بیل و زیپ به کشور با وجود بحران گسترده اقتصادی!!
 • نگرانی انجمن اسلامی جامعه پزشکان ایران از وضعیت سلامت زندانیان سیاسی
 • شرح بازجویی‌ها از محمد توسلی در بند امنیتی در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه
 • قیمت مسکن مهر بر اساس تورم گران میشود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • محسنی‌اژه‌ای: کیفرخواست مهدی هاشمی صادر نشده است
 • مهدی هاشمی از روزنامه ایران شکایت کرد
 • ممانعت دولت فرانسه از ارسال ۴۰ هزار قطعه خودرو به ایران
 • سه شنبه مراسم ختم احمد قابل در تهران و قم
 • نامه خانواده‌های زندانیان سیاسی به صادق لاریجانی: بی‌عدالتی و بی‌قانونی تا کجا
 • رییس اتحادیه لوازم خانگی: رشد 70 تا 120 درصدی قیمت ها را داشته ایم
 • جزئیاتی از آخرین تلاش‌ها برای زمینه‌چینی مذاکره مستقیم ایران و آمریکا
 • انحراف ۶۰ درصدی در عملکرد بنگاه‌های زودبازده
 • اهدا جایزه حقوق بشری ساخاروف به نسرین ستوده و جعفر پناهی
 • ساخت پیاده‌رو آئینی-مذهبی در پایتخت
 • نماینده مجلس: بحران کاغذ در کشور جدی است
 • تجمع کارگران نساجی در خانه کارگر مازندران
 • معاون اول قوه قضائیه: 70 نفر از دلالان و اخلالگران بازار ارز دستگیر شدند!!!
 • تفاوت را احساس کنید: «خاتمی خیانتکار، احمدی نژاد فداکار»!!!/خیانت های احمدی نژاد به ملت
 •