به روز شده: ۰۳:۴۱ تهران - پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۱

واکنش زیباکلام به درگیری احمدی نژاد و صادق لاریجانی: احمدی نژاد دل پری دارد

امروز: استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به مساله درخواست احمدی نژاد برای بازدید از زندان اوین، می‌گوید: آنچه که باعث قضاوت نهایی ما در مورد این اقدام آقای احمدی نژاد خواهد شد، در حقیقت عملکرد و موضع گیری های بعدی ایشان است. به عبارت دیگر آیا بعد از اینکه ایشان به زندان اوین رفتند، به کهریزک خواهند رفت؟! آیا ایشان می خواهد سئوالات جدی از متهم ردیف اول در پرونده ی کهریزک بپرسد؟


صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با افکارنیوز، ضمن اشاره به درخواست احمدی نژاد برای بازدید از زندان اوین، گفت: مساله بازدید آقای احمدی نژاد از زندان اوین دو وجه دارد. وجه اول این است که آیا ایشان به عنوان رئیس قوه مجریه می تواند برای بازدید به زندان اوین برود یا اینکه این کار ایشان دخالت در قوه قضائیه محسوب می شود و با اصل تفکیک قوا مغایرت پیدا می کند.

وی افزود: وجه دوم این است که آیا آنچه که آقای احمدی نژاد انجام می دهد - رفتن به زندان اوین و بررسی اوضاع و احوال زندانیان سیاسی و سایر متهمین و زندانیانی که در این زندان هستند - واقعا از روی صدق و صمیمیت انجام می گیرد یا اینکه ایشان در حقیقت تظاهر به دفاع از حقوق مردم و حقوق شهروندی و جامعه مدنی و اینطور مسائل می کند تا در ماه های آخر ریاست جمهوری به تعبیری نام نیکی از خود به جای بگذارد و بگویند که اینطور نبود که احمدی نژاد فقط به فکر محرومین و مستضعفین باشد؛ بلکه احمدی نژاد به فکر تامین حقوق اجتماعی و مدنی تحصیل کرده ها و منتقدین سیاسی و تحصیل کرده ها هم بود.


استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره اینکه آیا رفتن آقای احمدی نژاد به زندان اوین و بازدید از این زندان با قانون اساسی مطابقت دارد، بیان داشت: آیا ایشان بر اساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی می تواند چنین کاری انجام دهد. اگر این موضوع در قانون اساسی وجود داشته باشد در این صورت آیا ایشان نباید اطلاع و علم و آگاهی پیدا کرده باشد از اینکه سایر احکام قوا کار خود را چگونه انجام می دهند. اگر ایشان چنین فضایی از داخل زندان در ذهن نداشته باشد، چطوری می تواند اصل ۱۱۳ را که می گوید، مسئولیت قانون اساسی به عهده شماست، جامعه عمل بپوشاند.


زیباکلام بیان داشت: یک مساله این است که ایشان به عنوان رئیس دولت می گوید که من از آنچه که در اوین می گذرد، می خواهم علم و آگاهی پیدا کنم و مساله دیگر این است که ایشان در کار قوه قضائیه دخالت می کند و می گوید مثلا یک قاضی حکمی که داده غلط بوده و متهم ردیف اول مثلا باید ۵ سال به زندان محکوم شود و محکومیت دیگر متهم باید ۴ سال باشد که این دخالت می شود. ولی علم و آگهی پیدا کردن از آنچه که در زندان اوین می گذرد به نظر من جزو وظایف ایشان است.

به گفته این استاد دانشگاه اگر آقای احمدی نژاد بخواهد اصل ۱۱۳ قانون اساسی را تحقق ببخشد، بازدید از زندان اوین اصلا دخالت در امور قوه قضائیه نیست.


وی با طرح این سئوال که آیا آقای احمدی نژاد می خواهد، یک رفتار پوپولیستی در زمینه رفتن به زندان اوین از خود نشان بدهند، به طرح سئوالات دیگری در این زمینه پرداخت و گفت: آیا ایشان می خواهد با یک فرصت طلبی و عوام فریبی اینگونه نشان دهد که مردم بگویند آقای احمدی نژاد طرفدار قانون شده است و طرفدار این شده که به حقوق شهروندان تجاوزی صورت نگیرد یا اینکه نه، نیت ایشان صادقانه است و از سر صدق دارد این کار را انجام می دهد.


این استاد دانشگاه در پاسخ به سئوالاتی که مطرح کرده بود، بیان داشت: به نظر من ما باید بنا را بر این بگذاریم که ایشان از سر صدق این کار را انجام می دهند. اولا ما در قلب اقای احمدی نژاد نیستیم و نمی دانیم ایشان از روی فرصت طلبی و عوام فریبی می خواهد این کار را انجام بدهد یا اینکه اعتقاد به نامه ای که آیت الله آملی لاریجانی نوشته است، دارد.


وی افزود: بعلاوه چه کسی گفته است که آقای احمدی نژاد اگر این نامه را بنویسد و برای بازدید به زندان اوین برود، به جایگاه "ماهاتما گاندی" یا "نلسون ماندلا" و "آنگ سان سو چی" می رسد؟! چه کسی گفته است که ایشان به صرف این کار می شود یک فردی که مدافع حقوق مدنی انسان هاست؟! هیچ وقت آقای احمدی نژاد به صرف رفتن به زندان اوین نه مهندس مهدی بازرگان می شود و نه دکتر محمد مصدق که اسوه های احترام به قانون و حقوق شهروندی هستند.


استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: آنچه که باعث قضاوت نهایی ما در مورد آقای احمدی نژاد خواهد شد در حقیقت عملکرد و موضع گیری های بعدی ایشان است. به عبارت دیگر آیا بعد از اینکه ایشان به زندان اوین رفتند به کهریزک هم می خواهد رفت؟! آیا ایشان می خواهد پرونده کهریزک را هم مورد بررسی قرار بدهد؟! آیا ایشان می خواهد سئوالات جدی از متهم ردیف اول پرونده ی کهریزک داشته باشد؟! آیا ایشان دچار یک تحولی شده است و واقعا از سر صدق به فکر حقوق شهروندان و زندان اوین... افتاده است؟!


زیباکلام با بیان اینکه نباید قبل از بازدید آقای احمدی نژاد از زندان اوین در این خصوص قضاوتی داشته باشیم، گفت: معتقدم که ما نباید بیاییم یک قضاوتی بکنیم که آیا آقای احمدی نژاد از سر صدق دارد این کارها را انجام می دهد یا از سر عوام فریبی ؛ بلکه باید صبر کنیم و ببینم اقدامات بعدی آقای احمدی نژاد و موضع گیری ایشان به چه صورت خواهد بود و آیا تداوم حقوق شهروندان و حقوق مدنی ادامه پیدا می کند یا اینکه تنها به یک بازدید سمبلیک از زندان اوین ختم می شود؟!


استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص محتوای نامه رئیس دولت به رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: من از مفهوم این نامه و لحن گزنده ایشان نسبت به رئیس قوه قضائیه را استنباط می کنم و اینکه به نظر می آید ایشان مسائل زیادی در دلش جمع شده بود و یک مرتبه موضوع داستان اوین این موضوع را سر ریز کرد، چون یک جایی در این نامه ایشان می گوید که من از سال ۸۸ این مسائل را مطرح کرده بودم و بحث امروز نیست.


زیباکلام با اشاره به شبهه ای که در خصوص بازدید احمدی نژاد از زندان اوین مطرح است، گفت: مساله آقای جوانفکر نیز ذیل همان بحث مطرح می شود که نیت آقای احمدی نژاد چیست؟! اگر آقای احمدی نژاد به اوین رفت و آقای جوانفکر را دید و ایشان را بوسید و بعد هم آمد بیرون و به صدها نفر دیگری که مثل جوانفکر وجود دارند، توجه نکرد، آن وقت معلوم می شود که حق با شکاکین است و همه اینها محض گل روی آقای جوانفکر بوده است. اما اگر این موضوع تداوم پیدا کند،معلوم می شود که آقای احمدی نژاد واقعا دچار تغییر و تحولاتی شده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • صادق لاریجانی جواب احمدی نژاد را داد: به هیچ وجه اجازه بازدید از اوین را نمی دهیم
 • واکنش برادر حسین به نامه احمدی نژاد خطاب به صادق لاریجانی
 • احمدی نژاد باز هم به مجلس برای پاسخگویی میرود، احتمالا در آذر
 • ابلاغ بخشنامه بودجه سال 92 كل كشور توسط احمدی نژاد
 • پاسخ تند احمدی نژاد به صادق لاریجانی: به استناد کدام اصل از اصول قانون اساسی جنابعالی می‌توانید امری را تفسیر سیاسی کنید و مانع از اجرای قانون اساسی شوید
 • علی مطهری: احمدی‌نژاد دوبار درخواست رفع حصر موسوی و کروبی کرده‌بود
 • نماینده ولی فقیه در سپاه: آزادی آقای خاتمی با آزادی امام تفاوت دارد/درباره احمدی نژاد علم غیب نداشتیم
 • واکنش احمدی نژاد به کشته شدن 26 دانش آموز کاروان راهیان نور
 • زیباکلام: هیچ‌یک از علما اقدم و جدید نگفتند که حکومت باید ازآن ولی فقیه باشد/تا اردیبهشت 90 احمدی‌نژاد را بالای سر گذاشته بودید و حلوا حلوا می‌کردید
 •  
  آخرین اخبار
 • رشد ۴۳۴ درصدی نقدینگی طی 7 سال؛ نتیجه خرج دلارهای نفتی
 • واکنش وزیر کشور به تشکیل هیئت اجرایی انتخابات:مغایر با تفکیک قوا و قانون اساسی است
 • واردات دهها تن طلای ترکیه با چمدان از طریق دوبی به ایران
 • محمدرضا خاتمی در مجلس یادبود مرحومه ماشینی: نظام، نخبگان کشور را تحریم هوشمند کرده است
 • بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید در باره پرونده هسته ای : با ادامه سیاست‌های کنونی تمامیت ارضی کشوردر معرض تهدیدهای جدی قرار خواهد گرفت
 • برگزاری نخستین مانور سایبری در کشور
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
 • احمد قابل در آغوش خاک آرام گرفت
 • دعوت به افزایش جمعیت؛ تجویز الگوهای منسوخ حکومتداری
 • میرحسین موسوی: من همچنان سبز هستم و پشت سبزها ایستاده ام
 • یرواند آبراهامیان: در این وضعیت ایران به یک دولت ائتلافی نیاز دارد که نمایندگان جنبش سبز باید در آن حضور داشته باشند
 • مهدی فخرزاده از فعالین ملی-مذهبی آزاد شد
 • ایران رتبه 145 از میان 185 کشور از نظر فضای کسب و کار دارد
 • از آتش سوزی مسجد ارک تا تصادف دانش آموزان؛ معیار حکومت در ارزشگذاری برای جان انسانها
 • مجری برگزاری انتخابات از دولت به هیات اجرایی انتخابات تغییر میکند
 • اعدام های دوسال اخیر بیشتر از 20 سال گذشته
 • هاشمی رفسنجانی: تزئینی دانستن رای مردم جنایت است
 • واکنش معاون سیاسی دفتر احمدی نژاد به اظهارات نماینده ولی فقیه در سپاه علیه احمدی نژاد
 • نظر مشترک اوباما و رامنی: حمله به ایران، گزینه آخر است
 • جمعی از نمایندگان ادوار مجلس به اتحادیه بین المجالس:در قبال وضعیت ایران احساس مسئولیت کنید
 •