به روز شده: ۱۵:۰۳ تهران - چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۱

دعوت به افزایش جمعیت؛ تجویز الگوهای منسوخ حکومتداری

نویسنده: فیروزه رمضانزاده

امروز: اين روزها تمامی مسئولان جمهوری اسلامی از نمایندگان مجلس نهم گرفته تا وزارت بهداشت و شورای عالی انقلاب فرهنگی عزم خود را جزم کرده و یکپارچه بسيج شده‌اند تا منویات رهبر جمهوری اسلامی پیرامون افزایش جمعیت را جامه عمل بپوشانند. آقای خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، سوم مردادماه سال جاری در سخنانی فرمان توقف طرح کنترل جمعیت در ایران را صادر کرد. وی با انتقاد از سیاست کنترل جمعیت گفته بود: " این طرح حداکثر دو فرزند برای یک خانواده، در سال‌های هفتاد به اهداف خود رسیده و بایست در آن زمان متوقف می‌شد که نشد. "

مرکز آمار ایران مردادماه سال جاری، جمعیت ایران را بیش از ۷۵ میلیون اعلام کرد و از "کاهش شدید" در رشد جمعیت کشور خبر داد. با این وجود، بر پایه برآوردهای انستیتوی ملی مطالعات جمعیتی فرانسه، شمار ایرانیان در نیمه سال ۲۰۱۱ به هفتاد و هشت میلیون نفر رسیده است. به باور بسیاری از کارشناسان و برنامه‌ریزان جمعیتی با اجرای طرح های تشویقی دولت دهم، از اهدای سکه و بیمه و تغذیه رایگان گرفته تا پرداخت وام مسکن و زمین خانواده های ایرانی میل به فرزندآوری بیشتر نخواهند داشت.
جلوگیری از تحدید نسل!
آقای خامنه‌ای، در ۱۹ مهرماه سال جاری پیرامون کنترل جمعیت گفت:" یکی از خطاهایی که ما کردیم و خود من هم در این خطا سهیم هستم، این است که ما مسئله تحدید نسل را دنبال کردیم. اول این سیاست خوب بود ولی باید از اواسط دهه هفتاد این متوقف می‌شد. این کار نشد و مسئولین کشور در این اشتباه سهیم هستند و خود من هم در این اشتباه سهیم هستم. این را خدای متعال و تاریخ بر ما ببخشد."
وی افزوده بود: "با این روند، جمعیت پیر خواهد شد. خانواده‌ها و جوانان باید تولید مثل را بیشتر کنند. محدود کردن فرزندان به این شکلی که هست خطاست. اگر بتوانیم این نسل جوان فعلی را حفظ کنیم تمام مشکلات رفع خواهد شد."
اسماعیل طالبیان، دارای مدرک دکترای داروسازی از دانشگاه تهران که پژوهشهایی در مورد بحث جمعیت شناسی کرده است در این رابطه به "جرس" می گوید:"دراین برهه اززمان که متاسفانه شاهد اسفبارترین شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، وامنیتی درکل تاریخ معاصر کشورمان هستیم وبیش ازهرزمان نیاز به اتخاذ تصمیمات هوشمندانه سیاست های راهبردی، معقول وکارشناسانه درفضای نابسامان کشورمان حس می شود.هم زمان غیراصولی ترین ونامعقول ترین اظهارنظرها درموردعرصه های مهمی چون کنترل جمعیت راشاهد هستیم. فرمایشات به دور از منطق رهبری درباره توقف طرح کنترل جمعیت از یک سو ونمایش های به دور ازمطالعه وکارشناسی ملیجکان خوش آوا ازسوی دیگر بدترین دورنما را می نمایاند. برای مثال حجت الاسلام زیبائی نژاد مسئول دفتر(علوم غریبه)مطالعات وتحقیقات زنان حوزه می فرمایند :"پیامد سیاسی کاهش موالید، تغییر نسبت جمعیتی مذاهب دربعد داخلی وادیان درمقیاس بین المللی است."
فاجعه رومانی زمان چائوشسکو در انتظار ایران
به گفته مسئولان مرکز آمار ایران، جمعیت کنونی ایران ۷۵ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۸۰۰ نفر است، اما این جمعیت از نظر آنها کافی نیست. آنها معتقدند جمعیت ایران برای دست کم ۲۰۰ میلیون نفر، ظرفیت دارد. برای رسیدن به این دورنما، اکنون مقامات وزارت بهداشت ایران، برنامه تنظیم خانواده را حذف کرده‌ اند.با این حال "مرضیه وحید دستجردی"، وزیر بهداشت ایران مهرماه سال جاری اخبار مربوط به توقف توزیع قرص‌های ضد باروری از سوی داروخانه‌ها را رد کرد گفت:" تنظیم خانواده همان طور که از ابتدا به زور نبوده، افزایش جمعیت هم به زور نیست." (فارس)
این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرای سندی راهبردی را برای اجرا ابلاغ کرد که در آن امتیازاتی از جمله اهدای سکه، پرداخت وام، بیمه و تغذیه رایگان و کاهش مدت خدمت سربازی برای تشویق به فرزندآوری بیشتر خانواده‌های ایرانی ارائه شده است. به نظر رسد مسئولان جمهوری اسلامی با اعمال این روشها همان سیاستی را دنبال می کنند که چائوشسکو در رومانی اجرا کرد.
طالبیان در این زمینه می گوید:".روایت نیکولای چائوشسکو درسالهای ١٩٦٥تا ١٩٨٩در رومانی که یکی از الگوهای مورد علاقه حکومت ایران به ویژه درمورد سیاستهای افزایش جمعیت است، مثال بارز الگوبرداری از این سیاست های شکست خورده است. جمعیت شناسان چائوشسکو را به دلیل اعمال سیاست جمعیتی او درسال١٩٦٧هرگز فراموش نمی کنند.هدف چائوشسکو، افزایش جمعیت کشورش از ١٩میلیون درسال١٩٦٥ به٣٠ میلیون درسال٢٠٠٠ بود."
این داروساز می افزاید:" رویای مسئولان جمهوری اسلامی اما رشد تصاعدی جمعیت نادان، ناآگاه،بیمار وضعیف و نیازمند است. حال هرچه بیشتر بهتر و مقبولتر، چائوشسکو در دهه شصت میلادی ابتدا با سیاستهای تشویقی همچون پرداخت پول نقد، اعطای مدال افتخار و معافیتهای مالیاتی به مادران و سپس سخت گیریهایی درمورد وسائل پیشگیری ازبارداری وجلوگیری ازسقط جنین هدف گیری کرد. نتیجه آن که نرخ تولد دریک سال دوبرابر شد و از حدود١٤ونیم درهزار (سال١٩٦٦) به حدود٧٥/ ٢٧درهزار در سال١٩٦٧رسید. اما تبعات منفی آن فاجعه سقط جنین های خطرناک،عوارض ابزار پیشگیری قاچاق، بارداری های ناخواسته، تولد کودکان بیمار، ضعیف و ناقص و مادرانی ضعیف تر و بیمارتر شد. سپس عوارض کمی طولانی مدت تر از راه رسید. نوزادان تازه متولد ابتدا با کمبود شیر وسوء تغذیه وسپس با کمبود فضاها و امکانات آموزشی و پرورشی، بعدها با کمبود شغل و فقر روبر شدند و پیآمد آن خانواده های ناپایداروجمعیتی بیمار، نرخ جرم وجنایت دررومانی طی یک دهه به گونه ای تصاعدی بالا رفت وعوارض جانبی آن کودکان ناخواسته شد. فاجعه نسل امروز رومانی مشکلاتی که مشخص نیست تاچه زمان ادامه دارد؟ هدف چائوشسکو به زعم او هدفی شد دست یافتنی اما این هدف که درراستای تطابق با شرایط اقتصادی واجتماعی جامعه رومانی بود، حاصلش فقط تحمیل هزینه های جبران ناپذیر به اقتصادرومانی بود وضربات سهمگین بر پیکر جامعه رومانی. ایران نیز یک بار درسال ١٩٨٠رشد سریع جمعیت را تجربه کرد. گرچه این رشد جمعیت برای جامعه ایران چندان مثبت وثمربخش نبود اما به هرحال ایران فاجعه رومانی را تجربه نکرد."
افزایش جمعیت با پرداخت سکه و وام
به دلیل بالا رفتن سن ازدواج در بین نسل جدید جمعیت ایران و از سوی دیگر به خاطر مشکلات اقتصادی و اجتماعی، جوانان کمتر به ازدواج تن می دهند. از این رو، میل به فرزندآوری در بین مردم ایران کاهش یافته است. اما مسئولان جمهوری اسلامی به جای این که به فکر چاره جویی برای حل مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان باشند این روزها برنامه هایی چون تخفیف در هزینه هتل ها و .. زمینه ازدواج های ارزان و زودهنگام جوانان را فراهم می کنند. اگر چه در مشوق های دولت دهم برای افزایش جمعیت، پوشش کامل خدمات بيمه‌اي درمان ناباروري در دو سطح اعلام شده است اما با این وجود، ۲۰ درصد از زنان ایرانی دچار نازایی هستند، از سوی دیگر، کمیسیون بهداشت مجلس نهم نیز لایحه کاهش ساعت کاری و افزایش مرخصی زنان شاغل را برای ماندن در خانه و رسیدگی به فرزندان را در دستور کار خود قرار داده است.
به گفته طالبیان، "رشد جمعیت در ایران به نوعی متناسب با شرایط اقتصادی بازمانده از زمان پیش ازانقلاب و ادامه سوبسیدهای دولتی و حمایتهای اجتماعی بود. پس درآن زمان شاید عوارض نامطلوب چندان نمایان نشد اما به هرحال در دو دهه اخیر کمبود فضاهای آموزشی، تحصیلی، شغلی واجتماعی برای متولدین آن دوره واقعیتی است انکار ناپذیر.
روند کاهش جمعیت ازدو دهه گذشته درکشورمان همچنان ادامه داشته است. درطول زمان این روند روبه رشد به دلیل شرایط نابسامان اجتماعی واقتصادی تاثیری که ازخود بر جا گذاشت، کاهش نرخ جمعیت جوان به نسبت نرخ سالمندان است. نسبتها به سرعت تغییر کرد تا امروز که آمارحکایت ازوجود ٤٠ درصدی جمعیت سالمند دارد. به طور حتم، باتوجه به فاکتورهای اقتصادی وامنیتی جامعه این روند، رشد روزافزون خود را همچنان دنبال خواهد کرد. سیاستهای جمعیتی که از مهمترین وبارزترین سیاستهای اجتماعی هرکشوری است چیزی نیست که باپرداخت چند عدد سکه و یا پرداخت وام وکم کردن ساعت کار بانوان تحقق یابد بلکه سیاستهای جمعیتی باید با مطالعه کارشناسانه و دقیق تنظیم شوند تا از نتایج فاجعه بار وماندگار طی نسلها جلوگیری شود. قطعاً نرخ بالای جمعیتی ناآگاه وبیمار، نموداری افتخارآمیز برای هیچ اقلیمی نیست. آنچه تعیین کننده است نرخ"جمعیت بهینه"آن سرزمین است. "
تحلیلگران معتقدند، تشویق خانوارهای ایرانی به افزایش جمعیت با وجود تشدید اوضاع بحرانی اقتصادی در ایران به تهدید سلامت و امنیت جامعه منجر خواهد شد. ازسوی دیگر باتوجه به وجود کودکان محروم از تحصیل در جامعه ایران، افزایش جمعیت کودکان به افزایش تعداد افراد در سن تحصیل و در نتیجه افزایش تقاضا برای امکانات آموزشی منجر خواهد شد. از این رو، برنامه‌ریزان جمعیتی راهکارهای افزایش جمعیت از سوی مسئولان جمهوری اسلامی برای شتاب نگرفتن ساختار جمعیتی ایران به سوی سالخوردگی را راهکاری غیرعملی و غیر منطقی می دانند.
هنوز خاطره آن وعده "هر نوزاد یک میلیون تومان" برای مردم زنده‌است، یک میلیون تومان‌هایی که به برخی نوزادان داده شد، به بسیاری داده نشد و سر آخر هم دولت پولش را پس گرفت." (مردمسالاری)

منبع: جرس-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • احمد قابل در آغوش خاک آرام گرفت
 • میرحسین موسوی: من همچنان سبز هستم و پشت سبزها ایستاده ام
 • یرواند آبراهامیان: در این وضعیت ایران به یک دولت ائتلافی نیاز دارد که نمایندگان جنبش سبز باید در آن حضور داشته باشند
 • مهدی فخرزاده از فعالین ملی-مذهبی آزاد شد
 • ایران رتبه 145 از میان 185 کشور از نظر فضای کسب و کار دارد
 • از آتش سوزی مسجد ارک تا تصادف دانش آموزان؛ معیار حکومت در ارزشگذاری برای جان انسانها
 • مجری برگزاری انتخابات از دولت به هیات اجرایی انتخابات تغییر میکند
 • اعدام های دوسال اخیر بیشتر از 20 سال گذشته
 • احمدی نژاد باز هم به مجلس برای پاسخگویی میرود، احتمالا در آذر
 • هاشمی رفسنجانی: تزئینی دانستن رای مردم جنایت است
 • واکنش معاون سیاسی دفتر احمدی نژاد به اظهارات نماینده ولی فقیه در سپاه علیه احمدی نژاد
 • نظر مشترک اوباما و رامنی: حمله به ایران، گزینه آخر است
 • جمعی از نمایندگان ادوار مجلس به اتحادیه بین المجالس:در قبال وضعیت ایران احساس مسئولیت کنید
 • وکیل مهدی هاشمی: پس از یک ماه، اتهامات مالی است/اصلا در جریان پرونده مهدی نیستم و این حق از من گرفته شده است
 • زهرا ربانی املشی، عروس آیت الله منتظری: از نسرین ستوده می خواهم جانش را به خطر نیندازد و به اعتصاب غذای خود پایان دهد
 • احمد شهید: جمهوری اسلامی ايران هر سال صد ها تن را اعدام می کند
 • توقف عرضه برخی خودروهای داخلی و اعلام جدیدترین قیمت خودرو در بازار آزاد
 • متن كامل بخشنامه بودجه سال 92 كل كشور
 • ابلاغ بخشنامه بودجه سال 92 كل كشور توسط احمدی نژاد
 • در بحران اقتصادی کشور، قرارداد فروش هزار و 400 دستگاه پورشه به ایران نهایی شده است
 •