به روز شده: ۱۲:۳۲ تهران - سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۱

آیت‌الله صافی: اگر کسی بخواهد بگوید من می خواهم استبداد داشته باشم و فلان قانون را درست نمی دانم، باید برود‎

امروز: آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با انتقاد از قانونی شکنی و استبداد و زیر بار قانون نرفتن مسئولان، تصریح کرد که " اگر کسی بخواهد بگوید من می خواهم استبداد داشته باشم و فلان قانون را درست نمی دانم، باید برود." به نظر می رسد اشاره غیر مستقیم این مرجع تقلید به سخنان پیشین احمدی نژاد باشد که گفته بود دولت نمی تواند قانونی را که قبول ندارد اجرا کند.

به گزارش کلمه، آیت الله صافی در عین حال اذعان کرد: در همه مسائل مخصوصاً جنبه های اقتصادی اگر از اول، راه درست را رفته بودیم شاید اوضاع این طور آشفته نمی شد که حال به دنبال اصلاح آن باشیم.

این مرجع تقلید همچنین خواستار آن شد که نمایندگان مجلس استقلال داشته باشند و خاطرنشان کرد: بسیاری از ضعف هایی که پیش آمده است به خاطر این است که مجلس آن طور که باید نایستاده است.

بخشهایی از سخنان آیت الله صافی گلپایگانی که در دیدار امروز - دوشنبه اول آبان ماه ۱۳۹۱ - ایشان با جمعی از نمایندگان مجلس بیان شده، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم.

الحمدلله رب العالمین ثم الصلوة والسّلام علی سید الاولین والآخرین سیدنا ابی القاسم محمد و علی آله الطیبین الطاهرین المعصومین و لاسیما مولانا بقیةالله فی الارضین و اللعن علی اعدائهم اجمعین الی یوم الدین.

قال الله تعالی: «وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُون‏»(سوره آل عمران، آیه ۱۰۴)

بنده از اظهار لطف شما تشکر می کنم و امیدوارم به برکت نیّات صالحه ای که امثال شما دارند، همیشه این انقلاب رو به پیشرفت باشد و روز به روز بر استقلال و عظمت مملکت افزوده شود.

امیدوارم به سبب نیّات خیری که دارید اسباب نگرانی مردم رفع شود و در استراحت خاطر قرار بگیرند. باید جهات مختلفی از جمله اوضاع اقتصادی و اجتماعی که اسباب نگرانی مردم شده است مرتفع شود.

البته این را هم عرض کنم که اگر انتقادی می کنیم که بجاست، نقاط مثبتی را هم در نظر داریم که مثبت ترین این نقاط، همین عنوان جمهوری اسلامی است. هدف این است که نقاط ضعف برطرف شود و همان هدفی که از اول همه می خواستند که برنامه ها بر اساس دین باشد، باید همان برقرار شود. الان هم باید همین خط را دنبال کنند. مجلس و سایر قوا هم باید در همین خط سیر داشته باشند. این که باید همه برنامه ها بر اساس دین و شرع باشد، قدر مشترکی است که روحانیت و غیر روحانیت، همه داریم. همه می خواهیم این مطالب بیشتر ظاهر باشد و تحقّق پیدا کند.

حال که در دنیا، عنوان جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی را مطرح کردیم تا این انقلاب همه جا فراگیر شود باید کاری کنیم که نقاط ضعف در آن پیدا نشود و به مرور زمان پر رنگ تر شود؛ نه اینکه رنگ ببازد یا در رشته های مختلف عقب نشینی کند.

باید التزام به هویت دینی و اسلامی را حفظ کنیم. هر کجای دنیا هم حتی اگر یک نفر باشیم، باید این هویت اسلامی را نگاه بداریم و از آن دفاع کنیم. باید مراقب باشیم که جنبه های هویت این انقلاب ضعیف نشود و اجازه ندهیم که غرب گرایی و افکار غیر اسلامی مطرح شود.

نمایندگان مجلس وظیفه بسیار سنگین و مهمی دارند که باید به تمام امور مملکت نظارت داشته باشند و نقایصی که، کمِ آن هم زیاد است، رفع شود.

نمایندگان در حفظ شئون اسلامی، مسئولیت الهی و خدایی دارند و می توانند نقش بسیار مؤثری داشته باشند.

باید بدانند که اگر حرفی نزنند و کاری نکنند پیش خداوند متعال مسئول اند. عمده هم این است که انسان، رضای خداوند را بتواند تحصیل کند و به مردم و ضعفا خدمت کند.

اگر می خواهید سابقه خوبی داشته باشید و نزد خداوند متعال آبرومند باشید، باید همین احساس مسئولیت را داشته باشید و بدانید که برای چه به مجلس آمده اید؟ اگر جایی کوتاهی کنیم و جایی که باید حرفی بزنیم و یا بالعکس، پیش خدا خیلی مسئولیت داریم.

به هر صورت اصل مطلب این است که باید برای خدا عمل کرد و رضای خدا را بر رضای هر کس دیگری، مقدم بداریم. مسأله، مسأله اسلام و قرآن و احکام دین است و اینها هم مطالبی نیست که کسی بتواند درباره آن کوتاهی کند.

یکی دیگر از مسائل مهم نمایندگان، مسأله استقلال است. فرد فرد نمایندگان باید مستقل باشند. بدانند جایی که باید قیام کنند اگر قیام نکنند مسئولند که اگر به این کیفیت جلو برود همه معایب برطرف می شود.

بسیاری از ضعف هایی که پیش آمده است به خاطر این است که مجلس آن طور که باید نایستاده است.

اگر مجلس خدا را در نظر بگیرد و هر جا که لازم است، حرف بزند، معایب کم می شود و جاهای دیگر هم منظم و مرتب می شود. در همه مسائل مخصوصاً جنبه های اقتصادی اگر از اول، راه درست را رفته بودیم شاید اوضاع این طور آشفته نمی شد که حال به دنبال اصلاح آن باشیم.

در مورد قانونمندی هم بگویم که باید مسائل بر اساس قانون باشد و نباید استبداد پیش بیاید. اگر کسی بخواهد بگوید من می خواهم استبداد داشته باشم و فلان قانون را درست نمی دانم، باید برود.

الحمدلله شما نماینده مسلمان ها هستید و خودتان هم در اسلام و اطلاعات اسلامی، سوابق روشنی دارید. باید با شجاعت وظیفه خود را انجام دهید.

وقتی ما در مورد اختلاط زن و مرد صحبت می کنیم، این اشتباه است که کسی فکر کند مسأله حقارت زن است. نه این طور نیست، بلکه مسأله‌ی کرامت زن مطرح است. اسلام در همه جا، احترام و حرمت مقام زن را می خواهد. شما آیه «إِنَّ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتینَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصَّادِقینَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرینَ وَ الصَّابِراتِ وَ الْخاشِعینَ وَ الْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصَدِّقینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصَّائِمینَ وَ الصَّائِماتِ وَ الْحافِظینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاکِرینَ اللهَ کَثیراً وَ الذَّاکِراتِ أَعَدَّ اللهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظیماً»(سوره احزاب، آیه ۳۵) را ببینید.

حضرت زهرا سلام الله علیها هم با آن موقعیت عالی که داشتند عامل به همین دستورات قرآنی بودند و همه صفات مذکوره در آیه شریفه را به نحو اکمل داشتند. داشتن این صفات والا کرامت زن است نه تحقیر او.

الان حجاب در مملکت رو به برگشت و بی حجابی است. آن طوری که روز اول انقلاب می خواستیم در این مسیر پیش برویم نشد. باید شما این مسأله مهم را هم در نظر داشته باشید.

مسأله نظارت مجلس بر امور کشور، باید حفظ شود و همه بدانند که تحت این نظارت قرار دارند و اگر کسی در جایی راهش را درست نرفت، این نظارت به آنها اخطار کند و هشدار دهد که باید این را درست بروی. همین نظارت، می تواند یک هشدار مهمّ و بازدارنده برای کسانی که راه را اشتباه می روند باشد.

این اسمی که شما برای خودتان انتخاب کردید «رهپویان انقلاب اسلامی»؛ این یعنی اینکه ما می خواهیم همان راه را برویم، راهی که از روز اول گفتیم.

همه مردم گفتیم که ما می خواهیم اسلام را پیاده کنیم و به احکام قرآن عمل کنیم، که حرف کمی هم نیست. باید پای این حرف بایستیم و بدانیم که اگر این حرف را از صمیم قلب بگوییم و به آن پایبند باشیم پیروز خواهیم شد.

امیدوارم توجهات آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف شامل حال همه باشد و کاری کنیم که ایشان به مجلس نظر داشته باشند. بدانید که آن حضرت از نماینده ها انتظار دارند که موقعیت دینی و اسلامی خود را حفظ نمایند و از هویّت اسلامی خود و مملکت دفاع کنند. همه نمایندگان باید خودشان را مثل این بدانند که از طرف آقا امام زمان علیه السلام مأمورند تا چهره و شخصیت اسلامی و استقلال دینی مملکت را حفظ نمایند.

باید در همه امور ببینیم که اینها تا چه حدّ با اسلام تطبیق دارد. مطالبی که ضد ارزش است را نباید به عنوان ارزش معرّفی کنیم. باید نسبت به صرف بیت المال دقت زیادی داشت. حقوق های زیادی که در بعضی جاها به اشخاصی می دهند درست نیست و صدر تا ذیل همه ضامن هستند.

بودجه مملکت را باید در جهت مصالح و منافع مردم هزینه کرد. البته اصل بودجه را هم باید درست کرد. بارها عرض کرده ام که اگر می خواهید بدانید مملکت در چه مسیری است، بودجه آن را ببینید تا معلوم شود که آن مملکت در چه مسیری سیر می کند.

مشکلاتی هم که حالا در عرصه های مختلف پیش آمده است می توان با تدبیر و واقع بینی حل کرد. باید نمایندگان مجلس با هم بنشینند و در هر مسأله‌ای که لازم است از اشخاص مطلع در مسائل مشورت بخواهند و درصدد حل آن بر آیند. نمی شود بدون کسب نظر از مطلعین طرحی داد، مثلاً در همین مسائل اقتصادی نمی شود همین طور طرح داد، باید اشخاصی که در اقتصاد وارد هستند، آن را بررسی کنند و بعد اجرا شود. خداوند انشاء الله شما را حفظ کند و بر توفیقات شما بیفزاید. والسلام علیکم و رحمة الله وبرکاته-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آیت‌الله صافی: نباید به منابع طبیعی ضرر بزنیم، نسل‌های بعدی هم در آن حق دارند
 •  
  آخرین اخبار
 • پیام تسلیت حجةالاسلام والمسلمین احمد منتظری به مناسبت درگذشت اندیشمند بزرگ آقای احمد قابل
 • غلامعلی رجایی خطاب به نماینده ولی فقیه در سپاه: توبه و ندامت شما از روی کار آوردن احمدی نژاد دردی را دوا نمی‌کند
 • وصیتنامه سیاسی احمد قابل، پژوهشگر دینی
 • وضعیت نگران کننده رشید اسماعیلی،عضو بازداشتی ادوار تحکیم وحدت
 • آزادی موقت بهنام کیوانی، فعال کارگری و سیامک نمایشی، وبلاگ نویس حامی جنبش سبز
 • فاطمه هاشمی: خیلی چیزها در این یکی دو ماه آینده مشخص خواهد شد
 • علی مطهری: مطهری:می‌گویند فقط اگر آقا بگوید سوال می‌کنیم، خب اینکه می‌شود سوال آقا نه مجلس!/باید رأی عدم کفایت داد
 • علی مطهری: احمدی‌نژاد دوبار درخواست رفع حصر موسوی و کروبی کرده‌بود
 • ابتلا به HIV از طریق روابط جنسی 20 درصد افزایش یافته است
 • واژگونی یک اتوبوس دیگر راهیان نور + جدول حوادث پنج سال اخیر
 • پیام تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت درگذشت استاد احمد قابل
 • پیام تسلیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران به مناسبت در گذشت استاد احمد قابل
 • نامه حسین رونقی به رهبری درباره رفتارهای غیرقانونی و هتاکانه مسوولان قضایی و امنیتی
 • نامه شیرین عبادی به احمد شهید در پی اعتصاب غذای نسرین ستوده
 • مسئولان از پیگیری درمان علی‌رضا رجایی جلوگیری میکنند
 • شیرین عبادی: تحریم گسترده‌تر ماهواره ای در انتظار ایران است
 • حبس ابد برای 3 متهم اختلاس بیمه ایران
 • پناهیان:در تمام زمینه‌ها جلوتراز جهانیم، 50درصد فتنه 88، فرانسه را زیر و رو میکرد/آنها 9 دی که ندارند، فقط 10 دی دارند
 • نماینده ولی فقیه در سپاه: آزادی آقای خاتمی با آزادی امام تفاوت دارد/درباره احمدی نژاد علم غیب نداشتیم
 • نماینده مجلس: وای بر ما که بهمنی رئیس بانک مرکزی است/وی دانش لازم را ندارد
 •