به روز شده: ۱۲:۱۷ تهران - دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۱

شیرین عبادی: تحریم گسترده‌تر ماهواره ای در انتظار ایران است

امروز: شیرین عبادی، وکیل ایرانی مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ آذر ماه سال گذشته همراه با هادی قائمی، مدیرکمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، با انتشار مقاله ای در بخش سرمقاله و یادداشت های روزنامه وال استریت ژورنال اروپا، با اشاره و انتقاد دوباره به فروش و صدور ادوات و تجهیزات سانسور و پارازیت و کنترل به جمهوری اسلامی از شرکتهای اروپایی خواستند از برنامه حکومت جمهوری اسلامی برای ارسال پارازیت روی امواج ماهواره ای شبکه های تلویزیونی حمایت نکنند .پس از گذشت این مدت و در پی اعتراض فرانسه به "پارازیت‌اندازی" ایران بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای سرانجام، شرکت ماهواره‌ای فرانسوی يوتل‌ست، ‌تأمين‌کننده فضای ماهواره‌ای اروپا، روز دوشنبه ۲۴ مهرماه سال جاری پخش ۱۹ شبکه ماهواره‌ای تلويزيونی و راديويی جمهوری اسلامی ايران را بر روی ماهواره هاتبرد قطع کرد. به منظور بررسی بیشتر این موضوع با شیرین عبادی به گفتگو نشستیم که همراه با سایر همکارانش در سازمان عدالت برای ایران، تلاش زیادی برای شکل گیری چنین اراده ای داشته است. شرح کامل این گفتگو در پی آمده است.

خانم عبادی! سال گذشته به صورت مشخص از شرکت ماهواره ای اروپایی یوتل‌ست و دو شرکت دیگر انتقاد کردید که با وجود پارازیت اندازی ایران بر روی شبکه های تلویزیونی خارجی، آنها به ارائه خدمات فنی به شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی مانند العالم و پرس تی وی ادامه می دهند، حال چگونه پس از گذشت یک سال این شرکت تصمیم به قطع خدمات خود به شبکه‌های ماهواره‌ای تلويزيونی و راديويی جمهوری اسلامی ايران بر روی ماهواره هاتبرد گرفته است در حالی که طی دو سال گذشته تلاش فعالان و سازمان های حقوق بشری برای متقاعد کردن این شرکت برای انجام اقدامی که پارازیت اندازی ایران را متوقف کند به جایی نرسیده بود؟

همان طور که می دانید پیش از این، شرکت یوتل ست که مالک ماهواره‌های هات‌برد است قسمتی از ماهواره هاتبرد را به دولت ایران اجاره داده بود که دولت ایران شبکه های برون مرزی فارسی و غیر فارسی خود ازجمله شبکه العلم پرس تی وی جام جم و تعداد دیگری از شبکه ها را در اقصی نقاط جهان بر روی این ماهواره پخش می کرد. اما هم زمان دولت ایران ضمن این که مشتری شرکت یوتل ست بود با ارسال امواج پارازیت بسیار قوی از داخل ایران نه تنها مانع از بخش و فعالیت برنامه های فارسی زبان خارج از ایران از جمله بی بی سی و صدای امریکا شد و امکان دسترسی مخاطبان آنها را به این تلوزیون ها فراهم نکرد بلکه حتی شبکه های رادیویی و تلوزیونی غیر فارسی زبانی که در مجاورت این شبکه ها برنامه پخش می کردند و اساساً ارتباطی به ایران نیز نداشتند نیز تحت تاثیر قرار داد و فعالیت آنها را نیز مختل کرد. با این حال، با توجه به اینکه ارسال پارازیت ها از سوی جمهوری اسلامی ادامه داشت، شرکت یوتل ست خدمات دهی خود را به دولت ایران قطع کرد و اعلام کرد که این کار را انجام می دهد تا اینکه دولت ایران مجبور به تغییر در رویه خود و قطع پارازیت اندازی شود.

مسئولان وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ايران ازجمله رضا تقی‌پور همواره از ارسال پارازيت در اين کشور "انتقاد" کرده و گفته اند "بايد به‌دنبال منبع ارسال اين پارازيت‌ها و شناسايی آن بود " دلیل کتمان و انکار مسئولان جمهوری اسلامی نسبت به ارسال پارازيت ماهواره‌ای، منبع و شناسایی آنها چیست؟
در طول چند سال اخیر، بارها به مسئولان جمهوری اسلامی هشدار داده شده بود که از فرستادن امواج پارازیت خودداری کنند اما مسئولان دولت ایران هر بار وجود پارازیت ها را منکر می شدند اما هنگامی که از طریق تکنولوژی های مربوطه این امواج تائید شدند عنوان کردند با وجود اینکه این دو شبکه در ایران پخش می شوند از منبع ارسال اين پارازيت‌ها بر روی این دو شبکه بی اطلاع هستند.در حقیقت این یک استدلال مضحک و نادرست است زیرا دولت ایران با این اظهارات اعلام کرده است که در قلمرو خود حاکمیت ندارد و سایرین به راحتی می توانند به این قلمرو دست اندازی کنند.
در طول سال‌های اخیر بسیاری از کارشناسان درباره تأثير پارازيت بر سلامت مردم هشدار داده اند. حتی برخی معتقدند که پارازيت‌ها به‌ويژه در چند سال اخير تأثير فراوانی بر سلامت مردم و سقط جنين داشته است. این در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت ايران همواره اين موضوع را رد می‌کنند. تحلیل شما در مورد این مساله چیست؟

بله، همان طور که گفتم، جمهوری اسلامی ایران در یک زمان برای پخش شبکه های برون مرزی خود هم از خدمات یوتل ست استفاده می کرد و هم اینکه در کار این شبکه اختلال ایجاد می کرد.از این رو طی چندین نوبت اخطارهایی از سوی شرکت یوتل ست و نیز بعدها از سوی اتحادیه اروپا به دولت ایران داده شد و آنها دولت ایران را از ارسال امواح پارازیت بازداشتند. از سوی دیگر در ماههای اخیر برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز برخی از اعضای شورای شهر تهران هم چون معصومه ابتکار، رئيس پيشين سازمان محيط زيست ايران و عضو شورای شهر تهران نسبت به خطرات امواج پارازيت هشدار داده و از سونامی قریب الوقوع سرطان در ایران خبر دادند و آن را ناشی از نصب دکل های مخابراتی ارسال پارازیت توسط حکومت عنوان کردند زیرا به طور حتم، سلامتی کسانی که در معرض این امواج پارازیت قرار می گیرند مختل می شود و تاثیر سوئی بر روی سلامت آنها خواهد گذاشت. این در حالی است که از آن جا که متاسفانه مبنای حکومت ایران حقیقت گویی نیست، همواره مسئولان جمهوری اسلامی این مساله را کتمان می کنند همان گونه که منکر وجود زندانیان سیاسی شده اند. این کشمشکش ها تا آنجا ادامه پیدا کرد که شرکت یوتل ست مجبور شد مجددًا بی بی سی و صدای امریکا را به ماهواره هاتبرد برگرداند اما دوباره ایران پافشاری کرد و در تنظیم ارتباطات این دوشبکه اختلال ایجاد کرد.

مسعود جزايری، معاون ستاد کل نيروهای مسلح، در واکنش به حذف شبکه‌های صداوسيمای جمهوری اسلامی ايران از ماهواره هاتبرد، در سخنانی اين اقدام را "تروريسم رسانه‌ای" و مغاير با جريان آزاد اطلاعات دانسته است . این مقام مسئول در جمهوری اسلامی در حالی اقدام یوتل ست را تروریسم رسانه ای عنوان کرده است که جمهوری اسلامی در زمینه نقض آزادی بیان و اجتماعات و حقوق شهروندی کارنامه درخشانی از خود به جای نگذاشته است. این تحلیل مقامات جمهوری اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟
همان طور که شما نیز اشاره کردید مقامات جمهوری اسلامی ایران متقابلاً استناد می کنند که این اقدام یوتل ست، مغایر با آزادی بیان است در حالی که مسئولان جمهوری اسلامی فراموش کرده اند که آنها به این علت تنبیه شده اند که به آزادی بیان احترام نگذاشته اند. دولت ایران اگر به آزادی بیان احترام می گذاشت و سالیان متمادی به فرستادن امواج پارازیت ادامه نمی داد، مستوجب چنین کیفری نمی شد و این کیفر نیز پاداش اعمال نادرستی است که نه تنها به تصدیق یوتل ست بلکه به تائید اتحادیه اروپا و از همه مهمتر به تائید شهروندان ایرانی نیز رسیده است. آنها که از این شبکه های تلوزیونی استفاده می کنند و به دلیل ارسال امواج پارازیت از سوی جمهوری اسلامی امکان دریافت آزاد اطلاعات را ندارند.
رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران نیز چندی پیش در سخنانی گفته بود که این اقدام "برخلاف ادعای غرب مبنی بر آزادی جریان اطلاعات و آزادی بیان" است و این اقدام غربی‌ها را از راه قانونی پيگيری خواهيم کرد آیا اساساً امکان پیگیری قانونی این موضوع از سوی مقامات جمهوری اسلامی و بازگشت دوباره شبکه های برون مرزی جمهوری اسلامی بر روی ماهواره های اروپایی وجود دارد ؟
مسئولان جمهوری اسلامی همواره سخنانی می گویند که اساساً هیچ مبنای حقوقی ندارد. یکی از اظهاراتی که اخیرًا از سوی مقامات جمهوری اسلامی مطرح شد این بود که «اعدام جزو ارزش های اسلامی است» و یا این که «در ایران اصلاً زندانی سیاسی نداریم» این اظهارات نیز از جنس همان حرف هاست. مسئولان جمهوری اسلامی باید بدانند که پس از اخطارهای متعدد و مکرری که حتی از اتحادیه اروپا به خاطر ارسال امواج پارازیت دریافت کرده اند حق استفاده از شبکه هاتبرد از آنها سلب شده است از این رو به طور حتم نیز شکایت مقامات جمهوری اسلامی به شکست منجر خواهد شد. دولت ایران پس از این که دیگر نتوانست بر روی شبکه هاتبرد برنامه های خودش را ادامه بدهد، از شبکه های دیگر استفاده کرد ولی باید بگویم مادامی که دولت ایران روش خود را تغییر ندهد و به آزادی بیان احترام نگذراد به تدریچ درهای سایر ماهواره ها نیز بر روی حکومت ایران بسته خواهد شد و یک تحریم گسترده علیه استفاده ایران از ماهواره های اروپایی و امریکایی رخ خواهد داد.
به عنوان یکی از حقوقدانان سازمان عدالت برای ایران که در کنار سایر همکارانتان تلاش زیادی برای شکل گیری این مهم داشته اید، چه طرح ها و برنامه هایی برای اعتراض و یا جلوگیری از پارازیت اندازی و نقض آزادی بیان توسط صداوسیما در دستور کار خود قرار داده اید؟
آزادی بیان برای من و سایر مدافعان حقوق بشر یک ارزش غیر قابل تخطی است زیرا آزادی بیان، نخستین پله دموکراسی است و ما تحت هیچ شرایطی نمی توانیم نسبت به آن بی توجه باشیم. بنابراین هر امری چه به صورت بازداشت و سرکوبی روزنامه نگاران و اهالی رسانه باشد و یا به شکل سانسور از طریق ارسال امواج پارازیت یا شیوه های دیگر، آزادی بیان را مختل کند به طور حتم ما اقدام خواهیم کرد. من نیز از راههای مختلفی که حقوق بین الملل در اختیار من قرار خواهد داد اقدام خواهم کرد. امیدوارم که قطع برنامه های حکومت ایران از روی هاتبرد هشداری جدی باشد برای مسئولان جمهوری اسلامی که دست از رویه نامناسب خود بردارند و به آزادی بیان و نیز آزادی در اطلاع رسانی احترام بگذارند.

منبع:جرس-فیروزه رمضان زاده-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • معاون خزانه‌داری آمریکا: فشار بر ایران را تشدید می‌کنیم
 • اعتراض تند روسیه به اتحادیه اروپا به دلیل اعمال تحریم های جدید علیه ایران
 • عضو کمیسون امنیت ملی: تلقی کردن تحریم‌ها به «کاغذ پاره» اشتباه بود
 • اولین واکنش دولت به تحریم‌های جدید اروپا
 • واکنش مهمانپرست به تحریم های جدید غرب علیه ایران: مذاکره را جایگزین لجبازی کنید
 • اعمال تحریم های جدید علیه ایران توسط اتحادیه اروپا/ایران در لیست کشورهای «سفر ممنوع» قرار گرفت
 • تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران با هدف محدود کردن بخش ارتباطات و سیستم بانکی/کاهش صادرات نفت ایران
 • آلمان تحریم ها و محدودیت های جدید علیه ایران وضع کرد
 • معاون وزیر خارجه آمریکا:نمی توان تنها رهبران ایران را هدف تحریمهای اقتصادی قرار داد
 •  
  آخرین اخبار
 • مسئولان از پیگیری درمان علی‌رضا رجایی جلوگیری میکنند
 • حبس ابد برای 3 متهم اختلاس بیمه ایران
 • پناهیان:در تمام زمینه‌ها جلوتراز جهانیم، 50درصد فتنه 88، فرانسه را زیر و رو میکرد/آنها 9 دی که ندارند، فقط 10 دی دارند
 • نماینده ولی فقیه در سپاه: آزادی آقای خاتمی با آزادی امام تفاوت دارد/درباره احمدی نژاد علم غیب نداشتیم
 • نماینده مجلس: وای بر ما که بهمنی رئیس بانک مرکزی است/وی دانش لازم را ندارد
 • نرخ دلار مبادله ای امروز: 25450 ریال
 • وزیر اقتصاد: دولت هیچگاه تمایل نداشته از محل افزایش نرخ ارز کسری بودجه خود را جبران کند
 • واکنش احمدی نژاد به کشته شدن 26 دانش آموز کاروان راهیان نور
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • مهرماه 91 راه‌اندازی فاز اول اینترنت ملی
 • معاون وزیر خارجه روسیه وارد تهران شد
 • زیباکلام: هیچ‌یک از علما اقدم و جدید نگفتند که حکومت باید ازآن ولی فقیه باشد/تا اردیبهشت 90 احمدی‌نژاد را بالای سر گذاشته بودید و حلوا حلوا می‌کردید
 • دلار 3560، سکه یک میلیون و470هزار
 • محسنی اژه ای: بازدید احمدی نژاد از اوین به مصلحت نیست!!!
 • نامه علی لاریجانی به احمدی نژاد به دلیل مصوبات غیر قانونی دولت
 • سبزهای گمنام/ اجرای حکم ادریس سیدین بروجنی و وحید علیقلی پور و انتقال به زندان اوین
 • اعتصاب و تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه شیراز به شروع سیاست تفکیک جنسیتی+تصویر حفاظت فیزیکی دانشگاه
 • پيشنهاد مي‌کنيم رسماً و علناً سياست تنش‌زدايي و صلح‌طلبي کشور اعلام و مورد تأکيد قرار گيرد
 • تعدیل ۱۰۰ کارگر کشتیرانی طی یک سال گذشته
 • خودروی 32 میلیونی اهدایی مجلس به نمایندگان مجلس نهم
 •