به روز شده: ۱۱:۵۶ تهران - دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۱

نماینده مجلس: وای بر ما که بهمنی رئیس بانک مرکزی است/وی دانش لازم را ندارد

امروز: اظهارات بهمنی و حسینی در جلسه بررسی سئوال از رئیس دولت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور بهمنی،حسینی و غضنفری در جلسه بررسی سئوال از رئیس دولت گفت: در این جلسه وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی توضیحاتی را در خصوص نرخ فروش ارز و واردات ارائه دادند و گفتند هیچ مابه التفاوتی از فروش ارز عاید بانک مرکزی نشده است.

به گزارش مهر، غلامرضا اسداللهی در خصوص جلسه روز یکشنبه کمیسیون برنامه و بودجه برای بررسی سئوال از رئیس دولت گفت: وزیران اقتصاد، صنعت ، معدن تجارت و رئیس کل بانک مرکزی و معاون پارلمانی رئیس دولت برای پاسخگویی به نماینده سئوال کنندگان از رئیس دولت در کمیسیون برنامه و بودجه حاضر شدند.

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی افزود: عوض حیدرپور نماینده مردم شهرضا به نمایندگی از سئوال کنندگان در خصوص وضعیت ارز و نرخ واقعی ارزی که به خزانه واریز شده و نرخ فروش ارز و همچنین وضعیت واردات گندم از وزیران حاضر در جلسه سئوال کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزیر اقتصاد در این جلسه توضیحاتی را در خصوص درآمد های ارزی و درآمد ریالی که از این طریق به خزانه واریز شده است به کمیسیون ارائه داد.

وی افزود: رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که از سال گذشته تا تیر ماه امسال ارز 1226 تومانی به واردکنندگان برای واردات ارائه شده است و هیچ مابه التفاوتی از فروش ارز عاید بانک مرکزی نشده است.

اسداللهی تصریح کرد: وزیر اقتصاد نیز تاکید کرد تا به حال معادل ارزی که به خزانه وارد شده بر مبنای ارز 1226 تومانی بوده و ما به التفاوتی در این زمینه وجود نداشته است. همچنین واردات مربوط به مواد اولیه کارخانجات و صنایع بوده است.

وی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در ادامه این جلسه در خصوص واردات گندم توضیحاتی را ارائه داد.

علی مطهری: پاسخ وزیران برای جمعی از سئوال‌کنندگان از رئیس دولت قانع کننده نبود

یکی از طراحان اصلی سئوال از رئیس دولت با بیان اینکه جلسه سئوال کنندگان از رئیس دولت و نمایندگان دولت جلسه ای مفید و همراه با چالش بود، گفت: بحث های خوبی در این جلسه مطرح شد اما در مجموع پاسخ نمایندگان رئیس دولت برای نماینده سئوال کننده و برخی از سئوال کنندگان قانع کننده نبود.

به گزارش مهر، علی مطهری با اشاره به جلسه عصر یکشنبه برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برای بررسی طرح سئوال از رئیس دولت و حضورنمایندگان دولت در این جلسه اظهار داشت: در جلسه بحث های خوبی مطرح شد و حتی مباحث چالشی شد و به پرسش های نمایندگان و پاسخ نمایندگان دولت انجامید. در مجموع این جلسه بسیار خوب و مفید بود.

وی گفت: اما در مجموع این پاسخ ها برای نماینده سئوال کنندگان ( عوض حیدر پور ) و برخی از نمایندگان سئوال کننده که در جلسه حضور داشتند قانع کننده نبود.

مطهری ادامه داد: طبق آئین نامه داخلی مجلس گزارش این جلسه باید توسط نمایندگان سئوال کننده به امضا برسد و آنها تصمیم بگیرند که آیا از پاسخ های ارائه شده قانع شده اند یا خیر. اگر یک چهارم نمایندگان قانع نشده باشند رئیس دولت یک ماه فرصت دارد تا با حضور در صحن علنی مجلس به طرح سئوال پاسخ دهد.

وی یادآور شد: طراحان سئوال از رئیس دولت روز سه شنبه برای استماع گزارش نماینده سئوال کننده که در جلسه حضور داشته اند تشکیل جلسه می دهند و سپس درباره قانع شدن یا قانع نشدن از پاسخ نمایندگان دولت تصمیم گیری خواهند کرد.

حیدرپور:وای بر ما که بهمنی رئیس بانک مرکزی است
نماینده سوال کنندگان از رئیس دولت با بیان اینکه برداشت ما این است که آقای بهمنی تخصص و دانش بحث ارزی در کشور را ندارد، گفت: نمایندگان در نشست با نمایندگان رئیس دولت برای پاسخ سوال نمایندگان تصریح کردند وای بر ما که بهمنی رئیس کل بانک مرکزی است که نمی تواند قیمت ارز را پیش بینی کند، معتقدم نمایندگان دولت نتوانستند پاسخ موثر و مفیدی به سئوال نمایندگان بدهند تا بتوانند ابهامات ما را برطرف کنند.

به گزارش مهر، عوض حیدرپور با اشاره به جلسه عصر یکشنبه نمایندگان سوال کننده از رئیس دولت با نمایندگان دولت در کمیسیون برنامه و بودجه گفت: در جلسه امروز با توجه به اینکه نمایندگان متن سئوال از رئیس دولت را قبلا مطرح کرده بودند و نمایندگان دولت به صورت کامل از ان آگاه بودند در کنار آن سئوالات دیگری نیز در حاشیه متن سئوالات به صورت نمونه مطرح شد تا بتوانیم موضوع را کاملا برای نمایندگان دولت روشن کنیم.

وی افزود: سئوال اصلی و محوری در این نشست در ارتباط با بحث بازار ارز و اتفاقات یک ساله اخیر در این بازار بود.

حیدرپور تصریح کرد: سئوال ما از نمایندگان رئیس دولت در نشست امروز این بود که دولت در یک سال اخیر در ارتباط با بازار ارز چه اقدامی را انجام داده و چه برنامه ای برای خروج از بحران ارز انجام داده است. در دل این سئوال نیز سئوال دیگری مطرح شد که بورس بازی در قیمت ارز را خود دولت و بانک مرکزی راه اندازی کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد:همچنین سئوال کردیم نظر حقیقی دولت در خصوص قیمت ارز چیست.

نماینده سئوال کنندگان از رئیس دولت گفت: سئوال دیگری که در این نشست مطرح شد این بود که دولت برای 10 گروه اولویت دریافت ارز مقداری ارز اختصاص داده و برای کالاهای مانند اسباب بازی و خودروهای لوکس نیزاز ارز مرجع استفاده کردند در حالی که شرایط تحریم متعلق به امروز و دیروز نیست.

حیدرپور خاطرنشان کرد: کشور چند سال است که درگیر تحریم است و بانک مرکزی بدون رعایت شرایط کشور و خزانه هرگونه که توانسته عمل کرده است.

وی ادامه داد: همچنین سئوال دیگر این بود چرا گندم داخلی را به یک قیمت به قیمت بسیار پائین تر از خارجی توسط دولت خریداری می شود.

نماینده سئوال کنندگان از رئیس دولت گفت: هنگامی که سئوالات توسط بنده به عنوان نماینده سئوال کنندگان رئیس دولت مطرح شد نمایندگان رئیس دولت پاسخ هایی مطرح کردند وزیر اقتصاد و دارایی پاسخ هایی به سئوال کنندگان از رئیس دولت داد که واقعا از سر بی اطلاعی بود و ما متوجه شدیم ایشان خیلی توجیه نبود که در بحث ارزی کشور چه اتفاقی در حال وقوع است.

حیدرپور گفت: همچنین محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی نیز به عنوان مسئول ارزی کشور پاسخگوی اصلی سئوالات نمایندگان بود چرا که وی به نمایندگی از رئیس دولت که رئیس مجمع بانک مرکزی است در این نشست حضور یافته بود اما پاسخ هایی که ایشان به نمایندگان دادند بر ابهامات افزود.

وی ادامه داد: بهمنی به نمایندگان اعلام کرد ده میلیارد دلار در نیمه اول امسال توسط بانک مرکزی وارد بازار شده و 10 میلیارد دلار نیز در سال 1390 توسط بانک مرکزی به بازار تزریق شده است در حالی که هم سال گذشته قیمت بازار ارز با قیمت ارز مرجع تفاوت داشته و در سال جاری نیز که تفاوت بسیار فاحش بوده است.

حیدرپور تصریح کرد: سئوال ما از رئیس بانک مرکزی این بود مابه التفاوت این مقدار ارز به کجا واریز شده است و به جیب چه کسانی رفته است و در واقع از جیب مردم به جیب یک مشت افرادی که نباید می رفت.

وی افزود: بهمنی هیچ جوابی به این پاسخ نداشت و مطرح کرد ارزی که توسط بانک مرکزی به بازار تزریق شد با قیمت 1226 تومان بوده است که نمایندگان به وی گفتند اگر این گونه بوده است به ملت جفا کرده اید و باید پاسخگو باشید چرا به بازار ارز را به قیمت مرجع تزریق کرده اید در حالی که در بازار قیمت ارز به صورت آزاد معامله می شده است.

نماینده مردم شهرضا تصریح کرد: در سال گذشته قیمت ارز بین 1600 تا 1700 تومان بود و در سال جاری نیز حداقل 2000 تومان بوده است در حال حاضر نیز شاهد دلار 3 هزار تومانی هستیم.

وی با بیان اینکه جلسه امروز بسیار پرمطلب بود و گفت و شنودهای زیادی بین نمایندگان مجلس و نمایندگان رئیس دولت مطرح شد گفت: امروز بحث های مفصلی انجام گرفت و ما نمایندگان به این نتیجه رسیدیم. نمایندگان رئیس دولت پاسخ هیچ کدام از سئوالات مطرح شده را که به صورت مکتوب به رئیس دولت ارسال شده بود ندادند.

حیدرپور تصریح کرد: توصیه من به رئیس دولت این بود که شما باید در جلسه با نمایندگان حضور پیدا می کردید و باید شما جوابگوی ما باشید چرا که نمایندگان ایشان هیچ جواب روشنی ندادند.

نماینده سئوال کنندگان از رئیس دولت خاطرنشان کرد: نهایتا در جلسه امروز به این صورت جمع بندی شد بر اساس آئین نامه داخلی مجلس بنده به عنوان نماینده سئوال کنندگان از رئیس دولت جزئیات جلسه امروز را به اطلاع سئوال کنندگان برسانم و آنها هر پاسخی دادند به هیئت رئیسه مجلس منعکس شود.

وی تاکید کرد: پاسخ هایی که توسط نمایندگان رئیس دولت در نشست امروز کمیسیون برنامه و بودجه مطرح شد به هیچ عنوان نمایندگان سئوال کننده از رئیس دولت اعضای کمیسیون برنامه و بودجه را راضی نکرد و آنها نتوانستند جوابهای قانع کننده ای بدهند.

حیدرپور تصریح کرد: برداشت بنده این است پاسخ نمایندگان دولت بی ربط به سئوالات بود و نتوانست ابهامات و سئوالاتی که توسط نمایندگان مطرح شده بود پاسخ دهد. پیش بینی من این است نمایندگان به کمتر از اینکه رئیس دولت در صحن علنی مجلس حضور یابد رضایت ندادند.

نماینده مردم شهرضا در پاسخ به سئوالی در خصوص پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی از آینده بازار ارز در نشست یکشنبه گفت: در بخشی از این نشست از بهمنی به عنوان رئیس بانک مرکزی سئوال کردم از جنابعالی تقاضا داریم پیش بینی دقیقی از آینده بازار ارز داشته باشید که بهمنی در پاسخ گفت پیش بینی ندارم که نمایندگان هم اظهار تاسف کردند.

وی گفت: نمایندگان اعلام کردند وای بر ما که شما رئیس کل بانک مرکزی هستید که نمی توانید پیش بینی کنید قیمت ارز در آینده چه می شود؟ برداشت ما این است که آقای بهمنی نه تخصص و نه دانش این امر را دارد که بتواند تحلیل موثری از آینده بازار ارائه کند. معتقدم نمایندگان دولت نتوانستند پاسخ موثر و مفیدی به سئوال نمایندگان بدهند تا بتوانند ابهامات ما را برطرف کنند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • خودروی 32 میلیونی اهدایی مجلس به نمایندگان مجلس نهم
 • بهمنی: پاداش های میلیاردی بانک های خصوصی تابع قوانین تجارت است!!!
 • سوال از رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در صحن علنی مجلس
 • چهار نماینده دولت برای سوال از احمدی نژاد به مجلس معرفی شدند
 • گزارش تخلف ۱۲ میلیارد دلاری دولت در بودجه سال ۱۳۸۹
 • ابلاغ طرح سوال از احمدی نژاد به وی/ یکشنبه احمدی نژاد پاسخگوست
 • سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه: اگر پاسخ احمدی‌نژاد قانع کننده نباشد کارت زرد می‌گیرد
 • نماینده مجلس: بانک مرکزی روزانه بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار ارز از طریق ۵ دلال وارد بازار کرده است
 • متن کامل طرح سوال از احمدی نژاد در مجلس
 •  
  آخرین اخبار
 • نماینده ولی فقیه در سپاه: آزادی آقای خاتمی با آزادی امام تفاوت دارد/درباره احمدی نژاد علم غیب نداشتیم
 • نرخ دلار مبادله ای امروز: 25450 ریال
 • وزیر اقتصاد: دولت هیچگاه تمایل نداشته از محل افزایش نرخ ارز کسری بودجه خود را جبران کند
 • واکنش احمدی نژاد به کشته شدن 26 دانش آموز کاروان راهیان نور
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • مهرماه 91 راه‌اندازی فاز اول اینترنت ملی
 • معاون وزیر خارجه روسیه وارد تهران شد
 • زیباکلام: هیچ‌یک از علما اقدم و جدید نگفتند که حکومت باید ازآن ولی فقیه باشد/تا اردیبهشت 90 احمدی‌نژاد را بالای سر گذاشته بودید و حلوا حلوا می‌کردید
 • دلار 3560، سکه یک میلیون و470هزار
 • محسنی اژه ای: بازدید احمدی نژاد از اوین به مصلحت نیست!!!
 • نامه علی لاریجانی به احمدی نژاد به دلیل مصوبات غیر قانونی دولت
 • سبزهای گمنام/ اجرای حکم ادریس سیدین بروجنی و وحید علیقلی پور و انتقال به زندان اوین
 • اعتصاب و تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه شیراز به شروع سیاست تفکیک جنسیتی+تصویر حفاظت فیزیکی دانشگاه
 • پيشنهاد مي‌کنيم رسماً و علناً سياست تنش‌زدايي و صلح‌طلبي کشور اعلام و مورد تأکيد قرار گيرد
 • تعدیل ۱۰۰ کارگر کشتیرانی طی یک سال گذشته
 • ملاقات حضوری تاجزاده با خانواده اش
 • روی آوردن دانش‌آموزان كهگیلویه و بویراحمد به مخدرهای صنعتی
 • فرشید اقبال: قیمت ارز 2 برابر شده، اما قیمت كاغذ 4 برابر
 • یک فعال کارگری: حذف یارانه‌ها، تولید را سركوب كرده است
 • بیکاری نانواها با اجرای قانون هدفمندی
 •