به روز شده: ۱۷:۴۲ تهران - شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۱

باید با مردم صادقانه سخن گفت؛ مردم دروغ را تحمل نمی‌کنند

 آیت‌الله بیات: امام پیش‌بینی کرده بود که اینها توانایی اداره یک نانوایی را هم ندارند

امروز: آیت‌الله اسدالله بیات‌زنجانی معتقد است که حاکمیت باید به مردم اعتماد کند و اگر اعتماد دوجانبه و عمیق میان حاکمیت و مردم به وجود بیاید، مشکلات کشور قابل حل و فصل شدن است. ایشان با اشاره به اوضاع اقتصادی در کشور سیاستگذاری‌های نادرست دولت را باعث این وضعیت اقتصادی دانست.

به گفته این مرجع تقلید، هرچند نمی‌توان از کنار تاثیرات منفی تحریم‌های بین‌المللی بر اقتصاد ایران به راحتی گذشت، اما باید به این مساله توجه کرد که دولت در طول هشت سال جنگ و تحریم‌های وسیع بین‌المللی از بحران‌ها با موفقیت عبور کرده و شرایط موجود به نوعی تکرار تجربه هشت‌ساله دفاع مقدس است.

آیت‌الله بیات‌زنجانی با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید می‌کند: تنها کسانی توانایی اداره کشور را دارند که به مردم و انقلاب و کشور علاقه داشته باشند. توانایی عبور از بحران‌ها را داشته باشند و بتوانند در سازندگی کشور نقش‌آفرینی کنند.

گفت‌وگوی «اعتماد» با این شخصیت دینی‌- سیاسی را بخوانید:


ایران طی سال‌های گذشته روزهای نفسگیری را پشت سر گذاشته و به نظر می‌رسد با توجه به ادامه تحریم‌ها و احتمال گسترش آن و برخی مسائل دیگر، شرایط دشوار دیگری نیز پیش روی ما است.

با این همه برخی کارشناسان بر این باورند که آنچه پیش آمده، تکرار تجربه دولت مهندس موسوی در دوران جنگ است. با توجه به حضور شما در سه دوره مجلس شورای اسلامی در آن روزها دولت از آن بحران‌ها چگونه عبور کرد و واکنش امام نسبت به بحران‌ها چگونه بود؟در ابتدا بر این نکته تاکید می‌کنم که باید فرهنگ پرسشگری و پاسخگویی در جامعه باشد و نهادینه شود، چنانچه حضرت علی(ع) هم همواره به مردم می‌گفتند چرا نمی‌پرسید؟

پس از برکناری رژیم شاهنشاهی در ایران که در آن، تنها یک فرد تصمیم‌گیرنده بود، جمهوری اسلامی در ایران استقرار یافت که بنا بود در آن حکومت تصمیم‌ها بر اساس نظر و رای مردم اتخاذ شود.به صورت طبیعی وقتی سیستم عوض شد، برخورد دنیا هم تغییر کرد و نتیجه آن برخوردهای گسترده، تحریم و در نهایت جنگ بود. خاصیت تحریم این است که با اعمال آن در تهیه کالا و وسایلی که پیشتر به راحتی تهیه می‌شد، مشکل ایجاد می‌شود و پس از آنان گرانی و تورم و کم شدن قدرت مالی و خرید مردم به وجود می‌آید. نتیجه تحریم‌ها نیز مستقیم بر دوش مردم جامعه خواهد بود. امام، رهبری مردمی بودند، چنانچه مردم راه را آغاز کردند و در دوران تبعید و بعد از استقلال و استقرار نظام نیز ایشان را تنها نگذاشتند بنابراین در دوران تحریم و فشارها نیز رهبری پاسخ وفای مردم را دادند و اخلاق و وظیفه شرعی و ادب سیاسی نیز همین را اقتضا می‌کرد چنان که امام به مردم می‌گفت به من نگویید رهبر، من خدمتگزار مردم هستم. امام معتقد بود مردم برای این انقلاب شهید داده‌اند، شکنجه شده‌اند و گرفتاری‌ها داشته‌اند، بنابراین «هل جزاءالاحسان الا احسان»رفتار امام در آن شرایط مردمی بود و ایشان هم سعی می‌کردند بار و فشار تحریم‌ها را خود نیز مانند مردم به دوش بکشند و در مقام عمل از مردم فاصله نگیرند. چنانچه از حاج احمدآقا نقل است وقتی قرار بود منزل امام را به لوله‌کشی گاز مجهز کنند، ایشان گفته بودند اگر همه محله را لوله‌کشی و تجهیز می‌کنید، خانه من را نیز مجهز کنید وگرنه، این کار ممنوع است. این رفتار امام به این معناست که اگر قرار باشد رفاهی باشد، من و مردم یکی هستیم و اگر قرار بر فشار است، من هم باید دوشادوش مردم فشارها را تحمل کنم. در آن زمان وقتی نخست‌وزیر رجایی و مهندس موسوی و رهبری انقلاب مانند مردم بودند تحریم‌ها کنترل می‌شد، چراکه قدرت مردم مجرا و مظهر قدرت خداست و قدرت خدا شکست‌ناپذیر است.

در حال حاضر هم اگر آقایان همان طور که امام به مردم اعتماد داشت، به مردم اطمینان کنند و دولت صادقانه سخن بگوید و دروغ نگوید، مشکلات حل می‌شود. مساله مهم این است که باید با مردم صادقانه سخن گفت چراکه مردم دروغ را تحمل نمی‌کنند.

نظام، کشور، حاکمیت و همه مسوولان مال مردم است. مسوولان قیم مردم نیستند، خادم مردم هستند. وقتی این مساله حل شود، بسیاری از مسائل نیز حل و فصل خواهد شد و این رمز موفقیت امام در برخورد با تحریم‌ها و عبور از بحران بود.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس مدیریت اقتصادی در کشور مناسب نیست. با توجه به برخی تهدیدهای خارجی و مشکلات داخلی، مدیریت اقتصادی چگونه باید باشد؟

با کشورداری نمی‌شود شوخی کرد. با مدیریت کشور نمی‌شود بازی کرد. با اقتصاد هم نه می‌توان شوخی کرد نه می‌توان بازی کرد. اقتصاد با معاش و غذای مردم در ارتباط است. اگر خدای ناکرده روزی دین با معاش و خوراک مردم روبه‌رو شود، دین باید عرصه را ترک کند. به همین دلیل گفته شده است کار الفقر، ان یکون کفرا.یکی از مسائل مهم ثبات در اقتصاد است. اقتصاد به ثبات نیاز دارد. منشا بی‌ثباتی هم سیاستگذاری‌های غلط است. این سوال همواره مطرح است که آیا برنامه پنج‌ساله‌یی که توسط مجلس تصویب شده، اجرا شده است؟

آنچه در بی‌ثباتی به وجود می‌آید، تزلزل است و اگر تزلزل باشد و ثبات وجود نداشته باشد، امکان فرو ریختن هر بنایی وجود دارد. حالا ۳۳ سال از انقلاب گذشته و این مشکلات قابل تحمل نیست. اولین مساله بی‌ثباتی است. این روزها قیمت اقلام و اجناس و کالاها ساعت به ساعت و روز به روز تغییر می‌کند و در عین حال قدرت خرید مردم روز به روز کمتر می‌شود. من رابطه سببی یا نسبی با کسی ندارم و عقد اخوت نیز با فردی نبستم اما واقعا باید عملکردها را در طول هشت سال جنگ بررسی کرد.

در طول هشت سال جنگ، قیمت دلار چقدر تغییر کرد؟ آقایان باید بدانند که نباید با قیمت ارز بازی کرد. خدا نکند که خود دولت برای پرداخت یارانه‌ها در قیمت ارز دستکاری کرده باشد. به هرحال بی‌ثباتی خطرناک است و ما باید به ثبات اقتصادی بازگردیم. مساله بعدی که در مدیریت کشور و مسائل اقتصادی کشور باید به آن توجه کرد، اعتماد متقابل بین مردم و حاکمیت است. بی‌اعتمادی خطرناک است.

متاسفانه در این جامعه با ناموس مردم که پول و سرمایه مردم است به صورت متجاوزانه عمل می‌شود و این خطرناک است. در مسائل اقتصادی باید بین مردم و حکومت اعتماد متقابل وجود داشته باشد. و مساله مهم بعدی امنیت است. آقایان خیال می‌کنند که اگر دزدی نشود، در جامعه امنیت وجود دارد مع‌الاسف دزدی هم می‌شود! امنیت یعنی باید خاطرجمعی در جامعه وجود داشته باشد. این روزها مردم از آتیه زندگی خود خاطرجمع نیستند. من از کارشناسان اقتصادی می‌خواهم حرف بزنند. صراحت لهجه داشتن باعث نجات جامعه می‌شود.

طی روزهای گذشته جامعه دچار شوک‌های زیادی شده است. شرایط کشور را در کوتاه‌مدت چگونه ارزیابی می‌کنید؟

این روزها چیزی پشت پرده نیست که کسی بخواهد با حدس و گمان درباره آن شرایط حرف بزند. شرایط این روزها کاملا عیان و آشکار است. مردم گرانی روزانه نان و شیر و حمل و نقل را می‌بینند. چیزی قابل پنهان کردن نیست. بنابراین این دولت است که باید در مورد کارنامه اقتصادی‌اش پاسخگو باشد.دولت نسبت به قانون بودجه همواره بی‌توجه بوده است. مجلس قانون بودجه را برای این تصویب می‌کند که منابع مالی دولت کجاست و چگونه هزینه می‌شود؟ در صورتی که امروز به این مساله توجه نمی‌شود.

دولت به قانون بودجه توجهی ندارد و مجلس بر عملکرد دولت نظارت ندارد یا در نظارتش موفق نیست یا موانع دیگری وجود دارد. این روزها جامعه احساس بی‌ثباتی می‌کند و منشا آن را از بالا می‌داند. به نظر من مقصر اصلی شرایط امروز، دولت است. من منکر تاثیرگذاری تحریم‌ها نیستم‌. تحریم‌های امروز تکرار بحران و تحریم‌های گسترده هشت سال دفاع مقدس است. من با صداقت می‌گویم که سیاست‌های کلان دولت در عمل ناتوان است و باید در سیاستگذاری‌ها بازنگری شود.

در خصوص آنچه گفتید، پیشتر اقتصاددانان نامه‌هایی خطاب به رییس‌جمهور نوشته بودند ولی به نوشته‌های آنان همواره بی‌توجهی شده است. با توجه به آنچه گفتید راه‌حل این مشکلات چیست و چه باید کرد؟

این روزها مردم فکر می‌کنند به مشکلات‌شان توجهی نمی‌شود زیرا شاهد دو گروه در سیاست‌های کلان مملکت هستند: گروهی که از شرایط کنونی رضایت کامل دارند و گروهی که مصلحت‌گرا هستند،من هیچ کدام از این دو گروه را نمی‌پسندم.در جامعه‌یی که انقلابی است، سیاست‌ورزی با این دو نگاه محکوم است؟ کدام عدالت است که قبل از آن به مبارزه و بحث و گفت‌وگو نیاز نیست؟ به نظر من اقتصاددانان در این شرایط باید وارد میدان شوند. نخبگان جامعه باید نسبت به شرایط جامعه از خود واکنش نشان دهند. چرا استادان و دانشگاهیان نظر نمی‌دهند. این مردم مظلوم هستند و آنها ما را به قدرت رسانده‌اند.

امروز آبروی دین، آبروی مرجعیت و آبروی انقلاب و امام و حکومت دینی در تلاش جهت عبور از این شرایط است. اگر آقایان نسبت به شرایط کنونی حرفی دارند، به این معنی است که آقایان تنها دنبال کسب قدرت بوده‌اند بنابراین حفظ شرایط موجود را ترجیح می‌دهند. تکلیف شرعی و عقلی و وجدانی همه، حرف زدن راجع به شرایط موجود است. مردم ما قربانی دادند، چقدر شهید داده‌اند، تحمل کرده‌اند، بزرگواری کردند، به خاطر این مردم نخبگان باید به صورت منطقی بحث و بررسی کنند.

امسال، سال آخر کاری دولت دهم است. کمتر از هشت ماه تا برگزاری انتخابات آتی ریاست‌جمهوری باقی مانده است. گروه‌های سیاسی هم دست به تحرکاتی زده‌اند. آرایش گروه‌های سیاسی را برای انتخابات آینده چگونه می‌بینید؟

اصولگرایان نشان داده‌اند که عملا نمی‌توانند کشور را اداره کنند. این افراد با نوع اداره کشور طی هشت سال گذشته در عمل نشان دادند امام چقدر درایت داشتند که گفتند این افراد توانایی اداره حتی یک نانوایی را هم ندارند. اصولگرایانی که دارای سوابق انقلابی هستند هم باید به خود بیایند و سکان اداره کشور را به کسی بسپارند که به مردم اعتماد داشته باشد و مردم همه به او اعتماد داشته باشند.

بنابراین همه کسانی که به کشور و انقلاب علاقه دارند و توانایی اداره کشور را هم دارند، می‌توانند سکان مدیریت کشور را در دست داشته باشند، حالا اصولگرا باشند یا اصلاح‌طلب برای ما فرقی نمی‌کند، هر چند اصولگرایان طی چند سال گذشته نشان داده‌اند که از عهده اداره کشور برنمی‌آیند.

باید افرادی ریاست دولت را در دست داشته باشند که بتوانند از بحران‌ها عبور کنند. به نظر من خود اصولگرایان باید با انصاف قبول کنند که نمی‌توانند از عهده اداره کشور بربیایند و طلبکار هم نشوند. مردم باید بدانند که با چه کسی طرف هستند. کشور را نمی‌شود با فحاشی و هتک‌حرمت و تهدید اداره کرد. دوران شعبان جعفری گذشته است. بنابراین اگر فردی به مردم اعتماد داشته باشد، مدیریت علمی داشته باشد و از اصول سیاسی تعریفی داشته باشد، می‌تواند کشور را اداره کند وگرنه مشکلات بیشتر و بیشتر خواهد شد.

مهم‌ترین فوریت دولت آینده چیست و اولین گامی که باید بردارد، چه باید باشد؟

بی‌شک فوریت اصلی، ظهور و بروز عقلانیت است. اولویت در شکسته شدن تحریم‌های بین‌المللی است. مردم نیز باید خاطرجمع باشند که دولتی در راس کار است که برای اداره کشور برنامه دارد.از سوی دیگر مجلس باید توان خود را بازیابی کند. دولت آینده هم باید قانونگرا و پایبند قانون باشد. در چنین شرایطی است که می‌توان تا حدودی به آینده کشور امیدوار بود و اگر خدای ناکرده شرایط به همین منوال ادامه یابد، معلوم نیست سرانجام کار به کجا می‌انجامد.

طی سال‌های اخیر به خصوص طی یک‌سال گذشته روابط مجلس و دولت با چالش‌هایی همراه بوده و برخی وقت‌ها پادرمیانی‌هایی برای حل اختلاف‌ها صورت گرفته است. با توجه به حضور شما در ادوار مجلس و با توجه به شرایط آن روزها، رفتار امام با مجلس چگونه بود؟

امام همواره تاکید داشته‌اند که مجلس در راس امور است و باید اینچنین نیز باشد. مجلس باید از درون مردم باشد و مردم باید بتوانند خودشان نمایندگان‌شان را انتخاب کنند. هر نماینده نسبت به همه مردم مسوول است. نمایندگان حق قانونگذاری دارند. مشروعیت دولت نیز در دستان مجلس است و این مجلس است که باید با رای خود به وزرای کابینه مشروعیت ببخشد. تضعیف مجلس، یعنی تضعیف قانون.

اما از وقتی شورای نگهبان برخلاف عقل و شرع، «استصواب» را در قانون قرار داد، به جای اینکه مجلس فرزند مردم باشد، فرزند شورای نگهبان شد. مجلس باقی نماند. به نظر من نوع کار شورای نگهبان باید به زمان امام بازگردد. مجلسی که از کانال شورای نگهبان عبور می‌کند، کاربردی ندارد.

شهید رجایی همیشه تاکید می‌کرد که من فرزند مجلس هستم، این سخنان جایگاه مجلس را بیان می‌کند. مجلس باید احیا شود و در این صورت دولتی قوی خواهیم داشت. شورای نگهبان نیز باید به نقش نظارتی خود بازگردد و در این صورت مجلس ملی و مردمی خواهد شد و چنین مجلسی می‌تواند بر همه امور کشور نظارت داشته باشد. مجلس و انتخابات مجلس باید به انتخابات دوران امام برگردد و در راس امور باشد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • محمدرضا عارف: توبه فرمایان باید بگویند برای چه چیز اصلاح طلبان به عنوان یک جریان سیاسی باید توبه کنند
 • واکنش محافظه کاران و اصولگرایان به بحران اقتصادی کشور: تقصیر دولت است
 • میرلوحی: اصولگرایان در سال 84 احمدی نژاد را معجزه هزاره سوم نامیدند در حالی که امروز همین جریان ها وی را فاجحه هزاره سوم معرفی می کنند
 • جوادی حصار: کارنامه اصولگرایان نیازی به ارزیابی اصلاح طلبان ندارد/اصلاحات همیشه زنده است و هیچ‌گاه تمام نمی‌شود
 • کواکبیان: با هیچ یک از نامزدهای اصولگرا ائتلاف نخواهیم کرد و اساسا اعتقادی به این مساله نداریم/استقبال زیادی از سوی اصلاح طلبان سراسر کشور از طرح مناسک صورت گرفته است
 • جوادی حصار: اصولگرایان با عملكرد فعلی خود در اداره كشور در جایگاه تعیین شروط برای اصلاح‌طلبان نیستند
 • فاطمه راکعی: اصولگرایان، از حضور اصلاح طلبان وحشت کرده اند
 • عضو جبهه پایداری: حرکتی که لاریجانی در مجلس آغاز کرده است نشان دهنده اتحاد او با اصلاح طلبان است
 • پروژه کاندیداسازی برای اصلاح طلبان از سوی سه جریان اصولگرا؟
 •  
  آخرین اخبار
 • محدودیت عرضه کارت های ویژه بنزین آزاد به پمپ بنزین ها
 • سایت احمد قابل، "هک" و از دسترس خارج شد
 • پیشنهاد احمد توکلی برای احیای نظام کوپنی و سهمیه بندی کالاها
 • آزادی ایرانی متهم به شرکت در عملیات تروریستی هند با وثیقه
 • افزایش قیمت دلار در بازار آزاد
 • ادامه وعده روس ها برای بهره برداری نیروگاه بوشهر!!!
 • معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس دولت: دستگاه ها پول کمتری طلب کنند!!!
 • معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری ناجا: سرعت ارتکاب جرم افزایش پیدا کرده است
 • سوال از رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در صحن علنی مجلس
 • ادامه مذاکرات ایران و 1+5 احتمالا در ماه نوامبر
 • واکنش مهدوی کنی به طرح سئوال از احمدی نژاد
 • نسرین ستوده در اعتصاب غذا؛ راه ناگزیر برای اعتراض
 • مروری بر همه استیضاح های بی نتیجه مجلس نهم
 • بازداشت 15 ایرانی توسط پلیس عربستان
 • زلزله شیراز را سه بار لرزاند
 • حادثه در کاروان راهیان نور: کشته شدن 26 دانش آموز دختر
 • چهار نماینده دولت برای سوال از احمدی نژاد به مجلس معرفی شدند
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • امام جمعه تهران : در ایران بحرانی وجود ندارد بلکه بحران در اروپاست که اقتصادشان دچار مشکل شده است
 • معاون خزانه‌داری آمریکا: فشار بر ایران را تشدید می‌کنیم
 •