به روز شده: ۱۴:۳۶ تهران - جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۱

بحران پیش رونده‌ی اقتصاد؛ رهبر شرایط را عادی می داند

امروز: چند روز پس از آنکه رهبر جمهوری اسلامی در سفر به استان خراسان جنوبی از مسوولان سیاسی و روسای قوای سه گانه درخواست کرد "در مدت باقیمانده تا انتخابات و در خود انتخابات، همت همه مسئولان بر حفظ آرامش و اجتناب از جنجالی شدن فضای سیاسی کشور متمرکز باشد"، چهره های رادیکال های جریان اصولگرا به ارایه نسخه هایی جدید برای آرامش سیاسی پرداختند.

اصولگرایان و حامیان محمود احمدی نژاد در ایام انتخابات ریاست جمهوری دهم و ماه های پس از آن به خصوص در جریان اعتراضات مردم آنچنان فضا را به سمت تنش پیش بردند که اثرات آن همچنان باقی مانده و رهبران جنبش سبز بیش از 600 روز است که در حبس خانگی به سر می برند.
اصولگرایان که "نظر" رهبری جمهوری اسلامی را به "نظر" محمود احمدی نژاد نزدیک تر دیده بودند به سبک همیشگی خود تصمیم گرفتند، منتقدان و مخالفان دولت دهم را به ارتباط با آمریکا و غرب نسبت دهند. به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس و چهره های نزدیک به آقای خامنه ای و همچنین حامیان احمدی نژاد، رهبران جنبش سبز به قصد براندازی نظام وارد صحنه انتخابات شده بودند.
چند ماه پس از انتخابات که همچنان اعتراض های مردم نسبت به رفتار تند و توام با خشنوت حاکمیت ادامه داشت، قوه قضاییه با چراغ سبز آقای خامنه ای دادگاه های فرمایشی را با حضور بازداشت شدگان پس از انتخابات یعنی حامیان میرحسین موسوی و معترضان به نتیجه انتخابات برگزار کرد و آنها به زندان های طولانی مدت محکوم شدند و حتی برای برخی حکم اعدام هم صادر شد.
واکنش های تند جمهوری اسلامی به اعتراض ها نتیجه ای در پی نداشت و حضور آشکار مردم در خیابان ها تا 25 بهمن ماه سال 89 ادامه یافت. اصولگرایان مجلس هشتم یک روز پس از 25 بهمن ماه در صحن علنی بهارستان با شعار مرگ بر موسوی، کروبی و هاشمی رفسنجانی، خشم و عصبانیت خود را از تداوم اعتراض های مردم اعلام کردند. نمایندگان شعار می‌دادند "ما همه سرباز توییم خامنه‌ای، گوش به فرمان توییم خامنه‌ای." علی لاریجانی رئیس مجلس در واکنش به این شعارها گفت با توجه به مسائلی که این روزها رخ داده است فکر می‌کنم که باید یک میدان تحریر در مجلس ایجاد کنیم.
درخواست رادیکال های اصولگرا از نظام یا همان آقای خامنه ای، اشد مجازات برای سران مخالفان دولت بود. اشد مجازات در قانون مجازات اسلامی به معنای "اعدام" است.
چند روز پس از شعار مرگ علیه مسوولان سابق جمهوری اسلامی در مجلس هشتم که دیگر به سران فتنه شهرت یافته بودند، نیروهای امنیتی با گرفتن دستور از بیت رهبر جمهوری اسلامی، تیم حفاظت میرحسین موسوی و مهدی کروبی را خلع کردند و آنها را در حبس خانگی قرار دادند.
آنها پس از حبس رهبران جنبش سبز به ظن خود صورت مساله را پاک کردند در حالی که مشکلات اصلی کشور به دلیل عملکرد بد دولت مورد حمایت اصولگرایان عریان شدند و کار به جایی رسید که بارها طرح عدم کفایت احمدی نژاد تا مرحله عملیاتی شدن هم پیش رفت اما به نتیجه نرسید و آنطور که برخی اصولگرایان از جمله محمدرضا باهنر گفتند "نظر رهبری بر ادامه کار دولت تا پایان مدت قانونی است." هرچه باشد رهبر جمهوری اسلامی همه اعتبار خود را طی این سال ها برای احمدی نژاد در طبق اخلاص گذاشته بود.
اصولگرایان رادیکال هم پس از بروز چالش هایی میان رهبر جمهوری اسلامی و احمدی نژاد نظیر جریان انحرافی، مشایی، برکناری وزیر اطلاعات، قهر 11 روزه و ... با تغییر تاکتیک اعلام کردند که دیگر از دولت حمایت نمی کنند؛ اتفاقی که ناظران با دیده تردید به آن نگریستند.
حالا سه سال و نیم و از روزها گذشته و اصولگرایان در هفت و نیم سالی که به صورت مطلق کشور را به دست گرفته اند تورم 70 درصدی، بیکاری، گرانی، فقر، افزایش فاصله طبقاتی و آسیب های جدی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برای جامعه باقی گذاشته اند تا جایی که برخی تحلیل گران از قرار گرفتن جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی اقتصادی خبر می دهند.
رهبر جمهوری اسلامی برای نخستین بار به وجود بیکاری و گرانی در کشور اعتراف کرد و البته آن را قابل حل دانست. بحران اقتصادی کار را به جایی رساند که او در سفر خود به استان خراسان شمالی به مخاطبان خود اینگونه دستور داد "مردم حواسشان جمع است، مسئولان قوای سه‌گانه هم کاملا مراقب باشند تا بدخواهان نتوانند آرامش موجود را که نشانه اقتدار عظیم کشور محسوب می‌شود، بر هم بزنند. در مدت باقیمانده تا انتخابات و در خود انتخابات، همت همه مسئولان بر حفظ آرامش و اجتناب از جنجالی شدن فضای سیاسی کشور متمرکز باشد."
به نظر می رسد آقای خامنه ای بیش از آنکه نگران انتخابات آینده باشد، به احتمال فروپاشی اقتصادی فکر می کند که با ادامه همین روش دور از تصور هم نخواهد بود.
با این حال پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در خصوص آرامش سیاسی، همان چهره های رادیکال اصولگرا که با عصبانی کردن مردم مسبب اعتراض های آنها شدند، پس از سخنان آیت الله خامنه ای با چرخشی 180 درجه ای، پرچمدار آرامش و ثبات در کشور شده اند.

واکنش رادیکال ها
حمید رسایی از نمایندگان نزدیک به محمود احمدی نژاد در مجلس معروف به وکیل الدوله در این خصوص اعلام کرد: "گزینه‌های در مظان کاندیداتوری ریاست جمهوری باید مراقب هواداران خود باشند، چراکه اگر آنها بتوانند جامعه هوادار خود را در جهت کنترل عقده‌ها و هیجانات کاذب هدایت کنند، می‌توانند نقش بسزایی در آرامش و ثبات سیاسی کشور داشته باشند."
رسایی به همراه کوچک زاده، حسینیان، آقاتهرانی و دیگر اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس هشتم، پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم طرحی را آماده کرده بودند تا معترضان بلافاصله پس از دستگیری اعدام شوند. حتی حسینیان در اعتراض به عدم تصویب این طرح از سوی نمایندگان مجلس هشتم، صوری استعفا داد.
همچنین پرویز سروری از چهره های نزدیک به کانون رهپویان و جمعیت ایثارگران -که رابطه نزدیکی با سیدمجتبی خامنه ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی دارند، به عنوان یکی دیگر از طرفداران ایجاد آرامش اعلام کرد: "مهم‌ترین موضوعی که به طور حتم ثبات و آرامش را در فضای سیاسی کشور رقم خواهد زد این است که مسئولین به ویژه سران قوا به دور از رسانه‌ها اختلافات خود را حل کنند."
فاطمه آلیا عضو شورای مرکزی جبهه پایداری نزدیک به مصباح یزدی اظهار داشت: "ثبات و آرامش سیاسی را یک عامل بازدارنده و مانعی برای دشمنان دانست که در فضای جنگ نرم بسیار اهمیت دارد."
جبهه پایداری نوع پیشرفته فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس هشتم بود که برای جلوگیری از وحدت اصولگرایان با نظر مصباح یزدی ایجاد شد. به اعتقاد اعضای جبهه پایداری، آن دسته از اصولگرایانی که در جریان اعتراض های مردم ساکت بودند و آنها را محکوم کردند، نباید وارد انتخابات یا لیست های انتخاباتی شوند.
اصولگرایان جمهوری اسلامی در حالی بر طبل آرامش می کوبند که همین سه سال و اندی پیش خواستار اعدام میرحسین موسوی، کروبی و معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم با اسم رمز "فتنه" بودند. اما حالا که بار دیگر موسم انتخابات فرارسیده آنها از آرامش و ثبات سیاسی دم می زنند در حالی رهبران جنبش سبز همچنان در حبس خانگی به سر می برند و تعداد قابل توجهی از فعالان سیاسی اصلاح طلب و روزنامه نگاران مستقل همچنان در زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذرانند.
به نظر می رسد جمهوری اسلامی که برخلاف انتخابات قبلی که حضور توام با شادی و هیجان مردم و طرفداران جنبش سبز در خیابان ها را پذیرفته بود این بار می خواهد در فضایی پلیسی- امنیتی از گردنه سخت انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به سلامت عبور کند بلکه در این شرایط اقتصادی ناگوار بیش از این دچار چالش امنیتی و بحران مشروعیت نشود.
این در حالی است که در صورت ادامه شرایط بحرانی فعلی، رسیدن به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در اما و اگر قرار گرفته و فروپاشی اقتصادی، سنگین تر از گذشته بر پیکره حاکمیت جمهوری اسلامی سایه انداخته است. به اعتقاد تحلیل گران، در صورتی که این بار فشار اقتصادی منجر به حضور مردم در خیابان ها شود، "شورش اجتماعی" رخ می دهد و مبارزه با آن چندان ساده نخواهد بود چرا که اعتراض نه درباره رای و تقلب در انتخابات که به دلیل گرسنگی و اثرات آن است.

منبع: جرس-مرجان سیادت-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • علی لاریجانی: فشارهای اقتصادی بر کشور زیاد است/اید قبول کنیم که در واردات اشتباهاتی داشته‌ایم
 • یک اقتصاد دان: تورم واقعی بالای 50 درصد است/رکوردشکنی ایران در منطقه به لحاظ تورم و رکود اقتصادی
 • هاشمی رفسنجانی: اقتصاد مقاومتی مانع توسعه روابط ایران با سایر کشور‌ها نیست
 • اجرای طرح قربانی برای سلامتی آیت الله خامنه ای
 • حائری شیرازی: رای موسوی در 88 به دلیل خویشاندی با رهبری بود!!!
 • سردار نقدی: اقتصاد کشور رو به شکوفایی است اما باید سختی ها را تحمل کرد
 • آیت الله خامنه ای: مسئولان اجازه بر هم زدن ثبات سیاسی و آرامش کشور را به بدخواهان ندهند
 • دستور علی لاریجانی به کمیسیون ها برای بررسی به وضعیت موجود کشور به ویژه اقتصادی
 • واکنش آیت الله خامنه ای به بد حجاب ها: هر کسی نقصی دارد، نقض من هم در باطن است!!!
 •  
  آخرین اخبار
 • روانشناسی دیکتاتورها؛ توسل به قدرت تا آخرین لحظه
 • بلوکه شدن بخشی از شیرخشک‌های وارداتی در گمرک به بهانه‌های مختلف
 • عزت الله ضرغامی به دادسرا احضار شد
 • محمد نوریزاد: مراجع پا درمیانی کنند تا آقای خامنه ای کشور را از فاجعه برهاند
 • واکنش تند حزب‌الله لبنان به قطع برنامه‌های ماهواره‌ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی
 • آمریکا تعیین کرد: جایزه ۱۲ میلیون دلاری برای دستگیری دو عضو القاعده در ایران
 • اختلاف دولتی ها بر سر قیمت تخم مرغ
 • تاجزاده: ایران به دست کودتاچیان وارد جرگه کشورهای دست چندم منطقه و کشور‌های دسته‌ی آخر جهانی شد
 • در گرامی‌داشت فقیه استبدادستیز، مبلغ دین رحمانی، و همراه جنبش سبز: موحد ایران‌دوستی که "قابل" است
 • حسین مرعشی: الان شرایط جنگ اقتصادی است و آقایان دارند با لباس بزم به جنگ می روند، انگار که به پیک نیک می روند!
 • اصلاح طلب خوب، اصلاح طلب بد
 • احمد قابل و شجاعتِ عقلانی-ايمانی-انسانی
 • آغاز رزمایش بسیج و سپاه در تهران
 • خانواده محکومین به اعدام مقابل بیت رهبری مجددا تجمع کردند
 • بحران برای بیمارانِ خاص؛ تحریم است، دارو نیست
 • منصور ارباب‌سیر اتهام توطئه برای ترور سفیر عربستان را پذیرفت
 • اعتراض تند روسیه به اتحادیه اروپا به دلیل اعمال تحریم های جدید علیه ایران
 • تغییر نظر وزیر بهداشت: مردم نگران پارازیت نباشند!!!
 • قیمت «100 متری» در نقاط مختلف تهران
 • واکنش مدیر شبکه 3 به برکناری اش: اگر من پورمحمدی خودی نیستم پس کی دیگر خودی است؟
 •