به روز شده: ۱۷:۴۲ تهران - پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۱

حسین مرعشی: الان شرایط جنگ اقتصادی است و آقایان دارند با لباس بزم به جنگ می روند، انگار که به پیک نیک می روند!

امروز: حسین مرعشی با اشاره به بحران های موجود و جاری در کشور گفت: "تمام اشخاصی که در فضای امروز ایران نقش داشته اند باید در قبال تاریخ پاسخگو باشند."

مدیر دولت های هاشمی و خاتمی در نشست سرای اهل قلم، بخشی از ناکارآمدی سیاست های اقتصادی را به اختلاف نظر های سران کشور نسبت داد که بر سر توسعه یا عدالت نظر واحد نداشتند. برای مثال لایحه سرمایه گذاری خارجی در اوایل دولت خاتمی مطرح و در هیأت وزیران رد شد، خاتمی هم در آن فضا مخالف بود، و بعد همان لایحه را به صورت طرح در مجلس پنجم مطرح کردیم و به مجلس ششم کشید و همه به استثناء محتشمی پور و سبحانی به آن رای مثبت دادند.

مرعشی ادامه داد: اما دولت نهم سال ۸۴ در بهترین شرایط روی کار آمد که همه نظر واحد در سیاست های اقتصادی داشتند و اختلاف دیدگاههای کلان رفع شده بود و سند چشم انداز منتشر وبرنامه چهارم مدون شده بود، دیگر کسی با خصوصی سازی، جذب سرمایه های خارجی، فاینانس، بانک خصوصی و بیمه خصوصی و ... مشکلی نداشت، تورم نرخ کاهنده داشت و به ۱۱ درصد رسیده بود و می رفت که تک رقمی شود و از سوی دیگر افزایش ناگهانی بهای نفت درآمدی سرشار و بدون هزینه برای دولت ایجاد کرده بود!

این مدیر دولت سازندگی و اصلاحات افزود: سیاست های اصل ۴۴ که روزی برای مسئولین کشور یک رؤیا شده بود و مثلاً آقای جهانگیری می گفت که اجازه دهید ۴۹ درصد سهام فولاد مبارکه را وارد بورس کنیم و ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد کشور را افزایش دهیم، حالا همه اش واگذار شد و کار زیر بنایی هم انجام نشد!

اصل ۴۴ به یکباره ۲۰۰ میلیارد دلار منابع مالی ایجاد کرد که می توانست صرف زیرساخت ها شود و ۶۰۰ میلیارد دلار درآمد نفت هم در طول تاریخ کشوربی سابقه بود! اما نمی دانیم با این پول ها چه کردند و کار به اینجا کشید که رشد ۱/۲ درصدی و این تورم و این وضع اقتصادی را به ارمغان آورد.

مرعشی در توضیح این مساله ادامه داد: در آخرین بودجه خاتمی فقط ۲۵ میلیارد دلار از درآمد نفتی برداشت شد که ۲ میلیارد آن به بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز داده می شد و ۴ میلیارد آن خالص عمرانی بود(سوای از ۲۰ درصد عمرانی بقیه)

حسین مرعشی در این جلسه که گزارش آن در وبسایت مهدی خزعلی منتشر شده، با مسئول خواندن همه در ایجاد شرایط فعلی اظهار نظر کرد: تمام کسانی که در ایران هستند باید در قبال مسائل امروز ایران در تاریخ پاسخگو باشند.چه کسانی که یک انتخاب شخص را به شوخی گرفتند و چه کسانی که کمک کردند این شخص مسئولیت بگیرد. شما حتی در مقوله ای مانند ازدواج، ابتدا تحقیقات لازم را انجام می دهید تا در انتخاب اشتباه نکنید، حال چگونه بدون تحقیق لازم و به صرف یک سری حرفهای زیبا زدن کشور دست یک نفر داده می شود. قصه امروز مثل حکایت آن مهندس قلابی بهرمان خود ماست، او در آن روستا کت و شلوار می پوشید و کفشش را واکس می زد و عینک دودی (که آنجا خیلی مهم بود!) می زد، اهالی به او می گفتند آقای مهندس! موتور بخت برگشته ای خراب شده بود و آقای مهندس قلابی گفت:" من ابزار می دهم و می گویم چه کنی، اما من دست نمی زنم، خوب این پیچ را باز کن و آن یکی را باز کن، تا اجزای موتور بخت برگشته را از هم جدا کرد و بعد سوار موتور خود شد که برود، صاحب موتور گفت :" پس چرا درستش نکردی، تو همه موتور را از هم پاشیدی؟!" و مهندس قلابی پاسخ داد که من تا همین جایش را بلد بودم و بقیه را نمی دانم!"

وی در ادامه افزود: آقایان هم تا همین حد بلد بودند که مملکت را به بحران برسانند و بعد می گویند ما تا همین جا بلد بودیم! تا امروز می گفتند اینقدر قطعنامه دهید که قطعنامه دانتان پاره شود و امروز به سخنان خود پاسخگو نیستند. تمام اشخاصی که در فضای امروز ایران نقش داشته اند باید در قبال تاریخ پاسخگو باشند. یکی از سیاست های آقای هاشمی آن بود که از نیروهای نظامی به عنوان پیمانکار استفاده کند و در پروژه هایی از آنها استفاده کند چون استفاده از این نیروها در پیمانکاری بهتر از آن بود که امور را در دست بگیرند. همانطور که امروز بخش اعظمی چه در استانداریها و مخابرات و بخشهای دیگر را در دست گرفتند! آنها در انتخابات ۸۴ معترض بودند که هاشمی باز می خواهد به ما در اندازه پیمانکار نگاه کند؟ آقای احمدی نژاد تنها یک چیز می شناسد و آن معجزه پول است! حتی آن زمان که در شهرداری بود شروع کرد به کمک کردن به هیئتها و اشخاصی که می توانستند به او کمک کنند و حتی در دولت هم همین سیاست را در پیش گرفت و تنها معجزه پول را می شناسد.

در این میان مهدی خزعلی پرسید اقتصاد این دوران را آقای موسوی با عهد قجر مقایسه کرده است! که حسین مرعشی گفت:"آنچه در دوره احمدی نژاد اتفاق افتاد مختص دوره ایشان بود و خواهشمندم که هیچ دوره ای را با دوره ایشان مقایسه نکنید چون مقایسه هر دوره ای با دوره ایشان جفا به آن دوره خواهد بود"

مهدی خزعلی پرسید که اشتباهات دوره شما چه بود؟

مرعشی گفت:"ما هم در دوره ای که خودمان مسئول بودیم اشتباهاتی داشتیم و یکی از اشتباهاتمان این بود که اجازه ندادیم نیروهای منتقد حضور فعالتری داشته باشند. امروز مخالفان ایران عزم خود را برای مقابله با ایران جزم کرده اند و تا نفس گیر کردن ایران هم پیش خواهند رفت و این در شرایطی ست که متاسفانه کسانی هم که در داخل هستند موضوع را جدی تلقی نکرده اند و شاهد درگیری بین مسئولین حتی در سطح سران قوا هستیم که با یکدیگر به درگیری لفظی می پردازند.این فضا به هیچ عنوان به نفع آینده ایران نیست.به نظرم ابتدا در داخل باید هم دلی صورت بگیرد و تدبیری اندیشیده شود تا از این بحرانی که امروز گریبانگیر آن هستیم عبور کنیم."

وی در پاسخ به اشکال دوگانه بودن نیروهای نظامی گفت:" یک ملت نمی تواند هزینه دو ارتش را تامین نماید و در زمان هاشمی اولین گام با ادغام وزارت سپاه و وزارت دفاع برداشته شد."

خزعلی گفت:" ما دولت جنگ و دولت سازندگی و دولت اصلاحات داشته ایم و من این دولت را دولت پوپولیسم می نامم و آقای مرعشی گفت:" نه این همان معجزه یا پدیده هزاره سوم و چهارم است و بس!"

در مورد علت عدم اقبال به هاشمی در سال ۸۴ گفت:" به هر حال ایشان دوران طولانی مسئول بوده است و سیبل بود برای حمله و یک انباشت انتقادات برای چنین مدیری مهیاست!

وی تاکید کرد که " جامعه احساسی رای می دهد و به نخبگان و کارشناسان مراجعه نمی کند، نگاهی بیاندازید به نفرات اول هر دوره مجلس، در واقع دموکراسی بدون احزاب ناقص است و این که افرادی می گویند ما به هیچ حزبی وابسته نیستیم، در عالم سیاست حرف بدی است، مثل این است که بگوید من بی اصل و نسب و بی پدر و مادرم و از زیر بوته بعمل آمده ام!"

در خاتمه مرعشی گفت:" الان شرایط جنگ اقتصادی است و آقایان دارند با لباس بزم به جنگ می روند و در خورجین الاغشان هم قلیان گذاشته اند، انگار که به پیک نیک می روند! "-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • مصاحبه ای که مرعشی را متهم به تبلیغ علیه نظام و متحمل زندان کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • در گرامی‌داشت فقیه استبدادستیز، مبلغ دین رحمانی، و همراه جنبش سبز: موحد ایران‌دوستی که "قابل" است
 • اصلاح طلب خوب، اصلاح طلب بد
 • احمد قابل و شجاعتِ عقلانی-ايمانی-انسانی
 • آغاز رزمایش بسیج و سپاه در تهران
 • خانواده محکومین به اعدام مقابل بیت رهبری مجددا تجمع کردند
 • بحران برای بیمارانِ خاص؛ تحریم است، دارو نیست
 • منصور ارباب‌سیر اتهام توطئه برای ترور سفیر عربستان را پذیرفت
 • علی لاریجانی: فشارهای اقتصادی بر کشور زیاد است/اید قبول کنیم که در واردات اشتباهاتی داشته‌ایم
 • اعتراض تند روسیه به اتحادیه اروپا به دلیل اعمال تحریم های جدید علیه ایران
 • تغییر نظر وزیر بهداشت: مردم نگران پارازیت نباشند!!!
 • قیمت «100 متری» در نقاط مختلف تهران
 • واکنش مدیر شبکه 3 به برکناری اش: اگر من پورمحمدی خودی نیستم پس کی دیگر خودی است؟
 • نامه شورای هماهنگی راه سبز امید به رئیس شورای ملی سوریه
 • ‫نام من میرحسین موسوی است، مرا می شناسی؟
 • كاهش 60 درصدی بودجه پيشگيری از وقوع جرم
 • برگزاری رزمايش ارتش در جنوب شرق كشور
 • تغییرات تقویم رسمی سال 1392 ابلاغ شد
 • جدیدترین پهپاد ایران با برد بلند در دست ساخت
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • وصیتنامه سیاسی احمد قابل، پژوهشگر دینی
 •