به روز شده: ۱۷:۳۱ تهران - چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۱

صادق لاریجانی: در جمهوری اسلامی ایران مطلقا اعدامی سیاسی نداریم!!!

امروز: رییس قوه قضاییه در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تبریک فرارسیدن حلول ماه ذی‌الحجه و اعیاد بزرگ آن و با آرزوی بهره‌مند شدن تمام مومنان و مسلمانان از این ایام پربرکت به سفر مقام رهبری به استان خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: ‌ این سفر با توجه به شور و نشاط ایجاد شده در سطح این استان و سایر استان‌هایی که مشمول سفرهای استانی ایشان قرار می‌گیرند، قطعا موجب پیشرفت و برکت برای مردم خواهد بود و باتوجه به جمع‌بندی این سفر‌ها در حضور مسئولان اجرایی، کاستی‌های استان‌های مختلف پس از سفرهای مقام رهبری رفع و حرکت خوب و رو به پیشرفتی آغاز خواهد شد.

به گزارش ایلنا، صادقی لاریجانی با یادآوری فرازهایی از سخنان مقام رهبری در زمینه مسائلی همچون انتخابات و تحریم‌ها و نیز مساله سبک زندگی از تمام مسئولان کشور در رده‌های مختلف خواست تاکیدات مقامرهبری را نصب‌العین رفتار و گفتار خود قرار دهند.

رئیس دستگاه قضا به تشریح مساله تحریم‌های غرب علیه ایران پرداخت و با یادآوری بخشی از سخنان مقام رهبری در این زمینه گفت: موضوع اهمیت ندادن و بزرگ نکردن تحریم‌ها و تاثیر آن بر مردم و نظام اسلامی بخوبی در سفر اخیر ایشان به خراسان شمالی تبیین شد و تمام مسئولان و صاحبان تریبون و مردم باید بدانند که دشمن در حال بزرگ کردن اثر این تحریم‌هاست و رسانه‌های تبلغاتی غرب تلاش می‌کنند با تبلیغات خود تحریم‌های غرب علیه ایران را بسیار تاثیرگذار و شکننده در وضع مردم ایران به تصویر بکشند.

صادق لاریجانی با تاکید بر این‌که «البته تحریم‌ها تاثیراتی بر کشور داشته است» افزود: همانگونه که مقام رهبری نیز تاکید داشتند، ‌ این گونه تحریم‌ها مساله جدیدی نیست و با توجه به وجود استعدادهای ناب جوانان ایرانی و منابع سرشار قطعا از این مشکل نیز عبور خواهیم کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به این موضوع که «مشکلات اقتصادی مهم است و مسئولان باید تمام تلاششان کاهش مشکلات اقتصادی باشد» افزود: در کنار تلاش برای رفع مشکلات اقتصادی، باید به این موضوع نیز توجه داشت که هدف غربی‌ها بزرگ جلوه دادن تاثیر تحریم‌هاست و در داخل کشور نیز متاسفانه افرادی به این مساله دامن می‌زنند.

صادق لاریجانی همچنین به مساله انتخابات نیز اشاره کرد و گفت: ‌ انتخابات در کشور ما به صورت یکی از تجلیات واقعی مردمسالاری دینی است و نباید به نحوی عمل شود که موجب وهن نظام شود.

رئیس قوه قضاییه به تاکیدات مقام رهبری مبنی بر متلاطم نکردن فضای انتخاباتی کشور از سوی مسئولان اشاره و تصریح کرد: ‌ متاسفانه بعد از انتخابات سال ۸۸ مسائلی که به جریان فتنه منجر شد، موجب وهن نظام شد و اکنون نیز با پیروی از سخنان مقام رهبری تمام مسئولان کشور و سران قوا باید تلاش کنند که فضای کشور فضای تنش و التهاب نباشد و همه بر اساس قانون اساسی و در حدود و ثغور وظایف خود حرکت کنند.

رئیس دستگاه قضا اظهار کرد: ‌ مسئولان باید توجه کنند که قانون اساسی حد و مرز تمام مسئولیت‌ها را مشخص کرده و به صورت شفاف از آن سخن گفته است.

صادق لاریجانی افزود: ‌ مسئول رسمی و قانونی تفسیر قانون اساسی، شورای نگهبان است و اگر همه ما براساس وظایف خود و بدون دخالت در کارهای قوای دیگر حرکت کنیم، فضای آرام و خوبی خواهیم داشت.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: اگر قوه قضاییه کار خود را‌‌ رها کند و به سراغ کارهای قوه مجریه برود یا عکس این اتفاق بیفتد، کار‌ها به خوبی پیش نخواهد رفت و از معقول‌ترین امور این است که با تحفظ بر حدود و ثغور وظایف خود و با اجرای تاکیدات مقام رهبری بویژه در زمانی که به انتخابات نزدیک می‌شویم مانع از تلاطم بشویم.

صادق لاریجانی سپس به موضوع سبک زندگی و نظرات مقام رهبری در این باره اشاره کرد و گفت: ‌ اسلام، دینی جامع و نسخه کامل زندگی است و قطعا سبک زندگی خاصی را می‌طلبد و باید وجوه و مصداق‌های این سبک زندگی را دریابیم و با پرهیز تقلید از اجانب، مظاهر زندگی خود را در رفتار و گفتار براساس هدف و معنای زندگی آنگونه که در منابع دینی ترسیم شده است، تنظیم کنیم.

رئیس قوه قضاییه توجه به بحث‌های بسیار مهم اخلاقی و دینی و در کنار آن تکیه بر امور عقلانی را در رسیدن به سبک زندگی مبتنی بر هدف و معنای زندگی در یک جامعه اسلامی مهم توصیف کرد و خواستار توجه نخبگان و صاحبان فکر برای تبیین مصادیق اهداف مدنظر مقام رهبری در خصوص سبک زندگی شد.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: در واقع از بطن سخنان مقام رهبری درباره سبک زندگی نوعی گلایه از وضعیت موجود برداشت می‌شود، چرا که هرچند در بحث اختراعات و صنایع و پیشرفت‌های سخت‌افزاری روبه جلو بوده‌ایم اما راجع به سبک زندگی کار چندانی نکرده‌ایم و با وجود توجه به برخی ظواهر اخلاقی دینی اما بعضا در بسیاری از امور زندگی دنباله‌رو سبک زندگی وارداتی و تقلید از دیگران هستیم، در حالی که اصل و مبنای انقلاب اسلامی توجه به مبانی و ارزش‌های اسلامی و دینی و دخالت آن در تمام شئون زندگی است.

صادق لاریجانی با ذکر مثالی در این باره گفت: در اواخر دوره اصلاحات و با تخصیص بودجه‌ای کلان عده‌ای را مامور بررسی راه‌ها و یافتن راهکارهای پیشرفت و توسعه اقتصادی و آسیب‌شناسی آن کردند که نتیجه آن انتشار کتابی ۷۰۰ صفحه‌ای با این مضمون بود که برای دستیابی به اقتصادی پیشرفته باید مسائل اقتصادی را از بحث‌های دینی جدا کنیم در حالی که اینچنین توصیه‌هایی با اصل و اساس و مبنای دینی نظام ما در تضاد است.

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود به گزارش اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل اشاره کرد و افزود: موضوع مورد اشاره این گزارش درباره اعدام‌ها در ایران تعرض به قوانین اسلامی است که نه‌تن‌ها در ایران بلکه در تمام کشورهای اسلامی وجود دارد و درواقع ارزش‌های اسلامی تمام مسلمانان جهان است، اما جای سوال این است که چرا تنها به ایران فشار می‌آورند و با دیگران کاری ندارند.

صادق لاریجانی با تاکید بر این‌که «در جمهوری اسلامی ایران مطلقا اعدامی سیاسی نداریم و افراد اعدامی یا قاچاقچی مواد مخدر یا متعرضان به جان و مال و نوامیس مردم بوده‌اند» گفت: ‌ پاره‌ای از قوانین و مقررات مربوط به اعدام، قوانین خاص جمهوری اسلامی ایران نیست و تمام مسلمانان به آن معتقد هستند و کشورهای اسلامی باید نسبت به این گونه تعرض‌ها به قوانین اسلامی سکوت نکنند.

رئیس دستگاه قضایی با تاکید بر این‌که مبنای این گزارش‌ها براساس حرف‌ها و ادعاهای یکجانبه معاندان جمهوری اسلامی ایران است، گفت: البته جمهوری اسلامی ایران به این‌گونه ادعاهای مغرضانه توجهی نمی‌کند اما موضوع این است که چرا دشمنان ایران و اسلام چنین بی‌منطق هستند و در حالی که حتی در
خود آمریکا هم مجازات اعدام وجود دارد و در حالی که آمریکایی‌ها با حضور در افغانستان کشت خشخاش را چندین برابر کرده‌اند و ایران را در معرض آسیب‌های جدی از طریق ورود مواد مخدر کرده‌اند نسبت به اجرای قوانین اسلامی در کشور ما متعرض هستند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برخی از مصادیق ناامنی‌های اجتماعی اخیر بر قاطعیت دستگاه قضایی در برخورد با این پدیده شوم که امنیت مردم را مورد حمله قرار می‌دهد، تاکید و اظهار کرد: در اجرای امنیت اجتماعی و برخورد قاطع با مجرمان گوشمان به این حرف‌ها بدهکار نیست و با اجرای دقیق قوانین با سرعت خاطیان را به سزای اعمال پلیدشان می‌رسانیم.

در پایان سخنان رئیس قوه قضاییه، مسئولان عالی قضایی بررسی آیین‌نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضات را ادامه داده و مواد دیگری از آن را به تصویب رساندند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نامه حسین رونقی به رئیس قوه قضاییه؛ اعتراض به ضرب و شتم امدادگران بازداشت شده در آذربایجان
 • نگرانی صادق لاریجانی از رواج اندیشه های سکولار در میان روشنفکران
 • فاطمه هاشمی: صادق لاریجانی و محسنی اژه‌ای نمی‌خواستند مهدی به کشور بیاید
 • بازخوانی نامه سه سال قبل کروبی به صادق لاریجانی: نگذارید کار را از این خراب‌تر کنند
 • صادق لاریجانی: به رهبری اطمینان دادیم "سردسته" های زندانیان سیاسی آزاد نمی شوند
 • صادق لاریجانی: پرونده اختلاس بزرگ همچنان مفتوح است
 • واکنش تابش و علی لاریجانی به اظهارات صادق لاریجانی در خصوص عدم مصونیت نمایندگان
 • صادق لاریجانی: مصونیت قضایی برای نمایندگان اصلا وجود ندارد
 • محمد نوریزاد: آقای آملی لاریجانی! شما نفر ششم دستگاه قضایی هستید
 •  
  آخرین اخبار
 • دیدار تعدادی از اقوام با موسوی و رهنورد
 • عدم پرداخت مطالبات 18 هزار نفر از بازنشستگان فولاد
 • عضو کمیسون امنیت ملی: تلقی کردن تحریم‌ها به «کاغذ پاره» اشتباه بود
 • ناطق نوری، احمدی نژاد را وارد سیاست کرد
 • وزیر بهداشت: افزایش جمعیت به زور تحمیل نمی‌شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • شهادت سردار حبیب لک‏ زایی از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس
 • ریاست مرتضوی بر تامین اجتماعی در مجلس و دیوان عدالت اداری مجددا بررسی می شود
 • مجلس با افزایش قیمت بلیت هواپیما موافقت کرد
 • یک اقتصاد دان: تورم واقعی بالای 50 درصد است/رکوردشکنی ایران در منطقه به لحاظ تورم و رکود اقتصادی
 • واردات گندم آلوده از هند/ خرید گندم از کشاورزان به قیمت کاه
 • ولایتیون یا مصباحیه؛ فتح سنگر رهبری بعد از ریاست جمهوری؟
 • ورود 10میلیون تن محصولات كشاورزی به کشور طی 6 ماه
 • دبیر اتحادیه بارفروشان: قاچاق میوه علت اصلی کاهش قیمت ها در بازار است!!!
 • هاشمی رفسنجانی: اقتصاد مقاومتی مانع توسعه روابط ایران با سایر کشور‌ها نیست
 • مشاور وزیر آموزش و پرورش: تفکر سکولاریسم درنگرش معلمان حذف شده است!!!
 • اعلام قریب الوقوع ورشکستگی 5 شرکت بزرگ لبنی
 • نسرین ستوده در اعتراض به تداوم وضعیت موجود، تهدید به اعتصاب غذا کرد
 • توقف راه اندازی بوس ارز
 • اولین واکنش دولت به تحریم‌های جدید اروپا
 •