به روز شده: ۱۴:۲۳ تهران - سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۱

از "قديانى" تا "توكّل كَرمان"

نویسنده: محمد جواد اکبرين

امروز: بيش از ششصد روز از حصر نمادهاى مقاومت مردم در برابر استبداد مى گذرد؛ بهترين توصيف را شايد ابوالفضل قديانى در آخرين نامه اش از زندان اوين نوشته است كه "موسوی و کروبی مومنانه بر سر پیمان خویش با مردم ماندند و تا آخرین دم آزادی شان تکیه بر جنبش اجتماعی را ادامه داده و استراتژی مهار قدرت مطلقه را با نگاهی به نیروی عظیم مردمی تابدان جا پیش بردند که در جامعه ای که اعتماد به سیاسیون به گوهری کمیاب بدل شده است تا آخرین فراخوان همراهی میلیونی مردم در خیابان ها را به نام خود و جنبش سبز ثبت کردند".

اما درست در همين روزها بیش از ۱۴۰۰ سیاستمدار و کارشناس جهان و نيز دبير كل سازمان ملل متحد در "مجمع جهانی دموکراسی" در استراسبورگ فرانسه گردهم آمده اند؛ مجمعى كه برگزار كنندگان اش مى گويند با الهام از "بهار عربی" متولد شده است.

پديده اين مجمع اما خانم "توکل کرمان" بانوى مسلمانِ يمنى و فعال حقوق بشر اين كشور و برنده جایزه صلح نوبل بود؛ او كه هم زندان ديكتاتور يمن را تجربه كرده و هم شيرينى سقوط ديكتاتور را در بهار عربى كشورش چشيده، در يك سخنرانى متفاوت، مخاطبانش را ملامت كرد كه نگذارند ميثاق هاى دموكراتيك سازمان ملل، در روزهايى كه آزاديخواهان سوريه قربانى مى شوند بر زمين بماند.

از آنها پرسيد كه اين روزها با وجدان شان چه مى كنند؟ تاكيد كرد كه دموكراسى در همه جاي جهان يك مدل نيست و نتيجه يكسان نمى دهد اما معيارهاي آن يگانه است؛ از آنها خواست كه نگذارند ديكتاتورها به بهانه "استقلال و عدم دخالت در امور داخلى كشورشان" آزادي و كرامت مردم شان را قربانى كنند؛ خانم كَرمان، به يادِ مخاطبانش آورد كه فقط قدرت انسانىِ جهانى و وجدانِ بين المللى است كه قدرت مستبدان را مهار مى كند.

او فاجعه سوریه را محک وجدان جهانی خواند و به دولت های شرکت کننده در اجلاس مجمع جهانی دموکراسی هشدار داد که به وجدان های خود رجوع کنند و برای رهایی از ظلم به کمک سوری ها بشتابند. او گفت كه نگرانى جوامعى كه زمستان كشورشان را با خون شان تا بهار مى رسانند اينست كه اعضای سازمان ملل به منشور سازمان ملل و نیز به بیانیه جهانی حقوق بشر، توافقنامه‌های بین‌المللی در زمینه حقوق شهروندی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی انسان‌ها پایبند نمانند...

مدتى قبل از اين سخنان، آخرين نامه ابوالفضل قديانى از اوين منتشر شد؛ مردي كه هم تاوان شجاعت اش را در برابر شاه پس داد و هم در برابر آيت الله خامنه اي؛ از اوينِ سلطنت تا اوينِ ولايت... اما جنس تجربه قديانى كه عمرى را پاى مبارزه با استبداد گذرانده با جنس تجربه ى توكل كرمانِ جوان، يكى است! هر دو به اين نتيجه رسيده اند كه فقط قدرت، قدرت را مهار مى كند؛ قديانى نوشته است:

"اکنون جریان اصیل اصلاحات در حالی که فعالان آن طی بیش از سه سال گذشته صدها سال حبس تحمل کرده و می کنند و در تظاهراتی که به دعوت آنان برگزار شده ده ها شهید بر روی دست مردم مانده و رهبران مورد وثوق آن نزد مردم بدون هرگونه محاکمه در خانه های خودشان زندانی شده اند، دیگر از آن مرحله گذشته است که بپذیرد بدون آنکه مستظهر به قدرت جنبش اجتماعی باشد می تواند با جبهه ی استبداد تعامل کرده یا امتیازی از آن به نفع اصلاحات بگیرد. امروز دیگر روشن شده است که ولی فقیه مطلقه قدرت اش را مشروطه نمی کند مگر آنکه فشار سازماندهی شده اجتماعی او را وادار به این امر کند."

قديانى به صراحتِ و شجاعت (كه اين روزها كيمياست) از اوين مى نويسد: "این یادآوری و مرور کوتاه بر برخی اقدامات جریان اصلاحات در بستر جنبش سبز از این جهت ضروری است که بدانیم بنیان جنبش سبز بر آشکار شدن این اصل اساسی نزد اصلاح طلبان شکل گرفت که: قدرت مطلقه را تنها با قدرت می توان مهار کرد و قدرت ما در نیروی اجتماعی نهفته است".

موسوى و كروبى هم در آخرين حرف هاى قبل از حصر، سخن از "مبارزه با فرعون" گفته اند؛ مصطفى تاج زاده و عيسى سحرخيز و احمد زيدآبادى و بسيارى ديگر از شهروندان اوين هم مدتهاست كه به همين نتيجه رسيده اند و اين تجربه ها، پارادايم و الگوى جنبش سبز را تغيير داده است.

اصلاح طلبى مدتهاست كه اگر پايان نيافته باشد معناى خود را از دست داده و راه خاتمىِ ٧٦ در قديانىِ ٩٢ خاتمه يافته است. امروز حرفهاى "توكل كرمان" ديگر به زبان عربى نيست! چنانكه درايران هم ديگر مدتهاست همه اين شعار ميدان التحرير مصر را خوب مى شناسند: "الشّعب يريد اسقاط النّظام" كه اگر جز اين بود ابوالفضل قديانى تمایل برخی از اصلاح طلبان به بازگشت به قدرت و پیگیری پروژه اصلاحات را "به بازی گرفتن بدیهیات" نمى خواند و نمى گفت: "در این جنجال های مطبوعاتی که عمدتا ناشی از سرخوردگی، بی عملی، و یا به دلایل واقعی، نا گفتنی هستند معمولا بدیهیات به بازی گرفته می شود و واقعیات، نادیده. گویی تحلیل های سیاسی به داستان پردازی های بی رمق بدل می شود".-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • یادداشت محمد‌امین هادوی از زندان اوین؛ خدمات متقابل دولت و قاچاقچیان
 • تفاوت امیدبخش زندانیان در دو رژیم
 • رکورد شکنی روغن نباتی در افزایش قیمت مواد غذایی
 • پیام تسلیت محمد خاتمی به احمد و هادی قابل
 • گزارش تخلف ۱۲ میلیارد دلاری دولت در بودجه سال ۱۳۸۹
 • حذف شبکه های ایران از روی ماهواره هاتبرد
 • افزایش 30 درصدی صادرات آمریکا به ایران
 • اجرای طرح قربانی برای سلامتی آیت الله خامنه ای
 • حائری شیرازی: رای موسوی در 88 به دلیل خویشاندی با رهبری بود!!!
 • پرداخت نشدن یارانه 30 درصدی تولید پرداخت/ بی پولی کارخانه ها
 • سردار نقدی: اقتصاد کشور رو به شکوفایی است اما باید سختی ها را تحمل کرد
 • تعطیلی پروژه های عمرانی به دلیل افزایش 200 درصدی قیمت مصالح ساختمانی
 • محمود مغاری بازداشت شد / بازداشت نگار حائری دختر ماشاء الله حائری در تهران / محکومیت شهروند ۸۵ ساله بهایی به ۳ سال حبس تعزیری
 • اعمال تحریم های جدید علیه ایران توسط اتحادیه اروپا/ایران در لیست کشورهای «سفر ممنوع» قرار گرفت
 • آیت الله خامنه ای: مسئولان اجازه بر هم زدن ثبات سیاسی و آرامش کشور را به بدخواهان ندهند
 • وزیر بهداشت: چیزی در حدود 7.5 درصد از جمعیت کشور با هزینه‌های درمانی به زیر خط فقر می‌روند
 • ادامه بیکاری 200 کارگر کارخانه آزمایش/صاحبان تمایلی برای بازگشایی ندارند
 • اشتون اعلام کرد: تداوم سیاست چماق و هویج در برابر ایران
 • هراس دولتی ها از شروع دوباره اعتراضات بازار
 • فاطمه هاشمی: با وضعیت بحرانی اقتصاد کشور، نیاز به انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری داریم
 •