به روز شده: ۰۱:۲۶ تهران - چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۱

اعتراف احمدی نژاد به کسری بودجه شدید دولت/ استقراض ۹۰۰۰ میلیارد تومانی از بانک مرکزی، بدون مجوز مجلس

امروز: تنها یک هفته پس از آنکه محمود احمدی نژاد در نشست مطبوعاتی خود ادعا کرد "با توجه به تدابیر انجام شده هیچ گونه کسری بودجه‌ای امسال نخواهیم داشت" او امروز در اظهار نظری تازه و متناقض با سخنان قبلی خود، تلویحا به کسری بودجه دولت اعتراف کرد و گفت که "دولت از لحاظ بودجه تحت فشار است."

به گزارش کلمه، تا پیش از این مسئولان دولتی همواره وجود کسری در بودجه سالانه را تکذیب می کردند، حتی اگر مانند این ماه پرداخت یارانه های نقدی به تعویق بیفتد، پروژه های عمرانی به علت نبود منابع متوقف شود و یا مزایای حقوقی و دستمزدهای معوق بازنشستگان، کارمندان و نیروهای خدماتی همچنان به تعویق بیفتد. اما رئیس دولت امروز به وضوح اعتراف کرد که دولت در تامین بودجه کشور کم آورده و با کسری روبه‌روست.

احمدی نژاد که امروز در ششمین مجلس دانش آموزی سخن می گفت در پاسخ به در خواست برخی از نمایندگان مجلس دانش‌آموزی که خواستار افزایش بودجه سازمان دانش‌آموزی شدند، فاش ساخت که " اکنون به لحاظ بودجه تحت فشاریم. "

احمدی نژاد به صراحت اعلام کرده است که "بودجه خیلی جاها صفر شده یا کاهش ۲۵درصدی داشته است. در این شرایط می‌توان فهمید که خیلی‌ها چکاره هستند."

او در سخنان قبلی خود ادعا کرده بود که " اولویت بندی کرده‌ایم و هزینه‌ها را کم کرده‌ایم تا از لحاظ بودجه با هیچ گونه کم و کاستی مواجه نشویم و امسال هیچ گونه کسری بودجه نخواهیم داشت." اما با فاصله چند روز، امروز به صراحت کسری بودجه را علنی ساخته است.

پیش از این کلمه در گزارشی خبر داده بود که ذخایر ارزی کشور رو به اتمام است و احتمال ناتوانی دولت از پرداخت حقوق کارمندان در ماه های آینده وجود دارد. در گزارش کلمه اشاره شده بود که با توجه به افزایش مداوم کسری بودجه دولت، طی سه ماه آینده وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی در پرداخت حقوق کارکنان و مجموعه های مرتبط با خود دچار مشکل خواهند شد.

در آن گزارش آمده بود که از سوی دولت بخشنامه ای دارای طبقه بندی برای همه زیرمجموعه های دولت و دستگاه های اداری ارسال شده که در آن با طرح احتمال کاهش ۵۰ درصدی حقوق و دستمزد ماهانه کارمندان در صورت تداوم وضعیت کنونی، از بالاترین مقام مسئول هر دستگاه خواسته شده تدابیر لازم را جهت پیشگیری از وقوع هرگونه نارضایتی در میان کارمندان و کارکنان آن دستگاه مربوطه پیش بینی کند.

در تایید و تکمیل آن گزارش، امروز احمدی نژاد خطاب به مجلس دانش آموزی با این وعده که بودجه مجلس دانش‌آموزی و سازمان دانش‌آموزی را تامین کند و گفته است "حتی اگر لازم باشد از حقوق وزیر و سایرین کم می‌کنیم و بودجه شما را می‌دهیم." سخنانی که تلویحا حاوی این هشدار به کارمندان و مسئولان دولت است که احتمالا باید به زودی در انتظار کاهش حقوق و دستمزد خود باشند.

مساله کسری بودجه دولت پیش از این هم در تخلفات دولت در اجرای هدفمندی یارانه ها مورد اشاره قرار گرفته بود. نمایندگان فاش کرده بودند که دولت بودجه طرح های عمرانی و استانها را به جای هزینه کرد در محل خود، صرف هزینه های جاری و روزمره و همچنین پرداخت یارانه های نقدی کرده است.

موضوعی که استانهای بسیاری را در تامین هزینه ها با مشکل مواجه ساخته است. به عنوان نمونه می توان به استان سمنان اشاره کرد که چندی پیش مفید غلامی معاون برنامه ریزی استانداری آن با تایید اینکه درصد کمتری از اعتبارات تعیین شده هزینه ای، تامین می شود از مدیران خواست تا در زمینه هزینه کرد بودجه دقت لازم را داشته باشند.

او که سخنانش در خبرگزاری دولت (ایرنا) منعکس شده، با اشاره به در نظر گرفتن درآمدهای مالیاتی به عنوان ۸۰ درصد منبع اعتبارات، گفته بود: در استان سمنان که عمده مالیات از واحدهای تولیدی تامین می شود و حتی تخصیص بخش سایر حقوق، مزایا و مستمری کارمندان را ۳۵ درصد خوانده بود.

از سویی معطل ماندن طرح ها و پروژه های عمرانی و مصوبات استانی، از دیگر مواردی است که به گفته برخی از نمایندگان مجلس حتی به برخی از این مصوبات نگاه هم نشده است.

بنا بر قانون، دولت باید بخشی از درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها و افزایش قیمت کالاها را به واحدهای تولیدی اختصاص می‌داد تا مدیران آنها بتوانند از این طریق با نوسازی واحدهای تولیدی، مصرف انرژی خود را کنترل و هزینه‌های خود را کاهش دهند.

اما دولت در عمل به این واحدها هم پولی اختصاص نداد و مانع از افزایش قیمت کالاها نیز شد، به گونه ای که برخی گزارش‌ها نشان می دهد فشارها به قدری زیاد بوده که برخی واحدها برای کاهش هزینه‌ها، کار را از اساس تعطیل کرده و یا تولید را به شدت کاهش داده اند.

معضلی که باعث شد ۳۶ نفر از نمایندگان مجلس در قالب طرح دو فوریتی برای جلوگیری از رکود و توجه بیشتر به تولید و سرمایه‌گذاری طرحی را تدوین کنند که براساس این طرح منابع عمومی کشور به سمت سرمایه‌گذاری و افزایش تولید هدایت می‌شود.

مهم‌ترین منابع این طرح، منابع ناشی از فروش نفت است. بر اساس گزارش ها، طراحان در قالب این طرح منابع ناشی از فروش ارز حاصل از فروش نفت را نیز به منابع درآمدی دولت افزوده و تاکید کرده اند که با اجرای آن اولا کلیه منابع حاصله به حساب خزانه واریز می‌شود و ثانیا به بخش اجرای طرح‌‌های عمرانی و نیز تسهیلات بخش تولید توجه کافی می‌شود.

نکته قابل اشاره دیگر آنکه براساس قانون قرار بود درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها به صورت نقدی بین خانوارها و بخش تولید توزیع شود، اما طبق اعلام نمایندگان مجلس در سال گذشته دولت ۴۰ هزار میلیارد تومان در برنامه هدفمند کردن یارانه ها هزینه کرده، در حالی که کل درآمد حاصل از افزایش قیمت ها ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده و کسری زیادی داشته است.

طی روزهای گذشته با مطرح شدن فوریت بحث توقف برنامه حذف یارانه ها در مجلس، موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد با اشاره به هزینه های این برنامه در سال گذشته از دولت خواست که جواب دهد "این ۱۸ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت را از کجا آورده که هزینه کرده است."

به گفته ثروتی در صحن علنی، دولت با عدم واریز درآمدهای حاصل از فروش نفت به خزانه و ۹ هزار میلیارد تومان استقراض از بانک مرکزی، آن هم بدون اجازه و مجوز مجلس، این کسری را تامین کرده است.

همچنین با بروز نوسانات بازار ارز برخی از نمایندگان مجلس از جمله غلامرضا مصباحی مقدم، احمد توکلی و الیاس نادران فاش ساختند که دولت برای جبران کسری بودجه خود به صورت تعمدانه از ورود ارز به بازار جلوگیری کرده و این وضعیت آشفته را در بازار به راه انداخته که موجب افزایش بی سابقه نرخ تورم شده است. موضوعی که دولت با رد آن از هر گونه مسوولیت در این زمینه هم شانه خالی کرده و آن را ناشی از تحریم خوانده است.

فردا قرار است پس از تصویب فوریت، طرح اصلی مجلس برای متوقف کردن فاز بعدی هدفمندی یارانه ها در صحن علنی به بحث گذاشته شود. طرحی که دولت مخالف آن است و به گفته معاون احمدی نژاد، دولت اصرار دارد که با اصلاحاتی آن را اجرا کند. از سویی نمایندگان نگران تبعات اقتصادی و سیاسی ادامه این طرح هستند و از سوی دیگر، متوقف کردن این طرح نیز نوعی اعلام شکست برای حاکمیت یکدست اصولگرایان محسوب می شود.

باید دید مجلس و دولت در این باره به چه نتیجه ای خواهند رسید و مهمتر از آن، چگونه تصمیم خود را برای افکار عمومی توجیه خواهند کرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نوباوه: احمدی نژاد پاسخ دهد؛ فرد پناهنده شده به امریکا از کارکنان ریاست جمهوری است
 • یکی از طراحان سوال از احمدی نژاد: اینبار طوری صحبت میکنیم تا احمدی نژاد دیگر جرات نکند با آن ادبیات صحبت کند
 • زمزمه های برکناری وزیر ارشاد توسط احمدی نژاد/توقف استیضاح وزیر آموزش و پروش به دلیل بحران اقتصادی
 • مسئولان زندان اوین: احمدی نژاد به فکر بازدید سر زده نباشد، وی را راه نمی دهیم
 • نماینده مجلس: وضع بحرانی است اما هنوز «امام خامنه ای» از موضع خود در مورد احمدی نژاد پایین نیامده اند
 • اظهارات محسن رضایی از طرف دفتر احمدی نژاد تکذیب شد
 • عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: احتمال استیضاح احمدی نژاد وجود دارد
 • جمع آوری 93 امضا برای سوال از احمدی نژاد
 • رد درخواست ملاقات احمدی نژاد از طرف آیت الله خامنه ای
 •  
  آخرین اخبار
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • توقف انتقال کالا به ایران توسط بزرگترین شرکت حمل و نقل دریایی جهان
 • فاطمه هاشمی: اجازه ملاقات با مهدی را نمی دهند
 • جهش دلار به 3500 تومان
 • حسین هدایتی، میلیارد فوتبالی بازداشت شد
 • نادران از توضیح وزیردادگستری قانع نشد/ احتمال کشیدن ماجرای م.ر به صحن مجلس
 • کوچک‌تر شدن 120 هزار کیلومتری دریاچه ارومیه و تبدیل شدن پنج جزیره آن به خشکی
 • روایت ژیلا بنی یعقوب؛ روزهایی که در اوین می گذرد
 • پرونده مشايی در کميسيون اصل 90 مجلس
 • متن کامل مصاحبه رضا خاتمی: قرائت مخالفان اصلاحات از نظام يك قرائت ديكتاتوري است، ما از نظام يك قرائت دموكراتيك داريم
 • محکومیت ۲۲ نفر در باکو به اتهام جاسوسی برای ایران
 • آلمان تحریم ها و محدودیت های جدید علیه ایران وضع کرد
 • یک گزارش: ایران برای تهیه اورانیوم با خلوص ۹۰ درصد تنها به ۲ تا ۴ ماه زمان نیاز دارد
 • ایران، امارات را تهدید به قطع روابط در صورت اصرار بر جزایر سه گانه کرد
 • رامنی: اوباما سه سال پیش در برابر درخواست آزادی خواهان ایران سکوت کرد
 • ششصد روز حبس در بن بستی به نام ستاره
 • افزایش قیمت برنج در کشور
 • جدایی ری از تهران فعلا منتفی است
 • آخرین تصمیم‌های ارزی دولت و مجلس: برای مقابله با سوداگران بازار ارز، وزارت اطلاعات، وزارت کشور و نیروی انتظامی وارد عمل می شوند
 • زهرا اشراقی: با پرداختن به کاریکاتور شرق می خواهند توجه مردم را نسبت به وضعیت کنونی کشور و وضعیت تورم و... منحرف کنند
 •