به روز شده: ۲۰:۱۷ تهران - جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۱

خوش چهره: اقتصادمان در وضعیت کی بود کی بود من نبودم است

امروز: گذشت هفت سال باعث شده تا محمد خوش‌چهره در قامت یکی از جدی‌ترین منتقدان اقتصادی دولت بنشیند. او معتقد است که سیاست‌های پروژه‌یی دولت مصایب اقتصادی بسیاری را برای کشور به دنبال داشته است.

آقای خوش‌چهره وضعیت نابسامان اقتصادی کشور چه تبعات سیاسی‌ای می‌تواند به همراه داشته باشد؟

این همه هشدار دادیم و آقایان گوش نکردند. در شرایط حساسی قرار گرفته‌ایم و باید نسبت به این وقایع حساس باشیم. به نظرم مشخص نیست که اگر این جریان استارت بخورد تا کجا خواهد رفت و چه خسارت‌هایی را به نظام وارد کند. بنابراین باید واقعا هوشیار بود که چه اتفاقی در شرف وقوع است.

جدای از انتقادهای جنابعالی از وضعیت اقتصادی کشور، آیا دیداری با مقامات ارشد کشور به عنوان یک چهره اقتصادی داشته‌اید و تلاش کرده‌اید که راهکارهایی را برای خروج از این وضعیت در اختیار مسوولان قرار بدهید؟

بله. همین امروز (دیروز) دیداری با آقای لاریجانی داشتم و ‌نظراتم را به ایشان گفتم.

آقای لاریجانی که قرار بود امروز (دیروز) یک کنفرانس مطبوعاتی در واکنش به اظهارات اخیر آقای احمدی‌نژاد داشته باشند که لغو شد. شما از چرایی لغو این کنفرانس خبری دارید؟ آقای لاریجانی چیزی نگفتند؟ و اینکه چه مباحثی بین شما و آقای لاریجانی رد و بدل شد؟

نه، من اصلا خبر نداشتم که ایشان کنفرانس خبری دارد. آقای لاریجانی نظرات من را در سخنرانی‌ها و اظهاراتش می‌گوید. من هم نمی‌توانم جزییات این دیدار را بگویم. یک دیدار خصوصی بود.

این دیدار به مساله انتخابات برمی‌گردد یا اینکه فقط نگرانی‌های اقتصادی شما محور مباحث بود؟

بحث درباره مسائل اقتصادی کشور بود.

این جلسه چند ساعت طول کشید؟

دو ساعت.

محرمانه بود؟

بله.

آقای احمدی‌نژاد در کنفرانس خبری خود با رسانه‌ها تقریبا بعضی از نهادها را زیر سوال بردند و گفتند که تنها مسوولی هستند که پاسخگو هستند. ایشان افزایش نرخ ارز را باز هم جنگ روانی و اثرگذاری تحریم‌ها دانستند...

این اظهارات نشان می‌دهد که دولت در یک شرایط سختی قرار گرفته و رییس دولت در نهایت قبول کرده که در وضعیت خاص اقتصادی قرار گرفته‌ایم. اینکه دولت مشکلات را به گردن مجلس بیندازد و مجلس اتهامات را به گردن دولت بیندازد یادآور ضرب‌المثل عامیانه معروف «کی بود کی بود من نبودم» است. در حال حاضر اقتصاد ملی، پول ملی و معاش مردم هدف قرار گرفته است که مساله را کاملا جدی می‌کند. اگر این مشکلات به زودی حل نشود دیگر فقط این دولت نیست که آسیب می‌بیند. بنابراین آقایان مسوول اگر دست از این رویه‌های اتهام‌زنی و فرافکنی برندارند یقینا نه‌تنها آیندگان قضاوت خوبی درباره آنها نخواهند داشت که خود اینها هم در کوتاه‌مدت به نتیجه نخواهند رسید.

ضعف عملکرد اقتصادی دولت را در چه مسائلی می‌بینید؟

در آسیب‌شناسی رفتار و سیاست اقتصادی در دولت نهم و دهم باید به عدم وجود یک برنامه منسجم، عملکرد پروژه‌یی، عدم انجام برنامه چهارم و پنجم و برنامه عملیاتی مثل بودجه اشاره کرد. پروژه‌یی رفتار کردن و سلیقه‌یی رفتار کردن، آفت است. آفت بزرگ یک نظام اقتصادی این است که رییس دولتش باورها و سلایق شخصی خود را اساس تصمیم‌گیری قرار دهد، آن هم بدون اینکه در مسیر و فرآیند کار کارشناسی قرار گرفته باشد و به تایید نخبگان و کارشناسان اقتصادی رسیده باشد. سلیقه‌یی رفتار کردن و عدم تحقق ظرفیت‌های مجلس در حوزه قانونگذاری و نظارت، فضایی را پیش آورد که ما در موقعیت فعلی از اقتصاد قرار داریم که به هیچ‌وجه شایستگی و استحقاق آن را نداشتیم. الان در جامعه دچار شکاف عمیق طبقاتی و فقر هستیم؛ در ادامه، فشارهای ناشی از بیکاری می‌تواند، چالش‌های اجتماعی را همراه داشته باشد و بازبینی در روش‌های حاکم یک ضرورت در نظام است.

راهکار مشخص شما برای برون‌رفت از این وضعیت چیست؟

در حال حاضر به یک همگرایی جدی میان مسوولان کشور نیاز داریم.

آقایان باید با یک طمانینه منطقی به استفاده از همه ظرفیت‌های عقلایی نظام برای حل مشکلات و مصایب پیش آمده اقدام کنند چراکه ریال در موقعیت تضعیفی جدی قرار گرفته است. مفهوم سقوط ریال و ضربه به پول ملی تفسیری غیر از تضعیف اقتصاد ملی و مناسبات اقتصادی کشور ندارد. ضربه به اقتصاد تولید یعنی ضربه به اقتصادهای کلان که نتیجه‌یی جز ترویج بیکاری، گسترش فقر و رقص بی‌محابای تورم و افزایش شکاف طبقاتی نخواهد داشت. قطعا اگر مشکلات اقتصادی را حل نکنند فشارهای اقتصادی و تنش‌های اجتماعی و امنیتی متولد خواهد شد. بنابراین باید همه دست به دست هم بدهند و این آقایان مسوول کشور را نصیحت رسانه‌یی، علمایی و نخبگانی دهند که به جای فرافکنی و فرار از زیر بار مسوولیت‌ها به یک همگرایی و تشخیص صحیح از وضعیت و اهداف آنی، کوتاه‌مدت و میان‌مدت اقتصادی برسند. اقتصاد ایران در شرایط کنونی به مثابه مصدومی است که ضربه خورده و دچار حادثه شده است و در حال حاضر به جای رسیدگی به این مصدوم که اصلی‌ترین مداوایش جلوگیری از خونریزی است به حواشی این مصدوم توجه می‌شود. خونریزی اقتصاد ایران رها شده و همین بی‌توجهی به آن می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد. هم‌اکنون مسوولان کشور به جای آنکه هر چه سریع‌تر خونریزی اقتصاد ملی را متوقف کنند به جیغ و دادهای اطراف مصدوم توجه می‌کنند. به واقع اگر هرچه سریع‌تر راهی را برای جلوگیری از ارزش پول ملی پیدا نکنند دیگر در این میدان سیاست کسی برنده نخواهد بود. البته دولت خیلی به این امر توجه ندارد و همین مساله خطای استراتژیک است که به نظر می‌رسد در راس آن دولت قرار دارد.

یعنی معتقدید نابسامانی اقتصادی تعمدی است؟

حرف من این است که برآورد غلط و تعمد در نارضایت‌سازی عمومی کارکرد سیاسی دارد و اینها فکر می‌کنند که در این فضا می‌توانند به اهداف سیاسی خود برسند، در حالی که این برآورد غلط است.

تعمدی نبوده؟

الان وقت این نیست که ببینیم قاصر و مقصور کیست. وضعیت اقتصادی ایران در حال حاضر به گونه‌یی است که نباید به دنبال این باشیم که دلیل حادثه مستی و خطای راننده بوده یا نقص فنی. در حال حاضر و قبل از هر چیزی باید به مصدوم که اقتصاد معیشتی است، توجه شود؛ مخصوصا در نقطه‌یی که خونریزی شده است. بنابراین باید هرچه سریع‌تر از جهالت در تصمیم‌گیری و غفلت و تغافل دولت در مدیریت خارج شد که اگر این اتفاق نیفتد یقینا دیگر نمی‌توان گفت سوءتدبیر‌ها باعث مصایب اقتصادی ایران شده است.

منبع: روزنامه اعتماد-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • خوش چهره: میزان وابستگی دولت احمدی نژاد به نفت، از دولت دوران جنگ هم بیشتر است
 •  
  آخرین اخبار
 • رسیدن ایران به رتبه چهارم "طلاق"
 • اختلاس ۴۴۰ میلیارد تومانی در پتروشیمی ایلام
 • بیش از دوماه بی خبری مطلق از مهدی فخر زاده‎
 • هاشمی رفسنجانی: با ناتوانی از تامین معیشت مردم، چگونه نظام می خواهد زمینه ساز ظهور باشد
 • حدادعادل: انشاء الله مردان نیز همانند بانوان دارای پوشش اسلامی شوند
 • نگرانی صادق لاریجانی از رواج اندیشه های سکولار در میان روشنفکران
 • شکایت از احمدی نژاد به دلیل همراهان زیاد نیویورک
 • دروغ پراکنی های احمد خاتمی: به حمدالله در كشور وضع عادی است و بحرانی نیست
 • دروغ پراکنی های احمد خاتمی: به حمدالله در كشور وضع عادی است و بحرانی نیست
 • سفر معاون اول احمدی نژاد به ترکیه برای مذاکرات خصوصی با اردوغان
 • احتمال منتفی شدن استیضاح وزیر ورزش به دلیل بحران اقتصادی
 • تصميم جدید اتحاديه اروپا؛ تحريم گازی ايران
 • عدم حضور وزیر خارجه روسیه در نشست 1+5 پیرامون ايران
 • بازگشت مهدی هاشمی به ایران ابتکار رهبری یا تدبیر هاشمی
 • بازداشت 16 نفر به اتهام اخلال در بازار ارز
 • نامه یک دانشجوی بازداشتی به آیت الله خامنه ای/انباشت زندان‌ها از بهترین سرمایه‌های ایران، در ‌‌نهایت شما را از سریر قدرت به زیر خواهد کشید
 • ذخیره سازی گسترده گوشت و تخم مرغ/خسارت 325 میلیارد تومانی صنعت تخم مرغ در 5 ماه اخیر
 • افزایش ۱۵درصدی کودکان کار در شهر تهران
 • افزایش بی سابقه قیمت خودرو در کشور
 • عضو جبهه پایداری و فراکسیون روحانیون: بلای بنی صدر را سر احمدی نژاد می آوریم
 •