به روز شده: ۱۷:۱۳ تهران - پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۱

بعد از ۲۶ ماه سکوت خبری معاونت فرهنگی ارشاد: کاغذ در اولویت‌های ستاد تدابیر ویژهٔ اقتصادی قرار ندارد

امروز: علی اسماعیلی؛ معاون فرهنگی جدید وزارت ارشاد، در اولین مصاحبهٔ خود بعد از انتصاب در این سمت، ‌ به توضیح سیاست‌های این معاونت دربارهٔ بحران کاغذ و مواضع خود پرداخت.
این گفتگو را در زیر می‌خوانید:

* نزدیک به ۱ ماه از تشکیل کارگروه رسیدگی به مشکلات کاغذ می‌گذرد، وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی به جز تشکیل این کارگروه، کار دیگری در زمینهٔ این مشکل انجام داده است؟ این کارگروه تا امروز چه خروجی مشخصی در مورد کاغذ داشته است؟
ــ چیزی که ما در حوزهٔ کاغذ دنبال می‌کنیم، در قالب‌‌‌ همان کارگروه است. تا امروز جلسات مختلفی با نهاد‌ها، سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها و مدیران کارخانه‌های تولید کاغذ داشتیم و جلسهٔ دیگری را هم در شنبه هفتهٔ آینده (۱۵ مهرماه) با واردکنندگان کاغذ داریم. در حال حاضر یک جمع‌بندی در مورد مشکلات و موانع این حوزه، انجام شده است. ما در حال تلاش هستیم تا شرایط امروز بازار (که شرایطی کاذب است) را مدیریت کنیم. انشالله به زودی شاهد کاهش جدی قیمت در این حوزه خواهیم بود.

*مشخصآ از چه زمانی شاهد این کاهش قیمت خواهیم بود؟
ــ ورود کاغذ فرآیندی دارد که مربوط به ما نیست؛ زمانی که ثبت سفارش انجام شود، این کالا بارگیری می‌شود، حمل شود و بعد در گمرک ترخیص شود. ما از زمان ورود کاغذ به کشور می‌توانیم فرآیند‌ها را تسهیل کنیم و سرعت ببخشیم. با افراد مختلفی گفتگو داشته‌ایم و آمادگی کامل برای کمک کردن در این حوزه را دارند.

*همکاری وزارت صنعت، معدن و بازرگانی در این زمینه با شما به چه صورت بوده است؟
ــ در مجموع راضی کننده است. همکاری این وزارت‌خانه، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده خوب بوده و خوشبختانه همه در این قضیه هم نظر هستند و به نظر من این بزرگ‌ترین حسن این کارگروه بود که توانست تمام این مجموعه‌ها را در این موضوع با یکدیگر هم نظر کند. این‌ها به کاهش قیمت کاغذ کمک می‌کند، ببینید این قیمت کاغذ واقعی نیست و کاذب است. مطمئن هستیم که این قیمت به زودی شکسته می‌شود.

*با توجه به نوسانات بازار ارز و قیمت فعلی دلار، چطور قیمت کاغذ کاهش پیدا می‌کند؟
ــ بله، متاسفانه کاغذ در اولویت‌های ستاد تدابیر ویژهٔ اقتصادی قرار ندارد. اسم کاغذ دیواری و کاغذ سیگار در این اولویت‌ها آمده است، ‌اما متاسفانه اسمی از کاغذ تحریر و مطبوعات نیامده است.

*این انتقادی است که شما به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی دارید؟
ــ ما انتظار نداریم کاغذ با ارز مرجع وارد شود، شاید اولویت‌های ضروری‌تری برای واردات وجود داشته باشد. نه اینکه کاغذ تحریر و روزنامه اولویت نداشته باشند، به هر صورت این‌ها خوراک فکری جامعه را تامین می‌کنند و ما نمی‌توانیم نشریات را تعطیل کنیم و اطلاع‌رسانی مسالهٔ بسیار مهمی است که ابزارهای اصلی آن روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها هستند و نمی‌شود آن را ندیده گرفت. در این وضعیت همه باید کمک کنند تا با برنامه‌ریزی منظم، این مشکل و مشکلات دیگر را بر طرف کرد. ما بازدیدی از مجموعهٔ ناشران داشتیم تا با مشکلات آن‌ها از نزدیک روبرو شویم. همهٔ آن‌ها ابتدا بحث کاغذ را مطرح کردند. من همین‌جا می‌گویم که مطمئنآ شرایط به این گونه نخواهد ماند.

*در بین ناشران و نویسندگان، انتقادهایی به وزارت ارشاد و خصوصآ معاونت فرهنگی قبلی مطرح می‌شود. عمدهٔ این انتقاد‌ها نسبت به سختگیری‌های بخش نظارت و ممیزی بوده است. رویکرد شما در این معاونت چگونه خواهد بود؟ ‌‌‌ همان سبک و سیاق سابق را دنبال خواهید کرد؟ برنامه‌ای برای تعامل بهتر با نویسنده‌ها و ناشران دارید تا این انتقاد‌ها کمتر شود و نتیجه‌ای داشته باشد؟
ــ ما ضوابط تعریف شده‌ای را در حوزهٔ نشر داریم که آن‌ها دستور کار ماست. این‌ها در جهت سلبی کار نیستند، بلکه در جهت ایجابی کار هستند. اگر ضوابطی در حوزهٔ نشر وجود دارد، بیش از آن‌که در جهت سلبی باشد برای تشویق است. قطعآ این ضوابط ملاک اصلی کار ماست و شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عالیترین مرجع ‌آن‌ها را مصوب کرده و از سال ۸۹ در دستور کار نشر قرار گرفته است. در کنار این به هر حال انتقال هرگونه فرهنگ بیگانه هویت ما را به خطر می‌اندازد و ما باید با تمام وجود هویت جامعه و فرهنگی خود را حفظ کنیم و مخصوصآ در زمینهٔ کارهای ترجمه‌ای این وظیفه خطیر‌تر است و به نوعی وظیفه‌ای ملی و مذهبی محسوب می‌شود.

*خیلی از نویسنده‌ها و ناشران می‌گویند که موضع گیری خاصی در بررسی آثار آن‌ها در وزارت ارشاد وجود دارد و برخورد با همه یکسان نیست، نظر شما در این باره چیست؟
ــ تصمیم گیری به مولفه‌های مختلفی بستگی دارد و برای ما مهم است. اگر فردی سابقه‌ای داشته باشد که آن سابقه در انتشار اثر او موثر باشد، شامل ملاحضاتی است که حتمآ باید لحاظ شود. مثلآ اگر فردی الان بر ضد نظام فعالیت و حرکت می‌کند و از آن طرف می‌خواهد اثری را منتشر کند، نمی‌توان تمام امکانات را در اختیار او قرار داد و اجازه داد تمام ارزش‌های بنیادین ما را تحت تاثیر قرار دهد. هیچ جامعه‌ای این مساله را نمی‌پذیرد. این مساله با سخت گیری فرق می‌کند. ما اصلآ به دنبال سخت گیری نیستیم. ما به دنبال الجرای ضوابط نشر هستیم که تعریف شده هم هستند و در کنار این هم باید از نگاه‌های مختلفی که در این حوزه با نگاه انتقادی هست در تصمیم گیری‌ها به ان‌ها هم توجه خواهد شد.

*در مورد انتشارات چشمه وضعیت به چه ترتیب خواهد بود؟
ــ خود وزیر ارشاد در مورد نشر چشمه اظهار نظر کرده است و نظر ما هم دقیقآ‌‌‌ همان است. ما یک هیات نظارت و رسیدگی به تخلفات ناشران را داریم و هر ناشری (نه فقط نشر چشمه)، ‌وقتی تخلفی را انجام دهد، موارد تخلف را به آن هیات می‌فرستیم و آن هیات با توجه آن موراد و قانون تصمیم می‌گیرد. این تصمیم‌گیری فردی نیست که بگوییم در آن اعمال سلیقه شده است. تخلفات مختلف مشخص و تبیین شده است و مجازات آن‌ها هم به همین ترتیب. همهٔ آن‌ها قانونی است و ما آئین‌نامه داریم و بر اساس آن‌ها تصمیم گیری می‌کنیم. در مورد نشر چشمه هم، مواردی را داشته و پروندهٔ آن‌ها هم در این هیات مطرح شده و بعد از بررسی حکم آن‌ها صادر شده است. این حکم قابل تجدید نظر هم هست و چشمه هم مثل هر ناشر دیگری می‌تواند به آن اعتراض کند و پروندهٔ آن‌ها در شورای تجدید نظر بررسی شود. چیزی که در مورد این ناشر وجود دارد کاملآ منطبق با ضوابط نشر است.

*با توجه به بازدید اخیرتان از کتاب فروشی‌ها و مشاهدهٔ مشکلات آن‌ها از نزدیک، در مورد بحث معافیت مالیاتی و حامل‌های انرژی و درخواست‌های دیگر آن‌ها، برنامه‌ای برای رسیدگی به این درخواست‌ها دارید؟
ــ یکی از سیاست‌های وزارت ارشاد، سیاست‌های حمایتی است. هر سیاستی که بتوان با استفاده از آنچه در حوزهٔ نشر، چه حوزهٔ چاپ و چه کتاب‌فروشی‌ها، به ارتقاء فرهنگ عمومی و افزایش سرانهٔ مطالعه، کمک کرد، حتمآ از آن‌ها استقبال می‌کنیم و پیگیری خواهیم کرد. سیاست‌هایی مثل معافیت مالیاتی کتاب‌فروشان و یا بیمه نشر، قطعآ مورد حمایت ما خواهد بود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • واکنش سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به خوشحالی آمریکا از بحران ارز
 • مدیر موسسهٔ انتشاراتی امیرکبیر: مسئول بحران کاغذ، ارشاد است
 • نگرانی محمود آموزگار؛دبیر اتحادیهٔ ناشران از بحران بازار کاغذ
 • تیمورزاده: قیمت 60 هزار تومانی کاغذ دروغ است؛ قیمت تمام شده بیش از ۸۵ هزار تومان است
 • افزایش بی مهار قیمتها صفحات روزنامه جمهوری اسلامی را نصف کرد
 • نماینده مجلس: بحران کنونی کاغذ در کشور از سوء مدیریتهاست
 • افزایش نرخ بیکاری در شمال کشور با واردات بی رویه کاغذ
 • استان آبخیز لرستان در مضیقه آب شرب/وضعیت آب در لرستان بسیار نامناسب است
 • معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد: مسئولیت بحران کاغذ با وزارت بازرگانی است
 •  
  آخرین اخبار
 • علیجانی: اعتراضات بازار، خودجوش و قابل پیش بینی بوده
 • تاثیر مستقیم بی‌ثباتی نرخ ارز بر زندگی كارگران
 • واکنش صرافی‌ها به موضع انفعالی دولت در بازار سیاه: خرید و فروش نمی‌كنیم
 • پرداخت شدن معوقات حقوقی كارگران نوین سرام پس از 8 ماه
 • احمدی نژاد: ایران اساساً تهدیدات رژیم صهیونیستی را به حساب نمی‌آورد/ ما برای اسد تعیین تکلیف نمی کنیم
 • توافق اصناف برای بازگشایی بازار از شنبه
 • واکنش‌ قوه‌قضائیه‌‌ به‌ خبر بازدید احمدی‌ نژاد از اوین
 • جوانفکر عامل تصمیم احمدی نژاد برای بازدید از اوین
 • تداوم تعطیلی بازار تهران در روز پنجشنبه
 • واکنش کلینتون به اعتصاب بازار تهران: وضع اقتصاد ایران اثر تصمیمات دولت ایران است تا تحریمها/ حاضریم تحریم را برداریم
 • سبزهای گمنام/ آزادی محمد آزادی از زندان اوین
 • عسگر اولادی: تظاهرات دیروز بازاریان علیه روش ناپسندی که به هر بهانه‌ای رونق کسب و کار را از بین برده است باید مورد توجه قرار بگیرد
 • پیام تقدیر و تبریک بیش از ۶۰۰ فعال فرهنگی، سیاسی و مدنی به سید محمد خاتمی
 • تازه‌ترين گزارش سن اميد به زندگی در ايران
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • پایان خانه نشینی 4روزه وحضوراحمدی نژاد در دولت
 • منفی شدن تراز بنزین ایران
 • بیانیه اعتراضی کانون معلمان ایران به توقیف و جنجال سازی علیه روزنامه شرق
 • واکنش شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به توقیف « روزنامه شرق»
 • ابراز نارضایتی جمهوری اسلامی از اقدام عراق در بازرسی هواپیماهای مسیر ایران - سوریه
 •