به روز شده: ۱۶:۴۳ تهران - پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۱

احمدی نژاد: ایران اساساً تهدیدات رژیم صهیونیستی را به حساب نمی‌آورد/ ما برای اسد تعیین تکلیف نمی کنیم

امروز: احمدی نژاد راه‌حل اساسی خاتمه درگیریهای در سوریه را تفاهم ملی عنوان کرد و گفت: هیچکس نمی‌تواند برای مردم سوریه تکلیف تعیین کند اما همه موظف هستیم برای ایجاد تفاهم ملی در این کشور تلاش کنیم.

به گزارش ایلنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود احمدی‌نژاد در حاشیه سفر به نیویورک در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره ضمن تشریح تفاوت محتوا و لحن سخنرانی امسال خود در سازمان ملل متحد، گفت: سخنرانی امسال یک جمع بندی از سخنرانی‌های سالهای قبل با نگاهی به واقعیت‌های موجود بود.

احمدی نژاد اظهار داشت: در طول سالهای گذشته محتوای سخنرانی‌های بنده در مجامع عمومی سازمان ملل درباره عدالت، کرامت، آزادی، نفی اشغالگری، یکجانبه گرایی و ضرورت برخورداری همه ملت‌ها از حقوق یکسان بود. این بار هم مضمون سخنرانی بنده در همین چارچوب بود و فقط به جای تشریح اشکالات نظم حاکم بر جهان، شکل و چگونگی جایگزینی نظم جدید تشریح شد.

وی افزود: سخنرانی امسال به لحاظ محتوایی تفاوتی با صحبت‌های سال‌های قبل نداشت، اما به لحاظ قالب، به نظم آینده و کارهایی که باید به استقرار این نظم منجر شود، معطوف بود.

احمدی نژاد درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ایران، تصریح کرد: امروز یکی از اشکالات اساسی نظم حاکم بر جهان این است که برخی رژیم‌ها به خود اجازه می‌دهند ملت‌های مستقل دیگر را تهدید کنند و این نکته در سخنرانی بنده در مجمع عمومی نیز وجود داشت.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران اساساً تهدیدات رژیم صهیونیستی را به حساب نمی‌آورد، خاطر نشان کرد: صهیونیست‌ها خود را در پایان راه می‌بینند و تلاش می‌کنند با جنجال آفرینی، فرصت یا راهی برای نجات خود بیابند اما امروز برخی مقامات آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که جهان نیاز به اصلاحات دارد و باید دست و پای رژیم صهیونیستی از سوی دولت آمریکا بسته شود.

احمدی نژاد با بیان اینکه باور ما این است که وضع موجود دنیا نمی‌تواند ادامه پیدا کند، افزود: آیا کسی می‌تواند ادعا کند که این وضع ماندگار است؟ معنی این حرف آن نیست که فردا سلطه گران از موضع خود سقوط خواهند کرد؛ بلکه حرف این است که به پایان رسیدن یک مقطع از تاریخ نزدیک بوده و دوران جدیدی آغاز خواهد شد که در آن سلطه گران کنونی، قدرت تأثیرگذاری بر معادلات جهانی را ندارند.

احمدی‌نژاد افزود: اگرچه ضرورتی نداشت که در سخنرانی سازمان ملل به صورت مستقل به تهدیدهای رژیم صهیونیستی پرداخته شود؛ اما در تمامی سخنرانی‌های خود همواره اشغالگری، تهدید ملت‌های مستقل، تجاوز و یکجانبه گرایی را محکوم کرده‌ام.

احمدی نژاد در پاسخ به این سوالی در خصوص آینده چالش سوریه، اظهار داشت: تحولات سوریه مسئله مهمی است که به دلیل نقش آفرینی عوامل مختلف در آن پیچیدگی‌های زیادی پیدا کرده است. بنده بار‌ها نظرم را درباره لزوم برخورداری همه ملت‌ها از کرامت، عدالت و آزادی حق انتخاب اعلام کرده‌ام و معتقدم سوریه نیز همچون همه کشورهای دیگر جهان نیازمند اصلاحات است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: بحث من بر روی روش اصلاحات است و معتقدیم جنگ و درگیری راه مناسبی برای حل مشکلات سوریه نیست.

احمدی نژاد با بیان اینکه بنده شخصاً فردی هستم که نمی‌توانم نسبت به انسان‌ها بی‌تفاوت باشم، تأکید کرد: وقتی به رییس جمهور قبلی آمریکا نامه نوشتم صرفاً‌ از روی محبت این کار را کردم چرا که فکر می‌کردم شاید این موضوع باعث جلب توجه وی به واقعیات شده و دروازه جدیدی پیش روی او بگشاید و در مورد سوریه نیز همین نظر را دارم و از اینکه هر انسانی در هر یک از طرفهای درگیر کشته شود عمیقاً ناراحت می‌شوم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه امروز دو دیدگاه و گزینه درباره مشکلات سوریه وجود دارد، گفت: عده‌ای معتقدند باید با جنگ مشکلات را حل کرد و در همین راستا مخالفان دولت را تجهیز و تشویق می‌کنند؛ اگر چه ممکن است این افراد در کوتاه مدت توفیقاتی به دست آورند اما در درازمدت نتیجه عکس خواهد شد چرا که در هیچ کجا با جنگ نمی‌شود به قدرت رسید به ویژه در سوریه که نظام طایفه‌ای در آن حاکم است این روش برای آینده کشور بسیار مخرب است.

احمدی نژاد راه‌حل دوم برای خاتمه درگیریهای سوریه را تفاهم ملی عنوان کرد و افزود: معتقدم این راه حل برای امروز و آینده سوریه مفید‌تر است؛ هیچکس نمی‌تواند برای مردم سوریه تکلیف تعیین کند اما همه موظف هستیم برای ایجاد تفاهم ملی و برگزاری انتخابات آزاد در این کشور تلاش کنیم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره کناره گیری بشار اسد از حاکمیت در سوریه، تصریح کرد: شما فکر می‌کنید آیا اسد برای کارهای خود از ایران اجازه می‌گیرد؟ این حرف‌ها مشکلی را حل نمی‌کند باید همه بر راه حل ایجاد تفاهم ملی در سوریه و برگزاری انتخابات کاملا آزاد تأکید کرده و طرف‌های درگیری را مجبور به پذیرش این راه حل کنیم چرا که معتقدم این روشی منطقی و اسلامی است.

احمدی‌نژاد گفت: ایران و سوریه روابطی تاریخی و گسترده و همکاریهای اقتصادی متنوعی دارند؛ اما اگر کسی فکر می‌کند که ایران برای سوریه تعیین تکلیف می‌کند اشتباه می‌کند چرا که چنین چیزی به هیچ وجه عملی نیست.

احمدی نژاد اضافه کرد: متأسفانه برخی در سوریه به دنبال تسویه حسابهای خود با یکدیگر و به ویژه با ایران هستند و در همین راستا اتهاماتی را متوجه ایران می‌کنند اما ما همواره مواضع خود را به صورت شفاف و علنی در مورد تحولات منطقه در سوریه، تونس، مصر، لیبی و دیگر کشور‌ها اعلام کردیم.

احمدی‌نژاد گفت: ‌ایران با دخالت نظامی در لیبی نیز موافق نبود و‌ای کاش گروهی مستقل از سوی کشورهای اسلامی تشکیل می‌شد و تحولات و حوادث لیبی را مدیریت می‌کرد تا مردم در این کشور کشته نشده و خرابی‌های گسترده به بار نمی‌آمد؛ کمک به حل دعوا و برقراری حق و عدالت در میان مسلمانان دستور صریح پیامبر گرامی اسلام است که متأسفانه مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا واقعاً ایران هیچ کمکی به سوریه نمی‌کند؟ اظهار داشت: آیا واقعاً فکر می‌کنید سوریه دوستانی ندارد که قبل از ایران به کمک او بشتابند؟

احمدی‌نژاد اضافه کرد: اگر فردا نظیر مشکلات سوریه در کشورهایی مانند قطر، امارات، عربستان، مراکش یا دیگر کشورهای منطقه رخ دهد آیا باید با جنگ حل و فصل شود؟ درگیری در کشورهای اسلامی به نفع مسلمانان نیست و فقط دشمنان تاریخی امت اسلامی از این وضع خوشحال می‌شوند.

احمدی نژاد در واکنش به ادعای خبرنگار الجزیره که مردم سوریه نسبت به این مواضع جمهوری اسلامی مشکوک و مردد هستند، تصریح کرد: بنده تمام مردم سوریه را دوست دارم و ایران از گذشته‌های دور روابطی صمیمی با سوریه داشته است و به عنوان رییس دولت و بیان کننده مواضع رسمی جمهوری اسلامی اعلام می‌کنم ایران فقط به دنبال تفاهم ملی در سوریه است.

احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه بنده هرگز به طرفداران جنگ در سوریه نخواهم پیوست، خاطر نشان کرد: شرایط امروز خواهد گذشت و آیندگان روابط و عملکرد ایران در قبال سوریه را تجزیه و تحلیل خواهند کرد. ما معتقدیم باید در قبال مواضع خود درباره سوریه نزد خدا نیز پاسخگو باشیم.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پادشاه قطر خواهان اعزام یک نیروی نظامی عربی به سوریه برای پایان بخشیدن به درگیری‌ها شده است و اگر چنین اتفاقی رخ دهد آیا ایران نیز با آن همراهی خواهد کرد؟ گفت: کشورهای دیگری هستند که شصت سال است منتظر حضور نیروهای نظامی عربی می‌باشند؛ چرا به آن‌ها کمک نمی‌شود؟ بدون تردید ایران هیچگاه از جنگ طرفداری نخواهد کرد و استقرار عدالت را در نفی درگیری و کشتار می‌داند و معتقد است عدالت با کشتار محقق نمی‌شود.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: اگر قرار است کشورهای عربی اینگونه به این مسئله ورود کنند، ما در آن دخالتی نخواهیم کرد؛ اگر چه بنده ایرانی هستم اما قبل از آن یک مسلمان و یک انسان هستم و معتقدم حتی کشته شدن یک نفر برای حل و فصل مسائل سوریه قابل توجیه نیست.

احمدی نژاد ادامه داد: اگر همه کشور‌ها تلاش کنند در سوریه تفاهم ملی ایجاد شود دیگر نیازی نیست پول فروش نفت برای خرید اسلحه و کشتن برادران مسلمان هزینه شود؛ فرض کنید دولت سوریه ساقط شود آیا ماجرا تمام می‌شود؟ خیر، پاسخگویی در پیشگاه الهی محفوظ است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: اگر در بین کشور‌ها اجماع حاصل شود تا طرف‌های درگیر در سوریه را پای میز مذاکره بنشانیم؛ می‌شود راهکارهای سیاسی طراحی کرد تا اگر کسی از پذیرش این راهکار تخطی کرد او را مجبور به پذیرش گفتگو کنیم؛ جنگ آسان و صلح سخت است اما جنگ حتی در عرصه دفاع و نه تهاجم آخرین راهکار است.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره احتمال تحولات اساسی در روابط ایران و مصر خاطر نشان کرد: ایران و مصر دو ملت بزرگ و کانون تحولات تاریخی هستند که از دیرباز روابطی برادرانه داشته‌اند و دو سرمایه بزرگ ملت‌های منطقه هستند که اگر در کنار هم باشند منافع آنان برای ملت‌هایشان و ملتهای منطقه چند برابر خواهد بود.

احمدی‌نژاد گفت: تصور کنید اگر ایران، مصر، ترکیه، عربستان، پاکستان و دیگر کشورهای منطقه واقعاً در کنار هم باشند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا دیگر کسی به خود جرأت تجاوز به کشورهای منطقه را می‌دهد؟

احمدی نژاد تصریح کرد: دو ملت ایران و مصر نمی‌توانند جدا از یکدیگر باشند و امروز نیز جدا از هم نیستند و در آینده هم نخواهند بود و فرا‌تر از چارچوب‌های سیاسی در کنار یکدیگر قرار داشته و مطمئنم در آینده، روابط نزدیکتری با هم خواهند داشت.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • واکنش‌ قوه‌قضائیه‌‌ به‌ خبر بازدید احمدی‌ نژاد از اوین
 • جوانفکر عامل تصمیم احمدی نژاد برای بازدید از اوین
 • پایان خانه نشینی 4روزه وحضوراحمدی نژاد در دولت
 • واکنش محافظه کاران و اصولگرایان به بحران اقتصادی کشور: تقصیر دولت است
 • احمدی نژاد: عاجزانه و برادرانه خواهش مي‌كنم؛ الان وقت تسویه حساب‌ نیست/مشروح نشست خبری امروز
 • تاثیر منفی سخنان احمدی نژاد بر دلار:بازگشت به 3550
 • پاسخ احمدی نژاد به منتقدان افزایش قیمت ارز: تصمیمات را تحمیل می کنند، بعد کنار می کشند
 • علی مطهری: تا زمانی که این دولت وجود دارد نمی‌توانیم کار اساسی انجام دهیم
 • تیر خلاص بر سخنان احمدی نژاد؛ درباره رابطه با آمریکا رهبر تصمیم می‌گیرد
 •  
  آخرین اخبار
 • پرداخت شدن معوقات حقوقی كارگران نوین سرام پس از 8 ماه
 • توافق اصناف برای بازگشایی بازار از شنبه
 • تداوم تعطیلی بازار تهران در روز پنجشنبه
 • واکنش کلینتون به اعتصاب بازار تهران: وضع اقتصاد ایران اثر تصمیمات دولت ایران است تا تحریمها/ حاضریم تحریم را برداریم
 • سبزهای گمنام/ آزادی محمد آزادی از زندان اوین
 • عسگر اولادی: تظاهرات دیروز بازاریان علیه روش ناپسندی که به هر بهانه‌ای رونق کسب و کار را از بین برده است باید مورد توجه قرار بگیرد
 • پیام تقدیر و تبریک بیش از ۶۰۰ فعال فرهنگی، سیاسی و مدنی به سید محمد خاتمی
 • تازه‌ترين گزارش سن اميد به زندگی در ايران
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • منفی شدن تراز بنزین ایران
 • بیانیه اعتراضی کانون معلمان ایران به توقیف و جنجال سازی علیه روزنامه شرق
 • واکنش شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به توقیف « روزنامه شرق»
 • ابراز نارضایتی جمهوری اسلامی از اقدام عراق در بازرسی هواپیماهای مسیر ایران - سوریه
 • جزئیات حکم متهمان پرونده اختلاس بیمه
 • زیباکلام: این وضعیت باعث فلج شدن اقتصاد کشور می‌شود/ در اوج جنگ هم شرایط بهتر از این بود
 • فیلمی از تعطیلی امروز بازار تهران
 • دلار در نوسان 3500 تا 4000 تومان
 • تعویق ۷ ماه حقوق ۲۰ کارگر پیمانکاری فرآیند کاو در طبس‎
 • آیت الله خامنه ای: ملت ایران هیچ‌گاه تسلیم فشارها نشده و نخواهد شد
 • ما نگران تکرار تجربه ی تلخ اعدام معلمان هستیم ؛ بیانیه ای در پشتیبانی از آموزگاران ایرانی
 •