به روز شده: ۱۷:۵۵ تهران - دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۱

مشروح نشست خبری اژه ای: گفته بودم مهدی هاشمی به کشور برنگردد بهتر است

امروز: سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: دادگاه حکم متهمینی را که پرونده آن‌ها کامل بود صادر کرد و محکومیت‌ها از حبس ابد تا ۲۵ سال حبس و کمتر و جزای نقدی از ۱۰۱ میلیارد ریال و به پایین و رد مال از ۶۶ میلیارد ریال به پایین و انفصال از خدمت برای کسانی که کارمند دائم بودند به شکل دائم و موقتی است.

به گزارش ایلنا غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری امروز گفت: اقدام اخیر آمریکا مبنی بر خارج کردن نام منافقین از لیست تروریست‌ها افتضاح دیگر این کشور بود که چهره نفاق و تزویر آن را بار دیگر برای مردم کنار زد.

وی ادامه داد: مردم ایران در طول سال‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ظلم و جنایت‌های آمریکا را نسبت به خود شناخته بودند اما دیدیم که کشوری که ادعای مبارزه با تروریسم را داشت و با این بهانه افغانستان را اشغال کرد امروز با این اقدامات دستش برای همه رو شده است. به گونه‌ای که همگان فهمیدند که آمریکا در بیان ادعاهای خود صادق نیست.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: اقدام زشت اخیر آمریکا براساس مقررات بین المللی قابل تعقیب است چراکه در قطعنامه‌های مختلف که از سوی شورای امنیت صادر شده است همواره تاکید شده که اگر کسانی به هر نحوی شکایت و مطالبه‌ای داشته باشند قابل پیگری خواهد بود بنابراین ما می‌توانیم هم از طریق مطالبه خسارت‌های مادی و معنوی خود و هم از طریق قوانین بین المللی این مساله را تعقیب کنیم. ضمن اینکه وزارت امور خارجه مرکز روابط بین الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر نیز مسئول پیگیری این مساله خواهند بود.

وی همچنین با اشاره به صدور احکام برخی از مته‌مان پرونده بیمه ایران یادآور شد: بخشی از این پرونده در دادگاه بدوی تمام شد به گونه‌ای که پرونده تعدادی از مته‌مان به دادگاه رفت و به علت نقص برخی پرونده‌ها مجددا به دادسرا ارجاع شد اما حکم متهمینی که پرونده آن‌ها کامل بود صادر شده است.

وی ادامه داد: برخی متهمین در این پرونده وجود دارد که کیفر خواست آن‌ها هنوز به دادگاه نرسیده است اما محکومیت‌ها از حبس ابد تا ۲۵ سال حبس و کمتر و جزای نقدی از ۱۰۱ میلیارد ریال و به پایین و رد مال از ۶۶ میلیارد ریال به پایین و انفصال از خدمت برای کسانی که کارمند دائم بودند به شکل دائم و موقتی است.

اژه‌ای همچنین تصیح کرد: متهمین ردیف یک تا سه بیشترین مجازات را داشتند به گونه‌ای که نفر اول برای یک جرم خود به حبس ابد و برای دیگر جرم‌های خود به ۵ و ۲ سال حبس و جریمه نقدی ۱۰۱ میلیارد و ۵۹۲ میلیون ریال و رد مال به مبلغ ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال محکوم شد. همچنین متهم دوم علاوه بر حبس ابد به انفصال دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی به مبلغ ۶۴ میلیارد و ۹۲ میلیون ریال و رد مال و متهم سوم نیز به حبس ابد انفصال دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی به مبلغ ۶۶ می‌یلیارد و ۵۹۲ میلیون ریال محکوم شدند

به مدت دوسال دیگر به عنوان سخنگوی قوه قضاییه معرفی شدم

با وجود اینکه بنا به مشغله کاری دوست داشتم که این کار به کسی دیگری محول شود اما رییس قوه قضاییه به مدت ۲ سال دیگر به عنوان سخنگوی دستگاه قضایی معرفی کرد. در دو سال اخیر پیش از ۶ هزار خبر از استان‌ها گرفته‌ایم و به ۷۵۱ سوال پاسخ داده‌ایم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در دو سال اخیر پیش از ۶ هزار خبر از استان‌ها گرفته‌ایم و به ۷۵۱ سوال پاسخ داده‌ایم.

محسنی اژ‌های در این نشست خبری از اتمام مهلت اعتراض به احکام دادگاه فساد سه هزار میلیارد تومانی خبرداد و گفت: برای آن دسته از متهمانی حکم بدوی صادر شده امروز روز پایان مدت اعتراض خواهی است که آن‌ها می‌توانستند تا پایان وقت اداری به دادگاه مراجعه و لوایح اعتراضی خود را به دادگاه تقدیم کنند و از فردا دادگاه شروع خواهد کرد لوایح اعتراضی این مته‌مان را برای رسیدگی به دیوان عالی کشور ارسال کند.

فرار صاحبان منسب و قدرت از اعمال قانون موجب بی‌عدالتی در جامعه می‌شود

سخنگوی دستگاه قضایی در مورد انتقاداتی که از سوی برخی چهره‌ها و رسانه‌ها درباره اجرای احکام چهره‌های نظیر مهدی و فائزه هاشمی و جوانفکر مطرح شده است گفت: یکی از مبانی اساسی اجرای عدالت اجرای قانون است که بدون آن عدالت محقق نمی‌شود و فردی که ادعای التزام به قانون دارد از او پذیرفته نیست که بخواهد جلوی اجرای قانون را بگیرد. و بدیهی است یکی از وظایف اصلی و ذاتی دستگاه قضایی این است که هر سه مورد قانون را در مورد تک تک افراد اجرا کند.

وی با بیان اینکه اگر صاحبان منسب و قدرت از اعمال قانون فرار کنند موجب بی‌عدالتی در جامعه خواهد شد ادامه داد: سوالی که قابل مطرح است این است که آیا هر حکمی که صادر شد باید بلافاصله اجرا شود؟ حکم زمانی قابلیت اجرا می‌یابد که قطعیت یافته باشد و به اجرای احکام رفته باشد اما در بخشی از پرونده‌ها با وجود اینکه حکم نهایی صادر شده اما به دلایلی اجرای حکم از جمله اینکه محکوم در دسترس نباشد یا درخواستی مطرح کرده باشد قابلیتی رسیدگی داشته باشد، به تعویق می‌افتد.

دادستان کل کشور افزود: در طول روز هفته و ماه احکام زیادی صادر می‌شود که همه مورد حساسیت جامعه و رسانه نیست از این رو برخی افراد از دستگاه قضا درخواست دارند که در زمان اجرای احکام مناسباتی را رعایت کنند به طور مثال برخی از آن‌ها می‌گویند حکم فلانی را که اجرا کرده‌اید نزدیک به آقای A است یا اینکه چرا این حکم را بعد از فلان روز اجرا کرده یا چه ضرورتی دارد این احکام در آستانه انتخابات اجرا شود اما باید در نظر داشت اگر دستگاه قضایی بخواهد به این مناسبت‌ها توجه کند و این ملاحظات را نه در مورد صاحبان منصب رعایت کند، هیچ حکمی نباید در جامعه اجرا شود چرا که هر اجرای حکمی ممکن است نزدیک مناصبی باشد.

دستگاه مسوول فیلترینگ یوتیپ مجبور شد سرویس جی میل و گوگل را مختل کند

محسنی اژه‌ای در خصوص اشکالات محدودیت‌های بوجود آمده برای استفاده از سرویس جی‌میل گوگل اظهار کرد: بعد از اقدام بسیار زشت آمریکایی‌ها در تهیه فیلمی توهین آمیز به پیامبر و سکوت دولتمردان آمریکا که با این کار به نوعی از آنان حمایت کرد، بخشی از این فیلم در سایت یوتیپ قرار گرفت کارگروه فیلترینگ انجام داد این بود که درخواست فیل‌تر کردن یوتیپ را مطرح کرد حال باید در نظر داشت از چند روزی پیش شرکت گوگل که یوتیپ را خریداری کرده و از زیرمجموعه‌های خود قرار داده است از این رو دستگاهی که مسوول فیلترینگ یوتیپ بود برای این کار و از لحاظ فنی مجبور شد که سرویس جی میل و گوگل را مختل کند.

وی تاکید کرد: به هیچ وجه درخواست کارگروه فیلترینگ ایجاد محدودیت برای استفاده از جی‌میل نبوده بلکه از لحاظ فنی اخلال در جی میل به وجود آمد ما با توجه کنیم مصوبه کارگروه تنها فیل‌تر کردن سایت یوتیپ بوده و هیچ قصدی برای ایجاد محدودیت در استفاده از جی‌میل وجود نداشت. با پیگیری به عمل امده مشخص شد که اشکال جی میل مرتفع شده اما یوتیوپ همچنان فیل‌تر است.


محسنی اژه‌ای از پایان دومین سال سخنگویی خود در دستگاه قضایی خبرداد و گفت: با وجود اینکه بنا به مشغله کاری دوست داشتم که این کار به کسی دیگری محول شود اما رییس قوه قضاییه به مدت ۲ سال دیگر به عنوان سخنگوی دستگاه قضایی معرفی کرد. در دو سال اخیر پیش از ۶ هزار خبر از استان‌ها گرفته‌ایم و به ۷۵۱ سوال پاسخ داده‌ایم.

دادستان کل کشور در پاسخ به این پرسش که در خصوص اینکه وکیل سعید مرتضوی اعلام کرده که از برخی نمایندگان مجلس و خبرگزاری‌ها شکایت کرده است، آیا دستگاه قضایی قصد ندارد پرونده مرتبط به این شخص را رسیدگی کند اظهار کرد: همانظور که در جلسات قبلی نیز گفته‌ام بازپرس پرونده بعد از آنکه دادگاه حکم به جلب دادرسی مرتضوی داد پرونده به دادسرا بازگشت و بازپرس در مورد بخش کیفری این پرونده باید تصمیم قضایی خود را گرفته و پرونده را به دادگاه ارسال کند.

مسئولان باید مردم را برای نوسانات قیمت سکه و ارز توجیه کنند

جوانفکر دارای دو اتهام است که یکی از آن‌ها در دادگاه انقلاب مورد بررسی قرار گرفت و پس از اثبات وی به یک سال حبس قطعی محکوم شد و دادگاه تجدید نظر نیز اعتراضات را رد کرد.

محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد ممنوع المعامله بودن بزرگ‌ترین پیمانکار یک شرکت نفتی گفت: تاکنون حکایتی از سوی سازمان بازرسی کل کشور و یا وزارت نفت به دست ما نرسیده است بنابراین از طرح دعوا علیه این شرکت در قوه قضاییه اطلاعی ندارم.

در ادامه خبرنگاری به جلسه سران قوا طی هفته‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در این جلسات محوریت بحث در مورد التهابات بازار ارز بوده است آیا قرار نیست قوه قضاییه این امر را پیگیری کند که اژه‌ای پاسخ داد دولت و مجلس به شکل جدی پیگیری مساله هستند و راه‌های بسیاری را نیز تاکنون دنبال کرده‌اند بنابراین امیدواریم این راه حل‌ها موفقیت آمیز باشد و هر چه زود‌تر نتیجه‌ای از آن‌ها حاصل شود.

وی ادامه داد: نمی‌توان منکر شد که امروز قدرت خرید اقشار جامعه به شدت کاهش پیدا کرده است بنابراین لازم است تا به شکل فوری این مساله روشن شود حداقل مسئولان باید مردم را توجیه کنند تا نسبت به این مساله نگرانی روانی نداشته باشند.

دادستان کل کشور افزود: از سیستم‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی نیز خواسته شده تا پیگیری کنند که اگر کسانی به عمد در بازار سکه و ارز اخلال ایجاد می‌کنند شناسایی و مورد برخورد جدی قرار گیرند.

اژه‌ای با بیان اینکه در مورد اختلالات بازار سکه و ارز پرونده‌هایی نیز داشتیم گفت: اما این پرونده‌ها در حد تغییرات ساعتی قیمت‌ها نیست.

گفته بودم مهدی هاشمی به کشور برنگردد بهتر است

همچنین خبرنگار دیگری با اشاره به بازداشت مهدی هاشمی در مورد اظهارات وکیل وی که عنوان کرده بود دادستان کل کشور و رئیس قوه قضاییه بار‌ها اظهار داشتند که وی به ایران بازنگردد سوال کرد که اژه‌ای پاسخ داد: هر فردی که تابعیت ایران را داشته باشد و خارج از کشور باشد را نمی‌توان به زور به کشور بازگرداند البته می‌توان افراد را ممنوع الخروج کرد اما چیزی به نام ممنوع الورود نداریم. من بار‌ها در مورد چنین پرونده‌هایی اعلام کردم اگر افراد فکر می‌کنند مساله‌ای ندارند نباید بترسند بلکه باید برگردند تا به پرونده آن‌ها رسیدگی شود ولو اینکه به زندان بروند.

وی ادامه داد: در مورد مهدی هاشمی نیز چندین بار عمدتاً از سوی پدر وی صحبت‌هایی شد مبنی بر اینکه وی می‌خواهد به کشور بازگردد به گونه‌ای که حداقل سه بار این مساله از سوی وی از من پرسیده شد و من نیز در بار اول گفتم که مهدی هاشمی از نظر حقوقی متهم است و باید برای رسیدگی به پرونده‌اش به کشور بیابد بار دیگر نیز خطاب به دو تن از اعضای خانواده وی عنوان کردم که شایعاتی علیه شما وجود دارد و بهتر است صحیح یا غلط مورد رسیدگی قرار گیرد چرا که در این صورت وضعیت بهتر از این است که مساله سر زبان‌ها بیفتد.

اژه‌ای افزود: بار دیگر نیز عنوان کردم که از لحاظ حقوقی معتقدم که وی باید به کشور بازگردد اما اگر مشورت شخصی من را می‌خواهید می‌گویم مهدی هاشمی به کشور نیاید بهتر است و در مرتبه آخر نیز گفتم که نمی‌دانم از لحاظ مصلحتی در این مورد چه بگویم.

دادستان کل کشور همچنین ادامه داد: بسیار اتفاق افتاده است که افراد ادعا می‌کنند ظلم بزرگی به من شده است و در مورد شکایت و یا عدم شکایت خود از من سوال می‌کند من نیز می‌گویم شکایت حق شخصی هر فرد است اما در مصادقی نیز از نظر مشورتی به آن‌ها پیشنهاد داده‌ام که شکایت نکنند و برعکس مواردی نیز وجود دارد که افراد محکوم شده‌اند و اظهار می‌کنند که برای ادامه کار خود چه کاری انجام دهند بنابراین من یک نظر حقوقی و گاهی نیز نظر مشورتی خود را به آن‌ها ارائه می‌دهم.


محسنی اژه‌ای همچنین درمورد اظهارات رئیس قوه قضاییه مبنی بر عدم بازگشت مهدی هاشمی به ایران اظهار بی‌اطلاعی کرد.

همچنین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه ایا در میان سه متهم محکوم به حبس ابد پرونده بیمه ایران نام معاون اول رئیس جمهور نیز وجود دارد گفت: خیر نامی از وی در میان این سه متهم نیست.

سعی نکنید به خاطر یک فرد یک نهاد را زیر سوال ببرید

در ادامه خبرنگار روزنامه ایران به محکومیت علی اکبر جوانفکر با حکم قاضی صلواتی اشاره کرد و گفت: این در حالی است که شکایت مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور که ۷ ماه گذشته از قاضی صلواتی مطرح کرده بود تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته است و علاوه بر این بار‌ها از سوی دادستانی تلاش شده تا وانمود شود که پرونده جوانفکر ماهیت مطبوعاتی ندارد و اصرار دارند تا با امنیتی کردن این پرونده شبهاتی را در اذهان عمومی ایجاد کنند که دادستان کل کشور در پاسخ گفت: آنچه امروز شما ادعا می‌کنید و دیروز هم روزنامه ایران منتشر کرد قابل تعقیب است چرا که به قاضی این پرونده‌ای نسبت را می‌دهید که بدون استناد حکمی را صادر کرده است علاوه بر این آنچه شما به عنوان اذهان عمومی از آن یاد می‌کنید نه تنها اذهان مردم نیست بلکه ذهن ۴ یا ۵ فرد محدود است.

وی ادامه داد: ازکجا مطمئن هستید که شکایت جوانفکر از قاضی صلواتی تاکنون رسیدگی نشده است متاسفانه افراد گمان می‌کنند اگر در جریان پرونده‌ای پیروز باشند و حق با آن‌ها شناخته شده باشد به پرونده آن‌ها رسیدگی شده است در حالیکه ممکن است شکایت وی اساسا وارد شناخته نشده باشد بنابراین دادسرا نتیجه همه رسیدگی‌ها را اعلام نکرده و من مطمئنم که شما نیز از رسیدگی به این پرونده مطلع نیستید.

دادستانی اصراری در امنیتی کردن پرونده جوانفکر ندارد

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: علاوه بر این دادستانی هیچ اصراری در امنیتی کردن این پرونده ندارد آقای جوانفکر دارای دو اتهام است که یکی از آن‌ها در دادگاه انقلاب مورد بررسی قرار گرفت و پس از اثبات وی به یک سال حبس قطعی محکوم شد و دادگاه تجدید نظر نیز اعتراضات را رد کرد برای همین می‌گویم که در مورد ادعای شما نیاز یه شاکی خصوصی نیست چراکه روزنامه ایران مطلبی را به یک مقام قضایی نسبت می‌دهد و این قابل پیگیری است.

وی افزود: اتهام دیگر جوانفکر مطبوعاتی بوده که در آنجا نیز به دو دوره شش ماهه حبس محکوم شد اما پس از ورود این پرونده به دیوان عالی کشور دو عنوان اتهامی وی در یک عنوان شناخته شد و مدت محکومیت وی به تنها شش ماه حبس تقلیل یافت.


اژه‌ای با بیان اینکه اشکالی ندارد اگر افراد از جریان خود حمایت کنند اما نباید از دایره انصاف بیرون رفت گفت: تضعیف هر نهادی از جمله نهاد دولت به نفع کشور نیست بنابراین سعی نکنید به خاطر یک فرد یک نهاد را زیر سوال ببرید.

دادستان کل کشور همچنین در خصوص بازداشت خبرنگار شبکه سحر در آذربایجان به اتهام حمل مواد مخدر گفت: در این خصوص روابط بین الملل قوه قضاییه و وزارت دادگستری مسئول پیگری است اما هم اکنون اطلاعی ندارم که در این خصوص اقدامی صورت گرفته است یا خیر بنابراین شبکه سحر و یا خانواده وی باید این را اطلاع دهند در این صورت حتما در این خصوص اقداماتی انجام خواهد شد.

اتهام مدیر مسئول روزنامه مغرب اتهامی غیر مطبوعاتی است

غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به خبرنگار ایلنا درباره اینکه که گفته می‌شود مدیرمسئول روزنامه مغرب به علت چاپ عکس سید محمد خاتمی در صفحه نخست این روزنامه مورد تعقیب و بازجویی قرار گرفته اظهار کرد: من هم این مسائل را شنیده‌ام اما باید بگویم مدیرمسئول این نشریه و تعداد دیگری از دست اندرکاران آن به اتهام غیر مطبوعاتی تحت تعقیب و بازجویی قرار گرفته‌اند.

وی درباره بازداشت مدیر مسئول و یا توقیف نشریه گفت: در مورد بازداشت مدیر مسئول یا توقیف نشریه خبری ندارم اما آنچه مسلم است این است که مدیر مسئول روزنامه به دلایل غیر مطبوعاتی توسط عوامل دادستانی و امنیتی مورد بازجویی و تعقیب قرار گرفته است.

بازداشت تاجیک، جوانفکر و فائزه هاشمی لرتباطی به یکدیگر ندارد

حکم خانم فائزه هاشمی قطعی شده و در حال تحمل کیفر است. طبیعتا در مورد متهمانی که در بازداشت هستند خانواده‌های آن‌ها درخواست تبدیل قرار می‌کنند و بنده نیز تاکنون نشنیده‌ام که وکیل خانواده ایشان درخواستی برای تبدیل قرار کرده باشد.

در ادامه نشست خبری محسن اژه‌ای خبرنگاری با بیان اینکه چند روز پیش رییس جمهور گفته پیگیر مساله بازداشت جوانفکر بوده است آیا تاکنون اقدامی برای آزادی مشاور مطبوعاتی خود انجام داده است گفت: آن‌ها اگر مورد قضایی دارند به ما منعکس کنند که آن را بررسی و پیگیری کنیم.

دادستان کل کشور در خصوص پیگیری جنایت‌های منافقین و درخواست محاکمه سران آن‌ها در کشور گفت: ‌از سالیان گذشته دستگاه قضایی به دنبال تحویل گرفتن سران منافقین بوده است مگر می‌شود از جنایت آن‌ها گذشت. بار‌ها از کشور‌ها و مجامع مختلف خواسته شده تا این افراد را به ایران تحویل دهند که متاسفانه تاکنون به این مساله توجه‌ای نشده است اما حق طبیعی دولت و ملت ایران است که این افراد جنایتکار و حق خود را مطالبه کنند.

محسن اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که آیا بازداشت فرزندان آیت الله هاشمی خللی در عزم دستگاه قضایی ایجاد نکرده است گفت: اگر قرار بود اخلالی وارد شود ما آن‌ها را بازداشت نمی‌کردیم غوغاسالاری و فضاسازی همواره علیه دستگاه قضایی بوده است به طور مثال در رابطه با همین پرونده فساد عظیم بانکی نیز فضاسازی علیه دستگاه قضایی و فشار بر ما زیاد بود و همین الان هم است و آن‌ها به دنبال این هستند که نگذارند قضات دیوان عالی کشور با بی‌طرفی پرونده را رسیدگی و حکم صادر کنند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این پرسش که آیا بازداشت سعید تاجیک توهین کننده به فائزه هاشمی و بازداشت خودشخص فائزه هاشمی به یکدیگر ارتباط دارد گفت: این افراد در یک روز بازداشت نشدند اما احکام آن‌ها ظرف این روز‌ها اجرایی شده است نمی‌توان گفت: که بازداشت آقایان تاجیک و جوانفکر و خانم هاشمی به یکدیگر منوط نبوده‌اند اما احکام آن‌ها قریب به هم اجرا شده است.

خبرنگاری از دادستان کل کشور پرسید که آیا اتهامات مهدی هاشمی امنیتی است یا شامل مفاسد مالی نیز می‌شود که وی پاسخ داد: بار‌ها گفته‌ام که ما محذور و معذور هستیم از اینکه حکم قطعی فردی صادر نشده و ما بخواهیم اتهامات وی را بیان کنیم. اگر من بخواهم علیه اتهامات هرکسی که حکمش قطعی نشده اظهارنظر کنم آن شخص می‌تواند علیه من شکایت کند.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون از سوی خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی برای آزادی فرزندان ایشان به قوه قضاییه رایزنی به عمل آمده است گفت: ما در دستگاه قضایی رایزنی نداریم، حکم خانم فائزه هاشمی قطعی شده و در حال تحمل کیفر است. طبیعتا در مورد متهمانی که در بازداشت هستند خانواده‌های آن‌ها درخواست تبدیل قرار می‌کنند و بنده نیز تاکنون نشنیده‌ام که وکیل خانواده ایشان درخواستی برای تبدیل قرار کرده باشد.

قانون داریم، پرونده جوانفکر نیاز به مشورت نداشت

دادستان کل کشور در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه با توجه به مدیرعامل خبرگزاری رویترز روز گذشته در دادگاه مطبوعات محاکمه و هیات منصفه مطبوعات نیز وی را مجرم تشخیص داد، چه حکمی برای وی صادر می‌شود گفت: باید منتظر صدور حکم دادگاه ماند. ایشان خبری زده بود که با شکایت شاکی خصوصی پرونده در دادسرا مفتوح و بعد از صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شد و روز گذشته نیز هیات منصفه مطبوعات وی را مجرم شناخت و با این اوصاف باید منتظر ماند و دید که قاضی چه حکمی برای وی صادر می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه با توجه به اصل شخصی بودن مجازات آیا در برخورد با مطبوعات نیز بهتر نیست که تنها مدیر مسئول محاکمه شود نه اینکه با توقیف نشریه صد‌ها نفر را به طور مستقیم و غیر مستقیم بیکار کرد گفت: من نمی‌توانم نظری فرا‌تر از قانون داشته باشم. در قانون مطبوعات مدیرمسئول در آنچه که در جریده منعکس می‌شود مسئول است حتی از او پذیرفته نیست که بگوید من اطلاعی نداشتم. بعد از اصلاح قانون مطبوعات قرار شد اگر غیر از مدیرمسئول نویسنده یا کاریکاتوریست عامدا و عالما در تحقق جرم شرکت یا معاونت داشته باشد علاوه بر مدیرمسئول مسئولیت دارد. مدیرمسئول باید بداند هر خلافی که در جریده رخ داده مسئول است و طبیعتا یکی از تبعات آن بیکار شدن پرسنل است که می‌تواند از طریق بیمه کردن آن‌ها دور اندیشی کند.

در پایان خبرنگاری به دیدار روز دوشنبه احمدی‌نژاد با رهبری اشاره کرد و گفت که قرار است وی در این دیدار در مورد پرونده جوانفکر نیز با رهبری صحبت‌هایی را انجام دهد بنابراین آیا قوه قضاییه نیز در صدور حکم جوانفکر با مقام معظم رهبری مشورت کرد که اژه‌ای پاسخ داد: ما قانون داریم و برای این کار نیاز به مشورت نبود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آخرین وضعیت مهدی هاشمی از زبان فاطمه هاشمی
 • انتشار نامه هاشمی رفسنجانی به فرزندش مهدی هاشمی در سال ۶۵
 • آقای هاشمی! به خانواده بزرگ زندانیان سیاسی خوش آمدید
 • فاطمه هاشمی: صادق لاریجانی و محسنی اژه‌ای نمی‌خواستند مهدی به کشور بیاید
 • مهدی هاشمی بازداشت شد/واکنش آیت الله هاشمی رفسنجانی به این بازداشت
 • مهدی هاشمی در دادسرای امنیتی اوین حاضر شد
 • فاطمه هاشمی رفسنجانی: پدر گفته بود اگر مجیزگو نشوم برای شما پرونده‌سازی می کنند
 • محسن هاشمی: مهدی خواهد آمد و به تمام اتهامات پاسخ خواهد داد/جنجال ها انتخاباتی است
 • عضو کمیسیون امنیت ملی: مهدی هاشمی به دلیل اقدامات ضدامنیتی در حوادث سال 88 تحت پیگرد است
 •  
  آخرین اخبار
 • سردار جزایری: اسرائیل با نخستین شلیک، مرگ سریع خود را رقم خواهد زد
 • 5+1 مذاکرات با ایران را سر میگیرد
 • دشمنی وزیر ارشاد با روزنامه شرق: شرق تنها بخاطر یک کاریکاتور توقیف نشد
 • ابلاغ استیضاح وزیر ورزش
 • رفع فیلتر از جی میل!!!
 • تماس تلفنی احمدی نژاد با جوانفکر در اوین
 • سعید مرتضوی؛ جنایت کار کهریزک از نمایندگان مجلس و رسانه ها شکایت کرد
 • احمدی‌نژاد درمورد جوانفکر با آیت الله خامنه ای دیدار می‌کند
 • شکایت نمایند ارومیه از احمدی نژاد به دلیل سو استفاده بیت المال در سفر به نیویورک
 • انتقاد آیت‌الله امینی از دولت:گرانی افسار گسیخته موجود در کشور مردم ما را به ستوه آورده است
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • مژده به احمدی نژاد؛ دلار 3470 تومان
 • تاجزاده: در نامه به رهبری تأکید کردم که فرصت چندانی برای انتخابات آزاد نیست
 • کاردستی «۶.۳.۳» حاجی بابایی وی را به پای استیضاح کشاند
 • تعدیل نزدیک به ۵۰ کارگر کارخانه آلومینیوم دورال به دلیل مشکلات اقتصادی
 • یک کارشناس اقتصادی: افزایش برابری نرخ ارز به ریال در صورت ادامه سیاست‌های فعلی همچنان روند افزایشی خواهد داشت
 • غلامعباس توسلی: جامعه مدنی قدرتمند راه را برای ایجاد تحولات بزرگ باز می‌کند
 • دلار 3 هزار و 50 تومان و سکه یک میلیون و 200 هزار تومان
 • با موافقت وزیر نفت، بزرگترین پیمانکار نفتی ایران ممنوع‌المعامله شد
 • احمدی مقدم: گشت‌های امنیت اخلاقی مطلوب ما نیست/بدحجابی ریشه در باورهای افراد دارد
 •