به روز شده: ۲۱:۴۰ تهران - چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱

دلار در نوسان 3500 تا 4000 تومان

امروز: بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز چهارشنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، مدعی شد قیمت دلار همچون روزهای دوشنبه و سه شنبه هیچگونه تغییری نکرده است.

قیمت دلار مبادلاتی امروز چهارشنبه همچون روزهای دوشنبه و سه شنبه ۲۶۷۲ تومان نرخ‌گذاری شده است، ضمن اینکه یورو از ۳۴۴۵ به ۳۴۴۷۰ تومان افزایش، درهم بدون تغییر و لیر ترکیه از ۱۴۹۱۴ به ۱۴۹۰۲ تومان کاهش یافته است.

در حالی که مهر گزارش داده که صبح امروز چهارشنبه دلار در بازار ارز چهارراه استانبول ۳۶۱۰ تومان، یورو ۴۷۰۰ تومان، پوند ۵۸۰۰ تومان و درهم ۹۸۵ تومان است، گزارش خبرنگار کلمه حاکی از آن است که در بازار سیاه و کنار خیابان، دلار تا ۴۰۰۰ تومان هم خرید و فروش می شود.

واکنش صرافی‌ها به موضع انفعالی دولت در بازار سیاه؛ خرید و فروش نمی‌کنیم

این در حالی است که ایلنا در گزارشی آورده است: صرافان تهران، امروز به نشانه اعتراض از هرگونه خرید و فروش ارز خودداری کرده و در برابر موضع گیری انفعالی برنامه ریزان اقتصادی واکنش نشان داده اند‌.

عصر روز گذشته لحظاتی پس از نشست خبری احمدی نژاد به یکباره، قیمت ارز و سکه که اندکی کاهش یافته بود، با افزایش قیمت مواجه شد، این اتفاق در حالی صورت گرفت که اغلب صرافی های مجاز در این ساعت تعطیل بودند.

صرافان، علت گرانی‌های اخیر بازار ارز و سکه را، دلالانی می‌دانند که بازار سیاه را در سطح تهران گسترش داده‌اند.

امروز صرافان به نشانه اعتراض در خصوص عدم واکنش دولت به بازار سیاه، از هرگونه خرید و فروش ارز خودداری کرده و بر این عقیده‌اند که باید دولت در برابر دلالان و بازار سیاه دلار موضع انفعالی خود را تغییر دهد.

در همین رابطه، شمس علی تحیری، یکی از صرافان واقع در چهارراه استانبول گفت‌: صرافی‌ها به دلیل آنکه در حال حاضر از همه سو مورد تهاجم قرار گرفته‌اند و دولت نیز در این رابطه تاکنون اقدام موثری را انجام نداده است خرید و فروش و فروش ارز را انجام نمی‌دهند.

وی علت این امر را واقعی نبودن قیمت‌ها دانست و اظهار داشت: در حال حاضر قیمت دلار و سایر ارز‌ها در بازار سیاه تعیین می‌شود.

به گفته این صراف بازار تهران، بازار سیاه طی دو ماه گذشته عامل اصلی آشفتگی بازار سکه وارز بوده و این درحالی است که دولت در این رابطه هیچ اقدامی موثری را انجام نداده است .

به گفته وی تنها در حال حاضر خرید و فروش ارز براساس سفارشات قبلی در صرافی‌ها صورت می‌گیرد‌.

انورالدین شهیدی، مالک صرافی انورالدین شهیدی و شرکاء واقع در خیابان فردوسی شمالی نیز در گفت‌و‌گو با ایلنا، با اشاره به اینکه تحصنی در کار نیست، اظهار داشت‌: صرافی‌ها به دلیل بی‌توجهی دولت و برای اینکه به عنوان مقصر قلمداد نشوند از هرگونه خرید و فروش ارز خودداری می‌کنند.

به گفته شهیدی، عامل گرانی در بازار ارز و سکه را باید در کوچه و پس کوچه‌های بازار و اطراف حوالی چهارراه استانبول و خیابان‌های منتهی به فردوسی و سبزه میدان جستجو کرد زیرا که دلالان در آنجا بازار سیاه به راه انداخته و عامل اصلی گرانی بازار ارز و سکه هستند‌.

مجید حاتمی مالک صرافی دیگر نیز، در خصوص علت عدم خرید و فروش ارز از سوی صرافان، اظهارداشت‌: در حال حاضر صرافی‌ها هیچ ارزی در اختیار ندارند،چراکه بانک مرکزی از هرگونه ارائه ارز به صرافی‌ها خودداری کرده است‌.

حاتمی تصریح کرد‌: متاسفانه مرکز مبادلات ارزی بهانه‌ای برای سودجویی عده‌ای شده که در حال حاضر بازار سیاه را در دست دارند.

وی گفت‌: هیچ تجمع و یا فراخوانی در خصوص تحصن در صرافی‌ها، وجود ندارد‌.

کیومرث امیریان،مالک یک صرافی نیز علت اینکه چرا دیگر صرافی‌ها در سایت‌های خود و یا تابلوهای قیمتی صرافی‌ها نرخ‌ها را اعلام نمی‌کنند، عنوان داشت: نامشخص بودن قیمت ارز و سکه و همچنین در دست گرفتن این بازار از سوی دلالان و همچنین تغییرات لحظه به لحظه باعث شده که دیگر صرافی‌ها این کار را انجام ندهند‌.

امیریان، با تأکید بر اینکه دولت به جای راه اندازی مرکز مبادلات ارزی به صرافی‌های مجاز اعتماد کند، خاطر نشان کرد: تنها بازار ارز از طریق کشش عرضه و تقاضا به آرامش می‌رسد و این امر نیز باید از طریق صرافی‌ها انجام گیرد.

سایت های اعلام نرخ ارز فیلتر شدند؛ نرخ ارز صفر شد

به دنبال التهابات قیمت در بازار سکه و ارز کشور طی روزهای اخیر، چندین سایت مرتبط ارایه کننده نرخ ارز و سکه فیلتر شدند.

بنا بر آنچه ایلنا گزارش داده سایت های پرطرفدار اعلام کننده نرخ ارز مانند مظنه، صرافی تهران، مثقال، آنلاین کارنسی، پیک پایگاه خبری و.... از جمله این سایتها هستند که امروز صبح فیلتر شدند.

این گزارش می افزاید: سایر سایت هایی که طی روزهای اخیر قیمت ارز و سکه را اعلام می کردند، در اقدامی هماهنگ قیمت تمامی ارزها را صفر کرده و از اعلام جزییات قیمت اصلی ارز خودداری کرده اند.

در همین زمینه یکی از صرافی های تهران در وبسایت خود اعلام کرده است: به تبعیّت از سیاست‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و کمک به سامان گرفتن بازار ارز ایران فعلا هیچ نرخی اعلام نخواهد کرد. اعلام نرخ منوط به اجازه مجدد بانک مرکزی به صرافی در ثبت مجدد نرخ در تابلو می‌باشد.

نائب رییس اتاق بازرگانی ایران: افزایش نرخ ارز‏ مجالی برای تولید نگذاشته است

در حالی که رحیمی معاون اول احمدی نژاد در سفر خود به ایلام مدعی شده که عده‌ای در داخل همسو با عوامل خارجی تلاش می‌کنند تا در بازار اخلال کنند اما جای هیچ‌گونه نگرانی نیست چون این نوسانات مقطعی و نتیجه دستکاری در مکانیسم طبیعی بازار است که بتدریج این نوسانات فروکش خواهد کرد، نائب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در حال حاضر تقاضای واقعی ارز از عرضه پیشی گرفته است افزود: این امر باعث صعودی شدن قیمت ارز شده است و مادامی که این شرایط ادامه داشته باشد (با تشدید تحریم ها) نرخ ارز باز هم افزایش پیدا می کند که در کنار این موارد صادرات و همچنین تولید هم دچار مشکل می شود.

پدرام سلطانی در گفتگو با ایلنا با اشاره به علت صعودی شدن نرخ ارز اظهار داشت:علت اصلی نوسانات نرخ ارز طی ماههای گذشته افزایش تحریم ها، کاهش فروش نفت، بلوکه شدن ذخایر ارزی ما در خارج از کشور و محدودیت ارتباطات بانکی بین ایران و دنیا بوده است که طبیعتا در تراز تجاری کشور تاثیر گذار بوده است.

سلطانی با بیان اینکه هم اکنون تعیین نرخ ارز ممکن نیست تصریح کرد: اینکه ما چه میزان ارز تا پایان سال می توانیم تامین کنیم و انتظارات جامعه از تغییر نرخ ارز چه خواهد بود مشخص نیست و آنچه مشخص است روند صعودی ادامه دارد و رقم قابل پیش بینی نیست.

سلطانی در پاسخ به این سوال که ایا افزایش نرخ ارز به صادرکنندگان کمک کرده است تصریح کرد: در صورتی روند صعودی ارز به صادرکنندگان کمک می کند که با شیب ملایمتری همراه باشد و با ثبات تر پیش رود تا بتوانند پیش بینی بهتری از این روند داشته باشند.

وی گفت: صادرات حلقه بعدی تولید است و تولید باید مجالی برای توسعه پیدا کند تا منجر به صادرات کالا شود.

نائب رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در بسیاری از واحدها نیازهای ارزی و وارداتی تولیدکنندگان با مشکل همراه شده و فرایند واردات به سختی صورت می گیرد.

سلطانی در خاتمه گفت: به نظر می رسد اگر مسوولان ذیربط حداقل از اظهارنظر در خصوص توان و تصمیم خود برای مدیریت بازار ارز اجتناب کنند، می توانند به سردرگمی فعالان اقتصادی بیش از این دامن نزنند.

سقف ورود و خروج ارز ۵۰۰۰ دلار تعیین شد

بانک مرکزی اعلام کرد: ورود و خروج ارز تا سقف ۵۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها توسط مسافران مجاز است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ورود ارز توسط هر مسافر از خارج یا از مناطق آزاد تجاری- صنعتی به سرزمین اصلی به صورت اسکناس تا سقف ۵۰۰۰ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها مجاز می‌باشد.

این گزارش می افزاید: برای ورود اسکناس بیش از ۵۰۰۰ دلار، مسافر می‌بایست در مبادی ورودی اظهارنامه ارزی تکمیل و اطلاعات مربوطه نیز توسط بانک مستقر در مبادی ورودی گمرک ثبت گردد.

خروج اسکناس به خارج از کشور(از سرزمین اصلی یا مناطق آزاد تجاری- صنعتی) تا سقف ۵۰۰۰ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها مجاز است لیکن خروج بیش از میزان تعیین شده، موکول به ارائه اظهارنامه ارزی و یا اعلامیه (هرنوع سند) بانکی معتبر توسط مسافر خواهد بود که مبین پرداخت وجه به صورت اسکناس از محل حساب ارزی و یا فروش ارز باشد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • واکنش محافظه کاران و اصولگرایان به بحران اقتصادی کشور: تقصیر دولت است
 • رادان: دادستان، اخلالگران ارز را آزاد کرد
 • احمدی نژاد: عاجزانه و برادرانه خواهش مي‌كنم؛ الان وقت تسویه حساب‌ نیست/مشروح نشست خبری امروز
 • تاثیر منفی سخنان احمدی نژاد بر دلار:بازگشت به 3550
 • پاسخ احمدی نژاد به منتقدان افزایش قیمت ارز: تصمیمات را تحمیل می کنند، بعد کنار می کشند
 • واکنش سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به خوشحالی آمریکا از بحران ارز
 • انتقادات صریح لاریجانی از وضع بازار ارز: ۸۰درصد مشکلات کشور مدیریتی است
 • خوشحالی آمریکا از سقوط ارزش ریال: نشان دهنده موفقیت تحریم هاست
 • قیمت دلار اندکی کاهش یافت
 •  
  آخرین اخبار
 • فیلمی از تعطیلی امروز بازار تهران
 • تعویق ۷ ماه حقوق ۲۰ کارگر پیمانکاری فرآیند کاو در طبس‎
 • آیت الله خامنه ای: ملت ایران هیچ‌گاه تسلیم فشارها نشده و نخواهد شد
 • ما نگران تکرار تجربه ی تلخ اعدام معلمان هستیم ؛ بیانیه ای در پشتیبانی از آموزگاران ایرانی
 • میرحسین ۱۳۸۸: فساد و بحران اقتصاد، نتیجه مجموعه سیاست های حاکمیت فعلی
 • تراکم ۴۰ نفره دانش آموزان در کلاسها در سیستم ۶٫۳٫۳
 • گزارشی تفصیلی از تعطیلی امروز بازار تهران و راهپیمایی و ناآرامی‌های پس از آن
 • علی کریمی کل هزینه درمان یک کودک را تقبل کرد
 • جلسه در بیت رهبری: نگرانی از انزوا و تشدید فشارها علیه ایران
 • محسن رفیق دوست بار با تحریف واقعیات تاریخ جنگ، دولت میرحسین موسوی را متهم به اخلال در جنگ کرد
 • محرومیت از تحصیل و تدریس حمید حدیثی، فعال مدنی
 • مهدی هاشمی در بند۲۴۱ اوین
 • کمال تبریزی: کاریکاتور روزنامه شرق، شرح امروز ما بود، نه اشاره به دوران دفاع مقدس
 • شکایت مهدی هاشمی از دو روزنامه اصولگرا
 • فیض الله عربسرخی در بیمارستان بستری شد
 • عفو بین الملل: محمدعلی دادخواه را آزاد کنید
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: این وضع که تمام فرهیختگان و دلسوزان کشور ناراضی باشند قابل دوام نیست
 • آخرين وضعيت شكايت «مرتضوي» از مجلسیان و رسانه ها
 • علی مطهری: تا زمانی که این دولت وجود دارد نمی‌توانیم کار اساسی انجام دهیم
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 •