به روز شده: ۱۶:۴۵ تهران - شنبه ۸ مهر ۱۳۹۱

اصرار از نتانیاهو، انکار از احمدی نژاد

نویسنده: محمدرضا سرداری

امروز: شصت و هفتمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد پس از سخنرانی بسیاری از سران و مقامات سیاسی کشورها به کار خود خاتمه داد اما نگاه بیشتر ناظران در این نشست به سخنرانی مقامات ایران و اسرائیل و در نهایت سخنرانی رییس جمهوری آمریکا دوخته شده بود. پس از فشار مقامات اسرائیلی به آمریکا برای از حمایت از مواضع آنان در حمله به تاسیسات اتمی ایران و پاسخ مقامات سیاسی و نظامی ایران به این تهدیدات از جمله تهدید به حمله پیشگیرانه، اظهارات باراک اوباما نیز می توانست مهم و تعیین کننده باشد.

اوباما، هشدار به ایران و اسرائیل
به باور بسیاری از ناظران، سخنان اوباما در نشست مجمع کوتاه و عین حال جامع بود. وی در سخنان خویش به مشکلات اساسی جهان پرداخت و دو پیام مشخص برای رهبران ایران و اسرائیل داشت. وی بار دیگر از توسعه برنامه هسته ای ایران انتقاد کرد و در عین حال به ایران هشدار داد که زمان برای دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای برنامه هسته ای ایران نا محدود نیست. اظهارات وی شاید واکنشی به اظهارات احمدی نژاد در مصاحبه با رسانه های آمریکایی بود که وی در آن گفته بود حل مسئله هسته ای ایران بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امکان پذیر است و ایران می خواهد مشکل هسته ای خویش را به صورت دو جانبه با آمریکا حل و فصل کند.
از سوی دیگر اوباما در اظهارات خویش بار دیگر تاکید کرد که هنوز فرصت برای حل مسئله هسته ای ایران از طریق مذاکره و با روشهای غیر نظامی وجود دارد. این اظهارات در واقع هشداری به اسرائیل بود که اخیرا با افزایش تهدیدات خویش، در پی همراه کردن آمریکا و متحدانش برای حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران است. ناظران بر این باورند که اوباما در این سخنرانی به صراحت پیام مخالفت خویش را با هر گونه حمله نظامی پیشدستانه و یکجانبه علیه ایران به متحد اسرائیلی خویش منتقل کرده است.

احمدی نژاد، خنثی ترین سخنرانی

سخنان محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران در نشست مجمع عمومی در مقایسه با سخنرانیهای سنوات گذشته وی سخنانی عاری از هر گونه نکته تازه بود. به اعتقاد ناظرانی که سخنان وی را دنبال می کردند، وی در اظهارات خویش بدون آنکه به چالشهای روز ایران و منطقه اشاره کند صرفا به بیان مواضع تکراری خویش درخصوص مدیریت جهان و چالشهای کشورهای توسعه یافته و دموکراتیک پرداخت و هیچ اشاره ای نیز به مصادیق آن نکرد. به باور ناظران، این سخنرانی محافظه کار ترین سخنرانی احمدی نژاد در طول هشت دوره حضور وی در سازمان ملل متحد بوده است. در واقع این نخستین باری است که هیاتهای نمایندگی کشورهای غربی جلسه را در اعتراض به سخنان وی ترک نکردند. هر چند به گواه خبرنگاران تعداد کمی از هیاتهای کشورهای غربی مستمع سخنرانی رییس جمهور ایران بودند و هیاتهای نمایندگی آمریکا و اسرائیل نیز پیشتر عدم حضور خویش را هنگام سخنرانی وی اعلام کرده بودند. در عین حال خنثی ترین سخنرانی احمدی نژاد نیز بدون واکنش نبود. آلن ایر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که فارسی را به خوبی سخن می گوید در واکنش به اشاره احمدی نژاد به شعر معروف سعدی، به کنایه شعر دیگری از سعدی را بازخوانی کرد و گفت : ز گوش پنبه برون آور و داد خلق بده ". به گفته این مقام آمریکایی اظهارات رییس جمهور ایران با عمل دولت وی همخوانی ندارد و در طول هشت سالی که وی به سازمان ملل آمده است شرایط در ایران روز به روز وخیم تر شده است. وی علت این وخامت را عدم پاسخگویی دولت ایران به شهروندانش در خصوص حقوق بشر و همچنین عدم پاسخگویی به جامعه جهانی در خصوص برنامه هسته ای اش دانسته است.

مجموعه اظهارات احمدی نژاد در نیویورک البته در ایران نیز بازتابهای متفاوتی داشت. تذکر بیست و شش نماینده مجلس به اظهارات وی در خصوص بهبود روابط با آمریکا مهمترین واکنش به اظهارات وی در نیویورک بود. این نمایندگان در تذکر کتبی خویش مواضع رییس جمهور ایران را نامناسب و ناسازگار با راهبرد عزت، مصلحت و حکمت دانسته اند. هر چند احمدی نژاد هیچگاه در سخنرانی رسمی خویش اشاره ای به رابطه با آمریکا نکرد اما درکنفرانسی مطبوعاتی که بلافاصله پس از سخنرانی وی در مجمع عمومی برگزار شد، صراحتا آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا علیرغم مواضع به گفته وی انتقام جویانه این کشور را اعلام کرد و گفت ایران حاضر است در ازای امکان خرید اورانیوم با غنای بیست درصد، تولید این میزان اورانیوم را متوقف کند. اما واکنشهای داخلی نسبت به مواضع احمدی نژاد به قوه مقننه منتهی نشد بلکه قوه قضاییه ایران نیز با اجرای حکم زندان علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی وی و مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در هنگامیکه وی در سازمان ملل سخنرانی می کرد به اظهارات وی واکنش نشان داد.

نتانیاهو، قابل پیش بینی

سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز تکرار اظهاراتی بود که وی طی دو ماه گذشته علیه ایران ابراز داشته است. نخست وزیر اسرائیل ظاهرا هیچ دغدغه ای جز ایران در سخنرانی خویش نداشت و کلیه اظهارات خود جز اشاره ای به مسئله خاورمیانه و صلح با فلسطینیان،روی مسئله هسته ای ایران متمرکز کرده بود. وی در هنگام سخنرانی خویش، تصویری از یک بمب را که خود ترسیم کرده بود به حضار نشان داد که در واقع بیانگر حجم برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران بود. وی سپس با کشیدن یک خط قرمز در بخش فوقانی بمب که نشانگر غنی سازی در مقیاس نود درصد بود، تلاش کرد تا منظور خویش را از ترسیم خط قرمز برای ایران توضیح دهد. به گفته وی جامعه جهانی باید نسبت به غنی سازی در حجم نود درصد به ایران اولیتماتوم دهد. این در حالی است که تا کنون اخبار موثقی مبنی بر حجم غنی سازی اورانیوم در ایران که فراتر از بیست درصد باشد از سوی منابع رسمی تایید یا اعلام نشده است. نتانیاهو همچنین در اظهارات خویش نسبت سخنانی که به گفته وی غیر سازنده هستند نیز انتقاد کرد اما از ذکر نام خودداری کرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • مسئولین به جای توقیف روزنامه ها به تنبیه و توبیخ کسانی بپردازند که پای بر روی خون شهدا گذاشته اند
 • تاکید شورای حقوق بشر سازمان ملل بر اهمیت تامین امنیت روزنامه نگاران و خبرنگاران
 • نامه ۲۵ خانواده شهید و رزمنده دوران جنگ هشت ساله در حمایت از کاریکاتوریست شرق
 • اولین واکنش احمدی نژاد در خصوص بازداشت جوانفکر، پس از ورود به تهران
 • واردات نفت ژاپن از ایران به شدت کاهش یافت
 • واکنش جمهوری اسلامی به اظهارات نتانیاهو در سازمان ملل
 • فرمانده کل سپاه: جنگ تحمیلی موجب شد انقلاب ما به کل جهان عرضه و صادر شود
 • گزارش خانه آزادی از وضعیت بین المللی اینترنت: ایران،‌ چین و کوبا، دارای محدودترین اینترنت در جهان
 • عضو شورای مرکزی جبهه پایداری: روزنامه شرق از عوامل فتنه ۸۸ بود"
 • زیباکلام: جبهه پایداری می داند بدون احمدی نژاد نه جبهه است و نه پایدار خواهد ماند
 • عباس عبدی:ناطق نوری خیلی فرق کرده؛اگر کاندیدا شود، هاشمی حمایت می کند
 • سیدمحمد خاتمی: بیانیه ۱۷ میرحسین ملاک عمل و دارای چارچوبی متین و منطقی است
 • بطری یک لیتری شیر؛ ۱۴۰۰ تومان
 • اعلام شعار انتخاباتی تاجزاده: در انتصابات شرکت نخواهیم کرد حتی اگر همه زندانیان سیاسی آزاد شوند
 • هشدار انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نسبت به پیامدهای گرانی کاغذ و هزینه‌های نشر
 • متن کامل نطق ایراد نشده علی مطهری: شخصی مثل احمدی‌نژاد حتی یک روز هم نباید در قدرت بماند
 • اعلام آمادگی احمدی نژاد برای مذاکره با آمریکا/وضعیت اقتصادی ایرانیان بهتر از مردم اروپاست
 • 20 میلیارد تومان خسارت شرکت های هواپیمایی از مابه التفاوت نرخ ارز آزاد و مرجع
 • واکنش ذالنور به بازداشت فرزندان هاشمی رفسنجانی و اظهارات اقتصادی سید محمد خاتمی
 • تحقیق و تفحص از ایران خودرو به دلیل توقف فروش محصولاتش
 •