به روز شده: ۱۱:۳۳ تهران - شنبه ۱ مهر ۱۳۹۱

پیام عبدالله نوری در محکومیت فیلم موهن/با توهین به مقدسات دیگران، صلح جهانی در معرض تهدید قرار می دهند

امروز: در ادامه اعلام محکومیت ها نسبت به موج اهانت به پیامبر اسلام، عبدالله نوری، فعال اصلاح طلب و وزیر کشور دولت اول اصلاحات، طی پیامی با پرسش اینکه "چرا جهان غرب چنین فرصتی را پدید می آورد تا در پوشش آزادی بیان با توهین به مقدسات دیگران، صلح جهانی در معرض تهدید قرار گیرد؟"، خاطرنشان کرد که با "اقدامات اخیر، دستاوردهای چندین دهه تلاش برای مهار تندروی هم اکنون در معرض تهديد قرار گرفته است."

- عبدالله نوری در این پیام همچنین با محکومیت خشونت های اخیر می گوید "حل بنیادین مشکل افراط گرایی در جهان اسلام و تقویت اندیشه اعتدال در گرو خشکاندن ریشه های آن است."

متن کامل این پیام که نسخه ای از آن در اختیار جرس قرار گرفته به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
يُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ (سوره مباركه صف / آيه 8)
جریانی شیطانی به گمان باطل خود می کوشد تا نور خدا را بی فروغ کند اما پروردگار عالم درخشش و کمال نور خویش را در کتاب آسمانی خود تضمین نموده است.

- این توطئه های کینه توزانه، سابقه ای به درازای رسالت چهره مظلوم نبی مکرم اسلام دارد.
دشمنان خدا بار دیگر با نیتی آلوده و البته شکست خورده، خصومت تاریخی خویش را با انتشار فیلمی موهن در حق اسلام و پیامبر بزرگ آن به نمایش گذاردند. ماجراي فيلم به پايان نرسيده بود كه انتشار كاريكاتور ننگين در نشريه فرانسوي از راه رسيد. بروز این قبیل ترفندها و توطئه های کینه توزانه، سابقه ای به درازای رسالت چهره منور و مظلوم نبی مکرم اسلام دارد و آیات متعدد قرآن کریم برآن گواه است.

اینجانب ضمن ابراز اندوه بی پایان از این قداست شکنی ها و با سلام و صلوات به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام و تقدیم احترام به پیشگاه عواطف پاک ملت های مسلمان که در این توطئه جریحه دار شده است، نکاتی را ياد آور مي شوم:
- دستاوردهای چندین دهه تلاش برای مهار تندروی هم اکنون در معرض تهديد قرار گرفته است.
- چرا جهان غرب چنین فرصتی را پدید می آورد تا در پوشش آزادی بیان با توهین به مقدسات دیگران، صلح جهانی در معرض تهدید قرار گیرد؟
- آیا جریحه دار کردن عواطف بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان حرکتی ضد اخلاقی و ضد انسانی نیست؟
1- چشم انداز کوشش برای آشتی و گفتگو بین اسلام و غرب پس از قرن ها جنگ و ستیز در سایه ي انتشار این فیلم و کاریکاتور، مجددا تیره ¬شد و دستاوردهای چندین دهه تلاش برای مهار تندروی هم اکنون در معرض تهديد قرار گرفته است. جریانی مشکوک و شیطانی می کوشد هر از چندی با هدف بهم زدن تعادل جامعه جهانی و با ایجاد مانع و کارشکنی در مسیر پیشرفت جوامع اسلامی بسوی پایداری، والاترین ارزشهای اعتقادی آنان را آماج ضربات ضد اخلاقی قرار داده، جامعه جهانی به ویژه جوامع اسلامی را اسیر توطئه های خویش نماید تا آتش ستیز میان جهان اسلام و غرب را همچنان شعله ور نگاه دارد. ملت های مسلمان حق دارند در مقام دفاع از مقدسات خود به تناسب فرهنگ دینی و ملی غالب خویش واکنش مناسبی را علیه این جریان شیطانی بروز دهند، هر چند واکنش خشمگینانه گروه های تندرو و اقدامات غیر اخلاقی نیز توجیه ناشدنی و ناپسند است و شاید این همان هدفی باشد که تهیه کنندگان این فیلم و یا کاریکاتور در پی تحقق آن بوده اند. حال سئوال اینجاست که چرا جهان غرب چنین فرصتی را برای فرد یا گروهی پدید می آورد تا در پوشش آزادی بیان با توهین به مقدسات دیگران زمینه را برای واکنش های خشونت بار فراهم سازد و صلح جهانی را در معرض تهدید قرار دهد. به راستی آیا جریحه دار کردن عواطف بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان حرکتی ضد اخلاقی و ضد انسانی نیست؟ و جهان غرب براي نشان دادن مخالفت خود با اين رفتارها تاكنون چه اقدام روشني انجام داده كه پاسخگوي انتظارات مسلمانان بوده و التیام بخش روابط جهان اسلام و غرب باشد؟

- چرا مدعیان حقوق بشر اجازه می دهند جریان های مشکوک، به نام آزادی بیان بدترین و سنگین ترین شکنجه های روحی را در حق پیروان یک دین جهانی مرتکب شوند؟
2- فرهنگ و تمدن جدید غرب در روزگار کنونی به درستی بر شناسایی و احترام به حقوق بشر به عنوان مبنای همزیستی انسان ها تاکید می¬کند. با توجه به ممنوعیت شکنجه و آزار انسان ها در هر نوع و به هر شکل در اعلامیه جهانی حقوق بشر، جای این سوال وجود دارد که چرا مدعیان حقوق بشر اجازه می دهند جریان های مشکوک به نام آزادی بیان بدترین اهانت ها را به مقدسات دیگران، به ویژه مسلمانان روا دارند و سنگین ترین شکنجه های روحی را در حق پیروان یک دین جهانی مرتکب شوند و ارزشهای معنوی آنان را به سخره گرفته و فریاد استغاثه و درد و دریغ مسلمانان را به آسمان بلند کنند؟ آیا ممنوعیت شکنجه تنها در ابعاد فیزیکی آن است و اگر فردی آنچنان حرمت ها و ارزش‌های یک و نیم میلیارد انسان را جریحه دار کند که برخی را به آستانه آرزو و طلب مرگ از خدا برساند، این رفتار، شکنجه، آزار و اذیت دیگران نیست؟

- اسلام گرایی افراطی همواره در بستری رشد می¬کند که اسلام ستیزی برای آن فراهم می¬سازد.
- حل بنیادین مشکل افراط گرایی در جهان اسلام و تقویت اندیشه اعتدال در گرو خشکاندن ریشه های آن است.
3- امروز قدرتمندان جهان مدعی هستند که از طریق کنترل رادیکالیسم و مقابله با آشوب های منطقه ای تلاش می کنند ضریب امنیت جهانی را افزایش داده و آتش بر افروخته شده در کانون های پر تشنج را برای گسترش صلح و امنیت جهانی خاموش سازند. آنها با همین ادعا سنگرهای مبارزه خود در برابر تروریسم جهانی و جبهه نبرد با رادیکالیسم را به فراسوی سرزمین های خویش گسترش داده اند و حتی برای حذف فیزیکی و اندیشه ي تروریسم، سالیان متمادي، سخاوتمندانه هزینه می¬کنند تا امثال بن لادن را به قتل برسانند، اگر حقیقتا چنین است و صاحبان سلطه به این مسئولیت صادقانه می اندیشند چطور نسبت به پیشگیری زمینه های اعتقادی و روانی آن توجه نمی کنند و اجازه می دهند کانون های تشنج و فتنه انگیز جدیدی متولد شود و نیت های ناپاک با توسل به اقدامات شوم خود زمینه شکل گیری کانون تشنج را در میان یک پنجم جمعیت جهان فراهم سازد؟ اسلام گرایی افراطی همواره در بستری رشد می¬کند که اسلام ستیزی برای آن فراهم می¬سازد و مبارزه با آن بدون بستن پیش زمینه¬ها خیالی بیهوده است. در اين وضعيت، کوششی که سالها برای از میان برداشتن بن لادن و همفكران او شده است ناگهان بر باد می¬رود و چه بسا زمینه را برای پرورش ده ها بن لادن دیگر فراهم می¬آورد. آیا نتیجه این رویکرد، همان بازتولید تروریسم نیست که آنها خود را مدعی مبارزه با آن قلمداد می¬کنند؟ حل بنیادین مشکل افراط گرایی در جهان اسلام و تقویت اندیشه اعتدال در گرو خشکاندن ریشه های آن است و در این راستا شناسایی حقوق فرهنگ‌های دیگر و پرهیز از برخورد تبعیض آمیز با آنان نخستين گام است. بی توجهی جهان غرب به این موضوع بی تردید یکی از مهمترین ریشه ها و شاید علت العلل رشد خشونت گرایی در جهان اسلام است هر چند توجیه کننده رفتارهای افراطی نیست اما تقویت این رفتارها را قابل فهم می کند.

- خونريزي و گرفتن جان يك انسان بي¬گناه از ديدگاه اسلامي بدترين و شديد ترين جرم است.
- آیا دولت هاي اروپايي و آمريكا نباید نتیجه بگیرند که شاید رفتارشان نسبت به اسلام و مسلمین به گونه ای نبوده که اتهام متوجه آنان نشود؟
- وقتی سخنان مرجع رسمی روحانی مسیحیان کاتولیک نسبت به اسلام، موجب رنجش خاطر مسلمانان میگردد بدیهی است افراد فرودست آنان گستاخانه به هر اقدام ناجوانمرانه ای دست بزنند.

4- خونريزي و گرفتن جان يك انسان بي¬گناه از ديدگاه اسلامي بدترين و شديد ترين جرم است. مسلمانان به پيروي از اين آموزه الهی هرگز از اینکه خون یک انسان آمریکایی و غیر آن به ناحق ریخته شود لذت نمی¬برند و از اين منظر تفاوتي میان آمریکایی و میانماری و افغانی و عراقی و مسلمان و مسیحی وجود ندارد و خون هیچ انسانی رنگین تر از دیگری نیست. با وجود اين، احساس تبعيض و رفتار دوگانه با مسلمانان موجب كينه و نفرت آنان خواهد شد و زمينه، براي متهم گردیدن دولت هاي غربي و امريكا و برخورد خشن با آنان فراهم مي شود. آیا دولت هاي اروپايي و آمريكا نباید نتیجه بگیرند که شاید رفتارشان نسبت به اسلام و مسلمین به گونه ای نبوده که اتهام متوجه آنان نشود؟ نکته اینجاست که چنین نتیجه‌ای پس از 11 سپتامبر گرفته شد ولی اراده‌ای متناسب برای اقدام در این مسیر دیده نمی‌شود. غرب براي از بين بردن زمينه هاي چنين اتهامي ناگزير به تجديدنظر در سياست هاي خود در قبال اسلام و مسلمانان است. در اين راستا بايد خود پرچمدار مقابله با اين حركت هاي ضد اخلاقي شود و با توجه به شرایط کنونی مسلمانان، جديتش در احترام به ارزش هاي دیگران را، همانند جديت نسبت به امنيت و منافع ملي خود نشان دهد و این، نافی آزادی بيان و نقد نیست. اگر می‌توان تحت عنوان امنيت ملي از انتشار بسیاری از گزارش ها و مطالب جلوگيري نمود و یا انتشار دهنده را تحت عناوینی چون اقدام علیه امنیت ملی تحت تعقیب قرار داد و یا انکار فلان حادثه تاریخی را جرم محسوب نمود، به طریق اولی مي¬توان از اقدامات توهين آميز به اسلام و ادیان توحیدی و غیر توحیدی جلوگيري كرد. وقتی طراح دانمارکی و یا فرانسوی كارتن هاي اهانت آميز نسبت به پیامبر عظیم الشأن اسلام منتشر میکند و کشیش آمریکائی پای خود را روی همه ارزشهای مقدس و مشترک ادیان توحیدی می گذارد و همکیشان خود را به مراسم قرآن سوزی دعوت می نماید و از اين فراتر عالی ترین مرجع رسمی روحانی مسیحیان کاتولیک نسبت به اسلام بگونه ای سخن میگوید که موجب رنجش خاطر مسلمانان میگردد و نسبت به این نوع حرکات مشکوک و نفرت آور هم از سوی ایشان موضعی ابراز نمی شود، بدیهی است افراد فرودست آنان گستاخانه و بی محابا به هر اقدام ناجوانمرانه ای دست بزنند.

- در جهان كنوني نمی¬توان همه انسانهای روی کره زمین را وادار كرد یک گونه بیندیشد و یا مانند انسان ليبرال غربي فكر كنند.
5- تکثرگرایی مقتضی احترام یکسان به فرهنگ های گوناگون و آراء و احساسات همگان است. در جهان كنوني نمی-توان همه انسانهای روی کره زمین را وادار كرد یک گونه بیندیشد و یا انتظار داشت که همه مانند انسان ليبرال غربي فكر كنند. از اين رو برای گسترش امنیت در جامعه جهانی باید به آراء و نظرات و معتقدات جوامع مختلف تا آنجا که در جهت تحریک احساسات و اهانت به معتقدات دیگران نباشد احترام گذاشت و از آن دفاع کرد. در نظام بين المللي حقوق بشر كنوني نيز آزادي بيان به خودداري از گفتارهاي نفرت آور محدود شده است. بنابراين قانون گذاري در اين ارتباط، و تدوين و تأسيس ساز و كارهاي محدود كننده براي آن ضرورت دارد. البته روشن است كه تعریف و تحدید این مباحث کاری بسیار دشوار است ولي برای تأمین حقوق بشر و دفاع از آزادی و همزمان التزام به امنیت جهانی و ایجاد صلحی پایدار، نبايد در انجام آن تعلل ورزيد. برای تحقق این امر مهم و دشوار درسطح جامعه جهانی، مناسب است سازمان ملل متحد به عنوان مهم ترین نهاد بین المللی جهت حفظ و مراقبت از صلح جهانی تشكيل کمیته¬های تخصصي دینی، سیاسی، حقوقي، فرهنگی و اجتماعی را با حضور نخبگان جهان دردستور كار قرار داده و برای برون رفت از این شرایط تصمیمی خردمندانه اتخاذ نماید. تجربه نشان داده است كه با روزمرگی و عبور از مخاطره های روزانه مسایل اصلی حل نمی¬شود و در هر زمان می¬تواند مخاطرات سنگین تری برای جهان داشته باشد.

- جریانی در تلاش است اسلام هراسی را در جوامع گوناگون ترویج نماید و روح الفت و همزیستی ادیان بزرگ الهی را به مرز خشونت و خون بکشاند.
- خشم راه را بر خردورزي و عقلانيت مي بندد، فرو بردن خشم و كظم غيظ در اسلام مورد تاكيد قرار گرفته است.
- مبارزه با دشمن خانگی مسلمانان فرصت مطلوبی را در اختیار قرار خواهد داد تا مانور طراحان اسلام ستیز نتواند اسلام، دین رحمت و شفقت را در هیبت طالبانیسم به نمایش گذارد.
6- جریانی در تلاش است در همه ابعاد و با همه ظرفیت، اسلام هراسی را در جوامع گوناگون ترویج نماید و روح الفت و همزیستی ادیان بزرگ الهی را به مرز خشونت و خون بکشاند. مسلمانان نيز نبايد در چنين شرايطي در دام طراحان این قضایا قرار گیرند و ناخودآگاهانه در مسيري كه خوشايند آنان است گام بردارند. خشم، راه را بر خرد ورزي و عقلانيت مي بندد، از اين رو فرو بردن خشم و كظم غيظ در اسلام مورد تاكيد قرار گرفته است. الگو پذیری از منطق حاکم بر رفتار پیامبر عظیم الشان اسلام و توجه به ابعاد فراگیر اخلاق سیاسی و اجتماعی ایشان است که دشمن را خلع سلاح میکند و راههای جذب و توسعه اسلام را هموار میسازد اين، البته به معناي انكار ضرورت واكنش و موضع گیری منطقی در برابر چنين اقدامي نيست. برعکس در دفاع از اسلام و مقدسات آن بايد جديت و اهتمام ورزيد، لکن امروز بیش از واکنشهای تند و احساسي، اندیشیدن می تواند برای هر دو سوی ماجرا راهگشا باشد. بی تردید هوشمندی و فراست و تدبیر اندیشمندان و رهبران دینی و سیاسی جهان اسلام راه را بر توطئه های خصومت بار دشمن خواهد بست و جوامع اسلامی را از در افتادن در طاس لغزنده آتش افروزی اسلام ستیزان مصون نگه خواهد داشت. با نگاهي واقع گرایانه به ضرورت اجتناب ناپذیر رفع اشکالات درون دینی در جوامع مسلمان، وظيفه اندیشمندان اسلامی است که ضعف ها و کاستی های ملت های خویش را مرتفع سازند و با نگرشي اصلاح طلبانه و خیرخواهانه افراط گری ها، خشونت طلبی ها و اندیشه های انحرافی و خرافی آنان را به عنوان پیش نیاز و گام نخستین و فراموش ناشدنی مبارزه اصولی افشا و نقد کنند. مبارزه با دشمن خانگی مسلمانان فرصت مطلوبی را در اختیار قرار خواهد داد تا مانور طراحان اسلام ستیز نتواند اسلام، دین رحمت و شفقت را در هیبت طالبانیسم به نمایش گذارد. در غياب چنين دريافتي و مهجوريت و انزواي گرايش¬هاي اعتدال جويانه و رواج روز افزون برداشت هاي احساسي خشن و خرافي از دين، نمي¬توان به پايان يافتن اين ماجرا چندان اميد داشت.

در پايان اميد است که اصحاب قدرت جهانی و مجامع مربوط با برخوردی همه جانبه از تكرار اين گونه رخدادهاي نفرت آور و خونبار که در نهایت صلح و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار می دهد پيش گيري كنند و احساسات و عواطف جريحه دار شده مسلمانان را تسكين و انتظارات منطقی و معقول آنان را پاسخ دهند.
عبدالله نوری
سی ام شهریورماه 1391
بیستم سپتامبر 2012-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • پیام تسلیت عبدالله نوری خطاب به زلزله زدگان آذربایجان
 • عبدالله نوری: آزادی دلسوزان و نخبگان دربند و رفع حصر رهبران جنبش سبز، آغازگر رفع بسیاری از بحران های موجود است
 • گزارش تصويري عيادت عبدالله نوري و جمعي از فعاليين سياسي از احمد قابل
 • پیام تسلیت عبدالله نوری به مهدی کروبی
 • هشدار و تأکید محمد خاتمی و عبدالله نوری: مراقب باشید در دام حیله های تفرقه افکنان و دروغ پردازان نیفتید
 • توضیح ضروری دفتر عبدالله نوری پیرامون خبرهای جعلی و کذبی که به دنبال انتشار سخنان ایشان منتشر گردید
 • عبدالله نوری:- جدایی اصلاح طلبان از جنبش سبز یک اشتباه سیاسی است که سوی دو گروه دنبال میشود
 • تکذیبیه دفتر عبدالله نوری در خصوص انتخابات ریاست جمهوری: دیدارهای اخیر ایشان ربطی به موضوع رایست جمهوری نداشته است
 • متن تسليت عبدالله نوری خطاب به ميرحسين موسوی
 •  
  آخرین اخبار
 • گزارش گاردین درباره زندانیان سیاسی زن در ایران: ژیلا بنی یعقوب با چمدان بسته راهی زندان شد
 • تعطیلی قریب الوقوع سفارت نروژ در تهران
 • نامه محرمانه دبیرکل نهضت آزادی ایران به رهبر انقلاب در مورد جنگ
 • افزایش بی مهار قیمتها صفحات روزنامه جمهوری اسلامی را نصف کرد
 • رسیدگی به مسائل کنسولی ایرانیان کانادا در فرانسه/ درخواست قطع ارتباط با فرانسه
 • پاسخ مهاجرانی به دروغ ده نمکی درباره علت تعطیلی «شلمچه»
 • اعطای جایزه بین المللی صلح دانشجویی ۲۰۱۳ به مجید توکلی
 • ناگفته‌های میرحسین از هشت سال دفاع مقدس و هشدار درباره تحریف تاریخ جنگ
 • توقف استخدام رسمی دولت
 • رویارویی و جنگ لفظی ایران و اسرائیل در نشست عمومی آژانس
 • بازداشت 5 شهروند کرد و بی خبری کامل از آنها در روزهای اخیر
 • هشدار غرب به جمهوری اسلامی درباره محدودیت زمان برای تصمیم گیری
 • افشاگری محمود شهریاری در ارتباط با چگونگی ممنوع التصویر شدن در صدا و سیما/شهیدی فر را این گونه کنار گذاشتند
 • ب.ام.و هم به تحریمی های ایران پیوست
 • فیروز آبادی: جنگ سوریه جنگ ایران است
 • وزیر اقتصاد: بانک مرکزی مکلف شد که نرخ ارز را روزانه اعلام کند
 • پورمحمدی: در برابر تحریم‌ها تدبیر مناسب نداریم/مشایی عامل خروجم از کابینه بود
 • اعتراف وزیر اقتصاد به کاهش ۴۰ درصدی صادرات محصولات نفتی براثر تحریم ها/شاخص بورس نزولی است
 • تاجزاده: بازجو همراه با ضرب و شتم می گفت زنده بودنم از رأفت نظام است
 • رحیم صفوی: فقط در عملیات کربلای پنج، ۵۷ هزار و ۲۰۰ مجروح تحویل پزشکان و پرستاران شد
 •