به روز شده: ۱۳:۴۶ تهران - پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۱

واگذاری دو هزار هكتار از اراضی پارك ملی گلستان

امروز: به گزارش منابع خبری، جریان واگذاری ها در حوزه محیط زیست همچنان ادامه دارد و بعد از جزیره آشوراده و بخش‌هایی از ناهارخوران، حالا نوبت به پارک ملی گلستان رسیده است. دشت شاد گلستان که یکی از حساس‌ترین اکوسیستم‌های قدیمی‌ترین پارک ملی ایران است، این ‌بار در خطر جداسازی و تجزیه قرار گرفته است.

روزنامه اعتماد می نویسد: بر اساس نامه شماره ۲۱۴۱۵/۹۱ در تاریخ ۱۶/۵/۱۳۹۱ که از طرف مدیرکل دفتر ریاست سازمان و دبیرخانه شورای عالی محیط زیست امضا شده است مقرر شده که دو هزار هکتار از زمین‌های پارک ملی گلستان از منطقه حفاظتی خارج و به جای آن، به همان میزان از سایر مناطق با ظرفیت استان اضافه شود.

به گزارش روزنامه اعتماد در بخشی از این نامه که خطاب به معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان، مدیرکل محیط زیست گلستان و سمنان ارسال شده، با اشاره به نامه نماینده شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی آمده است: "در ملاقات حضوری با مدیرکل استان (سمنان) فرمانداران منطقه و جناب آقای دکتر جلالی مقرر شد اقامات ذیل انجام شود: ۱- به گفته مدیرکل استان (سمنان) حدود دو هزار هکتار مورد توقع، فاقد ارزش زیستگاهی است و خوب است ایشان و آقای ممشتی دنبال کنند تا با مصوبه شورای عالی محیط زیست از منطقه حفاظتی خارج شده و به جای آن، حداقل به همان میزان، از سایر مناطق با ظرفیت استان، اضافه و مشکل فوق حل شود."

در همین حال یک کارشناس محیط زیست که نخواست نامش فاش شود،گفت: "اینها بخش‌هایی از پارک ملی هستند که طی سال‌های پس از انقلاب همواره مورد تعرض متخلفان برای چرای بدون مجوز دام قرار می‌گرفته‌اند و هر بار هم محیط‌بانان زحمتکش و قوه قضاییه با آنها برخورد حقوقی می‌کردند. حالا جای تاسف دارد که سازمان محیط زیست و برخی نمایندگان مجلس از این متخلفان دفاع می‌کنند تا آنجا که حاضر شده‌اند این پارک بین‌المللی را تکه‌تکه کنند و هزاران هکتار از آن را واگذار کنند. این کار اساسا غیرقانونی است چرا که سند این منطقه به نام سازمان و جزو منابع ملی است و ضمنا عنوان پارک ملی، یعنی بالاترین درجه حفاظت را نیز دارد. باید ببینید چه نیتی پشت این حرکت خوابیده است؟!"

مدیرکل محیط زیست گلستان ضمن تکذیب هر گونه واگذاری اراضی پارک ملی گلستان به «اعتماد» گفت: "پارک ملی گلستان نخستین منطقه تحت حفاظت کشور است که جزو چند منطقه قدیمی حفاظت‌شده دنیاست. این پارک گنجینه عظیمی از ذخایر ژنتیکی و گیاهی و جانوری است و بر همه ما لازم و واجب و ضروری است که به هر طریق ممکن آن را حفظ کنیم. ما برای حفاظت بهتر از این پارک درخواست داده‌ایم تا دو منطقه حفاظت‌شده «لوه» و «زاو» را به عنوان ضربه‌گیر مناطق پیرامونی پارک لحاظ کنیم که این طرح به تصویب هم رسیده است."

محمد ممشتی خطاب به دوستداران محیط زیست گفت: "نگرانی شما کاملا برحق است اما مطمئن باشید به هیچ عنوان این اتفاق نخواهد افتاد و از آنجا که نقطه به نقطه و وجب به وجب پارک ملی گلستان دارای ارزش‌های ویژه برای کل کشور است و هیچ نقطه‌یی ندارد که ارزش زیستگاهی نداشته باشد، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. ضمن اینکه این پارک تحت نظارت و ارزیابی سازمان‌های جهانی است که ما برنامه داریم با توجه ویژه‌یی به آن رسیدگی شود."

کارشناس محیط زیست و رییس سابق پارک ملی گلستان که نزدیک به یک دهه در این پارک زندگی کرده است، درباره صدمات هر گونه تفکیک گفت: "مجموعه پارک ملی گلستان از نظر جغرافیایی به گونه‌یی به هم پیوسته است که تفکیک کمترین بخش آن، اختلالات جدی و بزرگ در اکوسیستم پارک ایجاد خواهد کرد و این اساسا امکان‌پذیر نیست. نه از نظر اکولوژیک و نه از بعد حفاظت و نگهداری. تمام محدوده‌های پارک بنا به مقتضای طبیعی خود دارای ارزش‌هایی هستند و ارزش‌های آنها به گونه‌یی نیست که کسی به فوریت آن را تشخیص دهد یا اینکه بگوید بخشی از منطقه فاقد ارزش است. پوشش گیاهی یا جانوری یا گونه‌هایی از حشرات یا جوندگان که هر یک دارای نقش اکولوژیکی خاصی هستند، در این منطقه قرار دارند و این مجموعه جدایی‌ناپذیر است و جدا کردن بخش‌های پارک می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به این پارک ملی وارد کند."

رمضانعلی قائمی در ادامه گفت: "محدوده دشت‌شاد و کل مجموعه پارک به لحاظ طبیعی به جنگل‌های هیرکانی متصل است و این کار، پارک را به سمت جزیره‌یی و مجزا شدن سوق خواهد داد که تبادلات جانوری در آن کاهش خواهد یافت و مشکلات عدیده‌یی را پدید خواهد آورد که با هیچ عملی جبران نخواهد شد."

پارک ملی گلستان قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور است که در حدود ۸۷۲۴۲ هکتار مساحت دارد. این پارک پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری، از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده است. یک‌هشتم گونه‌های گیاهی، یک‌سوم گونه‌های پرندگان و بیش از ۵۰ درصد از گونه‌های پستانداران کشور در این پارک زندگی می‌کنند. از مجموع جانوران موجود در این جنگل ۱۹ گونه در خطر انقراض هستند که هما، بالابان، گیلان‌شاه خالدار و روباه ترکمنی از جمله آنها هستند. مرال، شوکا، کل و بز، و قوچ و میش هم از جمله گونه‌هایی‌اند که بیشتر مورد شکار غیرمجاز قرار می‌گیرند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • یادداشت فخرالسادات محتشمی پور برای زادروز دخترش: روزهای خوب خواهند رسید
 • شیرین عبادی: رنج های معلمان ایرانی را بازگو کنیم
 • بستری شدن مجدد عیسی سحرخیز در بیمارستان
 • دستگیری سردار خرم، از فرماندهان سپاه توسط ارتش آزاد سوریه
 • میرحسین موسوی در مرکز قلب تهران برای ادامه درمان
 • ممانعت دادستان تهران از اعطای مرخصی به محمدرضا مقیسه برای عروسی پسرش
 • جزئیاتی از فیلم جدید اصغر فرهادی
 • جلوگیری دادستان تهران از اعزام ابراهیم بابایی زیدی، جانباز زندانی به بیمارستان
 • به آزار و اذیت قضایی کوهیار گودرزی پایان دهید/ تمام مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید
 • انتقال سروش ثابت، جهت اجرای ۲ سال حبس تعزیری به زندان
 • برخورد تحقیرآمیز ترکیه و عدم استقبال از نماینده رسمی ایران
 • واکنش پدر شهید روح الامینی به نامه تقدیر نمایندگان مجلس از احمدی نژاد برای ابقای مرتضوی
 • سانسور دوباره سخنان مرسی درباره سوریه اینبار توسط وزارت خارجه
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • هشدار شورای هماهنگی راه سبز امید درباره توهین به ارزش‌ها، تکثیر نفرت و بازتولید خشونت
 • تهمینه میلانی: از افترا و اتهام ابایی ندارند، حال آنکه ادعای مسلمانی‌شان گوش فلک را کر کرده
 • حسین رونقی؛ قربانی اختلافات وزارت اطلاعات و سپاه
 • سه چالش اقتصاد کشور: دولت مردد‏، سقوط سرمایه‌های اجتماعی و گسترش جرایم سفید
 • جوادی حصار: کارنامه اصولگرایان نیازی به ارزیابی اصلاح طلبان ندارد/اصلاحات همیشه زنده است و هیچ‌گاه تمام نمی‌شود
 • واکنش احمد توکلی در اعتراض به نامه حمایت از ابقاء جنایت کار کهریزک
 •