به روز شده: ۱۷:۵۲ تهران - چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۱

ضرغامی؛ مدیر «تنگ نظر» و «کج سلیقه»

 میرحسین موسوی: "دروغ به مشخصه‌ای غیرقابل تفکیک از صدا و سیما تبدیل شده است."

امروز: میرحسین موسوی: "دروغ به مشخصه‌ای غیرقابل تفکیک از صدا و سیما تبدیل شده است."

بحث انتقاد از صدا و سیمای ضرغامی، موضوع تازه ای نیست. کمتر کسی پیدا می شود که از سیاست های رسانه ای این فرمانده سپاه راضی باشد. از زلزله گرفته تا اعتراضات مردمی، از تحریف واقعیات جامعه تا اخبار گزینشی سراسر کذب، از اشاعه فرهنگ بی اخلاقی تا دروغهای علنی، فقط گوشه ای از دستاوردهای این رسانه ضدملی است. اما وقتی سانسور به سخنان رهبری می رسد، آنجا که صدای دانشجویان حامی ولایت هم در می آید، دیگر مساله قابل توجه می شود.

البته آقای ضرغامی که با تحریف اخبار و ساخت سریال سفارشی چراغ سابقه طولانی در تحریف و تحریک و تشویش اذهان عمومی دارند، چندی پیش نیز برای تحریف سخنان امام خمینی مورد شماتت بیت ایشان قرار گرفت. اما کسی گمان نمی کرد که قافیه آنقدر تنگ شود که صدای حامیان دیروز او هم در آید و همه اعتراف کنند که او نه تنها منافع ملی را قربانی کرده، بلکه مصالح و منافع " طایفه ای " خود را نیز نادیده گرفته و در انتشار اخبر آنان نیز " تنگ نظری " به خرج داده است.

دانشجویان شرکت کننده در جلسه مشترک با رهبری اعتراض کرده اند که آیت الله خامنه ای گفته است: "من استالین نیستم که بنشینم یک سری حرف بزنم بعد یک عده‌ای را بیاورم بنشینند آن‌ها را تئوریزه کنند".

البته سخنان ایشان قابل نقد و بررسی است و باید پرسید اگر شما نمی خواهید فرموده هایتان تئوریزه شود، پس این غوغاها برای مبارزه با " جنگ نرم " و " افزایش زاد و ولد " و " اسلامی کردن دانشگاه ها " و " جمع کردن مردم از کف خیابان ها "، " بیداری اسلامی " و ده ها فرمایش شما با کدامین هدف در دستور کار نهادهای رسمی کشور قرار می گیرد و همه سرمایه و منابع کشور را به خود اختصاص می دهد؟

این دانشجویان "سانسور" سخنان رهبری را "کج سلیقگی و تنگ نظری" مسئولان و تصمیم گیران می دانند. همان تصمیم گیرانی که اتفاقا در " بیت رهبری" هم هستند! همان کسانی که بواسطه حاشیه امنیتی که برای خود ایجاد کرده اند به خودشان اجازه می دهند هر کاری انجام دهند.

دانشجویان مدعی شده اند که رهبری در بخش دیگری از سخنانش "انتقادات خیلی تند" از عملکرد سازمان صدا و سیما داشته و این بخش از سخنان هم منعکس نشده است. عجب است که حتی رهبری هم از دست نشانده خویش راضی نیست. البته این اولین بار نیست که رهبری نسبت به عملکرد صدا و سیما معترض و منتقد است، سال گذشته نیز در جمع دانشجویان گفته بود "شما خیال نکنید که حالا بنده چون رئیس صدا و سیما را انتخاب مى ‌کنم، همه برنامه ‌هاى صدا و سیما را مى ‌آورند، دانه ‌دانه بنده نگاه کنم، امضاء کنم. نخیر، از خیلى از برنامه ‌هاى صدا و سیما بنده هم راضى نیستم. از جمله، من راضى نبودم که از ماه اسفند، بلکه زودتر از اسفند، بعضى از سفرهاى تبلیغاتى و حرف‌هایى که زده شد و تظاهراتى که مى ‌شد و مجادلاتى که انجام مى ‌گرفت، از تلویزیون پخش شود، که متأسفانه تو تلویزیون پخش شد." و به صراحت گفته بود از عزت الله ضرغامی، که در جریان دوم خرداد ۱۳۷۶ و انتخابات ۱۳۸۸ از هیچ چیز برای خراب کردن اصلاح طلبان کوتاهی نکرده است، راضی نیست.

آنچه مسلم است، همه از ضرغامی ناراضی اند! حتی کارکنان صدا وسیما که طی هشت سال گذشته سیاست های غیرهنری و ضدرسانه او باعث شده، برخی از مجریان حتی نتوانند در ملاعام و اجتماعات ظاهر شوند و بسیاری از آنان که توانی دارند از همکاری با این رسانه سر بار زنند. به قول مشاور میرحسین، سیدعلیرضا بهشتی شیرازی فرهنگی و درد آشنا با مسایل روز جامعه که به ناحق به حبس است "آیا در کشور ۷۵ میلیونی ما خبرنگار آموزش دیده‌ای که چهره و صدای مناسب داشته باشد و بتواند تمامی حروف الفبا را به درستی ادا کند به تعداد کافی وجود ندارد؟ چرا وجود دارد، اما حاضر به همکاری با صداوسیما نیست. منظور این نیست که اگر از چنین افرادی دعوت به کار شود قبول نخواهند کرد. بلکه وقتی می‌آیند اداره کردنشان سخت است. پیرو و وفادار نیستند. آنها زیر علم خودشان و نه حکومت سینه می‌زنند. کار می‌کنند ولی همکاری نمی‌کنند."

زمین که لرزید، اصولگرایان از خواب پریدند

ماه گذشته نیز وقتی زمین لرزید و ضرغامی تنش نلرزید و در حالی که مردم بی گناه در زیر آوار مانده بودند، او گمان می کرد بهتر است " همه چیز آرام باشد".

این بار آش آنقدر شور بود که صدای همه حامیان صدا و سیما هم در آمده بود و کمتر کسی را می توانستی بیابی که از سیاست خبری ضرغامی در جریان زلزله آذربایجان راضی باشد.

زلزله باعث شد که گلایه های قبلی هم روی کار بیاید. همه چیزهایی را که میرحسین موسوی و طرفدارانش بارها در انتقاد از صدا و سیما مطرح کرده بودند. اما این بار سایت های حامی سابق بنویسند که این سازمان در حوادث سال ۸۸ هم یک نظاره‌گر تمام عیار بود! و صدا و سیما با رفتارِ انفعالی، صفر و یکی و نابه‌هنگام، عاملِ اصلیِ بحران در افکارِ عمومی بوده است و بگویند که صدا و سیما در آن روز‌ها٬ اخبار حوادث٬ ناآرامی‌ها و اعتراض‌های مردمی را با پنج روز تاخیر پوشش می‌داد که همین مسئله باعث «سلب اعتماد» از عملکرد این سازمان شد!! و صدا و سیما مهمترین عامل گسترش نارضایتی مردم در حوادث سال ۱۳۸۸ و سال‌های بعد از آن است.

جالب اینجاست که حتی خود ضرغامی هم به یک طرفه بودن این رسانه ملی در طول اعتراضات مردمی پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری اعتراف کرده بود و در مقام یک شخصیت امنینی گفته بود که برای آرام کردن اوضاع چنین اقدامی را انجام می داده است.

این سخنان را وقتی میرحسین موسوی سه سال پیش دردمندانه گفت و نصیحت کرد و خواست که " صدا و سیما را از قید بدگویی ها و یک طرفه عمل کردن ها " رها سازید و بگذارید "صداها قبل از آن که به فریاد تبدیل شود به صورت استدلال و مجادله احسن در این رسانه جاری، تصحیح و تعدیل گردد." کسی سخن حق اش را نشنید و به جای پرداختن به این مساله، چماقی ساختند برای منزوی کردن هر چه بیشتر مردم و دلسوزان انقلاب و اسلام.

اما اینک که توجه مردم به ماهواره ها و رسانه های بیرونی جلب شده است و در حالی که مسئولان فرهنگی کشور اعتراف می کنند که بیش از شصت درصد از مردم طی سالهای گذشته به سمت ماهواره روی آورده اند و فرمانده ناجا از رشد بیست درصدی استفاده از ماهواره به رغم همه گانگستربازی های این نیرو خبر می دهد، حقانیت سخن میرحسین موسوی و مردانش خود را می نمایاند، وقتی سید علیرضا بهشتی شیرازی دردمندان از حصار تنگی که بر او کشیده اید فریاد می زند " با تکرار این وضعیت مردم به مشتریان ثابت رسانه‌های دیگر تبدیل می‌شوند " اما دریغ از یک گوش شنوا!

آن زمان مدعیان اصولگرایی سر در لاک خود فرو برده بودند و به جای همراهی و حمایت از سخنان بحق میرحسین، هیزم آتش فتنه را جمع می کردند، و اینک خودشان به منتقدان اصلی این رسانه ضدملی و طایفه ای تبدیل شده اند. همه پیش بینی ها و دوراندیشی های نخست وزیر هشت سال دفاع مقدس اینک در مقابل چشمان حامیان رهبری و اصولگرایان چند آتشه به نمایش در آمده است.

اصولگرایانی که حامیان رهبری و منصوبان او محسوب می شوند وقتی از صدا و سیمای ضرغامی بعنوان شرکتی "زیان‌ده"٬ "وابسته به حاکمیت" و "انحصارگرا" نام می برند، و اینک دانشجویان حامی رهبری می گویند " اگر بتوانیم در خوشبینانه‌ترین حالت به آن نگاه کنیم، باید بگوییم مصلحت سنجی‌های کاذب و غیرضروری حالت بدبینانه‌اش هم این است که مسائل دیگری وسط باشد". دیگر شاید جایی نماند که کسی بخواهد انتقاد بیشتری را مطرح کند.

منبع: کلمه - بیتا موحد-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سانسور به شیوه استالین؛ حذف میرحسین از کابینه شهید رجایی!
 • دغدغه های مشاور میرحسین از زندان اوین برای آینده کشور: تصمیم‌هایی که امروز باید گرفته شوند
 • افشاگری‌ها و بگم‌بگم‌های یغماگران قدیس‌مآب؛ دعوا برای یک «کرسی»
 • ادعای برادر حسین: از دوازده سال پیش ما می‌دانستیم كه موسوی به بیرون وصل است
 • آقای باهنر! چه کسی درباره میرحسین راست می گفت؛ امام یا شما؟
 • وزیر خارجه: مسئولان صدا و سیما بخاطر ترجمه غلط سخنرانی مرسی توبیخ شدند
 • روایت هنرمند سبز از سلامت کامل میرحسین موسوی
 • توجیه ضرغامی برای مناظره انتخاباتی و جیگر/مترجم خسته بود، جای سوریه گفت بحرین!!
 • اجرای حکم ۴ سال زندان مسئول ستاد میرحسین در ساوه
 •  
  آخرین اخبار
 • مدرسه‌ها امسال برای خانواده‌های کارگری سخت‌تر باز می‌شوند
 • یک آسیب‌شناس اجتماعی: تهران، رتبه اول همسرکشی را دارد
 • اعتراف‌های سردار جعفری
 • انتقاد نماینده اهر و هریس از کندی اقدامات در مناطق زلزله زده
 • دبیر انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های لبنی: لبنیات بازار با قیمت پایه شیر خام 930 تومان تعیین شد
 • وقتی که دست‌های نامریی بازار ارز و سکه را می‌بلعد
 • عضو کمیسیون صنایع: امضا نمایندگان برای تقدیر از ابقای مرتضوی در شان مجلس نبود
 • خاتمی؛ آن‌که همچنان خاتمی است
 • حزب پادگانی
 • واکنشها به نامه حمایت مجلس از سعید مرتضوی
 • جزئیات بسته جدید ارزی در مجلس اعلام شد
 • علی لاریجانی: در بحث ارز وزارت اقتصاد باید پاسخگو باشد و مسئول است
 • واکنش لاریجانی به نامه حمایت نمایندگان از جنایکار کهریزک
 • قرار گرفتن صنعت قطعه‌سازی خودرو در آستانه تعطیلی
 • ارز مرجع برای دارو تخصیص نمی یابد/آمادگی برای بروز بحران در صنعت
 • ارز مسافرتی احتمالا بر میگردد/برای کالاهای اساسی ارز با قیمت مرجع عرضه می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • میلگرد در چند هفته اخیر ۵۰ درصد گران شد/ افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی قیمت مصالح ساختمانی
 • آيا جامعه سياسي امروز ما ناخوش است؟
 • هزینه لوازم آرایش در ایران؛یک و نیم میلیارد دلار در سال/ سهم قاچاقچیان: ۶۰ درصد
 •