به روز شده: ۱۷:۳۵ تهران - چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۱

اعتراف‌های سردار جعفری

نویسنده: مرتضی کاظمیان

امروز: اعتراف‌های سردار جعفری، مهر تاکیدی است بر وقوع کودتای انتخاباتی و ماهیت رژیم اقتدارگرای متکی به شخص در جمهوری اسلامی

اظهارات سردار مشفق و سخنان دیگر تمامیت‌خواهان از فردای 22 خرداد 1388 به کنار؛ عالی‌ترین مقام سپاه پاسداران دیروز بار دیگر سامان سیاسی در جمهوری اسلامی پس از کودتای انتخاباتی را تبیین کرد.
سردار عزیز جعفری، دیروز به‌وضوح از تسلط جریان امنیتی ـ نظامی ـ رانتی در ساختار سیاسی قدرت خبر داد؛ حضوری همسو و هم‌گام با رهبر جمهوری اسلامی در مقام «سکان‌دار نظام».

فرمانده کل سپاه پاسداران که ابایی از اعلام دخالت سپاه در سیاست و ابراز نقش این نهاد امنیتی ـ نظامی در روندهای انتخاباتی نداشت، از انتخابات ریاست جمهوری آتی گفت، و گفت: «ما احساس تهدید در بعد سیاسی و داخلی نداریم كه بخواهیم برای انتخابات آتی كاری بكنیم.»

سردار سوگند خورده‌ی ولایت مطلقه فقیه که نیروهای او بخش مهمی از بازجوهای مسلط بر بندهای امنیتی اوین را تشکیل می‌دهند و در جریان سرکوب‌ها و خشونت‌های پس از انتخابات 22 خرداد 88 در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و سلول‌های بازجویی و حتی پشت پرده‌ی احکام قضایی حضور داشته و دارند، به‌وضوح اعتراف می‌کند که «احساس تهدید سیاسی» سپاه (بخوانید جریان امنیتی ـ نظامی ـ رانتی) موجب دخالت آن در روند و نتیجه‌ی انتخابات 1388 شده است.

سردار به‌وضوح «نقطه عطف» بودن 22 خرداد را مورد تاکید قرار می‌دهد: «بعد از حوادث 88 ما دیگر شاهد دوران قبل از این حادثه نخواهیم بود.» این تاکید، تبیین کننده‌ی عزمی است که بسیاری از ناظران و کنشگران جنبش سبز بر آن انگشت گذاشته‌اند. یکی از مهم‌ترین ارزیابی‌ها در مورد آن انتخابات، از آن مهندس میرحسین موسوی است؛ او در مصاحبه‌ای مهم در آذرماه 1389 تصریح می‌کند: «اقتدارگرایان به دنبال حذف کردن همه‌ی فضای ملی از منتقدان و معترضان بودند؛ فضایی شبیه کره شمالی با کمی بزک مردم‌سالاری.»

آنچه سردار جعفری بی‌پروای «مدعی العموم» (به‌عنوان ناظر قضایی حکومت برای رعایت انصاف و تحقق عدالت و ادای حقوق شهروندان) و «رسانه‌ها» (به‌مثابه‌ی نمایندگان افکار عمومی و واسطه‌ی جامعه مدنی و حکومت) به زبان می‌آورد، همان نکته‌ی مهمی است که موجب نتیجه‌گیری رهبران و زندانیان جنبش سبز شده؛ ازجمله این سخن مهم و راهبردی مصطفی تاج‌زاده که می‌گوید: «تا پیش از ۲۲ خرداد طرفدار این بودم که حتی الامکان در هر انتخاباتی با هر شکلی شرکت کنیم و حتی کسب اقلیت نمایندگی مجلس را نیز در نظر بگیریم، یعنی در عین حال که به شیوه برگزاری انتخابات اعتراض داریم اما در آن شرکت نیز کنیم. داستان جنبش سبز اما این امر را به شکل دیگری در آورد. در واقع جنبش سبز راه وسط را از بین برده؛ یا انتخابات باید آزاد باشد با همه مولفه‌ها، یا ما نباید در آن شرکت کنیم، و باید اجازه دهیم خودشان آن را برگزار کنند تا اختلافات نیز تشدید شود. ما با عدم شرکت خودمان در انتخابات غیرآزاد باید مشروعیت انتخابات را زیر سئوال ببریم و آن را از رسمیت بیاندازیم... راه وسط نداریم؛ اصلاح طلبان و سبزها در انتخابات آزاد با ساز و کارهای خودش شرکت می‌کنند.»

اما ملاحظه‌ و تبصره‌ی قابل تأملی در سخنان سردار فرمانده کل سپاه وجود دارد: «البته ممكن است سپاه روشنگری كند اما به نظر می‌رسد كه با توجه به هوشیاری مردم حتی نیازی به چنین كاری نباشد.»

به دیگر سخن، سردار جعفری تصریح می‌کند که جریان امنیتی ـ نظامی ـ رانتی، با آن عرض و طول و امکاناتی که در اختیار دارد، «دست‌کم» به شکل غیرمستقیم در روند برگزاری انتخابات دخالت می‌کند؛ و البته «حداکثر» و «سقف» اقدام این جریان نیز مشخص نیست؛ یا به بیانی، و در سطحی، همان می‌شود که در انتخابات ریاست جمهوری دهم به‌وقوع پیوست: کودتای انتخاباتی.

وی همچنین درباره‌ی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات گفته که «اگر اصلاح‌طلبان دست از تندروی بكشند، می‌توانند مثل سایرین در انتخابات حاضر شوند.» به‌عبارت دیگر، عالی‌ترین مقام سپاه پاسداران، بی‌مجامله و تعارف، در جایگاه تمامیت شورای نگهبان و وزارت کشور نشسته و بی‌پروا «نامزد»های انتخابات را تایید یا رد صلاحیت می‌کند. این‌که سردار جعفری «می‌توانند»ها را تعریف می‌کند، بیش از پیش ماهیت نظامی ـ امنیتی حاکمیت را پس از کودتای انتخاباتی شفاف می‌کند، و از استیلای جریان امنیتی ـ نظامی ـ رانتی همسو و همگام رهبر جمهوری اسلامی در بلوک قدرت خبر می‌دهد.

نکته‌ی مهم دیگر در سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران، تاکید مجدد وی بر محوریت و جایگاه ولایت مطلقه فقیه است. هرچند این بخش از سخن وی، ظاهرا جدید نیست و به‌قدر لازم تکرار شده، اما بیان جدید سردار جعفری هم معنادار است و هم ـ چنان‌که گفته شد ـ ماهیت رژیم سیاسی را در جمهوری اسلامی، توضیح می‌دهد: «حادثه بسیار مهم 88 با وجود همه خسارت و سختی‌هایی كه داشت، برای ما یك نعمت بود و تبعات مثبتی داشت كه بزرگ‌ترین اثر آن، پیام 9 دی بود... جامعه انقلابی ما در 9 دی به جهان اعلام كرد كه پیرو مقام معظم رهبری و قدردان ارز‌ش‌های ولایت فقیه در هدایت ایران اسلامی و كشور است... امروز پیروی از ولایت فقیه در جامعه به‌خوبی جا افتاده است.»

مقام ارشد سپاه ـ که از نزدیک‌ترین معتمدان آیت‌الله خامنه‌ای محسوب می‌شود ـ به‌صراحت از متکی به شخص رهبر بودن نظام سیاسی در ایران، و ختم شدن راه‌ها به ولایت مطلقه فقیه ـ به‌خصوص پس از انتخابات 22 خرداد 1388 ـ گزارش می‌دهد.

او همچنین به‌وضوح اذعان می‌کند که رژیم سیاسی پس از کودتای انتخاباتی 1388، یک‌سره زیر نظر و سلطه‌ و احاطه‌ی شخص رهبر قرار گرفته است.

اعتراف مهم دیگر فرمانده کل سپاه پاسداران، ناظر بر پیوند تهران و دمشق است. سردار محمدعلی جعفری تصریح می‌کند: «تعدادی از نیروهای قدس در سوریه حضور دارند... ما کمک‌های فکری و مشاوره‌ای به سوریه به‌عنوان حلقه مقاومت ـ که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره داشتند ـ داریم. ایران نسبت به این مساله و کمک به آن افتخار می‌کند. سپاه هر گونه مساعدت فکری و حتی حمایت اقتصادی انجام می‌دهد...»

با کمال تأسف، و با وجود حساسیت‌های بین‌المللی نسبت به خشونت‌ها و سرکوب‌های ضدانسانی رژیم بشار اسد، مقام عالی نظامی ـ امنیتی جمهوری اسلامی به صراحت از حمایت «فکری، مشاوره‌ای و اقتصادی» تهران از دمشق سخن می‌گوید. حاکمان اقتدارگرا بدون رعایت منافع ملی و ملاحظه نسبت به عواقب بس خطرخیز حمایت از حاکم اقتدارگرایی چون اسد، «با افتخار» از «هرگونه مساعدت فکری و حمایت اقتصادی» به سوریه می‌گویند.

سردار محمدعلی جعفری که پشت‌گرم به نیروهای سرکوب و سلاح‌های نفتی‌، بی‌اعتنا به خواسته‌های اکثریت مردم ایران و بدون توجه به «افکار عمومی» در داخل کشور، منتقدان و مخالفان ایرانی را هدف تهدید غیرمستقیم قرار می‌دهد و از خط مشی گذاری‌های این نهاد امنیتی ـ نظامی سخن می‌گوید، در عرصه‌ی بین‌المللی اما لختی درنگ نمی‌کند؛ او نمی‌اندیشد که این «اعتراف» او در عرصه‌ی جهانی واجد چه پیامدهایی خواهد بود؛ و این تاکید وی (همراهی توام با افتخار تهران با دمشق)، مستند دیگری است در پرونده‌ی سنگین جمهوری اسلامی، و تهدیدی دیگر برای ایران و ایرانیان.

اعتراف‌های سردار جعفری، مهر تاکیدی است بر وقوع کودتای انتخاباتی و ماهیت رژیم اقتدارگرای متکی به شخص در جمهوری اسلامی.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تاج‌زاده؛ ترازی برای سبزها
 • جام زهر و آیت الله خامنه‌ای
 • وای به روزی که بگندد نمک
 • اطلاعات علیه اطلاعات
 • انتخابات نمایشی تمام شد، جنبش سبز نه
 • آیت‌الله خامنه‌ای؛ رهبری که پاسخگو نیست
 •  
  آخرین اخبار
 • یک آسیب‌شناس اجتماعی: تهران، رتبه اول همسرکشی را دارد
 • انتقاد نماینده اهر و هریس از کندی اقدامات در مناطق زلزله زده
 • دبیر انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های لبنی: لبنیات بازار با قیمت پایه شیر خام 930 تومان تعیین شد
 • وقتی که دست‌های نامریی بازار ارز و سکه را می‌بلعد
 • عضو کمیسیون صنایع: امضا نمایندگان برای تقدیر از ابقای مرتضوی در شان مجلس نبود
 • خاتمی؛ آن‌که همچنان خاتمی است
 • حزب پادگانی
 • واکنشها به نامه حمایت مجلس از سعید مرتضوی
 • جزئیات بسته جدید ارزی در مجلس اعلام شد
 • علی لاریجانی: در بحث ارز وزارت اقتصاد باید پاسخگو باشد و مسئول است
 • واکنش لاریجانی به نامه حمایت نمایندگان از جنایکار کهریزک
 • قرار گرفتن صنعت قطعه‌سازی خودرو در آستانه تعطیلی
 • ارز مرجع برای دارو تخصیص نمی یابد/آمادگی برای بروز بحران در صنعت
 • ارز مسافرتی احتمالا بر میگردد/برای کالاهای اساسی ارز با قیمت مرجع عرضه می شود
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • میلگرد در چند هفته اخیر ۵۰ درصد گران شد/ افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی قیمت مصالح ساختمانی
 • آيا جامعه سياسي امروز ما ناخوش است؟
 • هزینه لوازم آرایش در ایران؛یک و نیم میلیارد دلار در سال/ سهم قاچاقچیان: ۶۰ درصد
 • در چند روز اخیر قیمت نایلون و نایلکس 80 درصد گران شد
 • امیرارجمند: جنگ به ضرر ایران و جنبش دموکراسی‌خواهی است
 •