به روز شده: ۱۱:۳۷ تهران - چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۱

امیرارجمند: جنگ به ضرر ایران و جنبش دموکراسی‌خواهی است

امروز: تهدید های سران رژیم اسرائیل علیه ایران در ماههای اخیر بالا گرفته است. جدال لفظی بین سیاسیون و نظامیان دو طرف هم به جایی رسید که دبیرکل سازمان ملل در سفر اخیر خود به ایران، در دیدار با رهبری از او خواست مراقب سخنان خود باشد و هشدار داد که جنگ لفظی ایران با غربی ها ممکن است به جنگ واقعی بدل شود.

نگرانی از جنگ در جامعه ایران نیز کم و بیش وجود دارد و به خصوص بسیاری از نخبگان با نگرانی تحولات را دنبال می کنند. اردشیر امیر ارجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید، در گفت و گویی با میهن در این باره معتقد است که جنگ در صورت وقوع، طبقه ی متوسط و ضعیف را متلاشی می کند و به استبدادی دیگر منجر می شود.

مشروح این گفت و گو را در ادامه بخوانید:

آقای ارجمند، وضعیت پیرامونی ایران هر لحظه متشنج تر می شود، سوریه که بنابر قول جمهوری اسلامی، خط مقدم جنگ با ایران است، درگیر جنگی خونین و خانگی شده و بنابر گفته ناظران به زودی بشار اسد سقوط خواهد کرد، جنگ لفظی میان سران نظام جمهوری اسلامی و اسرائیل نیز بالا گرفته است و نشان دهنده اینکه خطر جنگ در فاصله ای نزدیک با ایران ایستاده، پرسش این است که در چنین شرایطی چرا در میان ایرانیان خارج از کشور و هواداران جنبش سبز، تحرکی جدی علیه جنگ دیده نمی شود؟

تمامیت ارضی، استقلال سیاسی و وحدت ملی از اصول خدشه ناپذیر جنبش سبز است که در منشور آن مورد تاکید قرار گرفته است.مخالفت شورای هماهنگی راه سبز امید با جنگ طلبی و جنگ افروزی وتجزیه طلبی قاطع،صریح و بدون شرط است. نمی توان ادعای سبز بودن کرد و با جنگ و تجزیه طلبی مخالفت قاطع نکرد. دفاع از رژیم سرکوبگر بشار اسد، به ضرر منافع ملی ایران وبه سود اسرائیل و توسعه طلبی بیگانگان در منطقه است.به جای حمایت از بشار اسد می بایست با حمایت به موقع از مطالبات مشروع مردم سوریه به انتقال مسالمت آمیز و استقرار دولتی دموکراتیک و ملی در سوریه کمک می شد.هر گونه تجاوز به خاک مقدس کشور توسط رژیم متجاوز اسرائیل یا هر قدرت خارجی دیگر قطعا با دفاع شجاعانه مردم ایران مواجه خواهد شد.

فعالان جنبش سبز در داخل و خارج از کشور مستمرا با جنگ افروزی مخالفت کرده اند. متاسفانه ما فاقد رسانه ای مستقل و فراگیر هستیم و صدای جنگ طلبان اسرائیل و ماجراجویان اقتدارگرا در ایران بلندتر از سبزها و مخالفان جنگ است. اما با تشدید بحران موجود، لازم است فعالان جنبش سبز در اقداماتی هماهنگ به افکار عمومی در سراسر جهان نسبت به عواقب هرگونه عملیات نظامی در ایران هشدار دهند.

به نظر شما نسبتِ جنبش سبز با جنگ و حمله به ایران چه می تواند باشد، آیا سقوط نظام با حمله ی خارجی می تواند فضایی باز بیافریند و گشایشی در بن بست سیاسی و اقتصادی کنونی باشد و یا اینکه جنگ مقدمه ای بر بی نظمی و نا امنی بزرگ خواهد بود و بنیاد دموکراسی خواهی نو پای ایرانی را بر خواهد چید؟

جنگ جز تشدید استبداد، له شدن طبقه متوسط و مستضعف، تهدید تمامیت ارضی کشور چیزی را به دنبال نخواهد داشت. جنگ به ضرر ایران، جنبش دموکراسی خواهی در کشور و همچنین جامعه جهانی در کلیت آن خواهد بود. این فکر که با مداخله خارجی در ایران دموکراسی برقرار می شود کودکانه و حقارت بار است. متاسفانه بخشی از مستبدان حاکم بر کشور نیز از حمله نظامی استقبال می کنند. آنها نیز به اشتباه فکر می کنند که راه خروج از بن بست و بحران مشروعیت و کارآمدی که خود و کشور را درآن گرفتار کرده اند و یا حداقل تعدیل آن حمله محدود یک قدرت منفور خارجی مثل اسرائیل است.جنگ طلبان در اسرائیل و ایران منافع مشترک دارند و باید با هر دو آنها مبارزه کنیم. باید به جامعه جهانی نیز تفهیم کرد که در چنین فاجعه ای پیروز و برنده ای وجود نخواهد دشت و همه بازنده خواهند بود.

اخیرا گروههای تجزیه طلب فعال شده اند و حتی بعضا به تفاهم و اتحاد نیز رسیده اند به نظر شما آیا تجزیه ایران در صورت وقوع جنگ محتمل است و آیا در حال حاضر می توان از مطالبات قومی به نوعی بهره برد که نافی تمامیت ارضی ایران نباشد؟

مطالبات مشروع اقوام را باید از تحرکات تجزیه طلبانه جدا کرد. متاسفانه اقتدارگرایان با بستن فضای سیاسی و سرکوب غیر قانونی مطالبات مشروع مردم اقوام فضا را برای جریانات تجزیه طلب هموار می کنند. همبستگی ملی، عدالت و تضمین موازین حقوق بشری و توسعه ایران مستلزم شناسایی و تضمین حقوق مشروع اقوام در چهار چوب ایران واحد است. باید توجه داشت که هر گونه گرایش تجزیه طلبانه به تحقق خواست های مشروع قومیت ها ضربه می زند آن را به تعویق می اندازد. اگر برخی چشم به قدرتهای خارجی داشته باشند و فکر کنند که با جنگ حکومت مرکزی سقوط خواهد کرد و زمینه برای تجریه کشور فراهم می شود و آنها می توانند به خواست خود برسند، اشتباه بزرگی را مرتکب می شوند ونشان می دهد که متاسفانه به سادگی تجربیات درد آلوده گذشته را فراموش کرده اند.

ما ضمن دفاع قاطع از مطالبات مشروع اقوام در ایران، هر گونه تحرک تجزیه طلبانه و یا اقدامی که موجد فضای ابهام آلود برای تقویت چنین اندیشه یا جریانی باشد را محکوم می کنیم.

اگر قرار باشد اولویت های مبارزه مدنی جنبش سبز را برشمارید، به گمان شما انتخابات ریاست جمهوری پیش رو حائز اهمیتی هست و آیا وضعیت فعلی ایران با برگزاری یک انتخابات ریاست جمهوری با حضور "اصلاح طلبان حداقلی"، قابل علاج است؟

تغییر شرایط حاضر اولویت اول است. کشور در وضعیت بحرانی است. در بن بست است. خروج از این بن بست تنها با قبول باز شدن فضای سیاسی و پایان دادن به فضای امنیتی نظامی فعلی است. بدون همبستگی ملی خروج از بحران ممکن و پایدار نیست. در سایه چنین تحولی است که می توان نسبت به نحوه مواجه با انتخابات ارزیابی واقعی داشت. باز هم تکرار کنیم که انتخابات آزاد، سالم و منصفانه بر اساس استانداردهای جهانی حق هر شهروند ایرانی است.

هشدارهای دلسوزانه سه سال گذشته موسوی و کروبی در رابطه با آینده کشور را فراموش نمی کنیم. آنها چنین روزهای دشوار را برای کشور پیش بینی می کردند. بحران به شدتی است که دیدن آن نیاز به بصیرت زیادی ندارد . آقایان اگر از دروغ و عوام فریبی دست بردارند و فقط حاضر شوند گوشه چشم خود را باز کنند نیاز به تغییر رویه را به روشنی می بینند و به بیانیه شماره ۱۷ موسوی و ۱۴ بهمن کروبی عمل می کنند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز: آزادی موسوی و کروبی، گامی برای همبستگی ملی و راهی برای خروج از بن بست بین المللی
 • امیرارجمند خطاب به احمد شهید: مقامات حکومت را ملزم به رعایت حقوق زندانیان بیمار کنید
 •  
  آخرین اخبار
 • در چند روز اخیر قیمت نایلون و نایلکس 80 درصد گران شد
 • فرمانده سپاه ویژه تهران: در تهران رزمایش بزرگ، امنیتی، دفاعی و امدادی برگزار میشود
 • افزایش ۵۸ درصدی کالای قاچاق؛ حاشیه امنِ برادران قاچاقچی
 • محمد توسلی در جلسه محاکمه: دادگاه و اتهامات غیر قانونی است؛ حاضر به دفاع از خود نیستم
 • محسنی اژه ای: لزومی ندارد متهم جنایت کهریزک تا تکمیل پرونده در زندان باشد!
 • احتمال افزایش ۱۰۰درصدی بليت با قطع ارز دولتی از خطوط هواپیمایی
 • اعلام خبر خرابکاری در تأسیسات فوردو، در سخنرانی انتقادی فریدون عباسی در آژانس + متن کامل
 • پشت پرده سیاسی و انتخاباتی برنامه جداسازی شهر ری از تهران
 • منیژه حکمت: آقای وزیر، مدیران شما آنچنان بی‌مهار جولان می‌دهند که اعتبار سینما و وزارتخانه را یکجا به بازی گرفته‌اند
 • مصباح یزدی: اگر قدر نعمت رهبری را ندانیم، خدا ما را کیفر خواهد کرد/اعتراف میکنم که چیزی را نمی فهمم!!!
 • ضرب‌الاجل سه روزه مجلس به بانک‌مرکزی برای اصلاح اوضاع
 • وزیر علوم دولت اصلاحات: تفکیک جنسیتی و تلاش برای اسلامی کردن دانشگاه ها طرح نهادهای امنیتی و نظامی است و بدترین اتفاق ممکن است
 • صدر اعظم آلمان: راه حل سياسی برای مسأله هسته ای ايران همچنان قابل دسترس است
 • رد درخواست بانک ملی برای ندادن هزینه دادرسی پرونده اختلاس3هزار میلیاردی
 • جناب احمدی نژاد؛ از دیپلماسی تهاجمی تان چه خبر؟
 • تقدیر 118 نماینده از احمدی نژاد برای ابقای سعید مرتضوی؛ جنایت کار کهریزک
 • فردا نشست غیر علنی مجلس با وزرای اطلاعات، نفت و اقتصاد
 • ۳۰ هزار بازنشسته ذوب آهن معطل دریافت حقوق
 • رئیس هیات مدیره خانه سینما: با اجرای تفاهمات صورت گرفته با احمدی نژاد مشكلات خانه سینما حل می شود
 • تکذیب سخنان فرمانده کل سپاه توسط مهمانپرست: ایران به هیچ وجه در منطقه و به ویژه در سوریه حضور نظامی ندارد.
 •