به روز شده: ۱۷:۲۲ تهران - سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱

محمد توسلی در جلسه محاکمه: دادگاه و اتهامات غیر قانونی است؛ حاضر به دفاع از خود نیستم

امروز: محمد توسلی اولین شهردار تهران پس از انقلاب و عضو نهضت آزادی که پیش از این کلمه از احضار او به دادگاه انقلاب برای پرونده ای مختومه شده خبر داده بود؛ دیروز در دادگاه حاضر شد و با اعلام غیر قانونی دانستن دادگاه و محتویات پرونده، اعلام کرد که او و وکلایش دفاعی نخواهند داشت، چرا که پرونده را اراده‌ای امنیتی تنظیم کرده و نتیجه آن نیز از پیش مشخص است.

به گزارش ندای آزادی، رسیدگی به اتهامات وارده به مهندس محمد توسلی، عضو نهضت آزادی و نخستین شهردار تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روز دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۱ به طور غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه، با حضور وکلای وی، فریده غیرت و ایمان میرزازاده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، کلاسه پرونده مندرج در احضاریه، مربوط به بازداشت ۲۶ خردادماه سال ۸۸ است که این پرونده براساس اظهارنظر بازپرس آن قبلاً مختومه اعلام شده بود. شایان ذکر است که کلاسه یاد شده توسط قاضی حیدری فرد پایه‌گذاری شده که در ماه‌های اخیر به اتهام تیراندازی به سوی مردم، تخریب اموال، جرایم امنیتی و از جمله حمل سلاح گرم، قاچاق عتیقه و نگهداری مواد مخدر بازداشت شده است.

مهندس محمد توسلی به دلیل عدم توجه قاضی صلواتی به دلایل ابرازی پیرامون عدم صلاحیت ذاتی دادگاه انقلاب در رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه اعضای احزاب سیاسی و عدم رعایت شروط مقرر در اصل ۱۶۸ قانون اساسی و مقررات مندرج در قانون احزاب، ضمن تقدیم لایحه‌ اعتراضی و با تصریح و تاکید بر روند رسیدگی و بازداشت غیرقانونی خود و غلبه نگاه امنیتی بر ضوابط قضایی و عدم توجه رییس دادگاه و سایر مقامات مسوول قوه قضاییه نسبت به اعمال فشارهای جسمانی و روانی غیرقانونی که بر وی در طول مدت بازداشت روا شده و مخدوش بودن اوراق پرونده، سکوت کرد.

مهندس محمد توسلی، رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران، پیش از این طی نامه‌ای منتشر نشده خطاب به رییس قوه قضاییه، موارد نقض حقوق قانونی خود و همچنین تضییقات وارده در ایام بازداشت را اعلام کرده است. اما متاسفانه مقامات قضایی هیچ اعتنایی به این دادخواهی نداشته‌اند. از این رو، ایشان ارائه هرگونه دفاعیات را غیرضروری و بی‌فایده دانسته و با غیرقانونی تلقی کردن جلسه دادگاه، قاضی صلواتی را از تصمیم خود مبنی بر سکوت و عدم ارائه دفاعیات باخبر ساخت.

وی قصد دارد به زودی ضمن اعلام رفتار غیرقانونی ماموران امنیتی و شرح دوران بازداشت اخیر، دلایل سکوت خود را طی یک بیانیه رسمی به اطلاع ملت ایران برساند.

پیش از این نیز دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران با اعتراض به صلاحیت دادگاه انقلاب و عملکرد نهادهای قضایی و امنیتی، ضمن برانداز دانستن کسانی که در کسوت حاکمیت، قوانین رسمی کشور و اصول قانون اساسی را نقض می کنند، سکوت کرد و حاضر نشد تا با ارائه‌ دفاعیات، دادگاه را به رسمیت بشناسد.

متن کامل لایحه رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران به شرح زیر است:

بنام خداوند بخشنده مهربان

ریاست محترم دادگاه انقلاب شعبه ۱۵

نظر به این که اتهامات مطروحه در کیفر خواست پرونده کلاسه شماره ۸۸/۱۱۱۵۴/ط د مربوط به فعالیت سیاسی اینجانب در نهضت آزادی ایران است و مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و قانون احزاب رسیدگی به جرایم سیاسی بایستی به صورت علنی، با حضور هئیت منصفه و در محاکم دادگستری صورت گیرد، لذا دادگاه حاضر صلاحیت رسیدگی به این اتهامات را ندارد و دلایل تفصیلی حقوقی آنرا در صورت مقتضی وکلای محترم اینجانب ارائه خواهند داد.

شایان ذکر است که در پرونده مذکور به جای ارائه دلایل بازداشت اینجانب در ۱۲ آبان ۱۳۹۱ که به اتهام امضای نامه ۱۴۳ نفر به آقای سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق کشور انجام شده است و بر خلاف قانون حدود ۷ ماه بنده را در شرایط سلول‌های بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات بازداشت کردند، پرونده‌ای پراکنده با عنوان کلاسه بازداشت ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ به این دادگاه ارائه شده است، پرونده‌ای که بازپرس آن آقای حیدری فر در آخرین جلسه بازپرسی در سال ۱۳۸۸ با حضور وکیل اینجانب سرکار خانم غیرت گفتند که مسئله‌ای نیست و آنرا مختومه اعلام کردند.

به علاوه در این پرونده به نامه مورخ ۱۳۹۱/۴/۲۵ اینجانب به رئیس محترم قوه قضائیه در این خصوص که رونوشت آن برای تعدادی از مقامات مسئول از جمله وزیر محترم اطلاعات و دادستان محترم تهران نیز ارسال شده است و برای مزید استحضار دادگاه محترم مجدداً یک نسخه از آنرا تقدیم می کنم، نیز توجهی نشده است.

طرفه آن که پس از بازداشت سال ۸۸ و دستور مقامات وزارت اطلاعات متعاقب دو نوبت احضار اینجانب و چند تن از اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات، از آذر ماه سال ۸۸ فعالیت قانونی، علنی و مسالمت آمیز نهضت آزادی ایران متوقف شده است.

در شرایط حساس کنونی کشور معلوم نیست هدف از طرح مجدد اتهام عضویت در نهضت آزادی ایران چیست؟ حزبی که به استناد اصل ۲۶ قانون اساسی، قانون احزاب و نامه وزارت کشور در سال ۱۳۸۰ به دادگاه انقلاب قانونی ولی به علت عدم صدور پروانه غیر رسمی اعلام شده است.

حزبی که در سال ۱۳۴۰ توسط مرحومان سید محمود طالقانی، مهندس مهدی بازرگان و دکتر یداله سحابی و چند تن دیگر تاسیس شد و همواره به استناد آیه محکم قرآنی " وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَأُوْلَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ " همواره در راستای فریضه‌ الهی امر به معروف و نهی از منکر برای تامین آزادی و حقوق اساسی ملت ایران از جمله کرامت انسان و حقوق بشر تلاش نموده است.

مستندات بازداشت‌های اینجانب در سال‌های ۶۷، ۶۹، ۸۰، ۸۸ و ۹۰ که همواره نقش ایذائی داشته‌اند نیز به وضوح نشان می دهند که جز اظهار نظر مشفقانه برای اجرای قانون و پاسداری از اصول و آرمان‌های اصیل انقلاب و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر نبوده است. اصولی که در آیات محکم قرآن، سخنان پیامبر (ص) و ائمه علیهم‌السلام و همچنین اصل ۱۰۸ قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته است.

بنده با توجه به سوابق خدمات خود در سال‌های قبل و بعد از انقلاب و احساس تعهدی که نسبت به پاسداری از اصول و آرمان‌های اصیل انقلاب و منافع و مصالح ملی دارم اظهار نظر در خصوص مطالب پرونده‌ای که وجاهت قانونی و حقوقی ندارد و اراده‌ای امنیتی آنرا تنظیم کرده و نتیجه آن از پیش مشخص گردیده است را به مصلحت نمی دانم و وکلای بنده نیز دفاعی نخواهند داشت.

در چنین شرایطی بنده چون گذشته همواره به خداوند سمیع و علیم توکل خواهم داشت که " وَمَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ"

با احترام ـ محمد توسلی

- آل عمران ـ ۱۰۴ ـ باید از میان شما جمعی (همفکر و همراه) باشند که دیگران را به نیکویی فرا خوانند و به رفتار شایسته فرمان و از ناپسند باز دارند، و آنان رستگارانند.
- الطلاق ـ ۳ ـ هر که به خداوند توکل کند خدا برایش کافی است-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • احضار محمد توسلی به دادگاه انقلاب، برای پرونده ای که قبلا مختومه شده بود
 • بی خبری کامل از وضعیت محمد توسلی از اعضای نهضت آزادی
 • محمد توسلی اولین شهردار تهران پس از انقلاب بازداشت شد
 • جرس: طالقانی؛ منادی کدام اسلام؟
 • قیاس مع الفارق
 •  
  آخرین اخبار
 • افزایش ۵۸ درصدی کالای قاچاق؛ حاشیه امنِ برادران قاچاقچی
 • محسنی اژه ای: لزومی ندارد متهم جنایت کهریزک تا تکمیل پرونده در زندان باشد!
 • احتمال افزایش ۱۰۰درصدی بليت با قطع ارز دولتی از خطوط هواپیمایی
 • اعلام خبر خرابکاری در تأسیسات فوردو، در سخنرانی انتقادی فریدون عباسی در آژانس + متن کامل
 • پشت پرده سیاسی و انتخاباتی برنامه جداسازی شهر ری از تهران
 • منیژه حکمت: آقای وزیر، مدیران شما آنچنان بی‌مهار جولان می‌دهند که اعتبار سینما و وزارتخانه را یکجا به بازی گرفته‌اند
 • مصباح یزدی: اگر قدر نعمت رهبری را ندانیم، خدا ما را کیفر خواهد کرد/اعتراف میکنم که چیزی را نمی فهمم!!!
 • ضرب‌الاجل سه روزه مجلس به بانک‌مرکزی برای اصلاح اوضاع
 • وزیر علوم دولت اصلاحات: تفکیک جنسیتی و تلاش برای اسلامی کردن دانشگاه ها طرح نهادهای امنیتی و نظامی است و بدترین اتفاق ممکن است
 • صدر اعظم آلمان: راه حل سياسی برای مسأله هسته ای ايران همچنان قابل دسترس است
 • رد درخواست بانک ملی برای ندادن هزینه دادرسی پرونده اختلاس3هزار میلیاردی
 • جناب احمدی نژاد؛ از دیپلماسی تهاجمی تان چه خبر؟
 • تقدیر 118 نماینده از احمدی نژاد برای ابقای سعید مرتضوی؛ جنایت کار کهریزک
 • فردا نشست غیر علنی مجلس با وزرای اطلاعات، نفت و اقتصاد
 • ۳۰ هزار بازنشسته ذوب آهن معطل دریافت حقوق
 • رئیس هیات مدیره خانه سینما: با اجرای تفاهمات صورت گرفته با احمدی نژاد مشكلات خانه سینما حل می شود
 • تکذیب سخنان فرمانده کل سپاه توسط مهمانپرست: ایران به هیچ وجه در منطقه و به ویژه در سوریه حضور نظامی ندارد.
 • معاون وزیر صنعت: ۷۵ درصد واحدهای تولیدی کشور مشکل نقدینگی دارند
 • عضو کمیسیون عمران: با شروع فص سرما، زندگی در چادر برای زلزله زدگان بسیار سخت است و هم خطرناک
 • ورود دلارهای تقلبی در بازار ارز، در پی آشفتگی بازار
 •