به روز شده: ۱۵:۳۸ تهران - سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱

واکنش دوباره مشاور کروبی به اتهام زنی های ادامه دار نایب رئیس مجلس

 گرامی مقدم: آقای باهنر! هشت سال در برابر بی‌کفایتی و فساد و بازداشت های غیر قانونی فعالان سیاسی ، تجاوزها و شکنجه ها سکوت کردید

امروز: اسماعیل گرامی مقدم، مشاور مهدی کروبی و سخنگوی او در دو انتخابات نهم و دهم ریاست جمهوری، بار دیگر به اظهارات باهنر واکنش نشان داد. این نماینده سابق مجلس که پیش تر در گفت و گو با کلمه به بیان ناگفته هایی از جزئیات تقلب‌ها و مهندسی انتخابات در سالیان گذشته پرداخته بود، اکنون نیز در گفت و گو با سحام نیوز، بار دیگر به باهنر پاسخ داده و خاطرنشان کرده که اولویت او این است که ثابت کند جزء ساکتین فتنه نیست!

گرامی مقدم در بخشی از سخنان خود خطاب در خصوص اظهار نظر باهنر گفته است: "اگر آقای باهنر مرادش از رجال سیاسی بودن سکوت اختیار کردن ، نیرنگ و حقه بازی باشد باید عرض کنم نخیر! حتما " آقای کروبی به این مفهوم رجال سیاسی نیست و نمی خواهد باشد اگر تلقی آقای باهنر از مذهبی بودن این است که آقای کروبی درمقابل ظلمی که به مردم رفت سکوت اختیار می کرد و مورد احترام حاکمیت قرار می گرفت ! نخیر ! آقای کروبی نه اینچنین مذهبی است و نه می خواهد اینچنین مورد احترام حکومت باشد ، سوال ما از اقای باهنر این است که اگر آقای کروبی با بیش از نیم قرن مبارزه ی مستمر درجهت دفاع از حقوق ملت و دستیابی به آرمانهای ملی و اسلامی رجال سیاسی و مذهبی نیست ایشان بفرمایند چه کسانی رجال سیاسی هستند ؟!"

چندی قبل، محمدرضا باهنر در خصوص آقای کروبی در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود:" کسی که می‌گوید من نیم ساعت خوابیدم رایم عوض شد. کسی که رییس ستادش را کرباسچی می‌گذارد که همه عالم می‌دانستند به موسوی رای می‌دهد جز خود کروبی، چنین فردی از نظر شما یک رجل سیاسی است؟"

نزدیک به ۶۰۰ روز از حبس مهدی کروبی و میرحسین موسوی و همچنین زهرا رهنورد می گذرد و در این مدت و بلکه در تمام سه سال گذشته، سیاسیون و رسانه های حکومتی به شیوه های مختلف علیه جنبش سبز و رهبران آن دست به شایعه پراکنی و اتهام زنی و فحاشی زده اند.

اکنون مشاور کروبی در واکنش به اتهام زنی های جناح حاکم گفته است: "بدبختانه درطی ۳۳ سال گذاشته این رویه ناصواب چنان رایج شده است که مخالفت با عملکرد شخصیت های منصب دار حکومتی عین مخالفت با نظام و اسلام تلقی شده و می شود ، و این اتهام زنی از سوی جناح حاکم همواره باعث ایجاد حاشیه امن برای تخلف های مالی و سیاسی گردیده است؛ که امروز ازهر روز دیگر مصادیق فساد مالی و سیاسی برخی از شخصیت های منسب دار نظام هویدا شده است ."

متن کامل مصاحبه سحام نیوز با سخنگوی حزب اعتماد ملی در پی آمده است:

همانگونه که شاهد بودید مجددا" آقای باهنر در میان مباحث مطرح شده در خصوص انتخابات ، اظهارداشته اند آقای کروبی از نظر مذهبی نیز فاقد صلاحیت سیاسی هستند ، نظر جنابعالی در خصوص این سخنان چیست ؟

ببینید آنچه می تواند یک خواننده از سخنان ایشان بطور کلی برداشت کند این است: الف، اینکه آقای کروبی ضمن اینکه از نظر ایشان رجال سیاسی نیست از نظر مذهبی نیز مسئله دار هستند. ب، اینکه آقای کروبی از این نظر که انتخابات را زیر سوال بردند و تابع محض ولی فقیه نبودند فرد غیر مذهبی و از این حیث رجال سیاسی نیز نیستند اما تلاش می کنم درپاسخ به این اظهار نظرها دو پاسخ کوتاه که به شکل این سخنان برمی گردد بدهم و یک پاسخ که به محتوای اظهارات چند هفته گذشته ایشان برمی گردد پاسخی توصیفی خواهم داد.

اولا " آقای مهندس باهنر یا بنده فاقد صلاحیت حقوقی برای تشخیص یا ارزیابی برای رجال سیاسی بودن یا نبودن هرفردی هستیم از این جهت سخنان ایشان فاقد هرگونه ارزش حقوقی است.

ثانیا" شکل ادبیاتی که ایشان بکار می برند دارای ارزش سیاسی هم نیست چرا که ایشان بجای اینکه به نقاط ضعف و خطاهای رقبای سیاسی خود با استدلال و منطق بپردازد سعی کرده است بگوید رقبای سیاسی ما از جمله آقای کروبی و موسوی فلان است و بهمان است گاهی گفته است آقای مهندس موسوی توهم داشته است و گاهی می گوید آقای کروبی اصلا" رجال سیاسی نیست! خوب هر کسی که اندکی در حوزه سیاسی فعالیت می کند می داند که رقیب سیاسی هنگامی که دستش خالی از استدلال و منطق می شود شروع می کند به فحاشی سیاسی درست مثل قدیم ها که در چاله میدان ها رسم بود بچه ها و یا حتی بزرگترها در بازی که کم می آوردند ، شروع می کردند به پرخاشگری و فحش های غیر مرتبط با بازی وخارج از شعون اخلاق را به رقیبان خود می پراکندند و واقعا متاسفم که چرا این برادر محترم علاقمند است مواضع سیاسی خود را با ادبیاتی که بکارمی برد تا حد برخی از مداحان سیاسی تنزل بدهد ، بنابراین با این دو پاسخ شکلی می خواهم بگویم سخنان آقای مهندس باهنر هم فاقد ارزش حقوقی وهم فاقد ارزش سیاسی است . اما اگر اینجا فرض محالی را فرض کنیم یعنی آقای باهنر را در جایگاهی قرار دهیم که صلاحیت ارزیابی رجال سیاسی بودن یا نبودن را عهده دار باشد می توانیم پاسخ محتوایی نیز برای سخنان ایشان داشته باشیم ، آن وقت این سوال مطرح می شود که ایشان چه تعریفی برای رجال سیاسی قائل هستند و یا چه ویژگی هایی را برای یک فرد، لازمه رجال سیاسی بودن آن برمی شمارند خوب مسلما" اگر معیار این تعاریف و ویژه گی ها همان منابع رایج و سیاسی باشد آنگاه به این سادگی نمی شود گفت آقای کروبی رجال سیاسی نیست و حتی درهمین راستا مذهبی هم نیست چرا که برآیند تمامی تعاریف ساده ای که از واژه سیاست می شود آن است که مجموعه تدابیری را که برای تصمیم سازی اتخاذ می شود ویا مجموعه خط و مشی گزاری هایی را که برای اداره یک کشور گذاشته می شود سیاست می گویند و هرشخص حقیقی و یا حقوقی را که دراین چهارچوب فعالیت نماید سیاستمدار و جزء مردان سیاست نامگذاری می کنند ، حالا باید دید آقای کروبی درکجا ها تدابیر لازم را اتخاذ کرده است یا نکرده است نهایت ادعای آقای باهنر اگر در مسند حقوقی بنشیند ! فقط می تواند این باشد که آقای کروبی به صرف اینکه سلیقه اش با سلیقه ی آقای باهنر سازگاری نداشته ، تدبیرش به ذائقه آقای باهنر اشتباه بوده است یعنی باز هم ایشان نمی تواند مدعی شود آقای کروبی رجال سیاسی نیست .

متاسفانه ما عادت داریم که وقتی سیاستمداری مشی صادقانه را درتدابیرش اتخاذ می کند به او واژه ساده لوح را برچسب می زنیم ، آنچه که از اقای کروبی سراغ داریم همین است که به شهادت مخالف و موافق ، ایشان دراین دوره طولانی فعالیت در عرصه سیاست صداقت را سرلوحه ی تدابیر خود کرده است ، از این جهت اگر بخواهیم آقای کروبی را در دستبندی های تئوری های مدیریتی ارزیابی کنیم حتما " ایشان را باید پیرو نظریه ی ابراهام مازلو قلمداد کنیم چرا که وی در جمع بندی نظریات خود در حوزه مدیریت به این می رسد که بهترین سیاست ، صداقت است . یا وقتی که به شیوه تدابیر پیشوایان دینی مراجعه می کنیم نظیر تدابیر امیرالمومنین علی (ع) می بینیم ایشان در مقابل مردمی که وی را درمقابل معاویه و عمرو عاص بی سیاست می خواندند در نهج البلاغه می فرماید : می پندارند پسر ابوطالب سیاست نمی داند ! بخدا سوگند که اگر تقوای الهی نبود به این خدعه ای که شما سیاست می پندارید علی برترین سیاستمدار عرب می شد ویا مشاهده می شود به مشی حضرت آیت الله العظمی منتظری ایراد گرفته می شود چرا ایشان چند ماه ای سکوت نکردند تا دوران امام خمینی به پایان برسد و در جایگاه رهبری پیگیری دیدگاه های فقهی خود را و دفاع از حقوق ستمدیدگان را از موضع قدرت ادامه دهد . همه اینها وجهه تمایز سیاستمدارانی است که در استیفاء حقوق ملت ،درعمل سیاسی خود ، تقوا و دینداری را رعایت می کنند.

در مصاحبه قبلی مهندس باهنر می بینیم که ایشان خودشان نقل می کنند که به آقای مهندس موسوی گفتند شما ۲۰ سال درصحنه نبودید و حال ۱۳میلیون رای دارید و این فرصت را برای آینده غنیمت بشمارید ! خوب معنی این حرف معلوم است چیست!؟ یعنی آقای موسوی سکوت کند ، چشم را بر همه چیز ببندد و از حقوق مردمی که خواستار رسیدگی به انتخابات پرمسئله است دفاع نکند ، پس معلوم می شود در منظومه فکری آقای مهندس باهنر واژه ای به نام صداقت در تدبیر، رعایت حق در خط مشی گذاری ، شجاعت و سلامت در سیاست جایی ندارد.

اگر آقای باهنر مرادش از رجال سیاسی بودن سکوت اختیار کردن ، نیرنگ و حقه بازی باشد باید عرض کنم نخیر! حتما " آقای کروبی به این مفهوم رجال سیاسی نیست و نمی خواهد باشد اگر تلقی آقای باهنر از مذهبی بودن این است که آقای کروبی درمقابل ظلمی که به مردم رفت سکوت اختیار می کرد و مورد احترام حاکمیت قرار می گرفت! نخیر! آقای کروبی نه اینچنین مذهبی است و نه می خواهد اینچنین مورد احترام حکومت باشد ، سوال ما از اقای باهنر این است که اگر آقای کروبی با بیش از نیم قرن مبارزه ی مستمر درجهت دفاع از حقوق ملت و دستیابی به آرمانهای ملی و اسلامی رجال سیاسی و مذهبی نیست ایشان بفرمایند چه کسانی رجال سیاسی هستند ؟!

و اگر آقای کروبی رجال سیاسی و مذهبی نیست به چه دلایلی حکومت این همه او را تحت فشار قرار می دهد بعد از رخدادهای سال ۸۸ در راهپیمایی ها بارها به او حمله ور شده اند ، منزل مسکونی اش را با سنگ و چماق مورد هجوم قرار دادند ، درب خانه اش را آتش زدند به خودرو اش با گلوله شلیک کردند و آخرش هم ۱۹ ماه است او را در شرایط سخت و تنها بصورت انفرادی حصر کرده اند. راستی آقای باهنر پاسخ بدهد کسی که رجال سیاسی مذهبی نیست پس بیانیه هایش هم و رفتارهای سیاسی اش هم نبایستی اثربخش باشد، پس دستگاه های حکومتی و امنیتی از چه ویژگی شخصیتی آقای کروبی درهراسند و نگرانند؟!

آقای باهنر در مصاحبه خود تاکید دارد که چون آقای کروبی گفته است «وقتی از خواب بیدار شدم همه چیز تغییر کرده بود» بنابراین چون استدلال آقای کروبی کافی نیست وی رجل سیاسی نیست، جنابعالی درمورد این گفته آقای باهنر چگونه فکر می کنید ؟

اتفاقاتی که در آن شب افتاد و منجر به این شد که صبح آن روز آقای کروبی در مصاحبه اش عبارت فوق را به کار ببرد بطور خلاصه و تلگرافی این بود که ساعت ۱۲ شب تقریبا " تمامی نمایندگان ۷ نامزد انتخابات دوره نهم در وزارت کشور و در جوار سایت شمارش آراء حضور داشته اند و آقای موسوی لاری وزیر کشور وقت نیز با تلفن نتایج انتخابات را از استانداران جویا می شد و گزارش هایی که ایشان می گرفت و به جمع حاضر به طور شفاهی ارائه می داد حاکی از این بود که در اکثر استان ها آقای کروبی نفر اول یا نفر دوم بود ، البته این روند را تا صبح صفحه مانیتور شمارش آراء وزارت کشور نیز نشان می داد وتا قبل از ساعت ۶ صبح اقای هاشمی رفسنجانی نفر اول ، آقای مهدی کروبی نفر دوم ، آقای باقر قالیباف نفر سوم ، آقای مصطفی معین نفر چهارم و نفر پنجم آقای احمدی نژاد بود ، با آمدن نتایج شهرهای اصفهان ، تهران و قم به یکباره آقای احمدی نژاد به رتبه سوم صعود کرد و رفته رفته با فاصله اندک درجایگاه دوم قرار گرفت ، خوب آقای کروبی به عنوان نامزد انتخابات درست می گویند نه تنها ایشان بسیاری از شخصیت های سیاسی دیگر که تاساعت ۵ صبح در وزارت کشور بودند و سپس برای خواب وزارت کشور را ترک کرده بودند بعد از یک تا دو ساعت به وزارت کشور بازگشتند ، با این تغییر چشم گیر شگفت زده شدند (ابعاد وقایع آن شب را نمی شود در دو سطر بیان کرد که اگر روزی لازم باشد مفصل درباره آن باید صحبت کرد) ، اینک آقای باهنر بفرمایند کجای سخن آقای کروبی ایراد دارد و چه خطای نابخشودنی در تدبیر ایشان بوجود آمده است که ایشان از صلاحیت رجال سیاسی باید پایین کشیده شود؟! آقای کروبی که نگفته است دلیل تقلب به خواب رفتن وی بوده بلکه عین حقیقت را روایت کرده است و ایشان بعد از ظهر همان روز در مصاحبه مفصل در محل خبرگزاری ایسنا با خبرنگاران داخلی و خارجی مصاحبه کردند ضمن بیان این حقیقت ابعاد تخلفات انتخاباتی را از جمله ورود غیر قانونی نیروهای بسیج و نهادهای نظامی بیان کردند و خواستار شمارش مجدد آراء در سه استان اصفهان، تهران و قم شدند.

خوب است آقای باهنر عزیز لحظه ای سر مبارک را به پشت سر برگردانند و آثار مدیریت ۱۵ ساله یکدست اصول گرایان بر کشور را نظاره کنند و آنوقت قضاوت کنند چه کسانی فاقد صلاحیت های رجال سیاسی و مذهبی هستند یا نیستند ؟! چه کسانی به دور از دور اندیشی و تدبیر و صرفا با خیال پردازی و توهم کار کشور را به اینجا رساندند؟! با هر مبنائی و با هر تعریفی از چهارچوب های نظریه ها و تئوری های سیاسی و مدیریتی بخواهیم قضاوت کنیم چه کسانی رجال سیاسی هستند یا نه ؟ چه کسانی توهم دارند یا نه ؟ با مصادیق روشن آن پرواضح است که آنهایی رجال سیاسی و مذهبی نیستند و دچار توهم شده اند که وضعیت اقتصادی کشور را پس از یک دست کردن قدرت طی ۱۵ سال گذشته امروز به آستانه ی متلاشی شدن رسانیده اند. وتمامی نماگرهای اقتصادی وضعیت منفی یا قرمز را نشان می دهند از جمله کاهش نرخ رشد اقتصادی تا زیر ۲% ، سقوط بی سابقه ارزش پول ملی درمقابل ارز های خارجی، افزایش تورم تا مرز ۲۵% ، افزایش شدید خط فقر تا مرز ۱۲۰۰۰۰۰تومان ، افزایش بی رویه واردات تا مرز ۷۰ میلیارد دلار ، کاهش رشد صادرات ، افزایش نرخ بیکاری تا ۱۵ % بر اساس آمار ارائه شده از خود دستگاه های دولتی درحالی است که دولت نهم و دهم بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته اند .

آنهایی رجال سیاسی و مذهبی نیستند و دچار توهم شده اند که با اصرار ورزیدن و لجاجت در ادامه سیاست های ماجرا جویانه ، با سیاست دشمن تراشی ،عدم تعامل با جهان ، کشور را زیر بار قطعنامه های سنگین مجامع بین الملل بردند ! کجا هستند آن رجال سیاسی که قطعنامه های شورای امنیت را کاغذ پاره خواندند ؟! کجا هستند آنهایی که گفتند آنقدر قطعنامه صادر کنند تا قطعنامه دانشان پاره شود. تا وضع اقتصادی مردم را به این نقطه بحرانی رسانیدند.

آنهایی رجال سیاسی و مذهبی نیستند و دچار توهم شده اند که در غیاب رقبای سیاسی حکم نمایندگی مجلس را گرفتند و هشت سال درمقابل تمامی کج روی ها و به بی راه رفتن ها دولت نهم و دهم سکوت اختیار کردند وپس از اتفاقات خرداد ۸۸ درمقابل ستم های روا شده از جمله بازداشت های غیر قانونی فعالان سیاسی ، تجاوزها و شکنجه ها دربازداشت گاه های مخفی و از جمله کهریزک ، و حصر غیر قانونی یاران آیت الله خمینی که یکی شهره به نخست وزیری امام دارد و دیگری شهره به یارامین امام دارد ،سکوت اختیار کردند و بعضا " ناجوانمردانه برمظلومان تاختند . حالا هم تصور می کنم برای آقای باهنر اولویتی این نیست که درمقام نایب رئیس مجلس بودن به رتق و فتق امور جاری کشور بپردازند بلکه ایشان دغدغه شان این است که به هر قیمتی اثبات کنند که جزء ساکتین فتنه نیستند.

تحلیل شما از اینکه آقای باهنر می گوید چون آقای کروبی نتایج انتخابات را نپذیرفته علیه نظام اقدام کرده است چیست ؟

ای کاش درتدوین قانون اساسی این اصل هم گنجانیده می شد که هرکس با شخصیت های نظام مخالفت کند و یا به آنها نقد داشته باشد ضد نظام است در این صورت حداقل تکلیف همه روشن بود و آنوقت دغدغه نائب رئیس مجلس هم این نبود که هنرش این باشد که بگوید چون آقای کروبی نظر شورای نگهبان را قبول نکرده پس وی ضد نظام است بدبختانه در طی ۳۳ سال گذاشته این رویه ناصواب چنان رایج شده است که مخالفت با عملکرد شخصیت های منصب دار حکومتی عین مخالفت با نظام و اسلام تلقی شده و می شود ، و این اتهام زنی از سوی جناح حاکم همواره باعث ایجاد حاشیه امن برای تخلف های مالی و سیاسی گردیده است، که امروز ازهر روز دیگر مصادیق فساد مالی و سیاسی برخی از شخصیت های منصب دار نظام هویدا شده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • باهنر: آقای هاشمی شان خود را حفظ کند، در این دوره کاندیدا کم نداریم/به مصلحت نیست ایشان بیاید
 • درخواست باهنر از مجلس برای برخورد قانونی با خطای معاونان احمدی نژاد
 • خاتمی: انتخابات پرشور، بدون آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از موسوی و کروبی ممکن نیست
 • آقای باهنر! چه کسی درباره میرحسین راست می گفت؛ امام یا شما؟
 • بازخوانی نامه سه سال قبل کروبی به صادق لاریجانی: نگذارید کار را از این خراب‌تر کنند
 • باهنر: آقای موسوی یکسری صفات پنهان نفسانی‌اش بعد از انتخابات گل کرد/کرباسچی مستندی دارد اعلام کند/احمد توکلی ماهی نیست که نامه خدمت آقا ننویسد
 • نامه یار زندانی کروبی: مادرم! سپاس که التماس نکردی و نگذاشتی التماس کنم
 • معاونت فرماندهی کل سپاه: برخورد با امثال میرحسین موسوی و مهدی کروبی با آن پیشینه مثبتی که دارند از برخورد با کیانوریِ حزب توده و مجاهدین خلق سخت‌تر است
 • گستره تقلب در انتخابات ایران؛ از علیرضا رجایی تا محمدرضا باهنر
 •  
  آخرین اخبار
 • شناسایی دانش آموزان شاغل در سال جدید تحصیلی
 • سفیر سابق آمریکا در اسرائیل: آمریکا و ایران احتمالا در سال 2013 یک رویارویی نظامی خواهند داشت
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • شکایت محمدرضا مقیسه؛ عضو ارشد ستاد میرحسین موسوی از دادستان کل کشور
 • جزئیات جدید و ناگفته ای از حاشیه های اجلاس غیرمتعهدها
 • بانک مرکزی و شورای عالی بورس دو خبر ارزی اخیر را تکذیب کردند
 • دیدار غیر رسمی جلیلی با اشتون در استانبول
 • سعید آقاپور، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد بازداشت شد
 • نامه همسر سعید متین پور در سالروز تولد این روزنامه نگار دربند: امیدی به دستگاه قضایی ندارم
 • آقای عسگراولادی حق با شماست، اصلاح طلبان باید توبه کنند!!!
 • کاربران ایرانی نمی‌توانند از آیفون ۵ استفاده کنند
 • علی مطهری: قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده‌های فساد مرتبط با مقامات ارشد دولت استقلال لازم را ندارد
 • مشکل خبرگزاری‌ایلنا سیاسی است یا فنی؟
 • برگی از خاطرات بازجویی در ۲۰۹ اوین تقدیم به سیدمحمد خاتمی
 • تشکیل کمپین به خاطر صلح و آزادی: به هر قیمتی، جنگ را از کشورمان می رانیم
 • مصطفی پورمحمدی: تا وقتی که این دولت سرکار است به فسادش رسیدگی نمی شود!!!
 • نهاوندیان: راه‌اندازی بورس ارز فعلا از دستور كار خارج شده
 • نماينده لنگرود: استيضاح هيچ وزيري در مجلس مطرح نيست
 • عسگر‌اولادی: طرح آشتی ملی پوچ است
 • نماینده مجلس: بزرگ‌ترين مانع برای توسعه اقتصادی دولت و سياست‌های دولتی است
 •