به روز شده: ۱۶:۰۶ تهران - یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۱

داوود هرمیداس باوند: تصمیم های استراتژیک در آمریکا تابع شعارهای انتخاباتی نیست

امروز: داوود هرمیداس باوند استاد حقوق و روابط بین‌الملل و عضو جبهه ملی ایران است. او از سال ۱۳۵۴ به استخدام وزارت امور خارجه ایران درآمد و از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۲ در سازمان ملل فعالیت کرده و یک سال ریاست کمیته حقوق مجمع عمومی سازمان ملل را بر عهده داشت. باوند دکترای روابط بین‌الملل خود را از دانشگاه امریکن واشینگتن دریافت کرده ‌است.
با او درباره کشمکش و اختلاف موجود بین دونامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اختلاف جمهوری خواهان با دموکرات ها در برخورد با ایران و سیاست خارجی ایالات متحده گفت و گو کردیم، دکتر باوند معتقد است که 80 درصد جنجال های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و ایالات متحده در برخورد با جمهوری اسلامی تصمیم نهایی خود را با در نظرگرفتن همه ی جوانب و برنامه های راهبردی خواهد گرفت.

به نظر می رسد دونامزد انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، اختلاف نظرهای جدی در رویارویی با جمهوری اسلامی و به طور مشخص برنامه هسته ای و موضوع حقوق بشر در ایران دارند و این اختلاف نظر در تبلیغات و شعارهای انتخاباتی آقایان اوباما(دموکرات) و رامنی(جمهوری خواه) دیده می شود، در این میان مواضع انتخاباتی و تبلیغاتی جمهوری خواهان بسیار تند به نظر می رسد، تحلیل شما چیست؟
از نگاه بیرونی شعارهای انتخاباتی را در آمریکا هیچگاه نباید در قیاس با برنامه های کلان بلند مدت و راهبردی ایالات متحده جدی گرفت. به طور معمول حدود 80 درصد شعار های نامزدهای ریاست جمهوری تحقق پیدا نمی کند چون این شعارها بیشتر بر اساس مقتضیات زمانی آن حزبی که حاکم نیست، طراحی می شود و بیشتر کارکرد تبلیغاتی داخلی دارد. به این دلیل که در آمریکا تعصب حزبی به آن شدتی که در اروپا وجود دارد، نیست. برای نمونه ممکن است در انتخاباتی که به طور همزمان برگزار می شود، یک آمریکایی در آنِ واحد در انتخابات مجلس به یک دمکرات رأی بدهد و در انتخابات فرمانداری ایالت ها به یک جمهوریخواه. بنابراین شعارها و برنامه ی حزبی نامزدهای انتخاباتی در آمریکا بیشتر کارکرد داخلی دارد و بر آرای مردم تأثیر می گذارد. با این حساب چنانچه حزب رقیب از سیاست های حزب حاکم تعریف و تمجید کند و نقد های اساسی را مطرح نکند، دیگر امیدی به پیروزی در آن انتخابات نخواهد داشت. در واقع حزبی که به دنبال کسب قدرت سیاسی است، از هر راه و شعاری برای پیروزی اش استفاده می کند.
اما به تجربه ثابت شده که پس پیروزی، همانطور که گفتم در خوشبینانه ترین حالت 20 درصد حرف های نامزد حزب پیروز در ایالات متحده عملی می شود. چون در یک جامعه کثرتگرا همچون آمریکا، تصمیم گیری از سوی یک فرد صورت نمی گیرد و رئیس جمهوری باید همه ملاحظه های کنگره ، وزارت امور خارجه، شورای امنیت ملی، سی آی ای، پنتاگون و لابی های قدرتمند یهودی که در سیاست خارجی آمریکا نوعی تنیدگی دارند را در نظر بگیرد. بنا براین به نظر می رسد که نامزد پیروز حد اقلی از آنچه در نطق های انتخاباتی را گفته مد نظر قرار خواهد داد.

با این حساب سیاست خارجی نامزدهای انتخاباتی تا چه میزان می تواند بر اقبال عمومی تأثیر داشته باشد که برای نمونه آقای رامنی تا این اندازه بر مسایل ایران تکیه می کند؟
فراموش نکنیم برای عموم آمریکایی ها اولویت با مسائل اقتصادی و مقابله با تورم و بیکاری است. اما برخی مسایل مهم سیاست خارجی همچون مسایل مرتبط با امنیت ملی هم بر رأی مردم اثرمی گذارد وحتی می تواند معادلات را برهم بریزد.
شاید یاد شما باشد که در دوران ریاست جمهوری بوش پدر که با فروپاشی شوروی، وحدت آلمان و سرکوب تجاوز صدام به کویت همزمان بود، این دستاوردها موفقیت تبلیغاتی بزرگی در حوزه ی سیاست خارجی برای او به همراه داشت و او حتی با به رخ کشیدن این پیروزی ها رقیب انتخاباتی خود، بیل کلینتون را در تبلیغات انتخاباتی به سخره می گرفت که در حوزه سیاست خارجی، دانش چندانی ندارد و نمی تواند، موفق عمل کند.

با این توضیح تحلیل شما از استراتژی انتخاباتی جمهوری خواهان و دموکرات ها چیست؟
جمهوری خواهان با در نظر گرفتن اینکه اوباما تغییر برای آمریکا، اصلاح اقتصادی و دوستی با دیگر کشورها را در پرتوی احترام به حقوق بشر مطرح کرد وهمین طورنگاه به شرایط حساس خاورمیانه به ویژه ایران و سوریه می کوشند تا با شعارهای رادیکال در عرصه سیاست خارجی و وعده های اقتصادی رقیب دموکرات را خلع سلاح کنند و پیروز انتخابات شوند. برای نمونه باید گفت که جمهوری خواهان می خواهند تا تصویری از جمهوری اسلامی ایران همچون شوری سابق را بازسازی کنند و برامنیت ملی تکیه می کنند. برای همین خواستار آن هستند که در عرصه سیاست خارجی از جمله در برخورد با ایران خط مشی ای سخت تر اتخاذ شود.
اما دموکرات ها همواره روی موضوع حقوق بشر در ایران تکیه می کنند؛ اوباما هم در ارتباط با ایران در ابتدا وارد دیالوگ نرمش شد و همچنان سعی می کند ازمیانه روی فاصله چندانی نگیرد. در واقع دولت فعلی آمریکا در مواجهه با مسئله ایران بسیار با احتیاط تر از رقیب برخورد می کند هر چند شرایط ممکن است اوباما را هم ورطه ی تصمیم سخت افزاری بکشاند. او در آغاز کار به هیچ وجه حرفی از حمله نظامی نزد چون در سیاست های تبلیغی او موضوع تهاجم نظامی و آغاز جنگی دیگر همواره محکوم شده بود. بنابراین اکنون هم به صراحت میت رامنی نامزد جمهوری خواهان نمی تواند دم از جنگ بزند. هر چند غرب به رهبری آمریکا مدتهاست که تصمیم خود را مبنی بر فشار بیشتر به جمهوری اسلامی ایران گرفته است. در واقع اگر قرار باشد از برخورد سخت افزارنه علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده شود، هر زمان که تشخیص داده شود انجام می شود.

وقتی این تهدید امروز به صورت جدی وجود دارد که اقدامات شدید و به تعبیر شما سخت افزارانه علیه جمهوری اسلامی ایران ممکن است به کار گرفته شود، حاکمیت ودولت ایران چه باید بکند ؟
ببینید تصمیم سازان و کنشگران سیاسی آمریکایی با طرح گزینه نظامی نخست موفق شدند افکار بین المللی را برای چنین تصمیمی آماده کنند، از سویی دیگر این تهدیدات با هدف بسیج کردن و آماده سازی افکارعمومی داخلی آمریکا انجام گرفته. برای اینکه مردم آمریکا به دلیل مسایل اقتصادی و تجربه هایی که در نبردهای قبلی داشته اند، تمایلی به یک برخورد نظامی دیگر در منطقه ندارند.
با این حساب حاکمیت و دولت ایران باید با در نظر گرفتن این شرایط از هر گونه واکنش تحریک آمیز که مدافعان این اقدام سخت افزارانه را تقویت می کند، فاصله بگیرد. درایت مدیریتی حکم می کند که ما نباید زمینه ساز اقدام سخت افزارانه باشیم و بهانه برخورد سخت ایجاد کنیم.
هر چند که متاسفانه در عمل دیدیم و می بینیم که واکنش های لفظی و تهاجمی برخی مقامات داخلی به تقویت موضع مدافعان اقدام سخت افزارانه در آمریکا یا اسرائیل انجامیده است.
شما ببینید اظهار نظر های ماجراجویانه که بیشتر هم رتوریک- فن اقناع مخاطب با استفاده از نشانگان شنیداری، دیداری، یا نوشتاری- بوده، توانسته بهانه ساز طرح برخورد نظامی شود. در شرایط موجود باید خط مشی از سوی تصمیم سازان در داخل اتخاذ شود که بهانه های بیگانگان را کاهش دهد، نه اینکه خاصیت تنش زا داشته باشد.

مردم و به ویژه کنشگران مستقل ایرانی چگونه فکرمی کنند و آیا می توان امید داشت که در رویارویی با این تهدیدات و فشارهای روز افزون به نقطه نظری هوشمندانه و مشترک پیرامون منافع ملی ایران رسید یا خیر؟
در پاسخ به پرسش شما باید بگویم که اتفاق نظر بین کنشگران ایرانی وجود ندارد و در مجموع دو دیدگاه غالب است. برخی از نیروها و جریان ها که بیشتر در خارج کشور هستند خواهان تغییر رژیم سیاسی در ایران هستند و با بیان اینکه دیگر مشروعیتی وجود ندارد هر حرکت و برخوردی که از سوی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی صورت می گیرد را ستایش می کنند و به پیامدهای احتمالی آن برای ایران هم توجه چندانی ندارند. این دسته ازایرانیان بدون توجه چندان به عواقب اقدام نظامی و آثار و پیامدهای احتمالی چنین اقدامی برای مسایل زیر ساختی و حیاتی کشور تنها معتقد و مومن به برکناری رژیم سیاسی هستند. در واقع هدف خود را می خواهند و هر چه را که آنان را به این هدف نزدیک کند، سزاوار حمایت می دانند.
گروه دیگر ایرانیانی هستند که مخالف جدی هرگونه اقدام نظامی و فشار سخت افزاری بر کشور هستند و معتقدند این اقدامات غرب به رهبری آمریکا، نه تنها به منزله پیروزی برای منتقدان داخلی وضع موجود به شمار نمی رود، بلکه منافع ملی ایران را در سطحی کلان تهدید می کند. این گروه به تغییر رویه دولت ایران و تغیر مسالمت آمیز و دستیابی به تحولات مثبت همچنان امیدوارند. اولویت این گروه جلوگیری از هرگونه واکنش سخت افزاری از سوی دولت های بیگانه است و شدید نگران عواقب حمله نظامی به ایران هستند. آثار و تبعاتی که ممکن است مملکت را با خطر جدی روبرو کند.
البته اقلیتی هم هستند که جدای از این دو دیدگاه علاقه حزبی یا گرایش تشکیلاتی به دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در آمریکا دارند و با خطی مشی سیاسی مشخص، از مواضع حزبی حمایت می کنند و کاری به پیامدهای آن برای ایران ندارند. اما به طور کل گروهی از کنشگران ایرانی تغییر رژیم به هر قیمت حتی جنگ را دنبال می کنند و گروه دیگر همواره و در هر شرایطی به عدم دخالت سخت افزارانه اعتقاد دارند و معتقد به راه حل های مسالمت آمیز هستند. با این حساب و تا زمانی که این دو دیدگاه کلی وجود دارد، دستیابی به نقطه نظری مشترک برای مواجهه با کنش های سخت افزاری غرب، تقریبا ناممکن است. هرچند همه باید توجه باشند و کوشش کنند که اولویت منافع ملی ایران را به درستی بشناسند و از برخورد شتابزده، عجولانه و احساسی بپرهیزند.

منبع: جرس-سایه صدر-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تلاش خاوری و خانواده اش برای اقامت در آمریکا
 • معافیت 11 كشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تمدید شد
 • لاوروف: تحریم های آمریکا علیه ایران و سوریه به منافع اقتصادی روسیه لطمه زده است
 • لوموند: گزارش جدید آژانس، خطر حمله اسرائیل به ایران را افزایش داده است
 • اتهام تازه آمریکا علیه ایران: ارسال سلاح از آسمان عراق به سوریه
 • فرمانده نیرو دریایی ارتش: اگر تمام تجهیزات نظامی دنیا را جمع کنیم به اندازه آمریکا نمی‌شود/50 میلیارد تومان هزینه ساخت ناوشکن جماران
 • سرلشکر فیروزآبادی از وزارت خزانه‌داری آمریکا شکایت کرد
 • مقاله موسویان در رویترز: به این 20دلیل به ایران حمله نکنید
 • سازمان ثبت احوال: امریکا نخستین گزینه مهاجرات ایرانیان است
 •  
  آخرین اخبار
 • سانسور به شیوه استالین؛ حذف میرحسین از کابینه شهید رجایی!
 • حیدری فر،قاضی پرونده کهریزک آزاد شد!!!
 • ایجاد رشته مداحی در دانشگاه علمی کاربردی!!!
 • واگذاری طرح انتقال کارمندان ازتهران، به وزارت کشور
 • فرمانده کل سپاه: در سوریه حضور نظامی نداریم/ايران حمله پيش‌دستانه نمي‌كند/امروز پيروي از ولايت فقيه در جامعه به خوبي جا افتاده است/اگر اصلاح‌طلبان تندروي نمي‌كنند، در انتخابات حاضر شوند
 • تفره رفتن های وزیر اقتصاد از پاسخگویی به مسائل ارزی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس
 • ناگفته‌هایی از هزینه‌های اجلاس غیرمتعهدها
 • روزنامه خورشید بازهم تعطیل شد
 • گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز
 • انتشار گزارش رسمی بانك مركزی از شاخص های اقتصادی سه ماهه دوم سال 90
 • دبیر انجمن خودروسازان: قیمت خودروهای داخلی با توجه به افزایش قیمت ارز باید زیاد شود
 • احمد شیرزاد: خاتمی، هاشمی و ناطق نوری از سطحی از عقلانیت سیاسی برای نجات کشور برخوردارند/پس از سال ۸۸ سعی شد اصلاح طلبان را وابسته به بیگانگان نشان دهند
 • سکه 930 هزار و دلار 2400 تومان
 • قیمت محصولات لبنی باز هم افزایش یافت
 • چهار هزار و ۲۹۱ مورد تخلف وزارت کشور در بودجه ۸۹
 • نسرین ستوده و جعفر پناهی نامزدهای جایزه‌ی سالانه‌ی پارلمان اروپا شدند
 • اعتصاب رانندگان شرکت واحد کرمانشاه
 • دبیر خانه کارگر قزوین: افزایش هزینه‌های تحصیل احتمال ترکِ تحصیل فرزندان خانواده‌های کارگری را دارد
 • واکنش سید مصطفی تاجزاده به صحبت های اخیر احمد خاتمی
 • وزیر دفاع آلمان: هرچند حمله نظامی به ایران اقدامی غیرعاقلانه است اما نامشروع نیست
 •